ПОМОЩ! Кошмарно заспиване

  • 3 114
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5
Не искам да бъда груба, сигурно така ще прозвуча, обаче хем търсите съвет, хем не искате да ги приемете. За мен начинанието с изместването само на втората дрямка ще се провали по две причини:
1. Няма как да изместите втората дрямка, без да изместите първата, а за да изместите първата, трябва да изместите и часа на ставане на детето.
2. Ако запазите часа на ставане и първата дрямка така, както са, детето няма да има достатъчно будно време, за да се измори за втората дрямка, следователно почти на 100% е сигурно, че ще имате протест про заспиване и то сериозен и ще приспивате поне час.
3. Ако послушате съвета на Бърди, демек да махнете втората дрямка след 17:00, детето ще остане с една дрямка на 9 месеца, което е изключително недостатъчно сън, особено когато едната дрямка е норма за бебета след една годинка.
В заключение детето ви ще става все по-превъбудено и преуморено, защото няма да се наспива ( а повярвайте ми, на него му трябва сън, за да се справи нервната му система с всичките бурни промени, които се случват в тялото му и мозъчето му), а на вас ще ви става все по-трудно да го приспивате. А в генерален план като погледнете нещата, този вечерен час за лягане все някога ще трябва да се измести по-рано, особено когато детето ще трябва да тръгне на ясла. Та препоръчвам ви да си преразгледате приоритетите, както и да захвърлите тая концепция “спящо бебе не се буди”, защото повярвайте ми именно там е разковничето.

Благодаря ви! Когато реве и пищи, защото й се спи и не признава нищо, няма как да направя, каквото и да било. Когато ъ се приспи- просто я слагам да спи и почваме да се успиваме. На ясла няма да ходи. И без това направиха предучилищната престъпно рано. Та, не бързам да вкарам детето в матрицата.

# 16
  • Мнения: 2 887
Нашето го слагаме в чувала, даваме млякото, голяма е за адаптирано, но си търси някакво вечер и пие го и заспива. Като легне до теб не заспива ли?

# 17
  • Мнения: 8 585
3. Ако послушате съвета на Бърди, демек да махнете втората дрямка след 17:00, детето ще остане с една дрямка на 9 месеца, което е изключително недостатъчно сън, особено когато едната дрямка е норма за бебета след една годинка.
В заключение детето ви ще става все по-превъзбудено и преуморено, защото няма да се наспива ( а повярвайте ми, на него му трябва сън, за да се справи нервната му система с всичките бурни промени, които се случват в тялото му и мозъчето му), а на вас ще ви става все по-трудно да го приспивате. А в генерален план като погледнете нещата, този вечерен час за лягане все някога ще трябва да се измести по-рано, особено когато детето ще трябва да тръгне на ясла. Та препоръчвам ви да си преразгледате приоритетите, както и да захвърлите тая концепция “спящо бебе не се буди”, защото повярвайте ми именно там е разковничето.
Подчертаното няма нито научна, нито практическа обосновка, и са си "граждански митове в рамките на народопсихологията".
Но, да, деца които не спят следобед, са много изнервени и мрънкащи после.. И същото е ако съня там го съкратите, изместите... но не винаги става това, и не за всички деца важи.

Цитат
Нашето го слагаме в чувала, даваме млякото, голяма е за адаптирано, но си търси някакво вечер и пие го и заспива. Като легне до теб не заспива ли?
Много деца заспиват веднага ако сами с нещо си покрият лицето (после го махате).
Малки бебета спят много по-добре ако не махат с ръце, и ръцете им леко ги повивате...

Цитат
Когато реве и пищи, защото й се спи
...много деца правят понякога това от болки при уриниране=уроинфекция... така че, имайте пред вид.
По същата причина, може да се будят и нощем.

Последна редакция: нд, 28 ное 2021, 15:09 от Birdie

# 18
  • Мнения: 1 042
Бърди, не знам какъв педиатър сте, ама ей ви едно съмари от research, започнало 2015, публикувано още 2017.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440010/
Това е само едно проучване, което ми излезе с един клик. Даже няма да се занимавам да ви търся и други, а сто процента има. И не, не е народопсихология и плямпане. Но педиатрите нямате навика да четете ново инфо и обичате да сте застинали в миналия век.

