НОЕМВРИйските ни хубави деца, идват вече на света! - Ноемврийски мами 2021 - Тема 7

  • 32 528
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 127
Таня, колко дни след раждане са минали- ако си периода 4-7 ден гърдите са отекли, пълни са с кръв, не с кърма. Кърмата е колкото да стигне на бебето. Правят се хладни компреси за облекчение, в никакъв случай топли. Ако са минали повече от 10 дни, може да са препълнени от неефективно сукане, тогава вече може топли компреси, цедене/сукане, студени компреси. Моят съвет е да звъннеш на консултант, тя ще те разпита подробно за всичко и ще направи анализ как да се процедира. Иначе може да напишеш и тук по-подробно всичко, но консултантите са обучени специално за това. Малкият се изнервя, защото иска да му тече като от шишето- без усилие да се излива в гърлото. Затова и много отделени бебета от майките имат в началото същия проблем. Защото ако се налага хранене от шише в началото, то трябва да е максимално имитиращо кърменето- от шише със затруднено потичане (аз знам само за Медела Калма), като примерно 20-30 мл се дават 40-50 минути както би било от гърда. Но в АГ отделенията няма как да се задели толкова време за всяко бебе и то като свикне да му тече на река без усилие, после съвсем нормално да се изнервя. Упоритост му е разковничето според мен, плюс да слагаш бебето на гърда не като е озверяло гладно, а малко преди това, за да е спокойно и да има нервите да захапе. Можеш да правиш и масажи на гърдата за по-лесно “слизане” на първите глътки кърма.
Бочинка, ако даваш АМ вечер, но искаш да кърмиш денем, моят съвет е да питаш консултант дали няма да ти разбърка сигналите за лактация, че нали пролактинът е с най-високо ниво нощем. Може да се налага да цедиш през нощта, нямам идея как се прави в такива случаи

Днес ми е 6 ден от раждането. Вчера говорих с акушерка, която преди е спасила положението при майка ми и тя каза топли компреси, но за сега не помагат. Слагах кърпи накиснати с топла вода, но ми е абсурдно по цял ден да се планцикам и ефект да няма. Отделно педиатърът идва днес вкъщи, който е и личен лекар, погледна ме и каза че са ми запушени каналите и съм пред мастит. Изпрати мъжа ми да вземе от ветеринарна аптека някакво мазило за крави, антифлегмин, което щяло да отпуши каналите и да пия и парацетамол. С консултант по кърмене говорих още в болницата, но не ми помогна особено. Каза да взема протектори, но аз не виждам какво и как ще протече през тези протектори. Взела съм де и с тях ще пробвам, но не мисля, че сега им е момента, а по скоро, когато има някакво съществено количество кърма.

# 676
  • Мнения: 780
Бочи не мисля че е абсурдно. Ние бяхме така първата седмица. Сега вече си има дрямки по 3 часа. Въпреки че преди няколко дни пак поиска мляко след час и и дадох цица. Бебета са. Няма как да ги научим за месец на режим. Давай си когато ти поиска и това е. Внимавай с изцеждането да не направиш бела с прекалено много стимулация защото после постоянно ще трябва да цедиш и това не е работа .. Остави време да мине и гърдите и бебето ще се напаснат. Може да звъннеш на телефона на ла лече лига. Аз точно за това им звънях, че бебето иска да яде през 1.5 часа денонощно, реве, пищи. Попитах къде е проблема. Отговора беше нямате проблем просто имате новородено бебе.

# 677
  • Мнения: 747
Таня много топли душове и цедене докато се отпушиш, плюс масажи на цялата гръд при цеденето/кърменето. И след цедене или кърмене - студен компрес. Не отлагай и се свържи с доктор, ако нама подобрение. Ден 6 трябва вече да имаш преходно мляко, жълто и не много обилно. Но и гърдите не трябва да са камъни

# 678
  • Мнения: 119
Таня, не знам за това "мазило за крави", струва ми се странно да изписват ветеринарни лекове на кърмеща жена. Аз бих внимавала с него.

