Онлайн консултации с д-р Невена Миронова - специалист по дерматология и венерология

  • 44 260
  • 790
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 375
Здравейте, на сина ми на 10 г. от 2,5 месеца му се появяват пъпки главно по крайниците и няколко по дупето. Няма по торса. Не го сърбят, не го болят.. в началото са по- червени, за 4-5 дни преминават и стават бледочервени, като кожата леко се бели, там където е била пъпката. Не приема никакви медикаменти. Като малък беше диагностициран, че има мн чувствителна кожа на места тип гъша и предимно хидратира като се къпе с олио на биодерма и маже атодерм. Ходихме на лекар за пъпките. Казаха, че може да е от прекаран вирус и организмът се чисти, но мина много време и не виждам подобрение. Да уточня, че ходи на плуване 2 пъти седмично, но в един и същ басейн от 6 години. Прилагам снимки. Моля, за мнението Ви!
Скрит текст:




Здравейте,

Тези "пъпки" стават ли гнойни или стоят така като червени петна? Пъпки могат да се образуват при плуване в обществен басейн, който се дезинфекцира с хлор, състоянието се нарича хлоракне. Също така, ако нивото на дезинфекция е ниско може да доведе до развитие на бактериална инфекция на кожата нар. импетиго. Както споменхте кожата на детето ви явно е чувствителна и продължителното стоене в басейн също може да доведе до допълнително изсушаване на кожата и поява на такива плаки.
Благодаря за отговора! Не, не стават гнойни, седят като червени петна и са само по краката и ръцете. Няма на лицето, врата или торса. И нямат мехурче или коричка, а просто изсъхват и на мястото на пъпката остава леко обелена кожа. Не го сърбят. Ще спрем ходенето на басейн за сега.
Продуктите, които използвате на биодерма атодерм са подходящи в случая. Друго което може да се включи е лек кортикостероид за кратък период.

# 121
  • Мнения: 159
Скрит текст:
Здравейте д.р Миронова!
Малко след раждането ми се появи малък участък на корема с грапавина (приличащ на гъши кожа).  Прилагам снимка.
Здравейте,
Участъкът само на корема ли е? Прилагала ли сте лечение до сега? Преди имала ли сте проблеми с кожата? Може ли снимка от малко по-далечен план, но да е с добро качество? Сърби ли ви?
Само на корема да. Никога не съм имала проблем. Лечение не е прилагано. Казаха ми сега с бебешки крем за  атопична кожа да мажа. Не ме сърби.



Кожата на цялото тяло суха ли е? Подходящи са козметиките за атопичен дерматит, тъй като те са хипоалергенни, дълбокохидратиращи и със сигурност няма да влошат състоянието на кожата. Продукт съдържащ урея също би помогнал за премахване на усещането за неравност по кожата.
Не на тялото е гладка, само там е такава. Добре ще взема крем за атопичен да опитам с него. Със обикновен не става.

Последна редакция: чт, 23 дек 2021, 10:53 от AnMary

# 122
  • Мнения: 289
А бихте ли ми дали някакви насоки как да определя типа кожа, който имам.
Може да започнете с отговорите на няколко въпроса, например сутрин след като почистите лицето след колко време започва да се омазнява в т-зоната, ако изобщо това се случва? Склонна ли сте към акне? Имате ли участъци където кожата е прекалено суха, лющеща се? Зачервявате ли се лесно, след излагане на слънце, ако се притесните, ако консумирате горещи храни или напитки? Каква козметика използвате в момента?
Не съм забелязала след колко време ми се омазнява кожата, нито се лющи, нито е склонна към акне ( с изключение на 1-2 пъпки, които излизат около цикъл). Но лесно се зачервява от слънцето и ако се притесня. Мисля си, че преди ми беше мазна в Т-зоната, но сега май не...
Но като цяло е повяхнала, няма свеж вид и равен тен.