И щото може никой да не отвори линка, белким да постна резултатите:
"Ten studies on infant sleep and cognition were included in this review. Overall, findings indicated a positive association between sleep, memory, language, executive function, and overall cognitive development in typically developing infants and young children. An additional 20 studies support the positive role of infant sleep in physical growth, with the current literature focusing largely on weight gain and obesity rather than healthy growth."

"The reviewed studies support a critical and positive role of infant sleep in cognition and physical growth. Future studies should consider key environmental and parental confounders, include a combination of more objective (actigraphy) and subjective measures (sleep diaries and questionnaires), and move towards longitudinal trajectory designs of infant sleep and development."

"Concerns that children are not getting enough sleep have been around for over 100 years, with recommendations of ideal sleep duration for children being provided as early as 1897.The National Sleep Foundation (NSF) recommends a daily sleep duration of 14–17 hours/day from birth to 3 months, 12–15 hours/day from 4 to 11 months, 11–14 hours/day for infants aged 1–2 years, and 10–13 hours/day for preschoolers aged 3–5 years. In all cases except for newborns to 3 months, the latest NSF recommendations increased by at least 1 hour from the preceding (NSF) recommendations due to reported changes in sleep durations over the last years (from a systematic literature search) as reviewed by an expert panel. However, many infants and young children sleep less than the above-recommended amount. Short sleep duration is particularly prevalent in predominantly Asian countries."

Чакам само да ми кажеш, че когнитивното развитие няма нищо общо с нервната система. Тогава ще си направя добър извод за това какъв педиатър си.

Последна редакция: нд, 28 ное 2021, 15:39 от Misery.

# 19
  • Мнения: 10 599
Авторке, една четвърта идея ми дойде:

Не променяй графика в началото, а в края. Не е казано, че по закон трябва да заспивате в 21:00. Заспивайте в 23:00 и всичко е точно с дремките. Щом на следващия ден не си на работа, кво ти пука в колко заспивате? Важното е, да се наспивате - да спите достатъчно и двете. Като проходи ще се промени този график.

# 20
  • Мнения: 4 660
Има ли като цяло режим? В колко става сутрин? Приблизително по едно и също време през деня ли са двете дремки и кога е втората?
Имате ли си вечерни ритуали преди сън? Да не би да се превъзбужда вечер?
Казвате че ви боли кръста - на ръце ли я люлеете? В колко часа я слагате да ляга вечер, в 1-2 ч да не е заспала наистина е доста късно.

Има си режим. Сутрин става към 9, закусва, играем си и към 11 заспива пак, та до 12. Следващата дрямка е към 17ч, до 18 горе долу. Къпя я към 20, 20:30ч, слагам я да спи към 21:00, 21:30. Понякога заспива по това време, но е рядко. Иначе си спи непробудно по цяла нощ. Та, като се започне едно успиване от 21:30 та до 12 ч. Ставаме, играем, хапваме. Изморявам я с игра и пак не иска. Очите й се затварят, а не заспива. Все едно я е страх да заспи.
Събудете я по рано в 7:00 няколко дни ще реве но ще си намести режима.

# 21
  • Мнения: 1 411
Много са ми забавни тези педиатри, които 27 години се занимават с деца, но на база наученото преди 27 години. Вярвам само на такива, които четат английски, ходят по обучения и се интересуват и от емоционалното развитие на децата, а не на някакви олд скул лели, които държат тон като другарка от соца в бг мама.
Относно режима- нормата е бебе на 9 месеца да става сутрин между 6-8 и да ляга вечер между 7-9 взависимост от спецификите на самото дете. Всичко извън този диапазон се счита за нарушение на съня, съответно трябва да се работи в посока промяна. Също бебето трябва да има обща будност 10-10:30 часа горе долу. Оптималният режим е интервалът между събуждане сутрин и първа дрямка да е 3 часа, между първа и втора дрямка 3,30, между втора и нощен сън 4 часа. Като под режим не се счита за важно спазване на конкретните часове, а спазване на интервалите на будуване 3-3,30-4. Категорично препоръчвам консултацията със специалист по детски сън, защото наистина са експерти и знаят какво правят.

# 22
  • Мнения: 309
Познато до болка.
2 години си търпяхме здравата това мъченое със съня, а като съвсем бебе беше с часове близо по 4 5 часа на нощ единственно на гърдата ми и в ръцете ми седнала на леглото(легнала не можех да кърмя с изключелно малки гърди съм).
На сутринта отпаднала, безсилна пак почвахме на ново с кърмене пак с часове и кървящи зърна ужасно болящи, налагаше се да цедя с викове и рев да давам от шише докато минат раните. Близо 7 месеца нон стоп така 24/7 после се поукроти и почна да спи поне по 5 часа на нощ непробудно, след 3 месеца още почнаха зъби и стара песен на нов глас люляне с часове пеене, гелчета мажем и така беше. Търпението мила това е най-важното в майчинството.

# 23
  • Мнения: 8 585
@Misery.

За съжаление, изобщо не сте разбрали, за какво става реч в статията.
Статията коментира дадености, без коментари.
Става реч за известни и установени факти.
Които обаче вие превръщате в род "фетиш", и ги нагласявате според "дневният си ред".

В извадките, които давате, даже се вижда, че азиатските деца "спят по-малко" (което едва ли вярно като универсално твърдение) но не се прави автоматично извод, че тези деца, и поради този факт, ще са "когнитивното  по-зле". Просто се отбелязва фактът. И толкова. Като импринт, фактор.
Но не единственият.

Аз дълбоко се съмнявам, че колкото и добре да спи вашето дете, ако няма фактори за интелектуалното му развитие, никакво добро "когнитивното развитие" може да очаквате- тук ще ви дам аз пък статистики, колко английски, добре спали деца, нямат нужното "когнитивното развитие за възрастта си" просто защото нямат финансови възможности родителите им  да им осигурят подобно.

"...да ми кажеш, че когнитивното развитие няма нищо общо с нервната система."
...това не го разбрахме изобщо... щом последното е предпоставка за първото.

Тези сънни граници са отдавна известни, но на никого не му е и хрумвало, да ги налага като "фетиш".
Статията просто ви казва, че тези часове са нужни, и е необходимо да се следи да ги има.
Освен това, и понеже нямате опит в четенето на медицински статии:

* касае се за статистики- те не са медицина. Те са математика.
* второ, пропуснали сте, съзнателно, най-важното- то е в края

"Точните механизми не са в центъра на този обзор, и все още предстои да бъдат осъзнание; въпреки това, съзряването на структурите на централната нервна система като хипоталамуса или невротрансмитерната система е в основата както на когнитивното развитие, така и на регулирането на циклите сън/събуждане."
.. от което излиза, че "съзряването"... "е в основата на"... "регулирането на циклите...".
От което пък излиза, че "съзряването" регулира този цикъл, а не обратното.
Извод- статията е средничка, предъвква познати факти, манипулирайки и масажирайки статистики= медицинско значение? "информативно и само". Извод, някои хора трупат "актив" с публикации за доцентура/професура, тоест- за "титли".

Още по-интересна е следната статия, малко по-надолу от вашата
2. Matricciani LA, Olds TS, Blunden S, Rigney G, Williams MT. Never enough sleep: a brief history of sleep recommendations for children. Pediatrics. 2012;129(3):548–556.
където, ооооо, се казва дословно

"Липсата на емпирични доказателства, позволяващи съставянето на универсални препоръки за детски сън е общопризната. "Недостатъчният сън" се разглежда като следствие от „модерния живот“, свързан с технологиите на времето. Колкото и да спят децата, винаги се е приемало, че имат нужда от повече."

Цитат
Много са ми забавни тези педиатри, които 27 години се занимават с деца, но на база наученото преди 27 години. Вярвам само на такива, които четат английски, ходят по обучения и се интересуват и от емоционалното развитие на децата,
Нещо ме бъркате с родни фигури и/или "локални неприятни усещания". Апропо, от кого ще се "обучават" Бг педиатри? ...от онези дами без професионална квалификация ? ...или мислите, че аз ще си загубя времето, да отида на мероприятие, което водят хора с липсваща Педиатрична професионална квалификация, и ще им слушам фантазиите?
Моля, ясно да осъзнаете:

-Педиатър, невролог, или не- може да се специализира в областта на "детският сън". Да, там ще отида, и ще слушам с внимание.
- Педиатър, неонатолог, или просто педиатър, ще говори за "кърмене и техники на кърмене"- ДА, ще отида и слушам с интерес и внимание. Истината обаче е, че тези неща най-добре може да ги научите от много опитна детска сестра...та затова, там където има сериозна Педиатрия, специализантите в началото "минават през ръката" на опитна детска медицинска сестра... и това е безценно.

