Изкуство или царят е просто гол?

  • 2 495
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Аз съм много широко скроен човек, но това, което видях днес ми дойде вповече.
Тъкмо се връщам от експо на съвременно италианско изкуство.
Не мога да ви опиша за какви щуротии става въпрос.
Малкото неща, които можах да възприема бяха имитации на Уорхол, Харинг и май това е.
Пример: композиция пинг-понг с подлоги; подредени топчици по земята ( явно фазите на луната, но не съм мн. сигурна); дървен стол с тебелка ' дървен стол' , за картините не искам да говоря - излишно е.  Метални ленти, извити и боядисани в цвят - 2000 евро. На неизвестни ( за мен) автори. Върха на всичко беше: 3 празни рамки ( като кутии стъклени), всяка кутия е нещо като маркирана с 3 ленти ( червена, синя, и зелена по един цвят за всяка кутия).
Наша близка имаше картини точно до празните рамки. Заприказвахме се и един от близките ни каза, че всъщност явно съседа по място с празните рамки ще си сложи произведенията по-късно.
Отговорът беше " НЕ, това са произведенията, казват се "Празно".
"Празно" струва по 500 евро бройката, т.е за трите "Празни" 1500 евро.

... Гол ли е царя, или изкуството просто пое някаква безумна посока?!

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 09:50 от Lennie

# 1
  • Мнения: 3 861
Гол е, за пореден път се убеждавам и все по гол става... Crazy

# 2
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Преди години в музея на модерното изкуство във Фракнфурт/М имаше едно доста голямо платно.
Чисто черно, никакво нюанси.
Казваше се "Черно".

Аз обичам да гледам такива неща, идеи разни странни, а който иска и може - нека да си ги купува:)

# 3
  • Мнения: 3 861
наречете ме старомодна, но не го разбирам аз това изкуство, хич Crazy

# 4
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
наречете ме старомодна, но не го разбирам аз това изкуство, хич Crazy

 Mr. Green ставаме две.

Неща като шестоъгълнияпето**й пред НДК и почти всички творения на същия автор и подобни ме хвърлят в изумление и се примирявам, че явно съм си прост човек...

Но понякога...има интересни неща, такива които помня много дълго и мисля за тях...като онази черна картина:)

# 5
  • Мнения: 1 866
Аз останах също като тресната след като посетих една такава експозиция в Жорж Помпиду в Париж. Пример : екран на телевизор излъчва запис на който един човек просто крещи на всеки няколко секунди. Това е. Не знам ако искаш да си купиш произведението касетата ли ти дават или и екранът влиза в цената?  Mr. Green Някои пък произведения представяха разни мазохистични сцени, имах чувството, че авторите им са хора със сериозни психични проблеми. Обичам абстрактните неща, но въпросната експозиция определено ме обърка тотално. Не знам какво да си мисля...

# 6
  • Мнения: 899
На мен дори Миро ми е труден, макар да го харесвам...
В Мадрид, в музея на абстрактното изкуство, гледаме един гардероб, до входа, без врати, със закачалки...решаваме, че там се закачат палтата, а то се оказа произведение на изкуството  Mr. Green Също там имаше отделена цяла една зала, затъмнена, в средата едно дървено кубче, върху постамент, осветено..и толкоз. 
Има, наистина оригинални, интересни неща, които те карата да се замислиш, но границата между истинското и изгъзиците е доста тънка.

Моето интелектуално развитие е спряло на импресионистите и там си стои от години  Laughing

# 7
  • Мнения: 1 616
Май сме три. Wink Понякога имам чувството, че модерното изкуство служи, за да ни убеди колко сме задръстени, елементарни и неразбиращи. Макар че и аз понякога се впечатлявам по свой си начин от неразбираеми неща...
Ето ви пример за модерна поема. Копирам само откъс, който се интересува може да прочете останалото в ЛитерНет.

