За благотворителността, благодарността и още нещо ....

  • 4 718
  • 76
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 30 186
Реших да повдигна темата за благотворителността, тъй като обикновено по Коледа става изключителна актуална, макар че е хубаво да е целогодишна.

Участвате ли в благотворителни каузи? Ако да, интересувате ли се къде и при кого отива помощта ви? Дали е оценена?

Нека отговоря първо аз: участвам в благотворителни каузи почти целогодишно, но индиректно т.е. през фондации или кампании. На този етап нямам възможност да отделя време да предоставям безвъзмездно услуги или да се включвам в разнасянето на помощите напр. Помагам основно финансово, с храни, дрехи, играчки и т.н. И тук дойде въпросът от моя близка към мен: "ти знаеш ли изобщо къде отиват тези неща, които даваш?". Та се замислих, че всъщност не знам (казвам го със съжаление). Поразрових се в нет-а по повод благотворителни каузи и се натъкнах на снимки от разхвърляни и изхвърлени дрехи пред бежански лагери, захвърлени помощи около дома на отец Иван и ми стана доста неприятно, макар и да не трябва да е така. Помагаш, пък ако се оцени, добре, ако не- здраве да е.

По този повод да дам и друг пример: помагам на многодетно семейство от доста време с каквото мога и тези хора не са ме забравили за нито един празник. Получавам съобщение (честитка) за всеки празник. Толкова мило и приятно ми става.

Сега сте вие .....

п.с. Темата не е с цел хвалба или заяждане, а за обмяна на опит и гледни точки.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 726
В благотворителни каузи съм участвала, да. Не е само по Коледа, защото не смятам, че само тогава трябва да се помага. В различни Фейсбук групи съм, където продаваш нещо и паричките отиват за някое дете или за човек в нужда. Също така миналата година от DXC България организираха раздаване на лаптопи за деца, който учат от вкъщи заради пандемията и не могат да си позволят такъв. Организирахме се с моя мъж и на доста деца помогнахме. От време на време поглеждам и в една група Габровските майки и там пускам неща за подаряване, ако някой има нужда.  Та така.. ако имам възможност дарявам и подарявам.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 219
Правя го цяла година. Добре проучвам каузите предварително и винаги знам къде отива това, което съм предала.
Най-редовно дарявам на Фондация Дивите животни, BatWorld Bulgaria, Розовата къща и през хора в социалната сфера по места.

Работата ми е частично свързана с подобен вид кампании и добре знам как да отгранича смисленото от безмисленото.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 167
Помагам, но винаги целево и за каузи, които припознавам като свои.
В повечето случаи приятел на приятел и така. В силно подпомагаща и помагаща общност съм, винаги се включвам с каквото мога.
Кампанийни рядко, само един дом в добричко с хранителни продукти и битова химия всяка Коледа.

Кръводарявам винаги, когато мога и има нужда.
Доброволчествам, по някой път даже не ща, но няма кой.
Доброволна грижа полагам за възрастен човек - не, че му има нещо, но мятам по едно око и по една паница манджа.

Разбирам благотворителността с конкретика .
Лицето Х има нужда от У. Сега и на момента.
Не, като абстрактно понятие - да зарадвам дечицата и да си измия съвестта.



# 4
  • София
  • Мнения: 23 098
Любимата ми благотворителна коледна инициатива е Операция Плюшено мече. Участвам с огромно удоволствие и съм убедена, че подаръците стигат до всяко едно дете.

# 5
  • Мнения: 15 356
Операция Плюшено мече научих тази година и се включих,запалих и приятелки.
Кръводарител безвъзмезден съм от почти 20 години,еднократен дарител на коса и донор на яйцеклетки.Давам каквото мога ,на който има нужда .Дарявам средства веднъж годишно и за жени с репродуктивни проблеми,това е най-близката до мен кауза и помагам на такива хора много.Дори само със съвет.Баща ми ми раздава телефона на който се интересува от моето инвитро и съм говорила и писала с доста непознати .Не подминавам благотворителен базар също.
Избирам си каузите ,искам да съм сигурна ,че това което давам стига до хората ,които имат нужда .Случи се едно момиче ,за което бяхме пратили съвсем малка сума -200 лв да ми звънне лично и ужасно ме трогна .
Аз приемам благотворителността като нещо нормално ,да даваш също.

