Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 68

  • 23 783
  • 738
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 11 877
ТАТ и МАТ са в норма, но това са антитела т.е. показват, че нямате автоимунно заболяване Хашимото. Относно работата на щитовидната жлеза се гледат три хормона -ТСХ, ФТ3 и ФТ4. Само ТСХ не е достатъчен показател да се каже категорично как работи жлезата. И да в норма е, но не е оптимален...резултат на ТСХ над 2-2,5 сочи понижена функция на жлезата.
Лекар ще каже, че всичко е наред. Ако имате желание прочетете първата страница.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Здравейте. Почнах да чета темите ви. Първата страница е доста подробна. Благодаря, че сте я създали.
Много съм уплашена. Днес личната ми каза, че имам Хашимото, но чак след НГ ще намеря ендокринолог, който да работи. Диагнозата ми звучи страшно. Аз се чувствам доста зле и нямам представа как ще изчакам до януари. Не ми препоръча нищо да пия/правя и затова бих се радвала на съвети от вас - от къде/какво да започна. Някакви "бабини съвети", нещо неангажиращо. Лекарства няма да почна без лекар, разбира се.
Има ли билки, които мога да почна да пия? Разбрах от темите ви, че трябва да махна глутена от менюто.
Изследванията са ми:
TSH 5,79 mIU/ml при норма до 4,20
Т4 11,31 ng/l при норма до 17
Т3 3,5 ng/l при норма до 4,4
ТАТ 1002 IU/ml при норма до 115
МАТ 220,1 IU/ml при норма до 34

Ако някой може да препоръча ендокринолог в Пловдив, ще съм благодарна да ми пише.

Усещам честа умора, депресивно състояние, запек, лошо храносмилане, сърцебиене, повишаване на кръвното, мравучкане по крайниците и ужасна нервност и раздразнителност. Главоболието ми се обостри. Имам мигрена, но става все по-зле.

# 62
  • в рaя
  • Мнения: 233
ТАТ и МАТ са в норма, но това са антитела т.е. показват, че нямате автоимунно заболяване Хашимото. Относно работата на щитовидната жлеза се гледат три хормона -ТСХ, ФТ3 и ФТ4. Само ТСХ не е достатъчен показател да се каже категорично как работи жлезата. И да в норма е, но не е оптимален...резултат на ТСХ над 2-2,5 сочи понижена функция на жлезата.
Лекар ще каже, че всичко е наред. Ако имате желание прочетете първата страница.
Благодаря, четох първата страница и видях, че се води някаква сива зона това ТСХ. Учудих се, че не ми бяха назначени другите хормони, като дори видях, че МАТ се поема от касата, а аз си платих, но не в това е въпроса. Факт е, че на напиване била уголемена и усещането за буца в гърлото е много неприятно, като четох за симптомите си открих доста сходни, но за всеки може да има и друга причина - тревожност, апатия, надебелях последните месеци, често се будя вечер със сърцебиене и още други, но не ги споделих с ендокринолога, защото не знаех, че може да има връзка. Знаете ли дали ФТ3 и ФТ4 излизат бързо като резултати, защото записах час за първия работен ден след празниците и ако ги пусна сутринта дали ще излязат до 17 часа ?

# 63
  • Мнения: 1 949
Фт3 и 4 можеш да ги пуснеш и в някой от оставащите раб дни преди празниците. Иначе обикновено аз ги пускам сутрин и в 14.00 са качени на страницата на лабораторията

# 64
  • Мнения: 129
Здравейте. Почнах да чета темите ви. Първата страница е доста подробна. Благодаря, че сте я създали.
Много съм уплашена. Днес личната ми каза, че имам Хашимото, но чак след НГ ще намеря ендокринолог, който да работи. Диагнозата ми звучи страшно. Аз се чувствам доста зле и нямам представа как ще изчакам до януари. Не ми препоръча нищо да пия/правя и затова бих се радвала на съвети от вас - от къде/какво да започна. Някакви "бабини съвети", нещо неангажиращо. Лекарства няма да почна без лекар, разбира се.
Има ли билки, които мога да почна да пия? Разбрах от темите ви, че трябва да махна глутена от менюто.
Изследванията са ми:
TSH 5,79 mIU/ml при норма до 4,20
Т4 11,31 ng/l при норма до 17
Т3 3,5 ng/l при норма до 4,4
ТАТ 1002 IU/ml при норма до 115
МАТ 220,1 IU/ml при норма до 34

Ако някой може да препоръча ендокринолог в Пловдив, ще съм благодарна да ми пише.

Усещам честа умора, депресивно състояние, запек, лошо храносмилане, сърцебиене, повишаване на кръвното, мравучкане по крайниците и ужасна нервност и раздразнителност. Главоболието ми се обостри. Имам мигрена, но става все по-зле.

Антителата са в небесата тсх висок, според мен ще ви изпишат хирмон и добавки. Ендокринолог за Пловдив мога да кажа за Димитър Георгиев работи в 4дкц и в медлайн. Много съм доволна.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 998
А какво значи това, че са толкова високи тези антитела?
Много често опитвам да заспя и нещо в тялото ме стряска и ме събужда. Придружено със сърцебиене.