 ЙОЖЕНИ ИЛИ НОВАТА АСАМБЛЕЯ "ЗНАМЕ НА МИРА"
(ПЕДАГОГИЧЕСКА ПОЕМА)



Тъпа кучко
мръсна кучко
умна кучко

ти си мойта курва
ти си мойта кучка

в некой друг живот
ти си била може би
моя сестра
или моя жена

Марио

Комунистите не искат
Да си спомняме
За да се повтори
Всичко
Копнежа на всяка
Митология, повторението
Угасването
На паметта

тва е разликата,
that makes a difference
както казват големио Никлас Луман
И Де Ман
тва е разликата:
dj Макси Моузес versus Run DMS Платòн
Гьотевите Сродства по избор на Валтер Бенямин
който се обръща към фашагата К. Шмит на Високоуважаеми
Г-н Професоре, Herr,
Господар на немски
Се пише с главна буква
Като сички съществителни, фурора
На барока да субстантивира
И на сецесиона, както откри наскоро
Мистер Би
Пенчев у великио Български модернизъм
Валтер Бенямин, който се обръща към фашагата К. Шмит
на Високоуважаеми Г-н Професоре,
сичку туй на витиеват и точен високонемски
Суверенен (или напра'о Суверен) е този, който взема решение
за [въвеждане на] извънредното положение, кучко
Първо изречение на големата
Политическа Теология
фашистка, католическа бомбастика, стилистично
строгото сърце на мрака
на чрезвычайната намеса
на Чрезвычайната комисия, неизследимото
следящо ни Гестапо, тайната полиция, Държавна сигурност,
                                                                                  Секуритате,
Big Brother иде у България
Четете по билбордовете
Където винаги е бил, напр.
Кат дойде Путин
Чрезвычайната комисия, неизследимото
следящо ни Гестапо, тайната полиция, Държавна сигурност,
                                                                                  Секуритате,
Big Brother иде у България
Гледàли сте това предаване
Кой на колкото
Години там е....

# 8
  • Мнения: 3 818
Но понякога...има интересни неща, такива които помня много дълго и мисля за тях...като онази черна картина:)

Това ми напомня за една картина, на Кандински мисля, но може и да бъркам- бяло върху бяло- едно бяло петно на бял фон Laughing Счита се за гениална творба.

Иначе и аз съм от старомодните, обичам като е нарисувано цвете, да виждам цвете Laughing

# 9
  • Мнения: 6 167
ох, незнам,
мисля тука и стигнах до умозаключението , че изкуство се 'случва' все
още в архитектурата, интериорния дизайн и фотографията.
защото там все още има някаква естетика, която да разбирам.
не разбирам какво естетично има в композиция ленени завеси и крушки
или 23 подлоги пълни с лимонада... явно искат да ми кажат нещо,
но просто не ми е ясно. Sad

# 10
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз също понякога не ги разбирам, но понякога ми харесват. Понякога има нещо в картината. Това, което на мен ми харесва е движението, пресъздадено върху платното. Може да е абстрактно, но ако има движение, аз се наслаждавам. То затова има известни художници сред всички стилове и такива, които остават за запушване на дупки и пр. Един Хуан Миро има картини с невероятно движение, а са просто черти или мазки. Има и пълни дивотии за лаик като мен. Във Варненската галерия преди 100 години имаше разни драски на Дали за кратко. Няма такива коне, прекрасни, а рисува и други работи.

# 11
  • Мнения: 899
Дали и Пикасо са друго нещо. Когато видях "Герника", огромна..на цяла стена.. бях безкрайно впечатлена.

Lennie, оправи си заглавието  Peace

# 12
  • Мнения: 6 167
Франзела, права си. И преди прочетох за Кандински нещо..
така е, ама тези хора за времето си са направили пробив.
Някаква мозъчна светкавица, нещо, което все пак е носи някакъв заряд.
Пробивни идеи.
Да опаковам остров ( Кристо)
Всичко е цветя и рози и изведнъж дълбока точка. ( Кандински споменатия)
Мерилин Монро такава и онакава и изведнъж в цветове. ( Уорхол)
Няма вече хора, има рисувани, като от детска ръчичка човечета ( Харинг)
жената с голям задник и малка талия ( Ботеро)
жената , като червена коса и огнен заряд ( Климт)... и тн и тн и тн. ХОра, които повличат крак
за нови неща.