# 6
  • Мнения: 4 016
Давам кръв и пускам смс-и за животни. В други каузи не участвам, точно поради изброените горе причини, а и сме имали кутии на работа - срокът е да речем август за операция, те си събират кутиите от нас октомври. Еми не ми е кеф да давам на такива...

# 7
  • Мнения: 15 356
Присетих се и за отец Георги от Варна ,който ръководи Християнската общност на зависими.Дарихме някои стари,но здрави мебели и дрехи.Идват момчетата с бус ,товарят си ги и си ги прибират дори .Отец Георги е уникален човек,ако някой иска ще дам координати .Хората в общността отиват с дрехите на гърба си само,изцяло от дарения се издържат и няма никакви злоупотреби .

# 8
  • Мнения: 7 931
Включвам се и увличам колектива с мен. Веднъж колежка ме пита няма ли активна кампания за събиране на играчки, защото имала много отделени от детето ѝ. Разрових се и понеже не открих такава, се свързах с позната в отдел "Образование", после събрах от моите деца играчки, от колегите и занесохме десетина торби с играчки за детските градини по селата.
С разрешение на началството молих колегите да съберем пари за дете на моя съученичка, което се нуждаеше от спешна операция в чужбина. Много колеги ми гласуваха доверие, после сканирах платежното и им го пратих.
Бях помолена да проверя за дрехи за майка и дете, избягали от домашен тормоз само с дрехите на гърба си. Пуснах пост на правилното място, получих много дрехи, които за своя сметка изпратих на майката. Един мъж пожела да дари пари, затова го свързах директно с нея с нейно разрешение, защото не исках да има и сянка съмнение в моите мотиви.
Събираме капачки, книги, пращала съм шапки и ръкавици и какво ли още не. В много случаи лично аз не съм имала налични търсените вещи, но все някой колега или приятелка се е отзовавала, а аз съм се включвала в транспортирането.
Виждала съм подарено от мен нещо, пуснато за продажба. Гадно е, но не ме отказва по никакъв начин.
За съжаление не ставам за кръводарител.

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 422
Дълги години служебно организирах редица благотворителни кампании. Прозрачността винаги е била на първо място за мен. Като дарител още повече.
Редовен кръводарител съм. Вече 3 пъти дарявам коса. Участвам в много благотворителни акции за набиране на средства. С малко, но редовно, почти винаги анонимно. Винаги се радвам, когато събраните средства дават резултат, чувствам се част от успеха на борещия се.
Благодарност не очаквам, разбира се, то затова е благотворителност.

# 10
  • София
  • Мнения: 30 186
Правя го цяла година. Добре проучвам каузите предварително и винаги знам къде отива това, което съм предала.
Най-редовно дарявам на Фондация Дивите животни, BatWorld Bulgaria, Розовата къща и през хора в социалната сфера по места.

Работата ми е частично свързана с подобен вид кампании и добре знам как да отгранича смисленото от безмисленото.
Ето това често не правя аз, признавам си, но разчитам на съвестта на тези, които организират кампаниите.

Такова отношение ме притеснява, ако е истина.
https://nova.bg/news/view/2021/11/03/345075/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-% … 1%85%D0%B0%D0%BD/

Цитат
„Нищо чудно от хората, на които сме давали, да са ги изхвърлили, ако нещо не са си харесали. Почти със сигурност не са хора от нашия дом”, категоричен беше той.
Ако не са си харесали нещо, просто да го върнат или изобщо да не го приемат.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 726
Ние скоро открихме, че продават лаптопите, които са дарени... Доста кофти ми стана, но все още помагам на хората и не съм изгубила вяра в тях.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 167
Проучването е много важно, както и доверието.
Била съм многократно в организацията на достатъчно събития и каузи, винаги е имало съмнения от хората. И отговорността е голяма - отчетност, информация, актуалност на събитията.

Но, българинът е щедър и съпричастен, за всичко!

