Думи, които "излизат" от употреба

  • 78 759
  • 3 259
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 251
Замислих се колко много се е развил българският език и колко нови думи навлизат, особено младите хора директно заместват с английски думи, при условие, че в речника ни има подходяща дума. Зачетох се в някаква книга от не толкова далечната 1976 г. и си дадох сметка, за развитието на езика. Думи, като канцелария примерно кой вече използва, ако щете и по-съвременна дума, като началник също не се използва, така масово. Някои думи ми звучат направо архаично, например тук използваната дума често първескиня. Сигурно има още куп думи, които нашите деца няма и да са чували. Сещате ли се за такива думи?

Последна редакция: нд, 18 юни 2023, 10:09 от Рaдост

# 1
  • Мнения: 295
Оперативка

# 2
  • Мнения: 408
Импонирам

# 3
  • Мнения: 5 141
И началник, и оперативка се използваха ежедневно и то не по веднъж в предишната ми работа в производство Simple Smile Канцелария не съм използва, от както завърших. Въпрос на среда е.

Вече за отпадащи думи броя "ѝнак", "недоимък", "отколешен", "сиромах" и т.н., които чувам само от баба и дядо.

# 4
  • Мнения: 6 249
Другар, другарувам
Чирак

Събеседване

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 242
кака и батко Laughing

# 6
  • Мнения: 1 163
Приятен ден!

Беше заменено от преводното "Хубав ден!"

# 7
  • Мнения: 13 545
Довиждане, все по-често използвано "ЧАО".

# 8
  • България
  • Мнения: 6 211
Замислих се колко много се е развил българският език и колко нови думи навлизат, особено младите хора директно заместват с английски думи, при условие, че в речника ни има подходяща дума. Зачетох се в някаква книга от не толкова далечната 1976 г. и си дадох сметка, за развитието на езика. Думи, като канцелария примерно кой вече използва, ако щете и по-съвременна дума, като началник също не се използва, така масово. Някои думи ми звучат направо архаично, например тук използваната дума често първескиня. Сигурно има още куп думи, които нашите деца няма и да са чували. Сещате ли се за такива думи?
Вече никой не ми пожелава "приятни почивни дни", а приятен уикенд"
Даже не съм сигурна дали го написах правилно, не използвам тази дума.
Не знам дали първото е архаично, но второто ми звучи чуждо.

# 9
  • Мнения: 40 922
Нозе/нога, кунки, дирник, сукман, курник, одая, соба, миндер, пиростия... Абе край нямат.

# 10
# 11
  • Мнения: 1 251
Колониал се сетих още. За тази дума не се бях срещала от поне 20 г.

# 12
  • Мнения: 10 379
И гастроном не се използва.

# 13
  • Мнения: 1 376
Любими мои са - мигар и чунким🥰
Иначе се сещам за петимен, бозае, брънза, лютика...
А децата доста думи не знаят... Съучениците на дъщеря ми в 5. клас не й вярваха, че има дума "сопа"... Тя пък не знаеше гега и гьостерица.

# 14
  • Мнения: 221
Джи-ес-ем 😀

Общи условия

Активация на акаунт