# 123
  • Мнения: 375
А бихте ли ми дали някакви насоки как да определя типа кожа, който имам.
Може да започнете с отговорите на няколко въпроса, например сутрин след като почистите лицето след колко време започва да се омазнява в т-зоната, ако изобщо това се случва? Склонна ли сте към акне? Имате ли участъци където кожата е прекалено суха, лющеща се? Зачервявате ли се лесно, след излагане на слънце, ако се притесните, ако консумирате горещи храни или напитки? Каква козметика използвате в момента?
Не съм забелязала след колко време ми се омазнява кожата, нито се лющи, нито е склонна към акне ( с изключение на 1-2 пъпки, които излизат около цикъл). Но лесно се зачервява от слънцето и ако се притесня. Мисля си, че преди ми беше мазна в Т-зоната, но сега май не...
Но като цяло е повяхнала, няма свеж вид и равен тен.
На колко сте години?  Какви продукти използвате? Използвате ли слънцезащитен крем? Пушите ли цигари?

# 124
  • Мнения: 289
А бихте ли ми дали някакви насоки как да определя типа кожа, който имам.
Може да започнете с отговорите на няколко въпроса, например сутрин след като почистите лицето след колко време започва да се омазнява в т-зоната, ако изобщо това се случва? Склонна ли сте към акне? Имате ли участъци където кожата е прекалено суха, лющеща се? Зачервявате ли се лесно, след излагане на слънце, ако се притесните, ако консумирате горещи храни или напитки? Каква козметика използвате в момента?
Не съм забелязала след колко време ми се омазнява кожата, нито се лющи, нито е склонна към акне ( с изключение на 1-2 пъпки, които излизат около цикъл). Но лесно се зачервява от слънцето и ако се притесня. Мисля си, че преди ми беше мазна в Т-зоната, но сега май не...
Но като цяло е повяхнала, няма свеж вид и равен тен.
На колко сте години?  Какви продукти използвате? Използвате ли слънцезащитен крем? Пушите ли цигари?
На 39г. съм. Не пуша от 8г.Постоянно използвам или фон дьо тен или слънцезащитен крем. Крем рядко ползвам.

# 125
  • Мнения: 6
Здравейте, д-р Миронова! От около месец забелязах няколко тъмни косъма на брадичката ми и и няколко от едната страна под челюстта ми (никога не ги е имало). Също започнаха да ми се появяват големи пъпки по челюстта и бузите. От 2 дни имам и розово, леко кърваво течение (след/по-време на овулация). Може би става въпрос за хормонален дисбаланс, какви са изследванията, които трябва да си направя? И да се притеснявам ли ? На 22 години съм .
Здравейте,

От колко време се появяват пъпки по лицето, имате ли по гърба и деколтето? Лекувала ли сте акне в тинейджърска възраст? Цикълът ви редовен ли е? Кога последно сте ходила на преглед при гинеколог и имало ли е някакъв проблем?
И преди ми се е случвало да ми се появяват доста пъпки , но е на периоди и изчезват. Има периоди в които нямам въобще . Не съм лекувала акне никога. Нямам пъпки по гърба и деклотето. Цикълът  ми никога не е бил особено редовен, закъснява си с по няколко дни или подранява. Миналата зима последно ходих на гинеколог, започнах да усещам лека, но постоянна болка ниско в корема, имах леко кървене , ходих при 2ма лекаря. Първият ми изписа някакви хапчета, уж за гъбички, мисля че от тях се влоших. Вторият ми изписа противозачатъчни и от тях вече стана страшно зле. Усещах остра болка при секс, започнаха някакви страшни течения и просто ги спрях и ми мина .