# 13
  • Мнения: 10 403
Докато беше жив баща ми, редовно носеше пари във хосписа на Донка Паприкова. След като той почина, се опитвам да продължавам традицията, когато успея да се организирам. Карала съм им дрехи за болните, чаршафи, лекарства, останали от родителите ми, които са подходящи за възрастни хора.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
Не. От години не благотворя по никакъв начин. Имам няколко изключения с директни преводи за конкретна кауза, когато съм сигурна къде отиват парите, но като цяло - твърдо НЕ. Оставянето на дрехи в контейнерите на БЧК не го смятам за благотворителност, така и така тези дрехи не ми трябват, обикновено са умалели на малкия син.
За кръводарител не ме искат вече, преди дарявах. Това не е благотворителност според мен. Бих продължила.

# 15
  • Мнения: 14 923
Давам кръв и пускам смс-и за животни. В други каузи не участвам, точно поради изброените горе причини, а и сме имали кутии на работа - срокът е да речем август за операция, те си събират кутиите от нас октомври. Еми не ми е кеф да давам на такива...
Пускам смс-за животни.
Щях да подмина темата, но постът за кутиите ме впечатли - при нас има такава плътна кутия, в която оставих доста голяма сума (за седмичния ми пазар) - не помня какъв беше срокът на кампанията, нещо кратичко - 2-3 месеца - но кутията се появи поне половин година преди да обявят ИП и още седи.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 17:50 от Нарцùса

# 16
  • Мнения: 22 458
Дарявам каквото мога и когато мога. Предпочитам да е лично на човек, в каузи много рядко съм участвала.

# 17
  • Мнения: 681
Бях доброволец около 1 година в комплекс за социални услуги /иначе няма общо професията ми с това/. Претърпях тежки лични загуби и имах нужда да се откъсна от работа, но тъй като не ми се стоеше и в къщи, реших, че най-добре да полагам доброволен труд. Вече повече от 2 години, след като приключих с доброволчеството, все още подкрепям морално и финансово някои от вече бившите  потребителите на услугата Simple Smile Основно една самотна майка с детенце.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 596
Само пари, при случай, когато се събират за лечение на конкретен човек или хора. Преценявам според това, колко спешна и важна ми се стори нуждата (тежест и опасност на заболяването, търпи ли отлагане и т.н.). Не мисля, че има нужда да проверявам какво е станало с парите, това обикновено са публични кампании.
През Хелпкарма спрях, както и се очаква. От този род организирано събиране за множество каузи вече пращам само смс-и за ДМС, те са малки суми, но и това е нещо.
Не участвам в организации, не дарявам вещи - не че ми е принцип, а не го умея едното и не знам какво да правя с вещите в другия случай и на кого са му притрябвали.
Кръв не ми се "свиди", но ме е страх (не ми се обяснява от какво) и не съм давала. Ако ме помолят близки или ако има изразена нужда от моята умерено, не много рядка (АБ+) кръвна група, бих дала.
Не знам дали в темата се пита точно това, но да си кажа.

А, да. Много рядко давам за нещо различно от лечение. За животни, строеж на църкви и подобни не давам - не мразя нито животните, нито църквите, просто не ги смятам за достатъчно важни. Не давам и за терапии на деца аутисти (имам предвид индивидуалните кампании, не тези за строеж на центрове за деца и подобни), защото ако смятах, че има смисъл и е важно, щях да давам същите пари за моето.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 13:01 от Магдена

# 19
  • Мнения: X
Присетих се и за отец Георги от Варна ,който ръководи Християнската общност на зависими.Дарихме някои стари,но здрави мебели и дрехи.Идват момчетата с бус ,товарят си ги и си ги прибират дори .Отец Георги е уникален човек,ако някой иска ще дам координати .Хората в общността отиват с дрехите на гърба си само,изцяло от дарения се издържат и няма никакви злоупотреби .
Bobchita, може ли координати на въпросния Отец? Не конкретно за сега, а по принцип, ако ми излезе нещо-да го имам.
Аз дарявам, но най-вече за животни. Съжалявам ако звучи грозно, но на хора вече почти не вярвам. Толкова пъти се развенчават фалшиви молби за помощ за хора, че вече е много трудно да отсееш истински нуждаещият се от този, който злоупотребява.
Пращам суми на кучешки приюти, много ми е жал за бездомни животни. За хората все се намира кой да дари, но за животните.....а те с нищо не са заслужили тъжната си съдба, но за сметка на това пък са изцяло зависими от нас.

