Коледа 2021/2022

  • 89 791
  • 1 123
  •   1
Отговори
# 375
  • Стара Загора
  • Мнения: 412
Днес пробвах котешките  езичета на Кокона. Децата много ги харесаха (аз не съм ги опитвала).

# 376
  • Sofia
  • Мнения: 4 595
Може ли рецепта за 3д меденките🙂

Те са си обикновени меденки, печени в силиконова форма


Тестото във формичките е само на дъното, изпълва ги при печенето.

Моята рецепта за меденки е от майка ми:
2 яйца, 1 чаша захар, 1 чаша олио, 1/3 чаша мед, 1 чл сода, 1 чл канела (аз слагам една специална немска коледна подправка)

# 377
  • София
  • Мнения: 11 739

Рецептата е с бавно втасване, но в рамките на деня (от сутринта до вечерта) беше готов. Най-дългото втасване е на крайното тесто - 8 часа..така, че ако го започнеш следобед, не като мен сутринта, може да го оставиш да втаса в хладилник през нощта. Не е е бига, с пулиш е, това е течната закваска...бигата е твърда закваска. Доверих се на рецептата на Морена Роана от сайта Мента и шоколад. Меси се изцяло с планетарен миксер и е уникално вкусен!

Пускам рецептата, сложила съм много снимки, описала съм как се приготвя стъпка по стъпка и добавих таблица с мерките в зависимост какъв размер форма се ползва, за повече удобство.
............................
Много бавно и специално ще я разгледам и проуча, благодаря, цун по муцун!

# 378
  • Мнения: 5 395
Скрит текст:
Аз правих тези на Люси, някой беше цитирал нейната рецепта, обаче не ми станаха меки изобщо, хем и с ябълка в кутията ги съхранявах.

По тази рецепта остават меки. Това е снимка около 7-8 ден. Не се задържат в къщи повече.
https://ipeychev9.blogspot.com/2014/08/blog-post_27.html


Това е и моят фаворит сред меденките. Но незнайно защо моите стават доста обемисти, и контрастират н останалите дребни сладки. Мислят, че тази година ще си ги спестя. Зелените ментово шоколадови елхички обаче ще направя обезателно. Миналата Коледа ми бяха  фаворит . Също маслени шотландски, маслени с бял шоколад и боровинка, и маслени с портокал и черен шоколад.

# 379
  • Мнения: 556
Ох тази година се целя доста високо, предвид че съм с новородено и батко на почти 3г съм решила да правим медени мечета, джинджифилови сладки, линцери, имам формичка за елхички които се духат( с бисквити и краве масло), банбони Рафаело, естествено ще разточи и тиквеник но за Бъдни вечер, покрай елхичките реших и скалички 🙈🙈. Дали ще успея много се надявам. Но ми се иска идея за нещо солено, така за мезе на биричка за мъжо пък и за нас. Може ли да предложите нещо бързо лесно вкусно 😁

# 380
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 885
Днес направих меденките на Джули. От години ги правя по тази рецепта и нямат грешка. Украсявам с фондан, но още не съм готова. Правих и линцери, по рецептата на Наталина, но понеже вкъщи никой не харесва сладкА, не ги слепвам, а вместо това ги правя с печати.

Остават ми капучиновите звезди, без които у нас не може Коледа; както и напуканите сладки и бонбоните с бишкоти и орехи.

# 381
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
snejanks09, в абсолютно същата ситуация съм и аз. Кака на 3 години и бебок на 2 месеца, но за щастие той е спокойно и спящо човече, а тя обожава да помага в сладкоправенето.

Безспорен фаворит у дома са соленките с крема сирене на Бени от форума.
Скрит текст:
соленки с крема сирене по рецепта на "В Кухнята с Бени"
250гр. мекомасло
250гр. крема сирене
2 ½ ч.ч. брашно(чаша с вместимост 250мл.)+още малко за омесването
½ч.л. сол
2 жълтъка и 1с.л. прясно мляко за намазване
Бял и черен сусам
В купа се слага мекото масло, крема сиренето и солта. С миксер се разбива до гладка смес. Постепенно се добавя пресятото брашно и се замесва меко тесто. Прехвърля се  на набрашнен плот и се доомесва, като няколко пъти се добавя по още съвсем малко брашно, за да не лепне. Разделя се  тестото за соленките на две половини, за да се работи по-лесно с него. Разточва се  едната част на кора с дебелина около 0,3 см. Изрязват се  соленки с малки формички. Тавата на фурната се покрива с хартия за печене и се разполагат в нея. Не се уголемяват много при печене, така че може да бъдат близко една до друга. Двата жълтъка се разбъркват с 1с.л. вода. Със силиконова четка се намазват соленките и се поръсват със сусам.  Пекат се в загрята на 180° градуса фурна за около 13-15 минути или до видима готовност.

# 382
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 466
имам формичка за елхички които се духат( с бисквити и краве масло)
Може ли пояснение, звучи интересно, но странно Smiley

Рецепти за соленки:
Скрит текст:
Бисквити с кашкавал и портокал, за 40 броя: 1/2чч масло на стайна температура, 1сл захар, настъргана кора от 1 портокал, 1сл суха мащерка, 1/4чл сол, 1/4чл счукан черен пипер, 1 1/2чч брашно, 2сл изстискан сок от портокала, 1чч настърган кашкавал. Продуктите се смесват в този ред, тестото се събира на топка, дели се на две, завива се всяка част с фолио и се оставят в хладилник 3ч да се стегне. После се разточва към 5мм дебелина, режат се формички и се пекат на 2см разстояние една от друга, готови са до 10мин на 175С (160С на вентилатор). Оставят се да изстинат 5мин в тавата преди да се извадят. В хладилник могат да се съхраняват 1 седмица, извън хладилник 2-3 дни. Много са вкусни топли. Ако няма да се ядат веднага могат да се замразят, после се размразяват на стайна температура за няколко часа. Ако е необходимо, суровото тесто също може да се съхрани в хладилник 3 дни преди да се опекат, в този случай се вади от хладилника 15мин преди да се разточи.