Сетих се още нещо - на курса по кърмене, на който ходих тук преди раждането, акушерката спомена за листа от зеле като начин да облекчим болката при т.нар. "breast engorgement" - общо взето налагаш охладени листа от сурово зеле върху гърдите, пак нещо като компрес. Не лекува причината за подуването, но облекчава симптомите/болката. Не съм го пробвала лично и не мога да кажа дали действа, но може да пробваш ако нямаш предубеждения спрямо подобни методи Simple Smile Ето повече инфо https://www.whattoexpect.com/first-year/breastfeeding/cabbage-le … ves-breastfeeding.

# 679
  • Мнения: 539
И аз съм чувала за зелето,че много помагало, но не съм пробвала. Иначе със сигурност слагай на гърда, когато на мен ми се напълнят гърдите и има някъде болка, слагам бебето(или цедя) и колкото и да боли се опитвам да размачкам бучката, която боли и запушва канала. Бебето изсуква най-добре и ме е оправяло винаги, не съм стигнала до мастит, колкото и кърма да съм имала.

# 680
  • Мнения: 118
Запушените канали, при предната бременност, ги оправих като слагах топли компреси от памперси. Задържат за дълго топлината, хавлиите веднага изстиват. Единият път бебето ги отпуши, другият път с помпата успях.
Но за първите дни ми помогна акушерката в болницата. Стисна ми правилно гърдите и веднага потече коластрата на сериозна струя. Аз стисках с ръце, с помпата, но нищо не излизаше, а бяха камък. Бебето беше отделено и нямаше как да го сложа на гърди.

# 681
  • Мнения: 880
Аз да питам вече родилите мами как слагате бебчовците да спят- по гръб или на една страна и повдигате ли матрака под някакъв ъгъл?
Аз го слагам и по гръб и на една страна. Редувам ги. Нашата кошара е на вариант рефлукс.

# 682
  • Мнения: 119
Момичета (тези, които вече са родили), да направя малко завой в темата - вие как се справяте със свалянето на теглото от бременността?
Аз качих 20кг (ядях си колкото и каквото ми се ядеше Relaxed) и 10 дни след раждане съм -10кг, та ще имам да свалям 10. Не бързам да се подлагам на диети, тъй като кърмя и не искам да рискувам да наруша кърменето, но пък и си мисля, че трябва да започна отнякъде / да внеса някакви промени в начина си на хранене. Вие как сте по тази тема?

# 683
  • Мнения: 747
Бих изчкакала поне 3 месеца преди да мисля за режими. Аз също имам повече от 10кг за сваляне, но сега не ме вълнуват. Първо, че кърменето изтощава организма, второ косопадът, който предстои. Ям предимно въглехидрати и сега, че много храни избягвам. Та месо, картофи, ориз и бяло брашно на този етап няма как да изключа.

# 684
  • Мнения: 784
Моето човече се буди на час и половина-два, два и половина макс.,  а се храним около час, час и нещо понякога + смяната на памперса. На осем дни е. Гледам още когато започне за прави гримаси или да си лапа ръчичката да го вдигам и слагам на гърда. Разбира се, понякога изпускам момента. Още са мънички и им коства доста усилия, за да си набавят дозата. Предлагам и двете гърди на една хранене. На следващото хранене започвам с гърдата, от която е сукал последно, но ако чувствам другата по пълна- давам нея.

Слагам го да спи на една страна, като редувам страните.

Аз съм свалила 7 кг. от качени 10 кг. - 8ми ден след секцио съм. Имам загуба на мускулна маса и още малко коремче. Хапвам всичко предимно здравословно и балансирано. Според мен дай още време на организма си да влезе в ритъм и тогава започни режим.

Иска ми се вече да започваме с разходките.
Утре мисля първо малко пред блока да го изкарам.
Мамчетата, които кърмят, как организирате разходките?