# 20
  • Мнения: 15 356
Просто жена,ето една статия за него,като напишеш "отец Георги Варна " има много статии и видеа .
https://budnavarna.com/15614-otets-georgi-v-poslednite-godini-ho … visimost-s-druga/


Това са неговия телефон и на момчето ,което е по логистиката на Общността ,Тодор.Отчето е уникален човек,има подход и отношение .
Когато имаме нещо звъня на Тодор и се разбираме за предаване.Нищо не им е излишно -мебели,посуда ,техника ,дрехи,храна ,пари -имат нужда от всичко.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 219
Извинявам се, че се хващам за животните - аз давам наистина редовно за лечение на пострадали, но само и единствено на клиники и конкретни публични организации. Така, както си мислим “кой ли ще даде за тях” през годините установих, че маса народ си събират пари за издръжка, снимайки и правейки фалшиви кампании по животинските групи. По същия начин, по който това се случва за хора. Навсякъде има далавераджии. Не мога и не искам заради тях благотворителността да се пренебрегва, но - винаги с повишено внимание. Случаят с Хелп Карма е показателен за много неща. Ние като дарители винаги трябва да изискваме отчетност и прозрачност. Има достатъчно места, на които такава има.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 425
Понеже частично ми влиза и в работните задължения, и организирам акции, и дарявам, когато знам точно къде отива дарението. Твърдо вече не участвам в акции с кутии, както и в призиви за спешно събиране на ХХХ лв за лечение - след няколко опарвания имам впечатлението, че тези средства отиват по предназначение в не повече от 30-40% от случаите. От няколко години дарявам редовно книги, издадени наскоро, на активни селски читалищни библиотеки и това е една от каузите, които ми доставят най-голямо удовлетворение - работещите там библиотекари са истински герои, успяват буквално с никакви бюджети да си обновяват фонда и организират такива чудесни инициативи, че то е радост и чест да им помагаш.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 6 365
Специално по повод на кутии по супермаркети ми е направило впечатление, че от години стоят за едни и същи кампании.Нищо чудно да е "бизнес",затова и спрях, освен ако не е кампания за която съм чула в новини или официални медии. Когато дарявам винаги подхождам с идеята, че аз помагам, а ако някой лъже си е за негова сметка.Иначе ми харесва да дарявам, да помагам, харесва ми и когато и към мен хората са добри и услужливи и съм благодарна.

По повод Хелп карма, не съм проверявала дали още съществуват, но нали все пак хората получаваха пари и всъщност кампаниите се реализираха.Това показва колко наистина една такава организация е нужна, защото беше своеобразна гаранция, а и доказа колко успешно може да е такова начинание, жалко ,че сатана така.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 15:16 от Галчудо

# 24
  • Мнения: 15 356
Всяко добро дело се връща при нас под някаква форма Лошото също.В едно общество дарението е напълно нормално нещо .Моят работодател е милионер ,който дарява много,страшно много и в големи размери Никъде не се афишира,ние разбираме от централата понякога ,някой споменава "шефът даде ХК лв за еди си какво".Рядко се е изказвал публично за даренията си .Дарява суми на болници и медицинска техника.

# 25
  • Мнения: X
Книгите съвсем забравих да ги броя за благотворителност. Чета доста и няма смисъл да пазя веднъж вече прочетени книги. Затова ги пращам в читалището в нашия квартал или в селото, където съм изкарвала летата си като малка. Има много сантиментална стойност за мен това село.
Относно животните-дарявам на едни и същи приюти, където съм била и знам условията и каузата на хората там. Не бих си позволила да пращам пари "просто така", именно защото и там започнаха да злоупотребяват....