# 66
  • Мнения: 3 749
Антителата показват наличие на автоимунен процес.
На първо място се успокой, не е приятно човек да има здравословен проблем, но и не е толкова страшно, с подходяща терапия заболяването ще е под контрол.
ЛЛ няма да ти изпише нищо, ендокринологът ще прецени какво да ти назначи.
При Т3 и Т4 в референтни граници не съм много сигурна дали ще ти изпишат хормон. Според мен е възможно да те отпратят само с един селен, но ТСХ без хормон ще си остане високо.

# 67
  • Мнения: 1 518
А какво значи това, че са толкова високи тези антитела?
Много често опитвам да заспя и нещо в тялото ме стряска и ме събужда. Придружено със сърцебиене.
Имаш нарушен кортизолов ритъм (надбъбречна умора), резултат и от хашито. Получаваш паник атаки и затова скачаш в съня. Когато вкараш щитовидните хормони и тсх в норма, ще се успокоят нещата. Изследвай си кръвната захар и инсулина заедно на гладно. Предстои ти един не къс път и усилия за вкарване на всички хормони в нормални граници. Само не се стряскай, защото това още повече влошава нещата. Нищо страшно не ти се случва. Просто ще започнеш да пиеш хормон отвън.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Благодаря ви от сърце за думите! Hug
Най-често това чувам "успокой се". Работя в тази посока, но тревожността от нещо вътре е по-силна. Ще опитвам. Знам, че всичко става от нерви, знам. И на децата го повтарям, че и те едни емоционални...
Ок, почвам да пия валериан и ще чакам да ми дойде часа за ендокринолог.
Надявам се да не се влошавам до тогава.

# 69
  • Мнения: 11 877
*ashley* както са казали, спокойно нищо фатално няма. Ще се образоваш по темата,  ще вземеш мерки и ще свикнеш с идеята, че имаш хронично заболяване. Специално това заболяване е толкова често срещано, така че не е нужно да си създаваш още стрес.


·٠•●♥☆тупурче☆♥●•٠· лекарите първо спестяват от всичко, второ повечето от тях, просто не ги интересуват другите два хормона. А всъщност, точно те са щитовидните хормони и са важни техните нива, ТСХ е хормон на хипофизата. За един ден излизат изследванията. Даваш сутринта кръв и даже до обяд трябва да са готови

# 70
  • Мнения: 391
Благодаря ви от сърце за думите! Hug
Най-често това чувам "успокой се". Работя в тази посока, но тревожността от нещо вътре е по-силна. Ще опитвам. Знам, че всичко става от нерви, знам. И на децата го повтарям, че и те едни емоционални...
Ок, почвам да пия валериан и ще чакам да ми дойде часа за ендокринолог.
Надявам се да не се влошавам до тогава.

Аз имам Хашимото от март 2021. Беше ми скочил тсх на почти 5 през септември (лятото беше 2, а при диагностицирането 4). Сега преди 2 дена съм го свалила на 0,108 - ще ти изпишат хормон, който да пиеш всеки ден - наистина няма нищо страшно. Аз съм го свалила много и ми намалиха дозата, но тъй като искам да забременея ми каза ендото,че е добре да го държим около 1. И аз имах силна тревожност и като започнах л-тироксин бързо отшумя. Тат и мат и при мен са 200 и над- това е нормално за Хашимото. Оттук нататък трябва да си правиш редовно контрола и да ходиш на ендокринолог. Нищо страшно няма Simple Smile това е даже доста често срещано заболяване. Поеми дъх и се радвай на празниците. Като започнеш да пиеш хормон при изследване трябва да не си пила 24 часа, за да е адекватен резултата.🎄🤗⛄❄

# 71
  • Мнения: 7 237
Идвам да ви се оплача. Ако помните, бях споделила в темата, че ще започвам да приемам синтетичен хормон т3, защото моят е под долна граница.
След около месец и половина прием на 6,25 мкг, това са резултатите ми от 21.12. Отделно си приемам 62,5 еутирокс.


За сравнение, ето предните ми резултати от 18.10.


Все едно нищо не съм пила. Не го усвоявам ли, вече нищо не мога да разбера. Какъв е този мой организъм, нито конверсията се получава, нито пък външния хормон усвоявам. Просто не знам вече какво да правя.
Дори и да вдигна дозата на 12,5 мкг, както първоначално ендокринолога ми беше изписал, не знам дали ще има ефект...

# 72
  • Мнения: 1 518
Резултатът наистина е "интересен". По повод на това, че не го усвояваш, се сещам единствено, че когато гълтам т3 заедно с т4 винаги съм имала много по-лоши резултати, отколкото, когато гълтам т4 и оставям т3 да се разтопи под езика ми като подезичните таблетки. Пробвай и този вариант преди да вдигнеш дозата дали ще има ефект, защото пък тсх е доста ниско.

# 73
  • в рaя
  • Мнения: 233

·٠•●♥☆тупурче☆♥●•٠· лекарите първо спестяват от всичко, второ повечето от тях, просто не ги интересуват другите два хормона. А всъщност, точно те са щитовидните хормони и са важни техните нива, ТСХ е хормон на хипофизата. За един ден излизат изследванията. Даваш сутринта кръв и даже до обяд трябва да са готови
Благодаря! Запазих час за 29.12, а видях, че лабораториите работят и по празниците, така че ще отида с всички резултати.
Весели празници на всички!

# 74
  • в рaя
  • Мнения: 233
Здравейте отново! Така като гледам тези хормони са в норма, нали?

Общи условия

Активация на акаунт