Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 68

  • 24 019
  • 738
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 184
Здравейте!Може ли да ми кажете дали хората с Хашимото имат право на обезпечение от държавата?Т.е.да се пенсионират по тази болест или с ТЕЛК?

# 76
  • Мнения: 1 529
Не. Това не е инвалидизиращо заболяване, както диабета, напр. Имате право на диспансеризация и рецептурна книжка, за да взимате хормона с отстъпка.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 749
Здравейте!
Ще се опитам да съм кратка.
Всичко започна с болки отзад в тила. Реших, че вдигам кръвно, ни се оказа, че то е ок, а пулса ми е над 90-100.
Правих изследване за обременяване с глюкоза и инсулин. Пуснах и за щитовидната жлеза.
Бях при ендокринолог- каза пред диабет и инсулинова резистентност, също и Хашимото.
Обаче ми изписа само лекарство за исулиновата резистентност-метфокон. Пия го от 8 дни. Започнах по 500 мг, като трябва да увеличаваме.
Искам да ви питам вие пиете ли нещо за щитовидната, защото се притеснявам, че нищо не ми изписаха, а пулса ми ту е под 90, ту пак над 90, даже и като съм в покой.
Какво бихте ме посъветвали.
Ще кача изследванията.

# 78
  • Мнения: 1 599
А за щитовидната къде са?

# 79
  • Мнения: 20 252
И инсулина?

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 749
Извинявайте, но не знам как да кача всичко в един коментар.
За инсулина ще напиша стойностите:
Начална 11.47
На 60 Мин 250.6
На 120 Мин 56.90
Това е всичко което съм пускала до момента.

# 81
  • Мнения: 11 915
ТСХ е добре, но не е достатъчен като изследване за да се каже как работи жлезата. Изследвайте ФТ3 и ФТ4 .
За щитовидната се взема "нещо" при необходимост - ако е повишена функция се взема препарат за да подтисне функцията, ако е понижена - се взема допълнително хормон отвън за да компенсира недостига.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 1 007
Пиша, за да споделя до къде я докарах. Продължавам да се чувствам много зле. На 25ти чаках 3ч в спешното. Кръвното ми стигна 145. Дадоха ми хапче, казаха Хашимото и по най-бързия начин на посетя ендокринолог. Изписаха ми и Lyrica, за да мога да спя. 4 дена го пия вечер.
Днес намерих ендокринолог. Млада докторка, много мила. Потвърди Хашимото. Гледа жлезата и каза, че е много увредена. За антителата каза, че няма как да се намалят. Тоест, няма някакво лечение конкретно за тяхното намаляване.
Изписа ми L-тироксин 25мг на ден за два месеца и после пак изследвания.
Странното е, че каза, че изтръпването на крайниците, сърцебиенето, ускорения пулс и повишаването на кръвното не смята, че са от Хашимотото. Освен това, каза, че изглежда от години го имам. А преди 2г всички хормони бяха в норма...
След НГ ще обиколя още няколко лекаря. Явно и невролог...

Лекарката каза да си ям и пия всичко. Аз от 23ти не пия кафе и алкохол, не ям глутен, млечни и захар. Тъпо ми е по празничните трапези, ама и без това ми е лошо...не ми се празнува.
Да ви питам нещо - виното мога ли да си го позволявам? Знам, че традиционните доктори едва ли ще ми препоръчат лишаване от храна. Дават хапове и да си живеем живота. Но смятам, че храненето има голямо значение и съм готова да се откажа от някои храни, ако знам, че ще помогне. Затова питам препатили хора Wink

# 83
  • Мнения: 20 252
Не съм сигурна, че алкохола е съвместим с Лирика, и дали изобщо е нужно точно това да пиете. Обикновено го изписват при силни болки, неповлияващи се от друго, с много кофти странични ефекти.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 1 007
ооо, аз го спирам. пих го от 25ти до вчера, защото в спешното ми го изписаха и реших, докато не посетя лекар, да спазвам рецептата. и ендокриноложката каза да го спирам и да мина на валериан и нещо подобно.

# 85
  • Мнения: 20 252
Добре си решила, много гадно лекарство е, бърка ти в мозъка.
Може да пробваш и Симпатил, билково е, и на мен много добре ми действаше за през деня. За заспиване пиех Валериан.

