Политиката в България

  • 555 766
  • 17 835
  •   1
Отговори
# 15 630
  • Мнения: 12 318
Според мен нито е незаменим този огромен доставчик, нито ще търпим някакви загуби в отсъствието му. Ако искаме 100% фикс - разбираме се с Азербайджан и си дострояваме IGB. Ако искаме 100% спот - бол доставчици. Ако искаме да е точно както преди - разбираме се 30% от газа да бъде 100% фикс от Азербайджан, а останалите 70% да бъдат 100% спот от други доставчици.

Единствената материална разлика е, че няма един или друг диктатор да ни държи за политически заложник, като самосиндикално отговаря за 90+% от доставките на газ у нас. А това хич не е малко.

Може и да си прав. Според мен ако на един пазар предлагането на една търсена стока намалее, няма логика цената й да падне, а най-вече обратното. Разбира се, има влияние на най-различни фактори, затова цената на газта и досега не е била константна, а понякога се е вдигала, понякога е падала.  Като се абстрахираме от разни опорки като "диктатори" и "политически заложник" няма абсолютно никаква логика да изолираме от пазара си един едър доставчик без оглед на цени и условия, по чисто политически съображения. Логичното е да включим и него в диверсификацията, за да постигнем най-добри условия за себе си. Дали сме постигнали най-добри условия за себе си, като сме се преборили с Газпром цената да се определя 70/30 не знам. Дали може и ще натискаме и азербайджанците да включат спотов компонент и с какви последствия също не знам.

Абсолютно никой не ни задължава да купуваме 90+% от един доставчик при неизгодни условия, та изобщо да го отчитаме като "хич не е малко". А ако в 90% от времето са били изгодни, значи хич не е било толкова лошо, въпреки че естествено винаги трябва да си подготвен с резервни варианти, както ние и досега май не сме.

# 15 631
  • Мнения: 2 081
Според мен нито е незаменим този огромен доставчик, нито ще търпим някакви загуби в отсъствието му. Ако искаме 100% фикс - разбираме се с Азербайджан и си дострояваме IGB. Ако искаме 100% спот - бол доставчици. Ако искаме да е точно както преди - разбираме се 30% от газа да бъде 100% фикс от Азербайджан, а останалите 70% да бъдат 100% спот от други доставчици.

Единствената материална разлика е, че няма един или друг диктатор да ни държи за политически заложник[/b], като самосиндикално отговаря за 90+% от доставките на газ у нас. А това хич не е малко.
Хоуп, на думи добре звучи
И “ура” , няма да сме заложници вече.
Само с газ ли ни държат като политически заложник и само Русия ли ни прави заложници?

# 15 632
  • Мнения: 4 804
За какво конкретно питаш?
За газа - да, Русия. Ако бяхме сменили Русия, само със САЩ или Азербайджан или някой един прекупвач, пак нямаше да съм доволен. Ако получаваме 100% от дадена услуга/стока от един единствен доставчик, сме уязвими/зависими и няма никакво значение кой конкретно е той. От много преди 27.04 съм писал в тази тема, че моето желание е България да получава газ от поне двама (желателно трима или повече) доставчика. Нищо не се е променило в позицията ми.

Най-добрият вариант е да добиваме сами въглеводороди било то от шелфа или шистови. Но това няма да стане никога тук, защото руското лоби в комбинация с критична маса от дезинформирани хора е фатална комбинация (за националния ни интерес в случая). Simple Smile

# 15 633
  • Мнения: 2 081
“Единствената материална разлика е, че няма един или друг диктатор да ни държи за политически заложник

За това питам.

# 15 634
  • Мнения: 4 804
Говорех в контекста на природния газ. Мисля, че се подразбира.

# 15 635
  • Мнения: 5 658
Мисля ,че гледната точка е малко по-различна.
Не ние смесвахме политика  с търговия,  а другата страна.
В момента Газпром се представя като нелоян ,некоректен и несигурен контрагент по политически причини.  Затова  го избягваме.

Последна редакция: нд, 15 май 2022, 09:05 от BacuTy

# 15 636
  • Мнения: 2 456
За какво конкретно питаш?
За газа - да, Русия. Ако бяхме сменили Русия, само със САЩ или Азербайджан или някой един прекупвач, пак нямаше да съм доволен. Ако получаваме 100% от дадена услуга/стока от един единствен доставчик, сме уязвими/зависими и няма никакво значение кой конкретно е той. От много преди 27.04 съм писал в тази тема, че моето желание е България да получава газ от поне двама (желателно трима или повече) доставчика. Нищо не се е променило в позицията ми.

