Права на децата ни с ТЕЛК - 4

  • 53 685
  • 849
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 5 959
Не знам. Аз имам двама родени декември. Единият много го тормозеха, буквално всяка седмица. Аз не съм се отказала да е имунизиран. Просто исках да има навършените години както е по календар.
Сега в гимназията имаше една реимунизация на 17. Никой не ми я търси. Направихме я почти на 18.

# 46
  • Мнения: 28
Благодаря за отговорите! Да, детето е родено в средата на октомври и сякаш вчера навърши 11, прави сте, че са се разбързали 😖.

# 47
  • Мнения: 4 723
Здравейте.
Мога ли някъде да видя за съответния код заболяване какви проценти са определени?

# 48
  • Мнения: 31
Здравейте
Да попитан нещо...
Мъжът ми подаде док за данъчната декларация.
Детето ни е със 100% ТЕЛК.
Каква трябва да е сумата, която да му преведат този месец със заплатата? 900лв ли е за едно дете с ТЕЛК?

# 49
  • Мнения: 4 723
Здравейте. За дете с увреждания се подават две декларации, по чл. 22в и 22г. Ако имате необходимата сума внесени данъци ще ви бъдат върнати 1350 лв. Има възможност и двамата родители да подадат отделно декларациите.

# 50
  • Мнения: 2 312
Здравейте.
Мога ли някъде да видя за съответния код заболяване какви проценти са определени?
В наредбата за медицинската експертиза.

# 51
  • Мнения: 1 429
Моето дете от 4,5 годишен няма нито една реимунизация. В момента е на 14,5 г. Никой обаче никога не ми е правил проблем - нито от училище, нито ЛЛ. Сега като започна в ново училище 8 клас, само им занесох копие от ТЕЛКА и дори ме попитаха дали да го освободят от физическо. Нямам никакъв документ от следящият го лекар, че е освободен от ваксини. Явно си зависи от училището.

# 52
  • Мнения: 36
Здравейте
Да попитан нещо...
Мъжът ми подаде док за данъчната декларация.
Детето ни е със 100% ТЕЛК.
Каква трябва да е сумата, която да му преведат този месец със заплатата? 900лв ли е за едно дете с ТЕЛК?

Здравейте,
Трябвало е да подадете двете декларации веднъж, че имате дете което е под 18г. и веднъж, че е с ТЕЛК. Ние така подадохме и ни изплатиха 900+450лв общо 1350лв

# 53
  • Мнения: 31
Не знайно защо счетоводството във фирмата в която работи мъжа ми, не са пуснали двете, а само едната... Има изплатени 900лв.
Сега може ли той сам да пусне в НАП или вече не става?

Здравейте
Да попитан нещо...
Мъжът ми подаде док за данъчната декларация.
Детето ни е със 100% ТЕЛК.
Каква трябва да е сумата, която да му преведат този месец със заплатата? 900лв ли е за едно дете с ТЕЛК?

Здравейте,
Трябвало е да подадете двете декларации веднъж, че имате дете което е под 18г. и веднъж, че е с ТЕЛК. Ние така подадохме и ни изплатиха 900+450лв общо 1350лв

# 54
  • Мнения: 12 118
Не е възможно той да подаде две декларации, а счетоводството да пуснат само едната. Втората подадена ли е? Нека ги попита, дали останалата сума няма да я изплатят през януари. Не ми се вярва да има недостиг на удържан ДОД, от който да се възстанови останалото, но нека провери.

# 55
  • Мнения: 36
Здравейте.
Мога ли някъде да видя за съответния код заболяване какви проценти са определени?
В наредбата за медицинската експертиза.
Здравейте,
Тук може да проверите https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=160083

# 56
  • Мнения: 31
Той не я е попълвал, само са му дали да я разпише и каза,че е разписвал само една декларация.

Не е възможно той да подаде две декларации, а счетоводството да пуснат само едната. Втората подадена ли е? Нека ги попита, дали останалата сума няма да я изплатят през януари. Не ми се вярва да има недостиг на удържан ДОД, от който да се възстанови останалото, но нека провери.

# 57
  • Мнения: 28
Той не я е попълвал, само са му дали да я разпише и каза,че е разписвал само една декларация.

Не е възможно той да подаде две декларации, а счетоводството да пуснат само едната. Втората подадена ли е? Нека ги попита, дали останалата сума няма да я изплатят през януари. Не ми се вярва да има недостиг на удържан ДОД, от който да се възстанови останалото, но нека провери.
Здравейте! Действително има счетоводители, които не са наясно, че в случая имаме право да подадем и двата вида декларации - 22в и 22г. Има право да я подаде чрез НАП, заедно с годишна данъчна декларация: Родителите на деца с 50 и с над 50% увреждания имат право да ползват и двете данъчни облекчения. Например за отглеждането на едно дете, което е с увреждания, родителят има право на данъчно облекчение за деца в размер на 4500 лв. (сума за получаване до 450 лв.) и на данъчно облекчение за деца с увреждания 9000 лв. (сума за получаване до 900 лв.)  Двете данъчни облекчения се сумират и  така общият им размер може да достигне до 13 500 лв. (сума за получаване до 1350 лв.)

Освен пред работодател, данъчно облекчение може да се ползва и с подаване на годишна данъчна декларация в НАП в срок от 10 януари до 3 май 2022 г., като паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.

# 58
  • Мнения: 12 118
Нека да изчака до 01.03. и да подаде в НАП, тогава ще му бъдат заредени данните от работодателя. Това обаче ми е малко странно, от счетоводството от къде имат твоето ЕГН и три имена, и ЕГН на детето. Предоставил ли им е копие от ТЕЛК? Просто, когато попълва ГДД, трябва да попълни и двете приложения и да сложи отметка, че едното е ползвал през работодателя. Заявява за възстановяване само второто. Едно дете ли имате?

# 59
  • Мнения: 31
Да едно дете, второто го очакваме на пролет.

Той им е предоставил данните за да се подаде ГДД чрез работодателя, но явно не са знаели(както и ние) , че трябва да са две в нашия случай. За първи път подаваме, миналата година даже и не знаехме, че имаме това право. Самото им счетоводството до този момент не бяха пускали за никой от колегите му такава ГДД -до този момент.
Благодаря много за информацията.
Ще звъннем в НАП още утре и дано попаднем на някоя "добронамерена лелка", която да ни каже кога и как да я подадем.

Нека да изчака до 01.03. и да подаде в НАП, тогава ще му бъдат заредени данните от работодателя. Това обаче ми е малко странно, от счетоводството от къде имат твоето ЕГН и три имена, и ЕГН на детето. Предоставил ли им е копие от ТЕЛК? Просто, когато попълва ГДД, трябва да попълни и двете приложения и да сложи отметка, че едното е ползвал през работодателя. Заявява за възстановяване само второто. Едно дете ли имате?

Общи условия

Активация на акаунт