Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 29 142
  • 749
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 375
jalapeno за това споменах, че има и децентрализирани рекуператори. Когато височината не позволява те също могат да са опция.
nellytan1, може ли повече информация за тази опция?  За какво става въпрос точно?
Аз ще съм много благодарна, ако пуснете снимки на вашите инсталации на рекуператори.

Аз се боря с инсталацията, понеже ремонтирам и нямам височина за разточителство. Намерих вариант с пвц тръби и успявам да инсталирам въздуховоди в коридорите и хола, но не стигам до баните, спалните, т.н.
Имам и огромен полу-вкопан гараж, в който искам да обръща въздуха задължително.
При мен определено мисията му е да сваля влажността на въздуха.

# 736
  • Мнения: 1 621
Малко по-напред бях пуснала един клип на BluMartin с такава децентрализирана система. Не съм ги разглежадала подробно, така че не мога да бъда изчерпателна за тях. blumartin freeair 100 е името на продукта. Може да потърсите в мрежата.

Нашите въздуховоди и кутии сме ги купували от тук - https://passive-house.shop/contacts. Те мисля, че също предлагат децентрализирани рекуператори. Димитрий Юдин ни консултира за всичко, което ни интересува. Може би ако се свържете с него ще ви даде решение за вашия казус.

# 737
  • Мнения: 375
Благодаря. Simple Smile

# 738
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
chortiz,числя,че за апартамент или малка площ,показаното от nellytan е оптимално.
В къща без достатъчна височина,могат да се направят само куфари от картон на тавана.При нас в хола е така,защото малко бе безмислено да свалим 30 см от таван на голямо помещение(тръбите на климатика са ф200 и затова дълбочината е 30см).Мисля,че на снимката на първа страница се вижда.
 Ето снимка на нашия китук  Simple Smile

 За полувкопания гараж трябва да се вземе впредвид дали е отопляем,защото ако  не е и въздухът от него минава през централния рекуператор,ще свали драстично КПДто и ще вкарва въздух с осезаемо по-ниски температури в стаите.

Относно "изплащането " и "рентабилността"на отоплението....Щом се държи на спестявания ,от инвестицията за термопомпа( в лв) трябва да се извади тази на котела и само разликата от двете да се дели на икономията в месечните потребления.А,това конкретно може да се случи,когато са ви изчислени топлинните загуби,конкретно на вас ,и после съпоставяте нужните киловати при конкретна термопомпа и конкретен котел, и вашия климат  .Разликите от къща до къща,може да са огромни.Коментирам прости изчисления,защото явно целта на заданието е такава.И получените отговори ще са само за една календарна година,защото вече коментирахме динамиката на енергоизточниците.
Ако е нужно и охлаждане към котела може да прибавите и цена на климатиците,а към термопомпата конвектори.

# 739
  • Мнения: 74
Нелина, извинявай че питам и най-вероятно си го казала, но реално с какво точно се отоплявате?

# 740
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Канални климатици  2 бр , по един на етаж.Засега само единия се ползва зимата.Лятото имаме нужда и от двата.

Допълвам се.
nellytan ,сега видях въпроса ти за изчисляване на топлозагубите.Много съм добра в изчисленията(каква скромност),това ми е едното образование,но не мога да сметна пълните термозагуби,защото  се изчисляват на специализирана програма,в която само се въвеждат данни.Стена по стена да,но после се добавят приходи от слънце по изложения,които са различни за различните райони,приходи от ел.уреди и от хора,,разходи за вентилация и евентуално топла вода,защото предполагам ще я получавате от термопомпата.
Ако искаш мога да ти изпратя нашето ЕЕ,там има формули и таблици ,но много коефициенти за констатни и няма достатъчно информация за тях.
Мисля,че с топлинния товар  от ОВК проекта стая по стая е по-лесно.
Пиши ,ако ги искаш.

Последна редакция: пт, 21 яну 2022, 13:22 от nelina_london

# 741
  • София
  • Мнения: 12 231
Дори не бях чувала за канален климатик. Прочетох набързо описание, но не съм сигурна, че може да се постави на стара къща. Има ли конкретни фирми, които работят с тях или могат да направат проект или всяка фирма занимаваща се с климатици предлага и този вариант?

# 742
  • Мнения: 375
chortiz,числя,че за апартамент или малка площ,показаното от nellytan е оптимално.
В къща без достатъчна височина,могат да се направят само куфари от картон на тавана.При нас в хола е така,защото малко бе безмислено да свалим 30 см от таван на голямо помещение(тръбите на климатика са ф200 и затова дълбочината е 30см).Мисля,че на снимката на първа страница се вижда.
 Ето снимка на нашия китук  Simple Smile

 За полувкопания гараж трябва да се вземе впредвид дали е отопляем,защото ако  не е и въздухът от него минава през централния рекуператор,ще свали драстично КПДто и ще вкарва въздух с осезаемо по-ниски температури в стаите.

