Отговори
# 15
  • Мнения: 9 990
 Hug
Така, гледах репортажа, слушам сега Деси...
Не съм съгласна с изказването, че събираните пари отиват за едно или две неща/ в случаите-столчета и масички/
Пари, които се събират от родителите  отиват за много повече неща-от учебни помагала, до тоалетни принадлежности.
В нашата група парите са разпределени за-играчки, учебни помагала, ремонт на леглата им, боички, моливи, блокчета, пластелин и т.н.Не е дно и две неща.
Склонна съм да вярвам, че не всички градини се докопават до това общината да прегледа заявлението и да го одобри.
Знаейки как детето ми консумира и харчи тоалетна хартия и сапун, как се чупят играчки и амортизира собственото ни жилище-нищожната такса , която плащаме е смешна просто.Не съм съгласна, дете, което тепърва се учи на хигиенни навици да му се прави забележка и да се бърше със три сантиметра хартийка, защото нямало и свършвало...

Последна редакция: ср, 01 ное 2006, 20:47 от пенелопа

# 16
  • Мнения: 1 671
Hug
Така, гледах репортажа, слушам сега Деси...
Не съм съгласна с изказването, че събираните пари отиват за едно или две неща/ в случаите-столчета и масички/
Пари, които се събират от родителите  отиват за много повече неща-от учебни помагала, до тоалетни принадлежности.
В нашата група парите са разпределени за-играчки, учебни помагала, ремонт на леглата им, боички, моливи, блокчета, пластелин и т.н.Не е дно и две неща.
Склонна съм да вярвам, че не всички градини се докопават до това общината да прегледа заявлението и да го одобри.
Знаейки как детето ми консумира и харчи тоалетна хартия и сапун, как се чупят играчки и амортизира собственото ни жилище-нищожната такса , която плащаме е смешна просто.Не съм съгласна, дете, което тепърва се учи на хигиенни навици да му се прави забележка и да се бърше със три сантиметра хартийка, защото нямало и свършвало...

Но отиват и за обзавеждане на директорския кабинет, например #Cussing out

# 17
  • Мнения: 2 070
Совите не са това, което са... Моят сценарии се размина с техния, поне да ме бяха предупредили за темата и че цялото прдаване ще е по този въпрос. Ако някой е очаквал разискване на горните проблеми, които ви бях пуснала днес - съжалявам. Лично като майка не съм мислила по въпроса със тези пари, не са ми искали, не знаех дори, че на места положението е такова.
Искам да уверя всички, че госпожа Фандъкова е човек, който приема присърце проблемите ни, иска да ги разисква, покани членове на сдружението ни на работна среща. Вижте, самите вие трябва да имате съзнанието, когато смятате, че се прави нещо нередно или се нарушават правата ви и ли тези на децата ви, да сигнализирате, да си отстоявате позицията. На сайта на Ст община са дадени телефони, именно за такива сигнали. Фандъкова каза, че проверяват всеки един сигнал, дори и анонимните. Всякакви предложения от вас ще се радваме да чуем тук или в закованата тема на НБМ...
Пвече разказано от мен за предаването - също там. Надявам се да не съм разочаровала някой, но като цяло не ми беше дадена много много думата, прекъсваха ме и така. В темата на НБМ можете да видите линк към предаването.    bouquet

# 18
  • Мнения: 2 070
И още нещо, което разбрах от разговора с Фандъкова след предаването - именно сигнал на родители е бил повод в Общината да обърнат внимание на следния факт-  след като са решили молби за градини да се подават през януари само за наборите и само за конкретната година се оказало, че досега подадените молби се оказват невалидни и това не е честно. Въпросният сигнал ги накарал да вземат това предвид и молбите в "заварено положение" да се включат в списъка с чакащите... Така че хора - от вас/нас зависят много неща, макар и да не ви се струва така...Ако въпросната родителка е от форума - поздравления!  Hug

# 19
  • Мнения: 9 990
Деси, подкрепям те.Тези от вас, които са попадали на мненията ми за градините ми знаят позицията.Да, разговорът беше в друга посока, но как да е-все пак е нещо.
Така, не можах вчера да довърша, че малката ме емна, но-
репортажът беше тенденциоцен за мен.Сигнал може да подаде всеки недоволен, това е така, Но, също така ми направи впечатление и на мен в нашата група, че роптаят главно тези, които не си направиха труда даже на родителската да дойдат-там е мястото да се спори, коментира и всеки да си каже мнението и да се гласува.Гласува ли се и вземе ли се решение за събиране на пари-как така ще подаваш сигнали???Все пак мнозинството е за това, нали така, недоволните са изказали мнение, но са малцинство.
Друг-относно облагодетелстването на директори-ами тук е мястото на родителският актив-следи се, проверява се, пита се, иска се документ!!!Или ето ти сега-събрахме ние парите-пак повечето мрънкат, НО НИКОЙ не се интересува как ще се изхарчат!Аз съм касиер и НИКОЙ не пожела да дойде с мен на пазар за нещата, които взехме решение да закупим.Сама.И?Аз сега какво да направя-да ги заставя насила ли?Същата една родителка, която остро се възмущаваше за парите, тръгна си рано от родителската, поканих я с мен да дойде-отказа-все нямат време, все немогат.Ми-докато нямат време и немогат да участват в това-така ще е.Казаха го и в  предаването-това е двустранен процес, но едната страна все още липсва, по една лястовичка тук-там.Виж-за лошите неща обаче веднага скачат.
Относно заявките за помощ от общината.Не съм съвсем съгласна че е така.Нашата градина има плувен басейн, за който са отказали гориво тази година.Имаме 5 групи с деца.За абсолютно всяка група има нужда от нещо, да не говорим за дворът!Това е огромна субсидия.Ежегодно имат нужда!Не ми обяснявайте, че когато цяла година деца, малки се хранят на една покривка-в края на годината тя е все така нелекьосана и колосана.За мен е елементарно всяка година да си сменят покривките във всяка една група!Легла-разтегаеми с продънен душек.Другата половина дървени, пред разпад.Имам наблюдение за Директорката ни-страшно всеотдайна ио се бори, НО-явно не във всяка община така охотно се вглеждат в тези прословути заявления за помощ.Аз работя с нея вече 3-та година и затова смея да твърдя.Кабинетът и е скромен, нямат телевизор и екстри.Децата ни са там от тъмно до тъмно, за да се пазаря за тоалетната хартия или игррачките...
Всичко вчера много ме  натъжи, много...все си мислех, че родителите все повече започват да участват в живота на Градината, но е така, само когато трябва да се роптае срещу нещо.
Аз съм казала-диалог, контрол, участие в живота на децата, докато с ав градината, а не само на отглеждане да са оставени там.Това е разковничето, дано...някога...стане...

# 20
  • Мнения: 1 258
Да,не беше убедително предаването,нито пък изчерпателно.Слаба журналистика за мен.

# 21
  • Мнения: 9 990
Подразни ме определено тонът на водещата, която гарантираше рекетьорство за всички нас, дръзнали да подобрим условията на децата в градината.За мен не е така.Никой никого не рекетира вече.Ако има такива случаи-то те са за сигнал, а не когато се гради нещо доброволно.Все пак никой не е длъжен да даде-дават тези, които искат.При нас поне е така-да, взели сме решение, но то е на доброволни начала-този, който няма или не иска-не дава.Може би тези се чувстват рекетирани-които въпреки рптаенето-дават-ами това си остава техен проблем.Аз ако не съм съгласна с нещо-как може някой да ме застави?Събира се сума и се преценява с нея какво е най-добре да се направи за общото на групата.
Друг момент-пак за заявките за помощ-всяка една градина във всеки един момент има нужда от такава, но общината преценява тази година на коя градина ще отпусне.Няма как на всички, нали така.А се нуждаят както вече казах-всички и целогодишно-е как става фокусът ми кажете-къде сме ние в тази работа вече-ако не именно в тази година, в която не се отпуска за играчки, а за дограма-защо да не купим ние играчките?
Тя държавата едни заплати трудно изплаща, ние очакваме пълна издръжка на децата ни...Сами сметнете-дете ходи на градина цифром и словом-10 месеца.Събират се 30 лв за цялата учебна година-това е по 3 лв на месец за детето ти-няма и две кутии цигари...ако месечно не отделиш за детето си, което виждаш вечер само в тези периоди-3 лв за месец-срамота... Tired

Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 10:54 от пенелопа

# 22
  • Мнения: 1 355
Подкрепям казаното от Пенелопа.

deshtovidi, браво за участието ти снощи!

# 23
  • Мнения: 1 258
Друг момент-пак за заявките за помощ-всяка една градина във всеки един момент има нужда от такава, но общината преценява тази година на коя градина ще отпусне.

Е,не може да се отрече,че как се управлява една дейност,е от голямо значение.По-голямата инициативност,амбиция,усет,професионализъм на някои директори на детски градини за сметка на други е видим,все пак.
Разбира се,че събираните от родителите пари,рядко може да се нарече рекет,но е един много елементарен и не изискващ много усилия от управата на детските градини начин за разрешаване на проблемите.

# 24
  • Мнения: 2 070
Penelopa, mnogo 6te se radvam, ako uchastvash i s gradivni predlojeniq i kritiki, kakto i vseki taka emocionalno angajiran - zapovqdaite v temata na sdrujenieto,ili pishete na lichni na men ili Tomase, pisna mi ili Evelyna...