Сега от няколко години наблюдавам 95% психосоматика и 5 % 'тук има нещо"...
До пълния г..з. "Празно", което е изкуство, и което струва пари. newsm78

Както казва мъжа ми " Изкуството не е да го разбираме, а да го адмирираме".  Thinking

Умбра, кво ми е на заглавието)) Blush ЦАРЯТ не е подлог.. май. Я ме поправи да не се напъвам  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 2 229
Любимото ми от модерното изкуство е произведение на Marcel Duchamp, казва се "Фонтан" и е...обърнат писоар.  Joy  Joy Joy

http://jerryandmartha.com/yourdailyart/images/duchamp.jpg

П.п. Царят трябва да е Simple Smile

# 14
  • Мнения: 899
Подлог е и пред "или" не трябва да има запетайка, тъй ми се струва  Embarassed
Надявам се, не си се обидила, просто темата е много хубава, пък заглавието ми бърка в очите   bouquet

# 15
  • Мнения: 4 451
Е, значи сме четири.
По стените на частната болница, в която се лекувам има прекрасни картини на неизвестен за мен български художник. Не спирам да им се възхищавам всеки път, когато отида. На всички платна са нарисувани теменужки цъфнали насред полето и същевременно всяка картина е различна. Доближиш ли се да разгледаш от близо, теменужките в миг изчезват и всичко се превръща в една цапаница с красиво съчетани цветове...

# 16
  • Мнения: 2 543
За мен нищо не може да се сравни с изложбата "Bodies", за която са използвани човешки трупове. Нищо не може да оправдае това безумие, според мен.
http://www.bodiestheexhibition.com/intro.html

# 17
  • Мнения: 5 877
това се явява опит на провинциален литератор да се саморазправи с литературната среда в София, която не му обръща особено внимание. След въпросната поема продължи да не му обръща.  Laughing

по темата - някои неща ми харесват, други - не. Последният автор, когото наистина харесах, беше Аниш Капур: бяла сянка на бяла стена, не разбираш, че е триизмерна, докато не се залепиш за нея, и после пак не си сигурен.
Не намерих снимка в нета, то и как ли се снима... ето нещо подобно в червено...

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И аз гледах подобни безумия в Музея на модерното в Мюнхен - нещо като много добре смачкан автомобил; няколко летви, нескопосано сковани една под друга; ламаринен лист, произволно нарязан с ножица (както малките деца режат Laughing); дървени... кашони, все едно недосглобена холна секция  Mr. Green Това бяха най-фрапиращите, но имаше например и Пикасо.
Мъж ми пък кандидатства в Академията на изкуствата пак там и не го приеха, после видях картините на един от професорите - гигантски платна с цветни точки по тях Laughing Произведенията на студентите му бяха подобни - ясно що моят човек не се е вписал там hahaha
Най-странното за мен е, че 90% от картините се казват Untitled и някакъв номер отзад. Това ме навява на мисълта, че не е имало някаква идея, която са искали да изобразят. А може и да бъркам  Rolling Eyes

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Еее, къде го месите Кандински?
В неговите неща, макар на пръв поглед да изглеждат супер семпли и способни за сътворяване от всяко 5-годишно, което умее да държи линийка и четка с боя, има страшно много композиция, цветосъчетаване и т.н. Хармония Simple Smile

Лени, защо... Дървен стол с табелка 'дървен стол' си е хитро Grinning

# 20
  • Мнения: 5 877
специално за дървения стол ми се вижда скучно, защото има стотици излагани предмети с подобни тавтологични надписи.
Кандински харесвам много.

# 21
  • Мнения: 6 167
Еее, къде го месите Кандински?
В неговите неща, макар на пръв поглед да изглеждат супер семпли и способни за сътворяване от всяко 5-годишно, което умее да държи линийка и четка с боя, има страшно много композиция, цветосъчетаване и т.н. Хармония Simple Smile

Лени, защо... Дървен стол с табелка 'дървен стол' си е хитро Grinning

В София имам един календар, на Кандински, на който му изрязах датите и останаха само картините.
Точно така е. Гледам го 15 години тоя календар! Уж е лесно, а е безкрааааайно задълбочено!

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Четох веднъж в едно списание за някакъв, който се нарязвал и се разхождал по сцената гол с шуртящи кърви....накрая щял да си разреже корема, за да му видели червата....шоуто струвало много пари и се водело модерно изкуство......това са болни мозъци.......

.......а тези, за които говори Лени ми напомнят за един разказ на Аркадий Аверченко....."   Плъх върху поднос "  newsm78 май че се казваше.........много смешен разказ.......ако не сте го чели ....

# 23
  • Мнения: 2 543
Сетих се за един пърформънс, който гледах по телевизията. Български, разбира се. В някакво подземие се развиваше действието. Творците сервираха лайна на публиката, а някои ги опитаха. Sick Това, на фона на някакви, които трошаха и съсипваха някакви предмети (вече съм забравила какви). Потресох се за дълги години напред. И сега като си спомня ме втриса. Sick Sick Sick

# 24
  • Мнения: 6 167
Добре де, това не е ли шизофрения?
Психичното здраве е фундаментално човешко право, както казва многоуважаемата Франзела.
Някои от тези творци може би е по-добре да са на лечение, за да им се гарантират правата. Laughing

# 25
  • Мнения: 2 543
Забравих да напиша името на пърформънса: "Когато няма пари за изкуство, яжте лайна".  ooooh!

# 26
  • Мнения: 6 167
 Peace

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 09:55 от Lennie

# 27
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Това е натуралистично изкуство, от периода на натурализма  Mr. Green Mr. Green
Ще си напиша моите два фаворита-някаква среща  на скулптори във Варна. Единият явно беше черпил вдъхновение от варненския плаж-правоъгълник (например 3 х 3 м) само от малки бели еднакви охлювчета. Е, това е труд.
Другият, и той така, ама сигур е отнесъл някоя глоба, че беше напълнил една от залите с педя пясък и беше набрисал отгоре хелп (ама на латиница).

ПП. Психичното здраве е фундаментално човешко право-е любимият ми цитат от последните месеца. Така започва бизнес план за дневен център за хора с изоставане в развитието. Но бях впечатлена, не знаех.

# 28
  • Мнения: 6 167

сигур, щот психичното здраве не е фундаментално човешко право.
но пък звучи тежко.
има 5 фундаментални права, но да не спамя темата си, че това е рекорд Laughing

# 29
  • Мнения: 239
Един предмет на изкуството или те кефи или не. Това е. Всякакви други дискусии за стойност, дълбочина, изящност, гений, уникалност и тъй нататък са проява на човешки слабости. Хора, не бъдете педераси.

# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не мога да приема за изкуство нищо, което бих могла да направя сама. Или което не бих направила за нищо на света. Все пак трябва да мога да му се възхитя на тоя автор Rolling Eyes
Моят Цар ходи облечен, не харесвам съвременно изкуство.

# 31
  • Мнения: 295
Истински случай - в някаква галерия за съвремено изкуство текат приготовления преди изложбата. Чистачката в бързината забравила да прибере торбите с боклук и останали в залата за експонати. Развитието - "творението" обрало овациите на публиката, даже искали да купуват произведението и се чудели кой бил авторът... Съвременото изкуство вече не е изкуство - за мен. Аз съм определено от старомодните.

# 32
  • Мнения: 2 379
Лени, защо... Дървен стол с табелка 'дървен стол' си е хитро Grinning
Да, обаче много отдавна вече Магрит нарисува лула и написа под нея "Това не е лула."
Което е още по-хитро Wink
За мое улеснение Ieppe си е сложила за аватар точно това произведение и може да се види.

Голямата драма на модерното изкуство е, че трябва да е "модерно".
Чудят се какво да си изсмучат от пръстите само и само да е нещо, което преди не е правено.
Явно много "артисти" не си дават сметка, че някои неща не са правени, просто защото не си е струвало и е било по-добре да си остане така.

