Частни училища - информативно-дискусионна тема 49

  • 38 731
  • 798
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 10
Здравейте... малко сме татковците в този форум Grinning

Имаме разногласия по темата с училището на детето (на 5 години) прието и в Питагор, и в Света София. Четохме, питахме, ровихме.... и двете училища имат своята слава и резултати.
Съпругата ми е за Света София, НО ние живеем на две пресечки от Питагор. Аз съм практичен човек и при положение, че двете училища са съизмерими като качества в много отношения, смятам, че чисто логистично ще ни е много по-лесно. Уточнявам - нямам идея дали детето ни е математик ... справило се е на двете места, любознателно е. Нямаме амбиции за състезания, медали и не планираме СМГ/Американски колеж отсега.... ние самите не сме математици... Детето ни ще оцелее ли в Петагор, ако се окаже, че не е мятематик по призвание? Съпругата ми смята, че натиск за математика, ако това не е неговата природа, ще го накара да намрази училището... въпросът е това с натиска и огромните домашни валидно ли е за периода 1-4 клас или е само за големите, одещи на школи и състезания? Ще съм благодарен на всяко мнение, имаме кратък срок да вземем решение.

# 31
  • София
  • Мнения: 7 277
Здравейте... малко сме татковците в този форум Grinning

Имаме разногласия по темата с училището на детето (на 5 години) прието и в Питагор, и в Света София. Четохме, питахме, ровихме.... и двете училища имат своята слава и резултати.
Съпругата ми е за Света София, НО ние живеем на две пресечки от Питагор. Аз съм практичен човек и при положение, че двете училища са съизмерими като качества в много отношения, смятам, че чисто логистично ще ни е много по-лесно. Уточнявам - нямам идея дали детето ни е математик ... справило се е на двете места, любознателно е. Нямаме амбиции за състезания, медали и не планираме СМГ/Американски колеж отсега.... ние самите не сме математици... Ще съм благодарен на всяко мнение, имаме кратък срок да вземем решение.
Здравей,

На ваше място бих избрала Питагор. Много е хубаво да живееш наблизо до училището на детето си.

# 32
  • Мнения: 5 898
Ако всички останали мои изисквания са удовлетворени еднакво, винаги бих избрала училището, което е по-близо. Вече знаете основните разлики между двете училища. Просто вие трябва да направите избор според визията си за образованието на детето си.

Например аз не исках профилиране и исках топ обучение по езика. Не исках и изпит след 4 клас.

# 33
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
В Питагор вече няма изпит след 4 клас, училището е до седми.
В ПЧМГ огромни домашни няма. От децата, които продължиха след Питагор в пети клас в ПЧМГ чак профилирани и топ математици са единици. С математиката се справят чудесно, но малко от тях са състезатели. Надявам се някой с дете в Питагор да даде актуални данни.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 012
Аз бих избрала училището с по-малък престой /в колко часа започват и приключват часовете в едното и в другото/, както и това с по-малко домашни.

# 35
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
С Питагор може да спестите парите за транспорт.

# 36
  • Мнения: 2 047
Аз имах такава дилема и избрах училището , което ни е по -близо. И в двата случая щях аз да го водя, но при едното щях да стигам за 30 мин, другото ми отнема 10 -15 мин. Отделно и Питагор ме е по на път за работа - скъсява и моя път до там. За сега не към видяла особено профилиране откъм математика, но все пак е само ПУК. Все още не знам дали сина ще е мат. ориентиран -на тази възраст май на повечето деца математиката е по-лесна, защото е по-логична.

# 37
  • Мнения: 7 154
Аз бих избрала училището с по-малък престой /в колко часа започват и приключват часовете в едното и в другото/, както и това с по-малко домашни.
+1
Поразпитайте за домашните в Питагор и дали имат такива за ваканции/почивни дни.

В ПЧМГ има огромни летни домашни (5-7 клас). Чак на мен ми беше станала противна математиката.

# 38
  • София
  • Мнения: 11 985
И друг път съм го казвала, но ще го кажа пак. За мен изобщо не трябва да има домашни при целодневно обучение. Тези деца имат един уикенд, в който е важно да си починат и да се видят със семейството си. А домашни през ваканциите изобщо не ми се коментират.

# 39
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
До 4 клас детето ми смени 4 училища, домашни не е имало поради убежденията, които споделям със Санака. В ПЧМГ има домашни, които отнемат около час и малко през седмицата, но те учат до 2 следобед. Летните домашни по математика не са големи, отнемат първата седмица от ваканцията. Вероятно зависи от учителя щом на фран са и се видели огромни.

# 40
  • Мнения: 6 301
Санака, аз те подкрепям, но за съжаление вече не е така. В начален курс вече домашните са много, и не само в Питагор. Дори си позволяват да дават и през седмицата. Нещата в начален курс вече са се променили във всички ЧУ спрямо времето, което вие с малко по-големите деца, дори и прогимназисти, сте били в началното училище. И не към по-добро. В последните три години нещата са драстично промени спрямо това, което съм чел, че е писала за начален курс не само Санака, а и много други с деца сега поне в прогимназия. И са променени, както споменах, не към по-добро... включително пък и спрямо кандидатстващите сега за ПУК, за което и моята информация вече е остаряла, но и там като чета какво става, нещата са доста по-зле, отколкото когато ние кандидатствахме. И всичко това на фона на драстично покачващи се такси. Честно казано с новите реалности вече съм разколебан за сега кандидатстващите дали изобщо си струва такса от 7К+ евро годишно при влошени във всяко отношение условия спрямо преди 5 години.

# 41
  • Мнения: 5 898
Стартирах наблюдението на ЧУ при общи такси около 3000-3500 евро. За следващата година таксите ще са по-големи от тези на АК в момента.
Ако преди години бях абсолютно категорична, че в начален курс плащането на тези такси напълно си заслужва, то в момента, при почти постоянно онлайн обучение, вече не съм толкова категорична. Лошото, е че и алтернативните добри ДУ изобщо не са ми алтернатива(до 7 клас).
От една страна напълно разбирам причините за вдигането на таксите, като част от тях отдавам на нелоялната конкуренция в сектора. Но от друга, нашите възнаграждения не се вдигат с такива темпове, както таксите. Все още не ми е проблем, но започват да излизат извън зоната ми на комфорт. И в гимназиален етап все повече платеното не ни е вариант. Предпочитам да събирам пари за университет.
И не завиждам на тези, които сега стартират в системата. Не само заради финансите.

Последна редакция: сб, 20 ное 2021, 18:21 от Fancy

# 42
  • Мнения: 6 301
Абсолютно е така, Фенси, но вие сте вече почти на финала. Да му мислят тези, които са по-малки и особено сега кандидатстващите за ПУК, жална им майка на тях 😂 а е важно, тъй като те си формират не съвсем реалистични очаквания, ако гледат старите теми или какво пишат тук хора с деца в прогимназията в момента - всичко, което пишат, е абсолютно вярно и наистина така е било, когато са били първи, втори, трети клас. Но вече не е! Сега е различно, 90% от писаното вече не е актуално за начален курс. Много се промениха нещата, много. За таксите и не говоря.

# 43
  • Мнения: 5 639
Какво се промени толкова, като изключим таксите, което си е най-нормална инфлация в резултат на пуснатите печатници.

# 44
  • Мнения: 5 898
Удвояване на таксите при трета година онлайн. Онлайн не е присъствено по всички показатели. Независимо колко добре се справят.

Общи условия

Активация на акаунт