Дете с аутизъм в градината. Какви права има - то и останалите?

  • 6 457
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 71
Здравейте,
аз съм родител на деца от първа и трета група в една дестка градина. Миналия месец към мен се обърна една жена от персонала от детската градина с "Молба да предприема нещо"  и информация, че в групата на малката ми дъщеря (първа група) има едно дете, което е извънредно "буйно" и постоянно скача, бие се, хвърля различни предмети и така не позволява нормален учебен процес. А, да не пропусна, детето не говори, а само пищи, почти непрекъснато. Даже децата от останалите групи го знаят и казват, че пищи като "делфин" . В допълнение, майката идвала да го води всяка сутрин около 9:30, когато вече няма родители, и го взема на обед(по информация от мед. сестра) . Наскоро през декември месец имах възможността да присъствам на едно  тържество в края на месеца, и бях абсолютно изумен от гледката - първо детето измъкна парите отръката на жената, които ги събираше за куклен театър, след като му ги измъкнаха и събраха монетите, започна да пищи неистово "като делфин", вкараха го насила в стаята, започна да хвърля играчки, навсякъде хвърчаха листи.... Почнаха да приготвят децата за търцеството, отиват да си мият ръцете, всички отиват, това дете остава само, понеже е невъзможно да го накарат да се измие, успяват да го избършат само с мокри кърпички. Започна тържеството. ние, "гостите" влязохме, след нас децата, а това дете остана в коридора, и го пазят трима човека (за да не разваля атмосферата) . Свърши тържеството, децата слязоха долу (долу са първа и втора група, трета и четвърта са на втория етаж) , първа и втора група влязоха в занималнята на втора група, въпросното дете остава САМО с две лели в първа група.

Не знам защо тази жена е избрала да потърси точно мен, може би защото съм член на настоятелството, но не на първа, а на трета група. Споделя че в над 30-годишния си стаж е виждала всякакви буйни деца и аутисти, но като този случай не е имала. Моли ме да пускам жалба до общината (категорично не смятам да го правя) . Аз съм социален работник по образование (само по образование, професията ми е в съвсем различен отрасъл) и по това, което видях, мога да видя, че в момента на детето повече му се вреди, отколкото му се помяга, като се изолира от другите деца. Жена ми пък е медиатор в друга детска градина, говорих с нея относно това, и тя каза, че има няколко такива деца в нейната градина, но ми праща няколко клипчета , тези деца, за които говори, са си просто буйни, не искат да спят наобед , но за подобно нещо не може да става и дума.

Скоро майката е пуснала във вайър групата съобщение, че детето има разтройства от аутистичния спектър и с нея се занимават специалисти и се правят нужните изследвания.  За тези изследвания, от сестрата получих информация, че са имали записани часове и през декември, и сега през януари, но не са ги посетили. За "споменатите" специалисти - обичайния логопед, който идва по 2 пъти седмично в детската градина по 15 минути.  Видяла детето и казала, че не е за нея, а даго заведе на психиатър. По мнението на сестрата също.

Жената, с която контактувам, ми се оплака, че за Коледа трябвало да нарисуват картичка и съответно картичката на това дете била най-хубава. Да, ама не. Защото му я нарисувала госпожата. Детето няма нито тетрадка, нито може да държи молив или каквото и да е в ръка, къса и хвърля всичко. Как да му се постави някакво ниво?

Останалите деца порастват и също почват да подражават, за малкото време което прекарват с нея. Последните 4 дни съм стоял по около 20 минути вътре в съблекалнята, докато успея да накарам дъщеря ми да се облече. Това досега не се е случвало. Трябва да Ви кажа, че дъщеря ми е изключително кротко и послушно дете и всички в градината (от персонала) я хвалят непрекъснато.

Та.....  Какво да правим?
От една страна, за доброто на детето е да се социализира сред другите деца,
от друга страна, детето не позволява провеждането на нормален учебен процес,
и най-важното, вече се отразява и на другите... Не можеда се занимават да гонят едно дете, а другите 28 да са без контрол.