# 25
  • София
  • Мнения: 1 062
В нашата градина НИЕ закупихме тапетите, килимите, събрахме пари за играчки. Самоинициативно и доброволно. Никой никого не е рекетирал. И да, смятам, че за повечето родители днес 10 лв. не са проблем. Тези, за които наистина са проблем, не дават и никой никога не ги "награждава" с по-различно отношение. Напротив, тези, които могат, дават примерно по 20 лв.

Освен това, предвид цялата мизерия в която живеем, мръсотия и невежество, смятам, че най-малкото, което мога аз лично да направя, е да помогна с труда си и една част от парите си, за да може моето дете и неговите приятелчета да се чувстват добре в мястото, където прекарват 8 часа дневно. Очевадно и повече от ясно е, че пари достатъчно няма и скоро няма да има. За мен това е начинът да се пооправят градините. И смятам лятото да боядисаме и оправим двора. Без да ме е рекетирал никой. Защото моето дете играе там по цял ден.

Рядко нахална водеща, без елементарна журналистическа култура, без и дори малка идея за какво става въпрос в детските заведения. Освен това този рекет за нея беше "върха" в кариерата и, все едно разкри "големия влаков обир". А дали децата се извеждат, дали се спазват програмите за здравословно хранене, физическо възпитание, обучение......не даде дори възможност на майката да се изкаже, нито на зам.кмета, нито на обадилите се...Пфу.

Поне идеята беше добра. И ако с нея се захване един добър журналист, ще стане чудесно.

# 26
  • Мнения: 9 990
Хм, Трислон-така е, определено, но е и до община.Нашата директорка се бори много, ходили сме заедно и пак удря на камък.А градината е пълна-има огромен наплив, води се елитна но вече не заради базата си-тя е много вехта вече, а заради персоналът си.Ние търсим спонсори и за сега това грее децата ни, не общината.
Деси-знам ви темата, но ви изпуснах от начало, ще ми се да изчета всичко, да не идвам на голо да споделям.Скоро ще се появя при вас, благодаря ти за поканата.
Еликсир-категорично-така се случва.Събирането и подпомагането с пари е най-малкият проблем сега.както казах-нашата градина е пълна заради персоналът, иначе ако видите сградата отвън-ще я подминете и ще отидете в друга градина.Много са проблемите именно с храната, извеждането, отделянето на наистина болни деца в отделна група-при сестрата например.Организационно също донякъде, но аз виждам тук пак ролята и намесата на родителя.Всеки път разговарям с родители и се опитвам да разбера недоволството им от нещо, за да мога аз да помогна, защото те не говорят с персонала-говорят си помежду си...Двустранно-единствената вярна дума от устата на водещата...Всичко останало беше кучето си лае.Съжалявам, че на тази основа са направили предаването, на Деси почти не дадоха възможност да сподели важните неща.

# 27
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Искам да го гледаммммммммм, но нямам кабелна, така че и да го повтарят........има ли го качено някъде

# 28
  • Мнения: 5 468
Совите не са това, което са... Моят сценарии се размина с техния, поне да ме бяха предупредили за темата и че цялото прдаване ще е по този въпрос. Ако някой е очаквал разискване на горните проблеми, които ви бях пуснала днес - съжалявам.
Точно това щях да напиша. Гледах снощи предаването и много ме хвана яд, че като зачепиха тази тема с 10-20 лв. на месец допълнително и не я пуснаха до края... А на теб хич не ти дадоха думата... двамата водещи се надприказваха... и едни дълги въпроси задаваха, то докато чуеш края, забравяш началото. Ти се опита да кажеш, че има и други проблеми, освен този, ама те пак те прекъснаха и взеха да буботят за тези пусти 10-20 лв.
А според мен, това е най-малкия проблем. Защото ако ОДЗ-то, в което ходи дъщеря ми, поискат да дам 10 лв. за да й купят тоалетна хартия и мин. вода за месеца ще дам с удоволствие.
За телевизорите, за откриването на нови групи и т.н., те не ти позволиха да говориш.

Е, нищо... на срещата с Фандъкова, ще успеете да си кажете наболелите въпроси. Peace
Изглеждаше добре по ТВ Simple Smile.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 173
Искам да го гледаммммммммм, но нямам кабелна, така че и да го повтарят........има ли го качено някъде

salai, го качи.
 
Ето първата част с НАШАТА ДЕСИ -  БРАВО МИНА БОЙНОТО КРЪЩЕНИЕ
Предупреждавам файла е голям  - 232M и е MPG формат. Който не може да си го отвори ще му обясня как.
Втора част
Ако някой има FTP клиент и иска да си го сваля така да пише на лични да дам паролата.
Сега ще кача и първата

Общи условия

Активация на акаунт