Хубави градове за отглеждане на деца в България?

  • 5 622
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 970
Зависи от нуждите и приоритети на всяко семейство, както и от начина им на живот. За мен и децата ми като, че ли Несебър и Дряново предлагат повечето важни ни неща. Давам ги като примери - сравнително малки и спокойни градчета, където децата да се чувстват свободни, да се движат свободно, да има градина и училище на нормално/ добро ниво, извънкласни дейности за децата ... С уговорката, че не съм живяла и на двете места, т.е били сме само на почивка. Когато човек поживее на дадено място започва да вижда и някои минуси. За друг София и Пловдив като най-големи градове дават и най-много възможности в това число за културен живот (концерти, театри), оживеност, голям избор на учебни заведения, МОЛове и т.н.
Аз живея в средноголям областен град (100-150 000 души), ползвам удобствата на средноголемия град, виждам минусите, но на този етап тук ни е добре, въпреки че децата си мечтаят да живеем на морето.

# 31
  • Мнения: 7 260
Чак пък такава разлика не виждам между градовете в Северна и Южна България. Че и опасно било на север от Балкана ...

# 32
  • София
  • Мнения: 3 069
Това със севера искрено ме разсмя. Велико Търново е един разкошен град, красив, уреден и спокоен. Има и туризъм развит, училища, всичко, както си трябва.
Според мен добри за живот са и Благоевград, също и Сандански, само че последният е скъпичък и няма всички удобства, както и е встрани от нашето море, но пък Гърция ей я къде е.

# 33
  • Мнения: 9 648
Като препоръчвате Бургас - обръщате ли винимание на това, че през нощта дишаме нефт и други гнусни продукти? Е, измерваителните станции винаги са в зелено, но предпочитам да се доверя на носа си. Имало е нощи, в които съм ставала да видя да не се е запалило нещо в кухнята... при затворен прозорец е тая смрад!!!
Бягайте и от малките градчета, където зимата не се диша от комините, въглищата и другите боклуци, които горят.
В Бургас сме и на 19 място по средна заплата. Враца, Шумен, Ямбол са по-напред по този показател... Пък нищо, че имаме чудесен градски транспорт.

Не знам в Пловдив как е положението. Градът го харесвам, но съм била само като турист.
Но ми се струва най-приемливо. Не е мръсната и пренаселена София, но е близо до София, където пък имаш всичко - лекари, спорт, университети, събития. А да и Пазарджик на същия принцип.

Ако трябва да сме честни пред себе си - навсякъде е леш, нагло отношение по институции и държавни учреждения, липса на адекватна мед. грижа, липса на адекватно образование, ужасна инфраструктура...
Не търсете най-хубавото, а най-малкото зло. И ви го казвам като заклет оптимист.

# 34
  • Мнения: 1 858
Толкова ли е зле положението с въздуха в Бургас? Във всички квартали ли се усеща?
На нас замърсяването на въздуха ни е основна причина да искаме да сменим Русе, но тук освен индустриални замърсители, има голям проблем и с битовото отопление през зимата. В дни с мъгла буквално целия град мирише и не се диша!
Някак ми е трудно да си представя обаче, че в големи градове като Варна и Пловдив примерно няма индустриални замърсители?! А се коментира само за тук и Бургас...

Във Варна не ни харесва, категорично. Ужасно презастроено, живееш в някаква кутийка измежду бетон, мръсно е, паркирането невъзможно.
В това отношение Бургас ми се вижда по-добре.

Иначе и аз смятам, че всичко от Стара Планина на горе е зле, като цяло.

# 35
  • Мнения: 9 648
Толкова ли е зле положението с въздуха в Бургас? Във всички квартали ли се усеща?
Основната смрад е след 2ч след полунощ. Хората често пропускат момента, защото спят... дишайки тези отрови.
Има еко групи в ФБ. Често се коментира, пускат се сигнали. Аз също съм пускала сигнали.... и накрая РЗИ и общината илизат с "имало е 1 сигнал за месеца". Твърдят, че е от нефтените утайници, но трябва да си много наивен да го вярваш.
Да, цял Бургас мирише (Център, Възраждане, Братя Миладинови, Лазур, Зорница, Изгрев (аз съм в Изгрев).
Не зная само за кв.Меден Рудник, той е позициониран малко по-далеч и една идея по-високо.

Случайна новина от Гугъл:
https://www.flagman.bg/article/249694
с половин уста се признава, че има няяякаква си там миризма....

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 3 578
В Бургас сме и на 19 място по средна заплата.
Но пък, сме на едно от първите места по високи цени на имоти...Grin

# 37
  • Мнения: 11 970
Град без замърсители няма как да има - било от ТЕЦ и битово отопление, коли било от промишленост. Дори и да не се усеща смрад то гаранция, че няма безмирисни замърсители няма май.
Не знам къде е Русе по средна заплата в България, но зимите температури от -10 до -20 са си обичайни дори и да е само за седмица. Улиците и тротоарите също са доста разбити. Но пък в яслите и градините има достатъчно места за всички деца, особено в градините, половината от училищата в града са от добрите. Ако пуснат и летището ще се преодолее и проблемът с отдалечеността от морето, София и Южна България. Но определено има много какво да се желае и откъм чистотата на въздуха и улиците, до състоянието на ГТ и инфраструктурата като цяло. Колкото до цените на имотите са близки до тези в София, така че ... Не е евтино място за живеене. Дори цените на храните и по заведенията са съпоставими с тези по морето.

