Автустинчета 2🎅2🎅 тема 14

  • 19 740
  • 751
  •   1
Отговори
  • Мнения: 472
Gift Добре дошли мили Мами Gift

Ето, че настъпва празничния месец. Нека бъде обсипан със светлини на щастие, да греят очички, да са топли душите ни и да сме здрави всички.

В сезона на вирусите и грипове:


https://az-deteto.bg/kak-piyat-tchay-v-razlitchnite-kattcheta-po … a/13092/view.html

Кои са най-подходящите чайове за деца?
Чаша чай – децата не трябва да бъдат лишавани от тази полезна билкова напитка. Чаят носи ползи не само за нас възрастните, но и за по-малките. Консумацията на чай от деца е не само безопасна, но и препоръчителна. Вижте кои 6 вида чай са подходящи за деца.
Билковите видове чай обикновено не съдържат кофеин. Когато купувате комбинация от билки в един чай обаче, задължително прочетете съставките. Някои билки като лайката, например, са напълно безопасни дори за кърмачета, докато други билки като червената детелина могат да бъдат опасни за децата.

Чаят от лайка и чаят от мента са подходящи за бебета с колики. Когато давате чай на бебе, предлагайте не повече от една супена лъжица между храненията.

Билковите чайове са най-добрият избор за децата. Редовната консумация на чай не само е полезна за малчуганите, но и носи някои предимства в краткосрочен план. Билковият чай може да успокои болките в тялото и най-вече болките в корема, може да помогне за лечение на кашлица и настинка, хидратира тялото на детето.

Flowers Leaves Чай от коча билка (котешка трева) Flowers Leaves
Чаят от коча билка, известен още като котешка трева, подпомага храносмилането и имунната система, както и действа отпускащо на нервната система. Чаят от коча билка също така е полезен за деца, които страдат от главоболие или безсъние. При настинка чаят от коча билка е много подходящ за деца. Заради своя горчив вкус обаче, този вид чай трябва да бъде добре подсладен с мед. Не забравяйте, че консумацията на мед не се препоръчва преди навършване на една година на детето.

Flowers Four Leaf Clover Чай от мента Flowers Four Leaf Clover
Чаят от мента е още един подходящ избор за деца. Той е особено полезен в случаите, когато детето има запек, газове, подут корем и спазми в корема. Все пак имайте предвид, че твърде голямо количество чай от мента може да изостри или да причини рефлукс, затова не давайте на детето си повече от 2-3 чаши на ден от напитката.

Flowers Cherry Blossom Чай от лайка Flowers Cherry Blossom
Чаят от лайка е подходящ за децата, тъй като има свойството да поддържа храносмилането. Ето защо най-подходящото време детето да пие чай от лайка е преди хранене – по този начин се стимулира храносмилателния процес. Освен това чаят от лайка отпуска нервната система и действа като противовъзпалително средство. Поради тази причина се препоръчва даването на чай от лайка в периода на избиване на зъби. Час преди лягане пък чаша чай от лайка може да помогне на детето да се отпусне и да се подготви за лягане.

Flowers Herb Чай от копър Flowers Herb
Чаят от копър е друга подходяща билкова напитка за децата. Трябва да се отбележи, че чаят от копър има приятен сладък вкус, което определено е предимство, когато става въпрос за мисията да убедиш малко дете да пие чай. Чаят от копър също влияе добре върху храносмилателната система и помага при газове, колики и други спазми на корема. Той може да помогне и на деца с намален апетит, както и на такива, страдащи от гадене и повръщане.

Flowers HibiscusЧай от хибискус:hibiscus:
Хибискусът е красиво цвете, което е и чудесна билка за поддържане на имунитета при децата. Най-доброто време да давате чай от хибискус на детето си е, когато то е настинало или има храчки. В чая от хибискус има високо съдържание на антиоксиданти и витамин С. Той е познат с киселия си вкус и яркия червен цвят, които се харесват на децата. Важно е да се отбележи, че чаят от хибискус може да има леко слабително действие.

Flowers Seedling Чай от маточина Flowers Seedling
Чаят от маточина е много подходящ за деца. Той има лимонов аромат и често се използва за подсилване на плодовия аромат на комбинация от  билкови чайове. Чаят от маточина може да помогне при проблеми със съня и безпокойствието. Освен това той има антивирусни свойства, което го прави чудесен избор в сезона на гриповете.

http://zdravodete.bg/2021/10/24/hrema/

Как да представим Коледа на децата така, че те да схванат смисъла й?

Коледа е празник на любов, единност, надежда, топлина. Коледа е и празник на безкрайно пазаруване, следене на промоции, плътен график, банкети. Някъде между кроткия семеен празник и масовата истерия трябва да намерим своята Коледа и да я предадем на децата, да върнем смисъла на празника.

Не е важно толкова да осъдим хората, които така предпочитат да преживеят Коледа, или обществото ни, консуматорското мислене. Не! Важното е ние какво ще обясним на децата си за празника. Важно е да говорим с децата за Коледа от съвсем ранна възраст, да слагаме правилния акцент. Да се погрижим за това, което зависи само от нас.

Нека им обясним за символа на сурвачката.
Нека им разкажем за Бъдника.
За коледарите и геврчетата.
За питката с парата.
Защо в баничката слагаме дренови пъпки.


За децата днес Коледа се изчерпва с подаръците и със сделката, с която често ги изнудваме: "Ако не слушаш, Дядо Коледа няма да ти донесе подаръци". Очакване, примесено със страх и надежда, изненада, игра известно време и край - това е Коледа. Подаръците не са крайната цел и не трябва да са грандиозни, а смислени. Подаръците са част от приключението, в което даваме най-ценното си - времето си. Време, прекарано с тях. Това трябва да заобичат те. А дали ще обясним сцената на Рождество, Младенеца, влъхвите, Витлеемската звезда, е наш личен избор и зависи ние самите в какво вярваме. Така или иначе заради общата култура на децата, тя трябва да се знае. Една достъпна за деца версия може видите тук

“Но как може да се обясни Коледа на едно малко дете? Не може. Коледа трябва да се показва.”


Време, в което имаме повече време един за друг.
Време, в което децата правят сладки и месят питка.
Време, в което домът става по-красив.
Време, в което децата творят украсата.
Време, в което пращаме картички на близките си.
Време, в което искаме да станем по-добри.
Време, в което се надяваме, че лошото е минало.
Време, в което се усмихваме повече.
🙂🙃🙂


https://purvite7.bg/kak-da-opazim-elhata-tsyala-i-bebeto-nevredimo/


https://9meseca.bg/vazpitanie-na-deteto/s-bebe-v-novogodishnata-nosht



https://www.namama.bg/article/stimulirane-potenciala-na-deteto-o … -13-do-18-meseca/



КАРАМЕЛЕНИ КОЛЕДНИ БИСКВИТКИ
Необходими продукти:

270 грама захар
100 милилитра вряла вода
100 грама масло
1 равна чаена лъжичка сода бикарбонат
Щипка сол
1 чаена лъжичка сух джинджифил
1 чаена лъжичка канела
1 ванилия
По ¼ чаена лъжичка индийско орехче, кардамон, махлеб (или други коледни подправки по предпочитание)
1 яйце
450 грама брашно

Начин на приготвяне:

В тенджера се слага захарта и се поставя на котлона, за да се карамелизира. След като карамелът придобие златист цвят, на тънка струя се добавя врялата вода. Тук е важно да бъдем много внимателни, тъй като се получава бурно кипене и има опасност да се изгорим от топлата пара, която се отделя. Тенджерата се сваля от котлона и сместа се разбърква докато се разтопи карамелът и се получи сироп. Дори да са се образували твърди парченца, те ще се разтопят като престоят във водата, като на няколко пъти маже да се загрее отново на котлона. Накрая се добавя маслото, нарязано на кубчета, за да се разтопи. Последователно се прибавят содата, която започва да кипи и ароматните подправки. Сместа се охлажда и тогава се добавя яйцето. С 400 грама от брашното се замесва тесто, което е лепкаво. Охлажда се напълно, ако е още топло и накрая се домесва на работния плот с останалите 50 грама брашно. Тестото се завива във фолио за свежо съхранение и се прибира в хладилника за един ден. По този начин подправките се смесят и тестото се ароматизира и стяга.

От готовото тесто се разточва тънка кора. С помощта на различни формички се изрязват бисквитки, които се подреждат в тава, покрита с хартия за печене. Бисквитките се пекат на 1800С , в предварително загрята фурна за около 10 минути. Не трябва да се препичат.

Бисквитките могат да се съхранят 2-3 седмици в плътно затворена кутия и да се декорират с роял айсинг (белтъчна глазура) и шоколад.



ДЖИНДЖИФИЛОВИ ЧОВЕЧЕТА

Необходими продукти:

3 супени лъжици мед
100 грама краве масло
100 грама пудра захар
1 яйце
300 грама брашно
2 супени лъжици какао на прах
1 чаена лъжичка канела
1 прахче ванилия
1 чаена лъжичка сух смлян джинджифил
1 чаена лъжичка изсушени, смлени портокалови корички
½  чаена лъжичка сода бикарбонат

Начин на приготвяне:

Маслото и медът се смесват в тенджерка и се разтопяват на котлона, но без  да завира. Сместа се сваля от огъня и се добавя пудрата захар. Оставя се да се охлади леко и се прибавя яйцето и останалите подправки и аромати. Постепенно се слага брашното и се замесва тесто, което се покрива с фолио и се прибира в хладилник за един час. Охладеното тесто се разточва на кора с дебелина около 3 милиметра. Режат се формички по желание. Бисквитките се пекат в предварително загрята фурна на 1800С за 8-10 минути. Оставят се да изстинат напълно, след което се декорират с роял айсинг, по желание.



За дечицата 🥳🥳🥳
https://youtu.be/EXZ1visbaI4

За мамите 😍😍😍













Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 14:00 от Rrr3

# 1
  • Мнения: 7 898
Боже от къде намираш толкова време, че пускаш толкова дълъг пост Simple Smile.
Имам чувството че колкото повече расте, имам все по- малко време за себе си.

# 2
  • Мнения: 472
Боже от къде намираш толкова време, че пускаш толкова дълъг пост Simple Smile.
Имам чувството че колкото повече расте, имам все по- малко време за себе си.

МъжО си е у дома. Здрави сме. Къпането не е със скоростта на светлината. Чистенето.....от него се отказвам, прахосмукачка и парцал достатъчно....подреждам колкото мога....

Тааа остана време и за тиквени сладка и утре ще спретна малко бисквити....да вкарам малко коледен дух, че с тая корона и тия ограничения ни е много сиво някак....
Баткото ми повръщаше от всякакви опити да пие лекарства и до ден днешен не пие. Кити много гадно, травма за мама повече отколкото за малчо.

# 3
  • Мнения: 7 898
Блазе ти. Моя колкото повече расте става все по-голям звяр Simple Smile. Снощи почти не е спал и днес е ужасно кисел и прави драми за всичко. Давам му вода, той в хвърля и се тръшка на земята! Искал бил биберона а не водата! Покрай болестта си е станал ужасен! Вече сме като сиамски близнаци с него!

# 4
  • Мнения: 472
Просто не му е комфортно и има нужда от теб. Мама=сигурност. Ще отшуми като оздравее. Бързо оздравяване , да щъка пак весел и спокоен.]Просто не му е комфортно и има нужда от теб. Мама=сигурност. Ще отшуми като оздравее. Бързо оздравяване , да щъка пак весел и спокоен.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 910
ИОбщо съм свела до минимум домакинската работа. Бабата на мъжа ми готви, има мерак, защото малката и яде нещата, а и взимам кухня от време на време. За чистенето идва жена всяка седмица , аз само пускам робот и удрям парцала през ден два ( това за пода, че нашата още много лази).
Иначе ще се побъркам, ако нямам тази помощ.
Искат си повече занимавки, забавления, игри- не е като в началото само да спи и да яде нашата, ехееееее то тогава било айляка, пък аз не съм го осъзнавала 😃

# 6
  • Мнения: 2 379
Лелеееее, Rrr3, ще изчакам Бухта да заспи и ще изчета началото. Добре че споменаваш чай Simple Smile Щях да забравя да си отворя Коледния  от ДМ. Ама сутринта си отворих първо капаче от Календара Wink
Всеки период си носи своите негативи. Ама като мине ти се струва "лесно". То като знам някои родители през какво преминават с децата си, малко сополи и температура са цвете. Пък умората от подреждане на играчки си е направо глупаво.
Иначе и аз се насилвам да свикна с бомбата, която постоянно избухва у дома. Но като ми е ограничено мястото и няма къде да прибирам нещата. Колкото и да чистя пък косми винаги има от животните, трохи от малката...добре че си имам ръчна и вертикална прахосмукачка за бързо почистване.
Кити, не искам да те плаша просто информативно какво можеш да предприемеш или очакваш.  https://ortodentbg.com/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BC%D0%B8-%D0% … 1%8A%D0%B1%D0%B8/ Има и други източници, просто на това попаднах в началото. Каквото и да срещнеш из нета все е подобно.

# 7
  • Мнения: 7 898
За чистенето нямам проблеми. Гледам да държа чисто и да правя по- малко боклук за да не ми се налага да чистя повече от 30 Мин. За сега се справям успешно, освен ако няма повърнато на земята Simple Smile. Виж прането е някъв кошмар! Някои дни пускам по 3 перални.
Чайове давам от много време и ги пие с удоволствие.

# 8
  • Мнения: 241
Страхотна тема, Rrr3! Благодаря! Като казахте чайове....мойта буболечка не иска. Вода давам около 400 мл или малко повече, но чай.... утре ще пробвам с мед. Като цяло си поставих за цел да я науча да пие вода, да я търси след хранене, без хранене, по 20 пъти на ден предлагам. Аз пия много вода и засега минуси няма.
Не съм украсявала вкъщи, то е такава кочина, че само коледни играчки липсват да кична....
Чистенето - 2 пъти седмично прахосмукачка и веднъж с мокър парцал и препарат. Не мога по-често, не ми остават сили.
Готвя, почти нямам помощ от никого (майка ако дойде, но тя работи и идва 1-2 пъти месечно). Малката хапва от детска кухня на обяд, вечер - от нашата храна. Но истинската ми драма не е детето, а ММ - не само, че не яде много неща, ами и като остане вкъщи да работи, ми иде да се гръмна - трябва и обяд, че и тишина.... Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 2 379
Чайовете от ДМ са си за мен-адвент чай. На децата съм предлагала, не обичам , не ги и насилвам. Аз самата пия чай от скоро. С водата не съм имала проблем. Всички пият. Въпреки че има кърма не са отказвали вода, дори Бухта си знае и аз я усещам дали е жадна за мляко или за вода и напомням за шишето.
И на мен не ми се украсява. ще се натуткам сигурно другата седмица и предимно децата за украсяват и лепят стикери.

# 10
  • Мнения: 133
Записвам се в новата тема Simple Smile бях писала за нашия проблем с непиенето на вода и оттогава сякаш имаме напредък, макар че пак има дни, в които почти не пие. 🤷🏼♀ Чудя се като украсим какво ще се случи с елхата, но ще ви споделя след ден-два 🤣

# 11
  • Мнения: 737
Ние украсихме елхата още преди две седмици. Сега имаме украса само от горната част. Всичко което е можело да се стигне е скъсано и счупено.
Аз да питам за дечицата в двуезична среда. На какъв език започнаха да говорят децата? При нас е страшна мешаница. Аз и говоря много и само на български но другите деца и говорят на английски.
Аз: Дай топката.
София: ball
Аз: Къде е котката?
София: cat

# 12
  • Мнения: 7 898
Оставила съм едно шише с вода на достъпно за него място и като му се пие, сам пие. Понякога го питам къде е водата и той взема шишето и пие. Не пие много, но колкото толкова.
Не мога да си представя да сложа елха Simple Smile. Ще и разкаже играта за отрицателно време.
Говоря му само на български, но в градината е на английски. Разбира много и показва всичко, което го питам но казва малко думи.

# 13
  • Мнения: 2 379
Melany, въпреки че ние си говорим на български, но баткото( 5години и малко) е слушал детско на руски и английски, срещал се е с чуждоезични деца, с които се разбира чудесно.....проговори и на трите езика. Много по-лесно му е изговаря на английски нещата. Като почна да говори, няколко месеца беше на бълграски, после почна да вкарва руски и постепенно да предпочита английските защото са кратки и меки. После си измисли собствен език и се налагаше да записвам думите, за да ги научавам. Често знаеше разликата и като каже нещо на руски и аз му казвам , че искам да ми я каже на бг , че не разбирам и си я казваше. Всяко детенце реагира и възприема различно "чуждата" реч. Видях, че баткото явно му се отдават езици, защото е самоук , в градината като почна го записах на английски, беше най-малък но най-добър. Лошото е, че мекото звучене почна да измества българското звучно и "грубо" говорене и дори. Много приятели живеят зад граница, някои от тях имат за половинки чужденци, едно с едно не си приличат по проговаряне, дори братя и сестри. На една позната каката проговори и говореше само на немски първите години, малкия на бг( двамата родители с българи) Трудно е , но после ще е само плюс, че знае повече езици Wink

# 14
  • Мнения: 1 355
Ох, аз си набивам филми за говоренето на Северина и без да е в чуждоезична среда. За сега е само на мама и то рядко, всяко животно е бау-бау и май от скоро казва на баба си баба. Останалото са си разни нейни бебешки приказки и звуци - такм, бакм, отото, ей такива 😤 Започнала е доста да разбира и да изпълнява някои команди, ама с говоренето сме до никъде. Дори не иска да повтаря думи. От 2 месеца ѝ обяснявам по книжки кое животно кое е и как казва, ама на всичко казва бау-бау или понякога па-па и това е. Отказва да ги посочва, някой път даже ми се дразни, че я карам. Започнах да си мисля разни нехубави неща 😩

Общи условия

Активация на акаунт