# 26
  • Мнения: 66
Аз също дарявам на приюти за животни. Сега правя кучешки играчки от стари дрехи. Пратиха ми клипче, как кучета инвалиди си играят с тях, ми стоплящо душата е. Simple Smile За себе си съм установила, че малко е егоистична мотивацията ми за благотворителност. Аз се чувствам добре от тази дейност. Ако се разочаровам, просто спирам да помагам там и пренасочвам другаде. А, за Хелпкарма, все още работи.... Лазар Радков, който създаде "Капачки за бъдеще" сега създаде със съмишленици Каузи.бг. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 3 226
Аз пък пари за лечение не давам (освен в някои случаи с познати или познати на познати), защото си мисля, че повечето хора най-лесно дават точно за това.
Най- ми е приятно да дарявам за образование и наука. Последните 5 години бях редовен дарител на Заедно в час, тази година преди да им пусна ще ги проверя на какви условия са след увеличението на учителските заплати. На Образование без раници дарявам и за най-различни стипендии, като винаги проверявам и говоря с хора дето работят в самите организации (имам много познати дето работят в социалната сфера).
Книги пращам за читалища и болници, но това обикновено са мои книги, които съм прочела и не го броя за кой знае какво.
Също от две години с голям кеф купувам книжки за кампанията “Едно дете чака магия”, чудесна инициатива.
Давам и за опазване на дивите животни.

Дарявам средства веднъж годишно и за жени с репродуктивни проблеми,това е най-близката до мен кауза и помагам на такива хора много.
Бобчита, може ли на лично, къде даряваш, защото и до мен е близка каузата Simple Smile

# 28
  • Мнения: 3 408
Не дарявам защото не знам какво става с парите и къде отиват. Дарих само веднъж на човек, когото индиректно познавах по банков път на личната му банкова сметка - знаех, че парите ще отидат там където трябват. На разни измислени организации където не знаеш кое къде ще отиде - никога.

# 29
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 238
Давам само на утвърдени каузи и места за които знам че ще ползват по предназначение. Благодарността не ме вълнува особено, но разхищението по не ми понася на разбиранията.

Специално онова с разхвърляните неща на поляната си е дразнещо, но все пак хората не е задължително да носят нещо, там дрехи, обувки, чанти имаше много, което не им е нужно. Все пак дарението е преди всичко за надарения, не толкова за лично удоволетворение на даващия. Цапането на околната среда има други корени, няма да коментирам, ама не е едноличен проблем. Някои като толкова искат да дават, ами то не е само до даване на вещи, иди на място и дай малко помощ в организацията, вместо да недоволстваш че нещо не е организирано добре Wink

# 30
  • София
  • Мнения: 1 178
Дарявам, подарявам на познати и непознати. Оставям ресто и в кутии, винаги се надявам да е за добро.
Работя в голяма фирма, имаме си отдел които следи, ако колега е в беда се пуска мейл до всички и колкото пари се съберат, фирмата ги удвоява. Често те пускат оферта примерно всички да дадем по 10 лева и събраната сума те я даряват. Или има списък къде колко и от какво се нуждае някой, всеки си избира дете/читалище /училище и т.н и дарява каквото може и иска.
Подарявам дрехи здрави на хора в нужда, играчките на децата ги нося в детската градина до нас, да изпрани след химическо чистене с етикета.
Последното ми по голямо дарение беше на над 2000 книги в едно читалище. Жената поиска да си дам данните, аз отказах, исках книгите да се четат, дали сме много пари за тях. Сега всичко е дигитално и просто събираха прах у дома. Но знам, че се използват от някого.

# 31
  • Мнения: X
Да- целогодишно като дарявам средства, вещи, пари и време.

Последна редакция: чт, 16 дек 2021, 04:44 от Анонимен

# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 422
Контеса, донор си на органи? Или ще бъдеш? Дай да не се изхвърляме с подобни неща.

# 33
  • Мнения: X
Тарталета, ще бъда, никой преживе не е, с малки изключения.

# 34
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 422
Ами именно, не го споменавай в подобен вид, че звучи зле. Аз също съм упоменала желанието си, ама то божа работа там. И лично аз го считам за дълг, не за благотворителност.

# 35
  • Мнения: X
Ами именно, не го споменавай в подобен вид, че звучи зле. Аз също съм упоменала желанието си, ама то божа работа там. И лично аз го считам за дълг, не за благотворителност.
Еми пиши си го както желаеш тогава. Няма нужда и в такава тема да ме съветваш какво да мисля и пиша.

# 36
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 422
Не те съветвам, далеч съм. Донор на органи може да бъде лице с установена мозъчна смърт, доколкото знам. Толкова. Звучи нелепо "Аз съм донор на органи". Ами не си.

# 37
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 238
Звучи нелепо "Аз съм донор на органи". Ами не си.
В Испания и някои други държави, не са ли всички донори по закон, и се изключват само ако изрично изразят желание? Такава е общоприетата терминология, в смисъл че човек е дал съгласие в един момент да се вземат.