Най-добрият вариант е да добиваме сами въглеводороди било то от шелфа или шистови. Но това няма да стане никога тук, защото руското лоби в комбинация с критична маса от дезинформирани хора е фатална комбинация (за националния ни интерес в случая). Simple Smile
Количеството газ, което България купува е нищожно дори и за един доставчик. Когато това количество се разбие на три или четири доставчика според мен няма как да се договори
изгодна  цена. От към зависимост е добре, но от към цена ще е доста по- скъпо.

# 15 637
  • Мнения: 910
Правителството продължава да показва своята некомпетентност и неспособност при решаването на проблемите. Фокусира се върху един проблем и неглижира останалите, така няма да стане. С лъжи и замитане под килима проблемите не изчезват. Българските моряци е трябвало да поискат помощ от ДНР, защото са останали без храна и вода, сега очаквам премиера отново да отиде до Киев и да благодари на Зеленски, че отново се е погрижил за българските граждани. Както се справя с проблемите на кораба Царевна, така се справя и с проблемите в България, тоест разчита на някой друг да му ги реши чрез подаяния, а той само ще търка подметките от обиколки да благодари и често се случва да не уцели човека, на който да благодари!

http://www.budnaera.com/202202f/2220573.html?fbclid=IwAR0GaO3aO5 … BRhkgIckFE1YEgkpY

# 15 638
  • Мнения: 1 962
С риск да охладя голия ентусиазъм за азерския газ, ще цитирам инж. Димитър К. Щерев.
"Последните по-прецизни симулации, анализи и оценки (на базата на допълнителна обработка на резервоарната информация) показват, че Европа не може дългосрочно да разчита на азербайджанския газ, тъй като първоначално изчислените и публично обявени извлекаеми запаси в находището Шах Дениз са се оказали доста завишени. Това означава, че в бъдеще Азербайджан няма да може да разполага с необходимите ресурси за допълнителен износ на природен газ и няма да има възможност да запълни и продължително да поддържа капацитета на Трансадриатическия газопровод (ТАП). По този начин Азербайджан ще бъде принуден да внася определени количества природен газ, като техния източник засега може да бъде единствено Руската федерация, тъй като между двете държави има изграден и действащ газопровод."

Последна редакция: нд, 15 май 2022, 08:31 от tre

# 15 639
  • Мнения: 18 672
Стига с този газ, ще спре тази война и то скоро и всичко по старому, с бонус разработени нови връзки и доставчици. В дълъг период ще се разработят   и друго по света ,че и  у нас.
Както и ще измислят начини  и източници на енергия.
Какво са правили преди нефта да бъде открит, преди ток да има  - измисляли са , откривали са , развивали са икономика. И сега ще измислят нещо , открият.
 Ако беше някаква друга страна да напада , неразвита ,нямаше толкова яд да предизвиква , а  то смятана да  такава на върха ,дето решава съдбините на света и  диктува , със завидно минало и авторитет, поне от нас боготворена направо - ами голямо разочарование   е.

Уж пази света , пък тя го натрови. Ще се оправят нещата един ден.

# 15 640
  • Мнения: 1 962
Стига с този газ, ще спре тази война и то скоро и всичко по старому, с бонус разработени нови връзки и доставчици. В дълъг период ще се разработят   и друго по света ,че и  у нас.
Както и ще измислят начини  и източници на енергия.
Какво са правили преди нефта да бъде открит, преди ток да има  - измисляли са , откривали са , развивали са икономика. И сега ще измислят нещо , открият.
 Ако беше някаква друга страна да напада , неразвита ,нямаше толкова яд да предизвиква , а  то смятана да  такава на върха ,дето решава съдбините на света и  диктува , със завидно минало и авторитет, поне от нас боготворена направо - ами голямо разочарование   е.

Уж пази света , пък тя го натрови. Ще се оправят нещата един ден.

Излез на 18-ти пред протестиращите и им кажи: "Стига с този газ".

# 15 641
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Последното нещо, което ги интересува протестиращите, е газа.

# 15 642
  • Мнения: 19 523
Преди две години имаше протести в продължение на шест месеца всеки ден. И правителството на ББ падна ли? Нещо промени ли се? Изкараха си мандата и отидохме на редовни избори.

# 15 643
  • Мнения: 8 286
Преди две години имаше протести в продължение на шест месеца всеки ден. И правителството на ББ падна ли? Нещо промени ли се? Изкараха си мандата и отидохме на редовни избори.

Така е, да, но онова правителство беше в края на мандата си, а това е в началото.

# 15 644
  • Мнения: 19 523
И това е вярно, но сега външнополитическите условия са такива, че нямаме нужда от нестабилност. И от нескончаемо управление на Радев чрез служебно правителство, както и липса на работещо НС. Ако искаме реформи, без НС не става.

Общи условия

Активация на акаунт