До кога децата вярват в " дядо Коледа"?

  • 4 423
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 103
Аз още вярвам Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 4 867
всъщност, за да сме наясно как да отговаряме на въпросите за дядо коледа, трябва да сме наясно и кой е дядо коледа за нас лично, нали?
за мен това не е човекът, който дава подаръците на послушните, не е онзи, който влиза през комина и чиито елени ни чупят керемидите на покрива.
дядо коледа е обобщение на онова очакване, което ни разхлажда в летните жеги и ни топли в дни като днешния, прегръдката на семейния уют, дъх на канела и топла питка, предвкусване на празника, усмивката на мама, игрите с татко (който, о чудо! не е на работа), благодарност и удовлетворение от изминалите месеци, молитва и надежда за още по-добри дни през следващата година, радост, че имаш нещо, което да споделиш с другите, сълзи в очите, когато видиш радостта на любимия човек...

искам децата ми да знаят легендата за добрия щедър човек, живял отдавна и дал името на съвременния дядо с чувала.

нещата не са толкова прости като това да кажеш, че наистина има такъв човек и един ден да обясниш, че всичко е било измислица. ако децата ми разберат, че съм ги лъгала за нещо толкова съществено за детския им свят, как ще ги убедя да ми вярват за света на възрастните (който дори не е толкова красив и вълнуващ)?!


# 17
  • София
  • Мнения: 2 019
Голямата ми дъщеря е на 10г. и мисля, че още вярва. Според мен няма нищо по-хубаво от това човек да вярва в чудеса и ще поддържам вярата й докато е възможно.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ако децата ми разберат, че съм ги лъгала за нещо толкова съществено за детския им свят, как ще ги убедя да ми вярват за света на възрастните (който дори не е толкова красив и вълнуващ)?!

Точно така.....за мен това е една голяма лъжа

# 19
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
..................
нещата не са толкова прости като това да кажеш, че наистина има такъв човек и един ден да обясниш, че всичко е било измислица. ако децата ми разберат, че съм ги лъгала за нещо толкова съществено за детския им свят, как ще ги убедя да ми вярват за света на възрастните (който дори не е толкова красив и вълнуващ)?!


Много красиво написано. С последното наистина ме накара да се замисля дали няма да загубя доверието на децата си. Но от друга страна, мисля че нямам право да им отнемам вярата в чудесата и магиите, света на фантазиите и приказките. Затова когато ме попитат дали съществуват феи, джуджета, великани, Дядо Коледа, че даже и Бог, им отговарям, че някои хора вярват, че ги има, други - не, и оставям сами да решат в какво искат да вярват.

# 20
  • Мнения: 3 740
.....за мен това е една голяма лъжа

Не, това е една прекрасна приказка.
Моите са големи, отдавна знаят "истината", но продължават да играят на тази игра, защото животът е по-хубав, когато има вълшебства.

# 21
  • Мнения: 6 461
Аз предпочитам да вярват моите деца в Дядо  Коледа колкото се може по -дълго време.
Аз не вярвам в съществуването му ,но мама ми прави подарък за Коледа всяка година...... Mr. Green

# 22
  • София
  • Мнения: 4 867
.....за мен това е една голяма лъжа
Не, това е една прекрасна приказка.

ей тук се крие ключът! дали ще представим дядо коледа като красива приказка за малки и големи или като абсолютна обективна истина и ще се борим възможно най-дълго децата да не разберат, че сме ги лъгали...

те милите много по-добре от нас умеят да откриват тънката граница между фантазия и реалност и въпреки това да вярват в приказките.

нали не съм ги лъгала миналата седмица, когато тичахме в парка и им казах, че ни вали златен дъжд (а не просто, че духа вятър и листата се посипват върху нас)?

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ми щерката е на 9г. и вярва още...
Т.е. май-май я наясно, че няма такаво особа, но си търси подаръка...
Не знам, дали искам да я накарам да не вярва в него. По-скоро, не. Не са много радостите в живота, та видиш ли, да слагаме бързо край на тази.

П.П: аз бях на 5-6г., когато с един мой съученик от ДГ се вмъкнахме в стаята-килер в градината, където кротко стояха подредени подаръците ни от стареца.  Wink

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен истинският живот е достатъчно интересен........винаги можеш да наречеш листопада "златен дъжд" и да обличаш нещата във вълшебни думички........но истинските неща.......и аз това правя....

# 25
  • Мнения: 1 232
Вики вярва още в дядо Коледа,надявам се още мноооого дълго да вярва,даже когато трябва да обясни на своите деца за Дядо Коледа да продължи да вярва,аз мисля,че тази вяра се трансформира през различните години на един човек,,аз също вярвам все още в дядо Коледа,не губете детското у себе си!!!

# 26
  • Мнения: 3 042
Моята дъщеря е на 8г 8м и още вярва в Дядо Коледа.

Малкият за сега не знае, че съществува такъв дядо, който носи подаръци. Миналата година беше още много малък. Здраве и живот догодина в детската градина Дядо Коледа ще му подари лично подарък. Тази година пак ще си намери подаракът под елхата. Вече разбира много неща и кака му сигурно ще му обясни кой носи подаръците, а именно Дядо Коледа.

# 27
  • Мнения: 545
Нашият син е на 6 г. и още вярва, но вчера ми каза: "Аз ще си намисля тайно желание какъв подарък да ми донесе дядо Коледа, да видим дали ще го донесе...". И ако аз не разбера какво е тайното желание и не го изпълня, тогава пак ще трябва да го "заблуждаваме"... (Е, не че той не си променя по 100 пъти желаните подаръци до Коледа...)
Иначе за дядо Коледа и подаръците се говори почти през цялата година.

Всъщност, веднъж преди 2-3 години с баща му решихме, че не трябва да го лъжем и да му кажем, че няма такъв дядо, а подаръците са от родителите, но реакцията беше много протестна - Не, има и това е! Затова се отказахме да го убеждаваме в противното и го оставихме да вярва в приказката.

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Синът ми е на 8 и още вярва и не смятам аз да му разкривам истината.
По-гадно ми се струва да го лъжа, че има господ, отколкото Дядо Коледа, но това е друга тема и не желая да влизам в спорове. Peace

# 29
  • Мнения: 275
Коледа е магия, дядо Коледа е част от нея и е по-добре да се вярва в нея колкото може по-дълго.

Общи условия

Активация на акаунт