# 38
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 422
Да, ако изрично не си изявил нежелание, можеш да си донор. В Испания има едни карти, които се издават, но които реално нямат никаква юридическа стойност, крайното решение е на близките. Предполагам, заявяването на нежелание става по определен начин, за да е легално, не съм се интересувала. На мен ми е достатъчно, че близките ми са наясно с желанието ми.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 602
Избягвам да дарявам за общи каузи или пък на големи фондации, които имат и големи организационни разходи и съотвтено не знам дали парите ми ще отидат по предназначение, или за офиси и заплати на ангажираните лица. Просто нямам възможност да давам солидни суми и предпочитам това, което съм отделила, да отиде пряко при нуждаещите се - без посредници. Ясно ми е, че посредниците трябва да се издържат и бих дарявала и през тях, но ще трябва още да забогатея, за да си струва. Съответно превеждам пари директно по дарителските сметки на болни дечица. Понякога и възрастни, но предимно деца. Преди дарявах за лечение и през Хелп Карма, но... Знаете. За животни - само на "Зелени Балкани" съм правила дарение преди години. Подсетихте ме да го направя пак.

Дарявала съм храна също, но много по-рядко. Миналата година имаше хубава инициатива за Великден - подарете празничен обяд на пенсионер в нужда, включих се. Дрехи и обувки изпращам чрез една позната до другия край на България, където познатата е взела под крилото си (съвсем неофициално) многолюдна ромска фамилия, живееща кажи-речи в пещерни условия. Което не е за катуна, отива в контейнерите на БЧК - ако искат да раздават, ако искат да рециклират, те знаят къде от какво има нужда. Повечето домове, центрове и църкви са заринати с дрехи.

Пак неголеми суми превеждам на два журналистически сайта и един правописен, който често ползвам, но това не се води "благотворителност", макар да е "дарение".

# 40
  • Мнения: 1 035
На деца, за учебници повече възможности нямам. Също и дрехи за бебета и което е останало от мен, тъй като съм далеч от родителите ми и се чувстват длъжни, като идват да натоварят цялата кола с дрехи за мен и бебето😅, повторих, потретих, че няма как да износим толкова, не чуват. Изчаквам да разбера къде има някое бедно семейство, което неможе да си позволи и правя "коледни" торби, целогодишно.

# 41
  • Мнения: 9 152
Взимам участие в благотворителни инициативи, спорадично, колкото успявам...но винаги има какво още да се желае. Човек обърнал ли се е в тази посока, нещата търпят своето развитие. Дарявала съм също, когато съм виждала, че даренията имат директно приложение и ще бъдат веднага оползотворени/ използвани.
Темата ми дава стимул да обменяме вдъхновение и опит, дано се задържи по- дълго, и след Коледа🙂.

# 42
  • Мнения: X
Звучи нелепо "Аз съм донор на органи". Ами не си.
В Испания и някои други държави, не са ли всички донори по закон, и се изключват само ако изрично изразят желание? Такава е общоприетата терминология, в смисъл че човек е дал съгласие в един момент да се вземат.
При нас изрично се упоменава, не е автоматично предполагащо се.

# 43
  • София
  • Мнения: 30 186
Аз, покрай пандемията, осъзнах колко много неща всъщност не са ми нужни и всъщност нещо, което на мен съвсем не ми е важно, за някой може да е много необходимо.
Евала на тези, които могат да се включат с доброволен труд. Това, според мен, е много, много полезно.

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 6 365
Във ФБ има много страници, групи за помощ, базари.
Членувм в една група, в която се предлагаха плетени играчки за различни кампании за деца, като не е задължително да купуваш,може и  само да даряваш, но не мога да я открия.Може да се е преименувала или да е закрита, но има много такива страници, за огромно съжаление.Ако я намеря ще е пусна тук.

