Обичаи при помен за починал

  • 14 854
  • 85
  •   1
Отговори
# 45
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Благодаря. А какво е необходимо да нося акт на смъртта ще ми иска ли свещенника аз ще го питам за самия ритуал какво да нося но все пак документално предполагам акта ще иска трябва да го намеря

# 46
  • Мнения: 3 724
На мен не ми искаха документ ,( ние се познаваме всички) само за датата питаха ,може би да се пресметне точно, и мястото няма значение мисля аз ходя по различни църкви, защото все плача и да не ме гледат в нашата да тревожа лелите там. Какво носихме не помня друго освен за  виното . Питай и бъди спокойна ,прегръщам те

# 47
  • Мнения: 5 002
В която църква искаш, там можеш да го направиш.Акт за смърт не се носи, само трябва да уговориш със свещеника ден и час.За раздаването носиш хляб, вино, жито и вода задължително и друго каквото искаш.

# 48
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Благодаря ви още веднъж. Ходих днес до църквата но свещеника беше на гробищата и добре че имаше строителни работници та от тях разбрах кога да го търся. А хляба мога ли да си взема питки от някой магазин или да поръчам специален защото не знам къде да поръчам
И аз ви прегръщам дано да има мир на душите на покйниците ни

# 49
  • Мнения: 5 002
Няма значение какъв ще е хляба.Може да поръчаш погача, може и обикновен от магазина.По- важно е да пишеш литургии за починали за неделните служби.

# 50
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Добре благодаря.

# 51
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Благодаря за съвета да се пиша за литургиите - пиша името на майка в починалите, а нашите в тези за здраве.
Моля за съвет отново. Как се смята половин година и година от смъртта - дали има някаква особеност като това за 40-тия ден да се брои и денят на смъртта или просто на датата която е починала следващата година? И трябва ли да поръчам панихида за 3, 6 и 9 месеца?
Все още се чувствам като с отрязана част от мен след смъртта на майка още не мога да се осъзная - просто се опитвам да живея нормално защото дразня съпруга си с плачливото си настроение. Тя беше много вярваща и искам да направя всички ритуали да е спокойна душата и но страшно съжалявам, че никога не я попитах как се е справила с мъката от смъртта на баба изобщо имах толкова въпроси

# 52
  • Мнения: 18 542
Само 40 дни е на датата. Нататък се полага в неделя преди датата.  Може и в събота , ако така приляга на човека, който се занимава.(хората, които ще присъстват).

# 53
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Аз знам за съботата преди датата, никога не сме правили помен в неделя.

# 54
  • Мнения: 18 542
Може да съм забравила ,доста време мина ,но е  почивните дни преди датата и май се съобразявах понякога с хората ,дето идват дали събота или неделя.

# 55
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Добре значи събота преди датата - леле добре че казахте - благодаря

# 56
  • Мнения: 5 002
И аз знам,че в събота се прави, но за най-вярно питай някой свещеник.
Всеки ден е Божи ден, ако нямаш възможност в събота, сигурно може и в друг ден.

# 57
  • Мнения: 3 724
Извинявайте аз също не знаех ,помена се прави съботата преди датата ли, а не след датата ,ако дата е 22.09. помена трябва да се направи на 17.09. така ли

# 58
  • Мнения: 18 542
Да ,преди датата.

# 59
  • Мнения: 3 724
Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт