За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 311
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • In transit
  • Мнения: 11 843
Витаминче, лимоновата киселина благоприятства стягането на белтъците, прави пяната по-устойчива. (може да се използват и няколко капки оцет, но лимонът е за предпочитане на органолептично ниво). Вместо това трябва да се избягва традиционното добавяне на щипка сол, което всъщност прави разбития белтък по-малко стабилен. Друг трик е да разбиете белтъците на средна скорост: това ще отнеме повече време, но те ще останат по-стабилни.
За да се разбият добре белтъците до твърд сняг е важно да не съдържат следи от жълтък и използваните инструменти са добре обезмаслени. Може да се намажат бъркалките с малко лимонов сок.
За глазурата на меденки не съм сигурна, предполагам, че играе ролята на консервант и стабилизатор.

# 706
  • Мнения: 10 383
Нещо ми се мотае в главата, че лимоновият сок прави глазурата по-лъскава. Вероятно съм го чула или чела някъде, не знам дали е достоверно.

# 707
  • Мнения: 12 888
В неща с много захар (а то малко са с повече от захарна глазура) малко киселина предотвратява и това захарта да кристализира наново, та може и за това също да служи. Знаете как се слага на гъсти захарни сиропи, на плодови сладка и подобни, за да не се захаросват на кристали като престоят.
Освен че захарта ще се разтвори до гладка глазура малко по-лесно.

# 708
  • София
  • Мнения: 3 414
Здравейте,

Имам почти пълна кутия сухо мляко Нидо. Дали мога да го употребя за нещо, не ни върви като напитка.

# 709
  • София
  • Мнения: 10 878
Здравейте,

Имам почти пълна кутия сухо мляко Нидо. Дали мога да го употребя за нещо, не ни върви като напитка.

Течен шоколад.

# 710
  • Мнения: 39 396
Може да го ползваш когато правиш десерт и ти трябва прясно мляко.

# 711
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 152
Имам почти пълна кутия сухо мляко Нидо. Дали мога да го употребя за нещо, не ни върви като напитка.
Ако правиш домашен хляб и кекс може да добавяш по няколко лъжици, придава много приятен вкус, също и към яйчен крем.

# 712
  • Пловдив
  • Мнения: 466
Имам едно парче свинска плешка, с какво да мариновам? Ще нарежда месото на хапки и ще задуша във фраер или на котлон. Но искам да остане хем крехко хем да има загар. Ще направя по същият начин и зеленчуци за гарнитура(морков, лук, гъби, чушки) Знам че мога и да ги събера но искам да са две отделни ястия. Ако мариновам тази вечер ще приготвя утре.Ако има значение фраер е Vortex може направо идеи за него да ми дадете.

# 713
  • Мнения: 10 383
Щом искаш загар, сложи мед в маринатата. Иначе - аз мариновам с каквото имам. Алкохол или оцет, чесън на гранули, соев сос, къри, черен пипер, олио, подправка от рода на вегета - можеш да сложиш няколко съставки от изброените.

# 714
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
Имам едно парче свинска плешка, с какво да мариновам? Ще нарежда месото на хапки и ще задуша във фраер или на котлон. Но искам да остане хем крехко хем да има загар. Ще направя по същият начин и зеленчуци за гарнитура(морков, лук, гъби, чушки) Знам че мога и да ги събера но искам да са две отделни ястия. Ако мариновам тази вечер ще приготвя утре.Ако има значение фраер е Vortex може направо идеи за него да ми дадете.

Правя го на фурна.
https://ipeychev9.blogspot.com/2014/11/blog-post_12.html

# 715
  • Мнения: 1 317
Имам свински ребра. С какво и как да ги приготвя? Освен с кисело зеле за друго не се сещам, а  и ми се виждат мазнички.

# 716
  • Мнения: 1 489
Имам свински ребра. С какво и как да ги приготвя? Освен с кисело зеле за друго не се сещам, а  и ми се виждат мазнички.

Със зеленчуци на гювеч. Поне аз така ги приготвям.

# 717
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Имам свински ребра. С какво и как да ги приготвя? Освен с кисело зеле за друго не се сещам, а  и ми се виждат мазнички.
Класика - изпечи ги сами, пък отстрани каквото ви харесва. Simple Smile

# 718
  • Мнения: 5 132
За много години и много вкусни гозби!
Искам да направя крем от тиква /преварих я и е почти като пасирана/, маскарпоне и заквасена сметана. Колко желатин да сложа, защото е и доста водниста и не мога да ползвам бисквити за попиване на течността, а няма как да сгъстя крема иначе? Дозата ми е долу-горе - 1 кофичка заквасена сметана /400 гр./, 1 кутийка маскарпоне /250 гр./ и 2 чаени чаши тиквено пюре /доста рядко/.

# 719
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
За много години и много вкусни гозби!
Искам да направя крем от тиква /преварих я и е почти като пасирана/, маскарпоне и заквасена сметана. Колко желатин да сложа, защото е и доста водниста и не мога да ползвам бисквити за попиване на течността, а няма как да сгъстя крема иначе? Дозата ми е долу-горе - 1 кофичка заквасена сметана /400 гр./, 1 кутийка маскарпоне /250 гр./ и 2 чаени чаши тиквено пюре /доста рядко/.

https://ipeychev9.blogspot.com/2019/10/2.html


https://ipeychev9.blogspot.com/2014/10/blog-post_29.html


Скрит текст:
Имам свински ребра. С какво и как да ги приготвя? Освен с кисело зеле за друго не се сещам, а  и ми се виждат мазнички.

https://ipeychev9.blogspot.com/2018/09/blog-post_4.html


https://ipeychev9.blogspot.com/2014/10/blog-post_12.html

Общи условия

Активация на акаунт