Майката отказва да подаде документи за ресурсен учител , само на основанието че няма диагноза, и все отлага изследванията, които да диагностицират детето официално.

Жена ми, като част от персонала на детска градина, казва, че единственото нещо, което може да се направи, е или да се спре детето от градина. или да се прехвърли в друга градина. Но и двата варианта не са решение.
И най-вече не са в полза на детето.

Аз, като социален работник, съм за интеграцията на различните деца в обществото, но мисля, че в слчая трябва да се занимават по-всоко квалифицирани лица от госпожите в детската градина, защото е очевидно че те не се справят ,  а майката отказва да предостави необходимите документи, за да бъде предоставен съответния ресурсен учител от общината. А другите деца също имат права.

Пропуснах да напиша, че диреторката е едно бабе, което е верятно 2-3 години пред пенсия, говорил съм неколкократно с нея (по различни поводи) и съм убеден, че смята да си "добута" до пенсия и да не си създава излишни проблеми, тоест на нея категорично не може да се разчита, че ще промени нещо.

# 1
  • София
  • Мнения: 11 489
Клюките за делфина, тържеството, най-хубавата картичка, заснемането на клипчета от жена ви на чужди деца и изпращането им на други хора, можехте да ги спестите.
Направо не мога да повярвам, че сте социални работници, а ако 78 в ника е набора ви - още по-зле.

# 2
  • Мнения: 29 343
Нищо не правите. Говорите с вашето дете, че има различни деца и трябва да се научат да живеят и работят заедно с тях. Наясно съм, че атмосферата и учебния процес се нарушават, но тези деца се социализират по този начин.
В ДГ на моя имаше дете със същата диагноза. Ами, трудно е, другите се "дразнят", че то не пази дисциплина, те пишат, той играе, те примерно рисуват, той тича из стаята и т.н., но това е положението. Говорене, обяняване на вашето дете.
В училище също ще се сблъскат с подобни проблеми. Независимо дали с деца с диагноза или просто разглезени, проблемите си ги има.

Вариант е да преместите детето си в друга група/градина, но не е изключено и там да има подобни неща.

ПС: Ако образованието ви е соц.работник и медиатор, то не сте ли наясно с тези ситуации?

# 3
  • Мнения: 71
Клюките за делфина, тържеството, най-хубавата картичка, заснемането на клипчета от жена ви на чужди деца и изпращането им на други хора, можехте да ги спестите.
Направо не мога да повярвам, че сте социални работници, а ако 78 в ника е набора ви - още по-зле.
Клюките за делфина - щом всички деца в градината казват така, не само от 1-ва група, подчертавам, а всички, не са клюки.
По отношение на тържеството описах всичко, което видях през малкото време, което имах възможност да присъствам. За съжаление нямам постоянен достъп до градината, понеже съм само родител, а не част от персонала.
Никъде не съм писал, че жена ми е социален работник, напротив.
А като съм 78 година, какво, нямам право да имам малки деца ли ?
Очаквам смислени коментари по темата, а не просто подмятания в стил "Заяждане"

# 4
  • Мнения: 10 601
Директорката! Тя е длъжния да разреши този проблем човек! Писмено се отправяте към нея с входящ номер. Не е твой проблем дали е пред пенсия или не.

Ние имахме в групата хиперактивно с агресия, което също не позволяваше да се води учебния процес, хапеше до кръв, катереше се където види и чупеше техника. Събрахме се на родителска среща, с директорката на чело и пред всички постави ултиматум на майката, да предприеме необходимите грижи. В случай, че бездейства и не съдейства - изключва детето от градината.
Да видиш след това как се задейства с психолози и каквото още трябваше...

Напълно прав си, че педагозите в градината нямат необходимата специализация за работа с такива деца. Не са и длъжни да имат.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 101
Нищо не можете да направите.
Персонала да изисква сам - ресурсен учител, допълнително персонал, обучения. Не разбирам защо ви правят вас страна в собствените си проблеми.
Добрата новина е, че е само едно.