# 126
  • Мнения: 375
А бихте ли ми дали някакви насоки как да определя типа кожа, който имам.
Може да започнете с отговорите на няколко въпроса, например сутрин след като почистите лицето след колко време започва да се омазнява в т-зоната, ако изобщо това се случва? Склонна ли сте към акне? Имате ли участъци където кожата е прекалено суха, лющеща се? Зачервявате ли се лесно, след излагане на слънце, ако се притесните, ако консумирате горещи храни или напитки? Каква козметика използвате в момента?
Не съм забелязала след колко време ми се омазнява кожата, нито се лющи, нито е склонна към акне ( с изключение на 1-2 пъпки, които излизат около цикъл). Но лесно се зачервява от слънцето и ако се притесня. Мисля си, че преди ми беше мазна в Т-зоната, но сега май не...
Но като цяло е повяхнала, няма свеж вид и равен тен.
На колко сте години?  Какви продукти използвате? Използвате ли слънцезащитен крем? Пушите ли цигари?
На 39г. съм. Не пуша от 8г.Постоянно използвам или фон дьо тен или слънцезащитен крем. Крем рядко ползвам.

Освен подходяща домашна грижа, използване на слънцезащитен крем ежедневно може да помислите и за инжекциозни процедури, които да върнат свежия вид на лицето. Терапии като плазмолифтинг, поставяне на скинбустер или мезотерапия са подходящи за възстановяване на повяхнала, отпусната или дехидратирана кожа. Естествено кое е най-добре за вас трябва да се прецени след консултация на живо, така ще се установи състоянието и нуждите на кожата към момента. Весели празници! 🎄☃🎁🎄

# 127
  • Мнения: 1 603
Здравейте,

От известно време забелязвам много малки червени точици по ръцете си, като някои от сях падат, ако се опитам да ги махна с нокът...и веднага излизат...Сякаш са малки ранички


Нямам представа какъв е този "обрив" и какви мерки бих могла да взема...

Последна редакция: ср, 29 дек 2021, 21:12 от Luellis

# 128
  • Мнения: X
Здравейте! Преди около 5ч. си направих първата фотоепилация и забелязах 8-9 на брой бели петънца по кожата. Късно установих, че интензивността на светлината е прекалено висока за моята кожа, а тя е много чувствителна по принцип. Пише, че трябва да минат до 2 седмици или може да си останат с месеци и да изчезнат. Трябва ли консултация с дерматолог, ако до 2 седмици не изчезнат и нещо притеснително ли е? Усещах парене 2 часа след епилацията. Хубавото е, че вече отмина…
Дали ако го използвам на по-ниска интензивност на светлината ще се появят?

# 129
  • Мнения: 375
Здравейте, д-р Миронова! От около месец забелязах няколко тъмни косъма на брадичката ми и и няколко от едната страна под челюстта ми (никога не ги е имало). Също започнаха да ми се появяват големи пъпки по челюстта и бузите. От 2 дни имам и розово, леко кърваво течение (след/по-време на овулация). Може би става въпрос за хормонален дисбаланс, какви са изследванията, които трябва да си направя? И да се притеснявам ли ? На 22 години съм .
Здравейте,

От колко време се появяват пъпки по лицето, имате ли по гърба и деколтето? Лекувала ли сте акне в тинейджърска възраст? Цикълът ви редовен ли е? Кога последно сте ходила на преглед при гинеколог и имало ли е някакъв проблем?
И преди ми се е случвало да ми се появяват доста пъпки , но е на периоди и изчезват. Има периоди в които нямам въобще . Не съм лекувала акне никога. Нямам пъпки по гърба и деклотето. Цикълът  ми никога не е бил особено редовен, закъснява си с по няколко дни или подранява. Миналата зима последно ходих на гинеколог, започнах да усещам лека, но постоянна болка ниско в корема, имах леко кървене , ходих при 2ма лекаря. Първият ми изписа някакви хапчета, уж за гъбички, мисля че от тях се влоших. Вторият ми изписа противозачатъчни и от тях вече стана страшно зле. Усещах остра болка при секс, започнаха някакви страшни течения и просто ги спрях и ми мина .
Защо ви изписаха противозачатъчни? На 3-5 ден от цикъла изследвайте пролактин, прогестерон, тестостерон, андростендион и DHEA-S.

# 130
  • Мнения: 375
Здравейте,

От известно време забелязвам много малки червени точици по ръцете си, като някои от сях падат, ако се опитам да ги махна с нокът...и веднага излизат...Сякаш са малки ранички


Нямам представа какъв е този "обрив" и какви мерки бих могла да взема...