# 685
  • Мнения: 182
Таня, и за мен това са запушени канали. От моя опит - най-ефективно се отпушват с цедене на ръка, но сама надали ще успееш. Ако намериш някой, който да те изцеди, според мен е добър вариант. Наблюдавай се да не направиш мастит, опасно е и съвсем ще се объркат нещата.
Бочи, и според мен АМ нощем има риск да обърка лактацията. Моя младеж прави една дълга пауза от 3-4 часа и после също се буди на 2 часа някъде и яде по един час. Досадно е, но е временно. Малки са още и се успиват бързо, а и ние не сме свикнали в тоя режим. След месец всичко ще е наред. А и АМ не ги успокоява като гърдата и пак има риск да будувате. За режим в момента е немислимо да се говори, по- скоро трябва много търпение и готовност да сме в служба на бебетата.
Аз май доста съм отслабнала след раждането, но при мен имаше и други фактори. Понеже не се меря и не знам колко качих, сега не знам и колко съм свалили, но видимо навсякъде ми липсва маса.

# 686
  • Мнения: X
ох аз не че искам някакъв режим , а просто виждам че нито на мен нито на нея така и е ок. Тя през цялото време е неспокойна , заспива но после бързо става , аз нямам сила никаква , от както не спах като влезнах да раждам така не съм и спала, чувствам се меко казано като парцал.Тая вечер ще дадем АМ 1 път със сигурност и в тоя момент мъжа ми ще я нахрани а аз ще се зацедя малко , едно на ръка че с помпата и с колектора става за 5 минути , друго че сигурно от АМ ще поспи поне веднъж 3-4 часа и на мен това ще ми стигне поне малко да реанимирам от безсъние. Иначе се консултирах в консултант тя каза че ако не искам да спирам кърмата да се зацедя просто.
Те при мен и тегат реки от гърдите брутално

# 687
  • Мнения: 747
Мамчетата, които кърмят, как организирате разходките?
Засега 2 пъти излизахме за малко в 2 часа, че е най-топло. Яде преди това и като заспи я хващам и направо в ескимоса в количката и навън. Ако правим по-дълги разходки може да си взимам и изцедена кърма в шише, но ми трябва и термос да я държи топла. Но засега е студено и не виждам как ще сме зимата навън за повече от 2 часа.

Аз имам голяма разлика в двете гърди. Видимо не де, но едната пуска много повече и е с добре оформено зърно. Сега храних от нея и след това за 10 минути изцедих 100мл, а от "лошата" гърда не съм хранила от 3 часа и изцедих 70мл за повече време. Целта да ги изцедя е, че сега на следващото ядене искам да дам от шише, а излишакът ще запазя в хладилника, че пълня 1 пликче замразена кърма на 3 дни. Ей така да имам малко запас.

# 688
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 514
Бочинка, а защо не изцедиш 60-80мл и не й дадеш през нощта от изцедената кърма? Вече си видяла какви интервали прави нощем, кърмиш я, навиваш си алармата за след 2ч, примерно, изпомпваш и заспиваш. Мадам се събужда след още 2ч, даваш й шишето и после заспивате.

За килограмите - тук казват, че си бременеел 10мес и тялото се нуждае отново от 10мес, за да се възстанови. Мога да потвърдя, ще след първата ми бременност беше точно така. И този път не възнамерявам да правя диети и да се ограничава , защото видях, че докато кърмя изразходвам мн калории. Смятам да се въздържа и от това да пробвам да вляза в панталони от преди бременността, такива опити миналия път ми предизвикаха леко депресивни състояния 🙈 Отделно спортуването с огромен бюст ми беле неудобно, а стресът, дори и положителен, може да доведе до мастит или запушвания. Дългите разходки са достатъчни от моя опит.

# 689
  • Мнения: X
защото гърдите ми са твърди и не мога да не се зацедя 4 часа. Когато тя стане да суче заспива на едната гърда , аз зацеждам леко втората просто защото не се търпи колко е пълна ( отделно те текат моите )
И след 2 часа те вече пак преливат и пак се получава същата схема , та аз при всички положения ще ставам на 2 часа просто ще се зацедя ща 5 минути без да я храня вероятно в тоя момент защото с АМ може и да поспи 4 часа.А иначе ми отнема 1 час кърмене и то остава 50 минути до следващо мрънкане ща цица Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт