Голяма дилема, да напусна ли университета заради добра работа?!

  • 4 630
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 820
За да станеш съдебен секретар, се искат не само дебели връзки, но и се държи изпит. Ще се конкурираш с хора, някои от които не само също ще са с връзки, но може техните да се по-дебели от твоята.
За длъжността ти трябват добър правопис и бързопис – практическият изпит е точно за бързо писане на компютър. Плюс разни други работи ще проверяват – компютърна грамотност и т.н.
Сигурна ли си, че ще спечелиш конкурса?

    И още нещо да добавя, защото исках да кандидатствам за работа като съдебен секретар преди 3-4 години. Изисква се и свидетелство за машинопис. А това свидетелство струва около 600-700.00 лв. Също и дебели връзки, за да се влезе да се работи в съда.

# 16
  • Мнения: 6
За да станеш съдебен секретар, се искат не само дебели връзки, но и се държи изпит. Ще се конкурираш с хора, някои от които не само също ще са с връзки, но може техните да се по-дебели от твоята.
За длъжността ти трябват добър правопис и бързопис – практическият изпит е точно за бързо писане на компютър. Плюс разни други работи ще проверяват – компютърна грамотност и т.н.
Сигурна ли си, че ще спечелиш конкурса?
И аз същият въпрос зададох и ми се отговори, че конкурсът е фиктивен, и че ако съм избрана е все едно как ще се представя. Cold Sweat Нямам свидетелство, съдията каза, че може и без такова, само да пиша бързо.

# 17
  • София
  • Мнения: 13 108
Може и да те вземат на длъжността, защото не са много желаещите да я работят. Пишеш като гламава за никакви пари и си буквално слугинаж на съдиите. Ако те влече цял живот да си машинописка, защото реално това е работата за малко пари, отивай. При положение, че с психология и после подходяща магистратура може да намериш далеч по-добро място и за по-добро заплащане.
За средно образование това е добра опция, но нищо повече.
Съдиите и адвокатите нямат особено уважение на съдебните секретари, имай го предвид.

# 18
  • Мнения: 511
Без да съм съвсем наясно с естеството на работата, на мен пък ми се струва супер скучно за млад човек.
Но пък и младите хора са различни, може на някой да му допада, или пък да му се налага по финансови причини.

Аз обаче, никога не бих жертвала студентските си години, много ми беше хубав студентския живот, но не съм била финансово притеснена и не се налагаше тогава да работя.

# 19
  • Мнения: 6 149
Абсолютно, не звучи привлекателно като за млад човек. Но и рибата е в морето още. Нищо не пречи да се явиш на конкурса и ако го спечелиш да пробваш. Не разбрах защо трябва да напускаш университета преди или веднага?
Ако си "маркетинг тип", както разясниха вече - креативна и будна, тази работа ще те закопае.

# 20
  • Мнения: 6
Абсолютно, не звучи привлекателно като за млад човек. Но и рибата е в морето още. Нищо не пречи да се явиш на конкурса и ако го спечелиш да пробваш. Не разбрах защо трябва да напускаш университета преди или веднага?
Ако си "маркетинг тип", както разясниха вече - креативна и будна, тази работа ще те закопае.
Трябва да напусна, за да ме назначат. Ако бях задочно може, но сега не.

# 21
  • Мнения: 5 820
Абсолютно, не звучи привлекателно като за млад човек. Но и рибата е в морето още. Нищо не пречи да се явиш на конкурса и ако го спечелиш да пробваш. Не разбрах защо трябва да напускаш университета преди или веднага?
Ако си "маркетинг тип", както разясниха вече - креативна и будна, тази работа ще те закопае.
Трябва да напусна, за да ме назначат. Ако бях задочно може, но сега не.

    Ммм интересно ми е как не са искали свидетелство за машинопис, като на мене ми искаха такъв документ. Не ги интересуваха колко бързо мога да пиша.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 476
Честно казано, даже от сегашна гледна точка, не бих се забила на 8 часова работа на 21 години.

# 23
  • Мнения: 6
Абсолютно, не звучи привлекателно като за млад човек. Но и рибата е в морето още. Нищо не пречи да се явиш на конкурса и ако го спечелиш да пробваш. Не разбрах защо трябва да напускаш университета преди или веднага?
Ако си "маркетинг тип", както разясниха вече - креативна и будна, тази работа ще те закопае.
Трябва да напусна, за да ме назначат. Ако бях задочно може, но сега не.

    Ммм интересно ми е как не са искали свидетелство за машинопис, като на мене ми искаха такъв документ. Не ги интересуваха колко бързо мога да пиша.
Пробваха ме за кратко, видяха че пиша сравнително бързо.Питаха ме имам ли свидетелство за машинопис, но нямаше проблем, че нямам.
Честно казано, даже от сегашна гледна точка, не бих се забила на 8 часова работа на 21 години.
Тъпо е, но иначе опцията ми е някакъв магазин или нещо подобно, което да работя главно вечер, след лекции. Докато завърша годината и имам право да се прехвърля. А аз така или иначе си работя на 8 часа от 4-5 години вече, не живея с родителите и не ми помагат.

# 24
  • Мнения: 4 403
И аз същият въпрос зададох и ми се отговори, че конкурсът е фиктивен, и че ако съм избрана е все едно как ще се представя. Cold Sweat Нямам свидетелство, съдията каза, че може и без такова, само да пиша бързо.
И моите странични наблюдения са такива. Винаги могат да кажат, че тя го е спечелила.

Хм.. Декана не взема ли пари за прехвърляне? При опцията да загубят студент, който си плаща семестъа, според мен могат да преосмислят правилата си.

# 25
  • Мнения: 12 760
Факт, че съдебен секретар по-добре изглежда в CV, отколкото сервитьорка. Но повече работа ще ти свърши все пак, ако тръгнеш към правото.
Просто си избери попрището, което те влече повече. Аз например винаги съм си мислела, че бих се реализирала добре със специалност право, защото ми харесва материята. Но ето, ти си си се представяла като логопед. Опитай да си се представиш като адвокат например: ок ли ти е? Не е като по филмите определено.

Това с психология и маркетинг - има дял от психологията, която се занимава с това, но психология и логопедия е съвсем друго.

Напълно разбирам, че все още не си съвсем ориентирана, но би трябвало да можеш да си изработиш поне най-общата идея какво искаш. Което не значи, че няма връщане назад, след като веднъж си решила, но ако може да си градиш последователно, е най-добре.

# 26
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Съдебен секратар било добра работа? Не знаех. Кой ти го каза?
От дуга страна специалност Психология в СУ е една от най-желаните, но бъркаш ако мислиш за някакво невроятно развитие или перспективи.

# 27
  • Мнения: X
Ako този човек, който ти предлага да те уреди е само познат и то мъж, не се окачвай на хорото, много ще съжаляваш.
За университета, по-добре е да вземеш диплома и по възможност за нещо, което ще искаш да работиш. Света се променя и няма дълго да се гледа с добро око на смяната на професия през година. Психологията обаче дава поле за развитие само ако си от определени среди, иначе ще си все на някаква умряла заплата.

# 28
  • Мнения: 12 760
С всяка специалност можеш да не се реализираш добре. Ако обаче специалността ти харесва, има много голям шанс да се реализираш.

# 29
  • Мнения: 794
Не мога да дам съвет нито за специалността, нито за длъжността, но бих се запитала следното: Ще имам ли самочувствие на подобна длъжност, при условие, че се появявам там като т.нар. "парашутист", т.е. "спуснат от някъде" и то без никакво висше образование?
Още повече, ти чувстваш ли се сигурна в знанията и уменията си, за да се справяш на тази длъжност или просто ти се почва работа, защото звучи добре и ти се струва интересно? На мнение съм, че има едни няколко стъпки, които е хубаво да се направят в ранните 20. Евентуално, ако тепърва запишеш ПЪРВО висше например на 30, не само, че ще ти е по-трудно ами и ще те притискат много други фактори, като евентуално семейство, по-големи разходи и др.
Аз лично бих се допитала и до някой близък с опит и честно казано бих си намерила някаква работа, която да позволява и да си завърша образованието.

Общи условия

Активация на акаунт