Здравейте,

Това са доброкачествени образувания, наричат се Campbell de Morgan spots или cherry angiomas. Появявата им се свързва най-често с напредване на възрастта и представляват разширени кръвоносни съдове. Ако ви притесняват от естетична гледна точка може да ги премахнете с васкуларен лазер. Вие имате ли придружаващи заболявания или някакви здравословни проблеми, тъй като понякога се появяват и като симптом на друго заболяване?

# 131
  • Мнения: 1 603
Здравейте,

От известно време забелязвам много малки червени точици по ръцете си, като някои от сях падат, ако се опитам да ги махна с нокът...и веднага излизат...Сякаш са малки ранички


Нямам представа какъв е този "обрив" и какви мерки бих могла да взема...


Здравейте,

Това са доброкачествени образувания, наричат се Campbell de Morgan spots или cherry angiomas. Появявата им се свързва най-често с напредване на възрастта и представляват разширени кръвоносни съдове. Ако ви притесняват от естетична гледна точка може да ги премахнете с васкуларен лазер. Вие имате ли придружаващи заболявания или някакви здравословни проблеми, тъй като понякога се появяват и като симптом на друго заболяване?

Здравейте,
Нямам други заболявания.
На 32 съм. Скоро раждала, ако това е от значение.Simple Smile

# 132
  • Мнения: 3
Здравейте, имам питане . Имам поставена диагноза псориазис - вулгарис от много години , вече над 20. Имам и артрит като добавка към него. От известно време насам обаче забелязвам и черни чертички по ноктите , за които прочетох какво ли не в интернет и ми е влязло в главата вдна определена диагноза. Когато искам да посетя специалист все няма направления и вече не знам какво да правя. Имам като акне по гърба , лицето и около гърдите. Имам и окосмение по брадичката години след спиране на кърменето. И вчера се появи нещо като пъпчица на пръста , която беше все едно като кожичка леко подуто и след почесване остана като лека точица.

Скрит текст:






Последна редакция: нд, 02 яну 2022, 15:43 от AnMary

# 133
  • Мнения: 375
Здравейте! Преди около 5ч. си направих първата фотоепилация и забелязах 8-9 на брой бели петънца по кожата. Късно установих, че интензивността на светлината е прекалено висока за моята кожа, а тя е много чувствителна по принцип. Пише, че трябва да минат до 2 седмици или може да си останат с месеци и да изчезнат. Трябва ли консултация с дерматолог, ако до 2 седмици не изчезнат и нещо притеснително ли е? Усещах парене 2 часа след епилацията. Хубавото е, че вече отмина…
Дали ако го използвам на по-ниска интензивност на светлината ще се появят?
Здравейте,

За да се получат бели петна или още се наричат хипопигментни трябва време. Може да сте работила с по-високи параметри, но дори да сте се изгорила хипопигментациите се получават седмици след това. Петната може да са отпреди, но да не ви е направило впечатление и да се дължат на друга причина, така че консултация е препоръчително да направите.

# 134
  • Мнения: 375
Здравейте,

От известно време забелязвам много малки червени точици по ръцете си, като някои от сях падат, ако се опитам да ги махна с нокът...и веднага излизат...Сякаш са малки ранички


Нямам представа какъв е този "обрив" и какви мерки бих могла да взема...


Здравейте,

Това са доброкачествени образувания, наричат се Campbell de Morgan spots или cherry angiomas. Появявата им се свързва най-често с напредване на възрастта и представляват разширени кръвоносни съдове. Ако ви притесняват от естетична гледна точка може да ги премахнете с васкуларен лазер. Вие имате ли придружаващи заболявания или някакви здравословни проблеми, тъй като понякога се появяват и като симптом на друго заболяване?

Здравейте,
Нямам други заболявания.
На 32 съм. Скоро раждала, ако това е от значение.Simple Smile
По време на бременност такъв тип образувания могат да се увеличат на размер и брой, свързва се с промяната на стойностите на естрогена.

Общи условия

Активация на акаунт