Ето една от тези, които са като групи за определена кауза:

https://www.facebook.com/groups/3622893951145932/

# 45
  • София
  • Мнения: 30 186
Да, и коледни украси има от такива кампании, и сурвачки. Hands Plus1

# 46
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Аз участвам в капачки за бъдеще,на приюта за кучета съм давала стари кърпи и спални комплекти,всеки месец от банкомат на дск дарявам еднократно за сос детски селища и отделно всички жълти стотинки за месеца събрани пускам в кутия за реставрация на камбанарияга на черква.Не е много ,но от сърце.На познати нищо не давам щот са неблагодарни нищо не ползват,а имали нужда .Да се оправят и аз имам нужди ,но не рева ако няма да се възползвам от полученото

# 47
  • Мнения: 15 356
И аз на познати спрях да давам .Че си видях едно нещо в ОЛХ .
Капачки събираме и ние ,това действително работи .

# 48
  • Мнения: 5 273
Мен наистина сърдечно ме ангажират лични каузи, както и хора, които организират по-мащабна анонимна благотворителност, ако са личности, които ми действат вдъхновяващо.. Хора, които наистина от сърце и душа отделят време и ресурс да подобрят живота на някой друг. Подкрепям ги константно, защото за мен това са съвременните будители.

Ходещите от врата на врата, печелейки процент от благотворителната сума, отдавна не са добре дошли у нас. Нямам против тях като хора, просто на фона на другите избледняват. Да не говорим за неприятната нотка натиск сега веднага да подпишеш и да се ангажираш, а дали имаш въпроси, няма значение.

# 49
  • София
  • Мнения: 30 186
В тези времена да не знае човек кое как да поиска и съответно да даде. Едни неща се виждат после в OLX, други са огорчени от търсенето на помощ от врата на врата, но се оказа, че и платформите за набиране на средства не са много читави, трети нямат идея коя кауза си струва. В последните години започнах да се обърквам кое е истинско и кое- не.

# 50
  • Мнения: 3 226
Има и някои услуги дето за мен са си изживели времето. Примерно гореспоменатото SOS детски селища - преди 25 години когато изоставените деца бяха в дом, това което правят беше истински необходимо, сега държавната политика е децата да са в приемна грижа от семеен тип, така че SOS не предлага нещо много по-различно.

# 51
  • Мнения: 12 473
Участвам, да. По стечение, от година и половина доста активно го правя. Не дарявам пари, продукти или дрехи, а топла храна на социални домове и кризисни ценнтрове. Смятам, че така поне се минимализират злоупотребите, защото даряваме храната под бройка на настанените в съответната институция.
Направихме Фондация, за да може когато има външен дарител - предварително да знае къде къде ще се достави храната и да получава снимки и лични благодарности от хората.
Включвам се периодично и в други каузи, но винаги предпочитам да знам за кого или какво конкретно отиват средствата.
В момента имам казус с обещано дарение на Фондация, помагаща на двойки с репродуктивни проблеми, но понеже ми отказаха да посочат конкретна двойка и случай (трябвало по равно на всички), съм в душевна дилема как точно да постъпя. Ще се радвам на вашите съвети и опит ако имате с такива случаи.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 726
А ти искаш на определена двойка ли да помогнеш? Попринцип са прави, редно е да са за всички.

# 53
  • Мнения: 24 428
тези, които могат да се включат с доброволен труд. Това, според мен, е много, много полезно.
Точно над това мисля. Колко е полезно да дадеш от времето си, да изработиш нещо, да свършиш сам задачите. Признавам си, че станах подозрителна към начините по които се разходват парите, които даряваме.

# 54
  • София
  • Мнения: 30 186
тези, които могат да се включат с доброволен труд. Това, според мен, е много, много полезно.
Точно над това мисля. Колко е полезно да дадеш от времето си, да изработиш нещо, да свършиш сам задачите. Признавам си, че станах подозрителна към начините по които се разходват парите, които даряваме.
Ето това е разковничето, че след толкова лъжи дарителите станахме подозрителни, от което страдат тези, които търсят реална помощ.

# 55
  • Мнения: 5 273
понеже ми отказаха да посочат конкретна двойка и случай (трябвало по равно на всички), съм в душевна дилема как точно да постъпя.
Много трудно решение, не ти завиждам никак. Затваряш очите и теглиш имената. Или трябва да посочиш някакви конкретни аргументи?

# 56
  • Мнения: 12 473
Аз имам нещо превид и смятам, че в пъти бихме били по-полезни, ако освен с пари и по друг начин можем да помогнем. Но затова трябва да познаваме (да знаем коя е) двойката.
Но ми отказаха. И в мен се загнезди сериозно усещането, че не точно всички пари отиват по предназначение. Още не съм решила как да постъпя, наистина имам сериозна вътрешна борба.