Бисквити с кашкавал и лешници, 40 броя: 155г лешници, 110г студено масло нарязано на кубчета, 100г брашно, 1/2 сл сол, 225г настърган на ситно кашкавал, 1 яйце. От лешниците се заделят 85г и се смилат, останалите се режат на половинки или се трошат на едро. Смлените лешници се смесват с маслото, брашното, солта, кашкавала и яйцето, стрива се с вилица или с ръка между длани, трябва да стане смес на трохи. После "трохите" се събират на топка като тесто и се оставя в хладилник за няколко часа да се стегне. От така полученото тесто се късат парчета с чаена лъжичка, оформят се на топче, сплескват се около 3.5см диаметър и се редят в тава с хартия за печене, на разстояние едно от друго. Върху всяка така оформена бисквитка се слагат по малко от натрошените или нарязани лешници и леко се притискат да се закрепят за тестото, ако са на половинки по 3-4 на бисквитка се слагат. Пекат се около 10мин на 200С обикновена или 180С фурна с вентилатор, после се оставят да изстинат в тавата преди да се прехвърлят. Може да се съхраняват 3 дни в затворена кутия.

# 383
  • софия
  • Мнения: 2 920
Днес сладки с печати, но вероятно ще правя втора доза от тях, много се харесват.

# 384
  • Мнения: 2 643
Каква е рецептата за сладките с печати?

Аз търся рецепта за меденки.

# 385
  • софия
  • Мнения: 2 920
Каква е рецептата за сладките с печати?

Аз търся рецепта за меденки.



Тази, но не слагам джинджифил и канела, а двойна доза ванилия и портокалови корички.

# 386
  • под тепетата
  • Мнения: 9 421
А на колко градуса се пекат? Купих си печат от КИК.

# 387
  • София
  • Мнения: 11 739
Мики, много е сложна рецептата, тази която ми предложи,  не толкова сложна, но с много стъпки, затова съм избрала друга, на която стъпките са по-малко, ще ти я пусна да я видиш, да, не е с бял шоколад, но не е лоша, а и по-бързичко ще стане с бигата, приготвям я, лягам си и на сутринта довършвам  - Le ricette di zia Francahttps://www.facebook.com/lericettediziafranca/,  та с една дума - рецептите на леля ти Франка, аз я следя тази дама и никак не е лоша, може би тя ще е за тази година, също така и RitaChef и последната е много обяснителна, ще помисля още, времето е напълно достатъчно до Коледа. Благодаря за предложението!

# 388
  • Мнения: 556
имам формичка за елхички които се духат( с бисквити и краве масло)
Може ли пояснение, звучи интересно, но странно Smiley

Рецепти за соленки:
Скрит текст:
Бисквити с кашкавал и портокал, за 40 броя: 1/2чч масло на стайна температура, 1сл захар, настъргана кора от 1 портокал, 1сл суха мащерка, 1/4чл сол, 1/4чл счукан черен пипер, 1 1/2чч брашно, 2сл изстискан сок от портокала, 1чч настърган кашкавал. Продуктите се смесват в този ред, тестото се събира на топка, дели се на две, завива се всяка част с фолио и се оставят в хладилник 3ч да се стегне. После се разточва към 5мм дебелина, режат се формички и се пекат на 2см разстояние една от друга, готови са до 10мин на 175С (160С на вентилатор). Оставят се да изстинат 5мин в тавата преди да се извадят. В хладилник могат да се съхраняват 1 седмица, извън хладилник 2-3 дни. Много са вкусни топли. Ако няма да се ядат веднага могат да се замразят, после се размразяват на стайна температура за няколко часа. Ако е необходимо, суровото тесто също може да се съхрани в хладилник 3 дни преди да се опекат, в този случай се вади от хладилника 15мин преди да се разточи.

Бисквити с кашкавал и лешници, 40 броя: 155г лешници, 110г студено масло нарязано на кубчета, 100г брашно, 1/2 сл сол, 225г настърган на ситно кашкавал, 1 яйце. От лешниците се заделят 85г и се смилат, останалите се режат на половинки или се трошат на едро. Смлените лешници се смесват с маслото, брашното, солта, кашкавала и яйцето, стрива се с вилица или с ръка между длани, трябва да стане смес на трохи. После "трохите" се събират на топка като тесто и се оставя в хладилник за няколко часа да се стегне. От така полученото тесто се късат парчета с чаена лъжичка, оформят се на топче, сплескват се около 3.5см диаметър и се редят в тава с хартия за печене, на разстояние едно от друго. Върху всяка така оформена бисквитка се слагат по малко от натрошените или нарязани лешници и леко се притискат да се закрепят за тестото, ако са на половинки по 3-4 на бисквитка се слагат. Пекат се около 10мин на 200С обикновена или 180С фурна с вентилатор, после се оставят да изстинат в тавата преди да се прехвърлят. Може да се съхраняват 3 дни в затворена кутия.



Пълни се сместа и се издухва

# 389
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 767
Имам  същите Simple Smile Чудесни сладки стават. Любимите от детството ми.

Общи условия

Активация на акаунт