Да уточним:

*рехабилитатор прави рехабилитация- не преглежда неврологично деца,  не дава мнение по тези теми,
* детски ерготерапевти, логотерапевти, квалифицирани, с диплом, говорят пред тяхната си аудитория. Ако на мен ми е интересно- ще посетя. Ако преценя, че аз, който нито прави логотерапии, нито прави ерготерапия, ще имам полза от тези лекции.

Short sleep duration is particularly prevalent in predominantly Asian countries.
Това е от Вашата статия... а тук, по долу, са две клипчета, Японски майки... сравнете.



Последна редакция: нд, 28 ное 2021, 18:26 от Birdie

# 24
  • Мнения: 18 298
Казахте, че пеете. Ама... никога няма да заспя, ако някой ми пее.
Пробвайте тишина?

Моето заспиваше без люлеене и без звуци, обичайно докато си пие млякото от биберон.

# 25
  • Мнения: 1 580
Като за начало ще опитам да изместя втората дрямка по-рано. Иначе, не си представям как ще будя детето сутрин или от обеден сън. Сърце не ми дава да я събудя.
Тази нагласа ми изяде главата за бая време. Буди се спящо бебе и още как.
От осми месец не ѝ давах да заспи след 15:30 за дрямка, защото половиния час/час спокойствие ми костваха вечерта, че и нощта понякога.
От много рано спряхме и нощната лампа в спалнята, не съм я пускала дори и в най-тежките моменти.
Успех в намирането на вашата стратегия и дано е бързо. ✌️

# 26
  • София
  • Мнения: 324
5 години не спах, при нас беше същото чудо. Разбира се мъжката половина на родителското тяло оглуша на втората седмица, та аз  отнесох цялото удоволствие Simple Smile колики, зъби, песни и танци на народите....весело и любопитно създание. До ден днешен, (вече на 11г) е нощна птица.

# 27
  • Мнения: 204
И моята дъщеря е на същата възраст, заспива бързо, но нощем се буди през час/два. Преди не беше така, спеше по цяла нощ.
Направихме няколко неща, даваме й да хапва нещо на вечеря освен мляко (супичка или нещо малко) по съвет на педиатър. Има режим, вечер поне 30 мин преди сън четем книжки или правим нещо спокойно.
Не я храня с мляко в спалнята, не й давам да яде нощем.
Но най-помогна това, че почнахме да я слагаме да спи по-рано - вече към 7 е в леглото. Това направо промени нещата последните дни.
Каквото и да стане, мисля това е фаза, не се отчайвай, ще стане по-добре.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Моля ви за съвет! Дъщеря ми е на 9+ месеца и заспиването е абсолютен кошмар!

Eто ви съвет: Режимът на детето НЕ е ок, затова заспива трудно.
Примерен режим:
1. Сутрин я будете около 7:00ч.
2. След ставане я дръжте 2ч45мин будна, тъй като 2ч са много малко будуване за нейната възраст, нищо, че може да изглежда уморена.
3. Нека спи 1 час и половина. Ако спи повече - събуждате.
4. Следваща дрямка към 14:45 или да има 3ч30мин интервал на будуване след първата дрямка.
5. Отново да спи 1ч - 1ч30мин максимум.
6. За нощен сън слагате след 3ч45мин интервал на будуване. Тоест около 19:30ч. Половин час или 45 мин преди това може да започнете с нощната рутина: къпане, обличане, минене на зъбки, раглеждане на книжки или други тихи игри малко преди сън най-добре на приглушена светлина.

Това е примерен режим и няма да е фатално, ако варира с +/- 30 минути.

Нужен нощен сън - 11-12ч, дневен сън - 2-3часа.

Буденето на детето е от съществено значение, за да може правилно да се регулира циркадния ритъм или т.нар. вътрешен часовник.

Разбирам ви напълно, че ранното ставане е трудно и неприятно, но това е едно малко усилие сравнено с ползите, които ще получите насреща.

 Последен съвет: Ако имате финансова възможност - свържете се с консутант по сън. Те са безценни помощници, ще ви дадат най-добрите съвети и подкрепа, тъй като все пак са професионалисти в тази област.

Успех!

Последна редакция: пн, 29 ное 2021, 10:30 от lilly_dev

# 29
  • Мнения: 10 599
Абе вървеше тука във форума една снимка, като реклама, на безплатен такъв "консултант по сън". Виж в "Специалистите говорят" къде е темата на консултантката.

Ето я: https://bg-mam.ma/t/1315433

Общи условия

Активация на акаунт