Благодаря! Simple Smile
Оставила съм на професионалистите да размишляват още малко, но аз мисля, че дори и коридори само, плюс гараж ми е ок, дори и да не стига до пълен капацитет. Гаражът е изолиран, няма проблем с темп. амплитуди, просто влажен климат. Алтернативата ми е вентилатор с датчик на влажност и някаква изсушителна функция, без връзка с термопомпата, което мисля, че не е най-доброто предложение.

# 743
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Дори не бях чувала за канален климатик. Прочетох набързо описание, но не съм сигурна, че може да се постави на стара къща. Има ли конкретни фирми, които работят с тях или могат да направат проект или всяка фирма занимаваща се с климатици предлага и този вариант?
Предполагам,че може да се намери решение да се постави,на каквато и да е къща,въпросът е дали си заслужава.
В старите къщи обикновено има по-топли и по-студени зони и няма ефективна изолация.Тоест ,една стая ще има нужда от повече енергия  за да се стопли от друга,което ще оскъпи ( 600лв на стая за термостат с клапа с  ел.задвижка ) .
Просто ми се вижда безмислена инвестиция изграждането на такава система, пред опцията за отделни климатици,ако се държи на този вид отопление и охлаждане.
 Иначе ,Атаро Клима могат да ви помогнат с инфо или оферта,защото от тях купувахме монтажни компоненти и предлагат такива климатици.
chortiz,извини ме за любопитството,но  каква е причината  въздуховодите да  не могат да стигнат основните помещения?

# 744
  • Мнения: 1 731
Ние имаме доста греди и това ме притеснява. Понеже имаме газ и какво ли не, се наложи да разширяваме едни отвор в плочата и беше голяма драма. Ето, едно нещо, за което отстъпих и сега ме е яд.

А не искам да правя конструктивни промени, заради общината. Ще говоря май с проектантите.

# 745
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Хрумна ми,че гредите могат да се избегнат,като вероятно могат да се направят канали в тухлите,да кажем в последния ред зидария,възможно е и да се ползват някакви коминни тела с отвори .Сигурна съм,че има начин да се осъществи,тъй като тухлата вече не е носещ елемент,но това ще го кажат проектантите.

Единствен проблем би била плочата между етажите,въпреки ,че и там би могло да се намери решение ако слезе по стената на стълбището.
Дължината и чупките на въздуховодите нямат значение за рекуперацията.

# 746
  • София
  • Мнения: 245
Объркала съм се като съм писала... ОВК проектант имах предвид... Просто сега мисля за ВиК-то на къщата и явно затова съм написала така. Естествено, че с ОВК проектант съм обсъждала отоплението. Вярно, че не разбирам от строежи, но не съм чак толкова зле де... Laughing

П.П. Да добавя, че говорих с ММ и той ми напомни (понеже аз все забравям), че смятаме да комбинираме термопомпата с фотоволтаици и така вече има доста повече смисъл пред пелети или газ.

Последна редакция: пт, 21 яну 2022, 16:59 от jalapeno

# 747
  • Мнения: 1 731
Объркала съм се като съм писала... ОВК проектант имах предвид... Просто сега мисля за ВиК-то на къщата и явно затова съм написала така. Естествено, че с ОВК проектант съм обсъждала отоплението. Вярно, че не разбирам от строежи, но не съм чак толкова зле де... Laughing

П.П. Да добавя, че говорих с ММ и той ми напомни (понеже аз все забравям), че смятаме да комбинираме термопомпата с фотоволтаици и така вече има доста повече смисъл пред пелети или газ.
Нашият Котел е на газ, но е комбиниран с ток и също са предвидени панели на покрива, които като начало едва ли ще сложим.

# 748
  • Мнения: 6 299
Объркала съм се като съм писала... ОВК проектант имах предвид... Просто сега мисля за ВиК-то на къщата и явно затова съм написала така. Естествено, че с ОВК проектант съм обсъждала отоплението. Вярно, че не разбирам от строежи, но не съм чак толкова зле де... Laughing

П.П. Да добавя, че говорих с ММ и той ми напомни (понеже аз все забравям), че смятаме да комбинираме термопомпата с фотоволтаици и така вече има доста повече смисъл пред пелети или газ.
Нашият Котел е на газ, но е комбиниран с ток и също са предвидени панели на покрива, които като начало едва ли ще сложим.
Само тези, които смятате да слагате панели, имайте предвид, че там където панелите влизат в покрива, се поставят специални керемиди с едни отвори. Ако сега не ги предвидите, то след време може да има проблем!

# 749

Общи условия

Активация на акаунт