Истинското и страхотно модерно изкуство е онова, което тръгва от Пикасо и Матис, Шагал, Тулуз-Лотрек............
Обаче заедно с тях и най-вече след тях се отприщва най-голямата възможна вълна от бездарници.
Защо? Ами изведнъж се вижда, че не е нужно да се рисува академично, за да се прави голямо изкуство. Груби и криви силуети са дори по-въздействащи от някой изпипан и изрисуван образ. Изведнъж се виждат творби, които нямат сюжет, а са носители на идеи...
Така изглежда по-лесно, нали? "Това и аз го мога".
Ето от къде идва куража на все по-нарастващата вълна от дръзки бездарници, които решават да се пробват.
И още една разлика между гореизброените и новите. Мислите ли, че тези, които сега мажат с фекалии или строят кули от кашони, през останалото време стоят и задълбочено изследват Рембранд?! Аз си мисля, че са някакви комплексирани душици, завладяни от собственото си его; те са си самодостатъчни. Докато другите, които вече изброих, през целия си живот не са спирали да изследват изкуството. Те са познавали отлично цялата история на изкуството и са били обсебени от познанието за изкуство. Пикасо, който е символ на модернистите, съвсем не е живял с идеята, че изкуството започва с него. Примерно, ако той не беше изследвал африканското изкуство и африканските племенни маски, никога нямаша да нарисува "Госпожиците от Авиньон".

Много дълго стана Blush
Ама темата ми е интересна и ме вълнува, та затова.

# 33
  • Мнения: 1 629
Хаха, абсолютно съм съгласна с joro, не вярвах че ще го напиша това Mr. Green
All art is useless казва Оскар Уайлд и няма да го допълвам Laughing Какво е искал даже авторът ли? Ми, може и нищо.   

# 34
  • Мнения: 2 952
хубав  въпрос , често е гол царят Grinning

# 35
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
All art is useless казва Оскар Уайлд ...

Аааа, не е така:)
Приложното изкуство си е много полезно дори:)
Това ти опаковки, това ти интериор, промишлен дизайн, реклама...огромно поле за изява на идейни хора.

Иначе кой колко е гениален и стойностен не съм аз човека, който може да раздава оценки.
Нещата, които днес не разбирам утре може да ми харесат, тези които сега ми харесват - утре може да ме оттегчат...кой знае.
Човек се развива постоянно.

# 36
  • Мнения: 6 167
Лени, защо... Дървен стол с табелка 'дървен стол' си е хитро Grinning


Голямата драма на модерното изкуство е, че трябва да е "модерно".....
Явно много "артисти" не си дават сметка, че някои неща не са правени, просто защото не си е струвало и е било по-добре да си остане така.

Истинското и страхотно модерно изкуство е онова, което тръгва от Пикасо и Матис, Шагал, Тулуз-Лотрек............
Обаче заедно с тях и най-вече след тях се отприщва най-голямата възможна вълна от бездарници.
Защо? Ами изведнъж се вижда, че не е нужно да се рисува академично, за да се прави голямо изкуство. Груби и криви силуети са дори по-въздействащи от някой изпипан и изрисуван образ. Изведнъж се виждат творби, които нямат сюжет, а са носители на идеи....
Така изглежда по-лесно, нали? "Това и аз го мога".
Ето от къде идва куража на все по-нарастващата вълна от дръзки бездарници, които решават да се пробват.
....Аз си мисля, че са някакви комплексирани душици, завладяни от собственото си его; те са си самодостатъчни. Докато другите, които вече изброих, през целия си живот не са спирали да изследват изкуството......
 Пикасо, който е символ на модернистите, съвсем не е живял с идеята, че изкуството започва с него. Примерно, ако той не беше изследвал африканското изкуство и африканските племенни маски, никога нямаша да нарисува "Госпожиците от Авиньон".

Много дълго стана Blush
Ама темата ми е интересна и ме вълнува, та затова.

Очаквах да се появиш. И да ме зарадваш. Hug

# 37
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А онези ужасии от метал в градинката пред Художествената академия? Свещена грозота...

Има една пицария до нас 7х7 се казва, стенит са и украсени с разноцветни рамки, в които няма нищо, естествено...обаче ми харесва.