# 38
  • Мнения: 4 808
Бургас вече на 19-то място ли е по заплати? Доскоро беше на 12-то, изобщо в това отношение сме много зле. В "Меден Рудник" не се усеща толкова мръсния въздух. Аз харесвам новите квартали - бивши села: Сарафово, Крайморие, Ветрен и Банево, но имотите там са основно къщи и са доста скъпи. В "Сарафово" има и апартаменти, могат да се намерят на прилична цена и кварталът е хубав. Не знам само през лятото дали не е шумно заради летището. "Долно Езерово" също е хубав квартал, но въздухът е мръсен. Много ми харесва "Крайморие", кварталът е малък и тепърва ще се развива, но са зле с транспорта и там без кола е трудно.

# 39
  • Мнения: 474
В близост до София бих препоръчал с две ръце село Чавдар, едно от много добре развитите села в България. Кмета им е направил доста за селото, до колкото знам има и доста млади семейства и пак е близо до столицата. В Пловдив бих препоръчал с. Марково, едно от китните селца в момента се правят и доста къщи американски стил, пак е близо до града. Във Варна преди бих я препоръчал, но в момента категорично не. За Бургас и Русе нямам наблюдения. Но трябва да си прецените на какво държите да сте близо до морето или балкана. През зимата около морето си е мъртвило, а лятото е разкоша.

# 40
  • Мнения: 11 970
Русе ще се въздържа да го препоръчам. Тук не всеки свиква. А и последните 30 години градът не е това, което беше. А и е на границата, но далеч от София, морето и ски курортите.

# 41
  • Мнения: 11 970
Всеки град си има предимствата и недостатъците. Когато човек избира, според ме трябва да отиде до мястото, да го почувства, да се запита би ли могъл той лично да живее там, плюсове и минуси, да събере информация от местните относно това, което му е приоритет - работа, квартали, удобства, медицинско обслужване, детски заведения, климат или барове и ресторанти.
Авторката първо да си изясни какво търси като локация: море, планина, равнина. Дали да е в района на София и до колко километра или из цяла България. Наличие на летище и вътрешни линии важно ли й е...
Аз съм от Русе. Като студентка майката на моята съквартирантка ми каза "Който е роден в полето не може да живее в планината". Разбрах го доста по-късно. И да, аз не искам да живея в планината. Не ми е комфортно там.

# 42
  • Мнения: 7 260
Да, напълно потвърждавам това, че роденият в полето не може да живее в планината. Като дойдох в Германия заех първото предложено ми работно място в една планина. Бях като болна и напуснах след няколко месеца.

# 43
  • Мнения: 11 970
Ако се цели районът на София, но в същото време се търси благоустроено и по-спокойно място за живот какво ви е мнението за Ботевград, Правец, Радомир, Етрополе, Троян, Самоков? Доколко са благоустроени, инфраструктурата как е, транспортните връзки и връзките със София?

# 44
  • Мнения: 474
Ако се цели районът на София, но в същото време се търси благоустроено и по-спокойно място за живот какво ви е мнението за Ботевград, Правец, Радомир, Етрополе, Троян, Самоков? Доколко са благоустроени, инфраструктурата как е, транспортните връзки и връзките със София?

За посочените градове бих си избрал Правец, спомням си, че даваха за семейство живеещо и работещо там и бяха доста приятно очаровани от мястото. В Троян съм бил доста пъти, не бих могъл да живея там, не виждам някакво голямо препитание и е доста отдалечен от развит голям град.
Етрополе го свързвам със зетовия град на България, пак нямам очаквания за него. В Тетевен преди 2 години бях и много ми хареса природата, там бих го ползвал, като почивка определено.

До авторката:
Всичко си зависи от предпочитанията на човека. Ако искаш спокойствие си взимаш къща на село на колкото си решиш км от големия град или апартамент/къща по периферията на града, но там след време ще свърши спокойствието. На доста места съм живял в България и чужбина и бързо съм се приспособявал към различното, зависи си до човека, ако е живял на дадено място дълго време е много трудно да го накараш да промени това нещо. Идеалното място за мен е в дънданията, обичам динамиката и възможностите за развитие. Доколкото разбрах от авторката мъжа и е чужденец, работещ хоум офис, не знам какъв е по нациаоналност, но си мисля, че на човека би му допаднало най-много спокойно и китно място. Очакват дете, тук избора трябва да те навежда до място, където има ясли, градини, паркове и т.н. Трябва си един план, как се виждате следващите 5-10 години на това място, където отивате, ако отговарят критериите се местите, в противен случай после идват несгодите.

Общи условия

Активация на акаунт