# 86
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте!
Ще се опитам да съм кратка.
Всичко започна с болки отзад в тила. Реших, че вдигам кръвно, ни се оказа, че то е ок, а пулса ми е над 90-100.
Правих изследване за обременяване с глюкоза и инсулин. Пуснах и за щитовидната жлеза.
Бях при ендокринолог- каза пред диабет и инсулинова резистентност, също и Хашимото.
Обаче ми изписа само лекарство за исулиновата резистентност-метфокон. Пия го от 8 дни. Започнах по 500 мг, като трябва да увеличаваме.
Искам да ви питам вие пиете ли нещо за щитовидната, защото се притеснявам, че нищо не ми изписаха, а пулса ми ту е под 90, ту пак над 90, даже и като съм в покой.
Какво бихте ме посъветвали.
Ще кача изследванията.
Бих те посъветвал три неща, първо си вземи вигантол и почни да пиеш по 10 капки дневно за три месеца, докато стигне над 100 pmol/l, оптимални нива на б12 (който ти е учудващо добре) и д са изключително важни, освен посочените от мибобо фт4 и фт3, бих препоръчал да изследваш и trab антитела, за пулса си вземи чай от маточина и чай от глог (а може да вземеш и глог на капки продава се в аптеките, но не мента глог и валериан, а само глог на капки). Изключи от храненето си хляба, картофите и белия ориз.
Пиша, за да споделя до къде я докарах. Продължавам да се чувствам много зле. На 25ти чаках 3ч в спешното. Кръвното ми стигна 145. Дадоха ми хапче, казаха Хашимото и по най-бързия начин на посетя ендокринолог. Изписаха ми и Lyrica, за да мога да спя. 4 дена го пия вечер.
Днес намерих ендокринолог. Млада докторка, много мила. Потвърди Хашимото. Гледа жлезата и каза, че е много увредена. За антителата каза, че няма как да се намалят. Тоест, няма някакво лечение конкретно за тяхното намаляване.
Изписа ми L-тироксин 25мг на ден за два месеца и после пак изследвания.
Странното е, че каза, че изтръпването на крайниците, сърцебиенето, ускорения пулс и повишаването на кръвното не смята, че са от Хашимотото. Освен това, каза, че изглежда от години го имам. А преди 2г всички хормони бяха в норма...
След НГ ще обиколя още няколко лекаря. Явно и невролог...

Лекарката каза да си ям и пия всичко. Аз от 23ти не пия кафе и алкохол, не ям глутен, млечни и захар. Тъпо ми е по празничните трапези, ама и без това ми е лошо...не ми се празнува.
Да ви питам нещо - виното мога ли да си го позволявам? Знам, че традиционните доктори едва ли ще ми препоръчат лишаване от храна. Дават хапове и да си живеем живота. Но смятам, че храненето има голямо значение и съм готова да се откажа от някои храни, ако знам, че ще помогне. Затова питам препатили хора Wink
Цитирам ти дословно анамнеза от епикризата при мойта бърза помощ отпреди години:
Леко затруднено дишане, изтръпване на лява ръка, ускорена сърдечна дейност;
Та дотолкова дали хашимото няма общо (ама аз тогава не знаех, че имам всъщност не знаех нищо). Вино може да си позволяваш, твърди алкохоли не. Погледнах ти стойностите и изобщо не са толкова лоши, да винаги е плашещо в началото (всички в тази тема сме били така), когато се открие нещо ново, но се опитай да се успокоиш нищо чак толкова страшно не се е случило. По-горните съвети за чайовете от маточина и глог (или капки), се отнасят в пълна степен и за теб (само, че ти си вземи и валериан на капки).

# 87
  • Мнения: 48 260
Много се притесних от последните изследвания
Висок билирубин и кортизол, а други неща в норма, но дали оптимални за пол, възраст и състояние, не зная. Ще търся сега доктори.

# 88
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Дали не си попрекалила с животинските храни...

# 89
  • Мнения: 11 915
Висок кортизол е много често срещано, него не го мисли толкова.
Този билирубин, много ли е над норма? Предполагам си прочела тук там...има много причини за повишението му - някои лекарства, рентгено-контрастно вещество, повече алкохол, жлъчни камъни... Имаш ли някакви оплаквания в черен дроб, жлъчка?
Баща ми имаше завишен билирубин при жлъчна криза, той видимо пожълтя в лицето имаше си оплаквания.

Общи условия

Активация на акаунт