# 38
  • Мнения: 6 167
А онези ужасии от метал в градинката пред Художествената академия? Свещена грозота...

Има една пицария до нас 7х7 се казва, стенит са и украсени с разноцветни рамки, в които няма нищо, естествено...обаче ми харесва.

Което потвърждава идеята ми, че нещо се случва не в галериите, а в интериорния дизайн.
Естетика някаква, която е приемлива за човек без психични отклонения.  Комбинация от елементи, които доставят естетическа наслада. Ако тия рамки за които говориш бяха в галерията едва ли щеше да ги възприемеш. Същото важи и за архитектурата - все още строежа трябва да е такъв, че да не падне, и затова комбинацията от линии, конструкции понякога е гениална.
 

# 39
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 230
 Кандински, въпреки ке не му харесвам измишльотините, поне ее от първите, новатор. а 90% от сега изявяващите а просто имитатори.
Във Виена ходих до музея на Салвадор Дали-много малък и кокетен, с не много известни и скъпи творби, но още ме държи, мене, дето съм просто обикновен съзерцател. пък тия с празните рамки и прочие дивотии не знам какви емоции у кого ще извикат  newsm78

# 40
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Което потвърждава идеята ми, че нещо се случва не в галериите, а в интериорния дизайн.

Simple Smile По стечение на обстоятелствата, до голяма степен случайно от известно време поработвам с един човек от старата генерация недолюбвани от режима приложници.
Та, негови думи са "..какви са тия модерни мазаници по платна и неразбираеми "инсталации"? Изкуството трябва да служи на хората, да им носи удоволствие, да е полезно...иначе няма смисъл. Човек трябва да позлва съвременните интрументи за създаването на съвременно изкуство. Не може да се нарече "модерен" художник, които клепа с четка в днешно време."

...Човека е към 70 годишен.
Невероятен.

# 41
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Струва ми се, че царят е гол и в театралното изкуство. Модерните интерпретации ме отблъснаха от театъра. А като дете мечтаех да съм актриса Thinking Сега актьорите се държат на сцената често като хора с психични отклонения.

# 42
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Струва ми се, че царят е гол и в театралното изкуство. Модерните интерпретации ме отблъснаха от театъра. А като дете мечтаех да съм актриса Thinking Сега актьорите се държат на сцената често като хора с психични отклонения.

затова не са виновни актьорите, а режисьорите, според мен.

# 43
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Права си.  bouquet
Но това си е причина да не мога да убедя дъщеря ми, че за да сбъдне мечтата си да е водеща, да речем, ще бъде най-лесно ако е актриса.

# 44
  • Мнения: 2 070
Нямах време да прочета цялата тема, но ще ви разкажа аз какво разглеждах веднъж във Валенсия. Полвината неща бяха подобни натези, които Лени описва, на мен ми се сториха безсмислени и не предизвикаха нищо у мен. Но имаше идейни безспорно. Например зала на входа а оято пише  "дишай" - влизаш вътре и е тъмно, но по-скоро леко приглушено едва забележимо осветление.. Чува се много дълбоко дишане, първо си викам - кво толкова, но се огледах и какво а видя - целият под на стаята се надигаше и "дишаше" - беше направен като истинска земя, посипано с пръст и подобни, чуваше се и нещо като пулс, абе беше доста въздействащо да си призная, настръхна ми косата... Можже да не звучи така като го разказвам или аз да съм била в такъв момент... Иначе имаше неща от сорта на закачени на жилка, с цел да не се вижда особено и да е все едно са във въздуха, немски каски от втората световна война, които бяха пълни с малко бели значи с надписи на англ - дишай, докосни и още няколко, които забравих вече - това в друга зала беше... Имаше разни неща на Йоко Оно, които не ми направиха особено впечатление, както и снимките на осъдените на смърт от рекламната кампания на Бенетон, ак ги помните...
Да ви кажа най-впечатлена от към изкуство бях в Москва, когато разглеждах Третяковската галерия, Пушкинската, гледах балет в Болшой театр и Кремълския театър и разглеждахме много други класически или модерни, но много по подтикващи те да ги "преживееш" неща... Както и на Дали изложбата в Лондон до голямото виенско колело на Темза.. Не зна, може да съм старомодна или защото сме възпитавани ирасли в такава епоха да ги съпреживяваме много повече тези неща, илипросто импресионистите са си импресионисти, акто и всичко правено преди  и през 20ти век... Мога да кажа обаче, че във Москва се разплаках от цялото това изкуство, което разгледах за ден-два накуп, просто явно човек си има предел и на красотат, която може да приеме, не знам.. Но го пожелавам на всички..