# 6
  • Мнения: 18 503
Правите голяма грешка като се включвате в клюките и интригите на персонала.

# 7
  • Мнения: X
Как какво да правим?
Наистина що за въпрос. Друга работа нямате ли?

# 8
  • Мнения: 71
Правите голяма грешка като се включвате в клюките и интригите на персонала.
Вижте, едно е да са само клюки, както казвате. Съвсем друго е, като го видях с очите си.
За интриги не знам, но от тази директорка съдействие по какъвто и да е въпрос не очаквам.
Ще видим, ако го входирам официално. Първо ще поговоря и с майката на детето да чуя и нейната версия.
Но, както се казва, "когато фактите говорят, и боговете мълчат" .

# 9
  • Мнения: 18 503
Правите голяма грешка като се включвате в клюките и интригите на персонала.
Вижте, едно е да са само клюки, както казвате. Съвсем друго е, като го видях с очите си.
За интриги не знам, но от тази директорка съдействие по какъвто и да е въпрос не очаквам.
Ще видим, ако го входирам официално. Първо ще поговоря и с майката на детето да чуя и нейната версия.
Но, както се казва, "когато фактите говорят, и боговете мълчат" .

Като каза факти, какво стана с това дете - https://www.bg-mamma.com/?topic=862007
Хич не си трол.

# 10
  • Мнения: 5 336
Абсолютно нищо не можете да направите, а и не трябва - детето има право да посещава масова детска градина. Щом майката е взела мерки, с детето работят специалисти (вие няма как да знаете след като го взима на обяд какво правят) е достатъчно за момента. Обяснявате на вашата дъщеря, че всеки човек е различен и уникален сам по себе си.
Вече ако родителите не взимат отношение и си заравят главата в пясъка е друго. Но тук доколкото разбирам не е така.

# 11
  • Мнения: 388
Сериозно? Като социален работник може би следва да попитате какви възможности има за по-задълбочено общуване от квалифициран персонал, а и би следвало да сте наясно.
Не си миело ръцете, разхвърлило пари, ами съжалявам, но едва ли го прави целенасочено. И да целият Ви пост звучи като оплакване и начин да се отървете /да видях, че сте написал, че не е така /, но точно така изглежда.
Не съм запозната с диагнозата, но да може би повечето такива дечица посещават точно логопед и психолог. Едва ли има точен специалист който като с магична пръчка да ви реши проблема.

# 12
  • Мнения: 46 518
Доколкото разбирам, не сте забелязали проблем, преди "жената от персонала" да ви каже да пускате сигнали.
Струва ми се, че се опитват преместят детето като използват вас, за да са "чисти" пред родителите му.

# 13
  • Мнения: X
Доколкото разбирам, не сте забелязали проблем, преди "жената от персонала" да ви каже да пускате сигнали.
Струва ми се, че се опитват преместят детето като използват вас, за да са "чисти" пред родителите му.
Направо страшни схеми, чак ми идва да хващам пътя вече,че мисленето тук нещо не ми понася.

# 14
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
От поста лъхат изключителни нетолерантност и непрофесионализъм.
Стана ми жал за това дете. А индиректната съпоставка между "пищящото" дете и добричката ви и послушна дъщеря е направо отвратителна.
Съветът ми е да не се месите там, където не Ви е работа и вместо да поддавате на клюките от персонала, можеше да ги посравите на място с две думи. На тях просто не им се занимава с "трудни" деца и си искат спокойствието. И какъв учебен процес в първа група, хайде малко по- сериозно, едва ли изучават Мендвлвевата таблица и се готвят за важни изпити.
Синът ми учи в чижбина и в класа си имат деца, които често нарушават учебния процес, имат ресурсни и помощни учители, които помагат на всички. На никой не му е хрумнало да се оплаква и да се меси.В крайна сметка светът е шарен и ние сме тези, които трябва да се пригодим да учим, работим и общуваме с всякакви хора и при всякакви обстоятелства. Важно е да научите и децата си на това.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 14:06 от VickyTaylor

Общи условия

Активация на акаунт