# 45
  • Мнения: 5 539
Творческо безсилие се нарича това, не изкуство.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Ама вие искате да ви харесва  Laughing
Някъде бях чела, че на изкуството вече му е скучно да търси красотата, то иска да показва идеи, концепции и т.п.

Моето мнение е, че изкуството сочи бъдещето, то подготвя умовете на хората за реализациите в бъдеще... То и отразява някои тенденции, които не са толкова явни или дискутирани в обществото. Та, можем да се замислим накъде (искаме) да отидем...

И аз много трудно напоследък намирам неща, които да ми "паснат". "Фотографският" стил в рисуването, скулптурата - с резултат "копиране" на текущата действителност, вече е изчерпан или поне безинтересен. Но да създадеш нещо ново и впечатляващо, а същевременно стойностно, явно е много трудно. А какво е стойностно е много спорен въпрос... всеки си има отговор за себе си.

# 47
  • Мнения: 1 630
Е няма лошо според мен. Щом на някой му харесва да си сложи празна рамка на стената или писуари, защо да не си ги сложи  newsm78

Това което вчера ме порази вчера,  е най-скъпата картина в света - продадена за 120милиона евро
ето това
http://www.lesoir.be/supplements/marche_de_l_art/estimations/article_490800.shtml
на Jackson Pollock  #Crazy #Crazy

# 48
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Творческо безсилие се нарича това, не изкуство.

Абсолютно съгласна!
Това течение /или философия ли.... не знам/, че всичко което излиза от главата ти, или тялото е изкуство е просто една извинение, за липсата на нови идеи.
В миналото изкуството е било и като спорт - показваш на какво си способен - как да нарисуваш теменужка, да изпееш горно "до", да сътвориш ново звучене... Сега и да се изсереш е изкуство, другото не било модерно...
Шишкин? - кич...  Къде, къде по-напредничаво е да мацнеш два пъти.

# 49
  • Мнения: 3 423
Мацки, ние просто не сме целевата група.
И това си е. Пък и не знаем, дали поколенията
няма да превъртят тотално и да се прекланят
пред "Празно" и събрятята му, че даже и да
ги изучават в прогимназията. Аз и чалгата не
разбирам, и модерния джаз, ама това тях не
ги тревожи, съществуват си и носят пари.

# 50
  • Мнения: 5 539
Това което вчера ме порази вчера,  е най-скъпата картина в света - продадена за 120милиона евро
ето това
http://www.lesoir.be/supplements/marche_de_l_art/estimations/article_490800.shtml
на Jackson Pollock  #Crazy #Crazy
Не чета френски, но за тази мацаница горе вдясно ли става въпрос? Rolling Eyes
Вижте, в днешния свят всичко е маркетинг и търговия. Не е въпросът да нарисуваш или сътвориш нещо стойностно, по-важното е да съумееш да излъжеш някой богат сноб, че писоарът не е писоар, а модерно изкуство, и да му го продадеш за 100 000 долара.

# 51
  • Мнения: 6 167
Творческо безсилие се нарича това, не изкуство.

Абсолютно съгласна!
Това течение /или философия ли.... не знам/, че всичко което излиза от главата ти, или тялото е изкуство е просто една извинение, за липсата на нови идеи.

Именно, Пиколина много добре го каза, великите истински модернистични идеи са довели до вълна на повярвали си посредствени бездарници, които всъщност не носят нищо ново, като идея.

И има нещо вярно в това, което Лиска казва - не сме целевата група просто.
Целевата група явно са хората, които в детайли познават изкуството и движенията му, и които могат да отличат истински новата идея от посредствените копия. И да направят от това... бизнес. Може би.

# 52
  • Мнения: 1 630

Не чета френски, но за тази мацаница горе вдясно ли става въпрос? Rolling Eyes

да за тази   #Crazy
Ето една друга негова картина (на мен ми изглежда много подобно, но сигурно има големи разлики)

# 53
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
И има нещо вярно в това, което Лиска казва - не сме целевата група просто.
Целевата група явно са хората, които в детайли познават изкуството и движенията му, и които могат да отличат истински новата идея от посредствените копия. И да направят от това... бизнес. Може би.

Така си е.
Може да ходим, да зяпаме и да клатим глави, но не е редно да даваме каквито и да било оценки за нещо от което не разбираме.
 Peace

# 54
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Цитат на: Lennie link=topic=139338.msg2653584#msg2653584 И има нещо вярно в това, което [b
Лиска [/b]казва - не сме целевата група просто.
Целевата група явно са хората, които в детайли познават изкуството и движенията му, и които могат да отличат истински новата идея от посредствените копия. И да направят от това... бизнес. Може би.


Ако говорим за целева група - да си говорим за бизнес тогава. Или по друг начин казано - елитарно изкуство - дрън, че пляс! Зад удобни изрази не се ли крие нещо друго...

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
И има нещо вярно в това, което Лиска казва - не сме целевата група просто.
Целевата група явно са хората, които в детайли познават изкуството и движенията му, и които могат да отличат истински новата идея от посредствените копия. И да направят от това... бизнес. Може би.

Така си е.
Може да ходим, да зяпаме и да клатим глави, но не е редно да даваме каквито и да било оценки за нещо от което не разбираме.
 Peace
Аз да питам - какво има да му се разбира?! Петното си е петно. На баща ми панталоните за боядисване изглеждат досущ като сътворени от Полок. Да взема да ги опъна на рамка и да ги продам Laughing

# 56
  • Мнения: 431
Избягвам да критикувам, защото нищо не разбирам от модерно изкуство. Нещо или ми харесва, или не, някои неща ми се виждат измишльотини, но за друг може да са шедьоври. Хората сме различни...

# 57
  • Мнения: 1 840
наречете ме старомодна, но не го разбирам аз това изкуство, хич Crazy

И аз! Специално при изобразителното изкуство - предпочитам да разбирам това, което виждам. Е, харесвам не само буквалните картини, които са точно копие на действителността, а и такива, които с реалистични елементи внушават някаква абстрактна идея или настроение. Като Салвадор Дали например. А разни петна и цапаници с претенциозни имена - е не съм достатъчно интелектуална за тях, в този случай за мен царят е гол. И винаги ще се чудя кое им е хубавото на "Слънчогледите" на Ван Гог например - толкова са ъгловати, настръхнали и жалки. Но това в никакъв случай не е компетентно мнение, а откровено си признавам - не го разбирам, нищо не ми говори, явно аз не съм адресатът. Сигурно има нещо изключително и гениално в модерното изкуство, но на мен ми убягва.

# 58
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз да питам - какво има да му се разбира?! Петното си е петно. На баща ми панталоните за боядисване изглеждат досущ като сътворени от Полок. Да взема да ги опъна на рамка и да ги продам Laughing

Е, явно не е точно така.
Или пък е?

Няма да разберем докато не го направиш това и да видим дали някой ще даде 120 мнл. евро за старите панталони на баща ти:)

# 59
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Кооолкото по-стари - по-автентични, моля те! Факт, че някои от творбите приличат на лигавник на злоядо дете - петна от всякакъв произход и цвят .

# 60
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ако успееш да продадеш за толкова пари лекедосаните лигавници вкъщи, шапка ти свалям:)
Предлагам щедра комисионна.

# 61
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ааа, моля, моля Stop, в този форум има един меценат, не ща да му изземвам функциите на познавач  Mr. Green

# 62
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
 Joy Joy Joy
Пууу, да му се невиди, пак се разминах с мильоните на косем!

Общи условия

Активация на акаунт