# 57
  • Мнения: X
Никога не съм искала отчетност при дарение и никога не съм избирала на кого персонално помагам, освен един единствен път. Дарявам, помагам и не търся кой какво и защо. Не че някой би предоставил такава лична информация въобще в дарителски кампании.

Последна редакция: вт, 21 дек 2021, 18:48 от Анонимен

# 58
  • Мнения: 3 427
Angel wings, разбира се, че ще ти откажат. Това не само са лични данни, но и чувствителни данни по смисъла на закона т. к. се отнасят до здравето. Никой служител с капка мозък не би предоставил подобна информация.

По темата: да, дарявам, когато някоя кауза ме трогне. Наскоро съпругът ми помогна с хранителни продукти и съдействие по институции на възрастна двойка. Купувам на благотворителни базари. Дарявам дрехи на приют за възрастни. Преди време намерихме работа на момче, настанено в такъв. Съдействахме му и за намиране на квартира, подарихме му дрехи на съпруга ми. Постепенно човекът си стъпа на краката.

Последна редакция: вт, 21 дек 2021, 19:08 от caprice

# 59
  • Мнения: 15 356
Ейнджъл,коя е фондацията?

# 60
  • Мнения: 12 473
Не мисля, че е редно да я съобщавам публично.

# 61
  • Мнения: 5 273
И в мен се загнезди сериозно усещането, че не точно всички пари отиват по предназначение.
Като даряваме като фирма мащабно, ни предоставят отчет на разходите. Без имена разбира се, но се вижда къде е отишла сумата. Мисля, че сериозните организации правят така.

# 62
  • Мнения: 24 428
Още не съм решила как да постъпя, наистина имам сериозна вътрешна борба.
Моето разбиране, че ако го правиш трябва да си на 100% сигурна. Така уча и децата, ако имат някакви резерви, да не даряват/ подаряват. Сигурна съм, че точните хора ще те намерят в точния момент

# 63
  • Мнения: 1 264
Да, редовно участвам в каузи които ме трогват или по някакъв начин ме правят съпричастна.
Така се случи, че и аз самата имах нужда от финансова помощ за ин витро процедура, и много добре знам какво е да си затруднен.
Зад гърба си имам доста процедури и хиляди левове платени, за да сбъднем мечтата си.
И въпреки финансовите си затруднения, не съм спирала да се включвам в каузи за колеги или деца болни от рак, строеж на църква, дарения на книги и много други.
Факт е, че има и много злоупотреби, като историята с Хелпфарма,  и са се навъдили много мошеници които искат да изкарат лесни пари.
Но повярвайте, личи си когато дадено дете или семейство имат нужда от подкрепа, и тогава всеки лев, всяка вещ или храна са ценни.
За съжаление все по-често ще виждаме такива постове и призиви да помогнем на някого, живота става все по-труден .
Ако дадена история ви е трогнала, помогнете, макар и с 5лв.
Живота и мечтите са безценни !

Светли и топли празници ви желая!

# 64
  • Мнения: 6 764
Следя темата от началото. Винаги се радвам, когато разбера, че някой е помогнал някому, все едно на мен са помогнали.
За SOS детски селища дарявам малки суми още от началото на съществуването им . В началото около празници, от няколко години ежемесечно. Дарявам за "Българската Коледа", на DMS номера. Дарих и чрез Хелпкарма на познато детенце, после ми стана мъчно за злоупотребите, но поне за това дете майката е успяла да получи събраната сума (т.е. не са били ощетени).
 Аз не следя къде точно отиват събраните средства, вярвам в добросъвестността на тези, които събират пари.
Бях се включила и в инициативата вместо цветя за първия учебен ден,да дарим парите (тези пари отидоха в сметката за лечение на дете, бивша ученичка в училището на моята дъщеря).
Подарявам дрехи от моята дъщеря на едно момиченце в нашия вход (многодетно семейство, с малки доходи).
В замяна не очаквам нищо, нито благодарност, нито признателност. Правя го от сърце, а ако отсрещната страна е радостна, радостна съм и аз.
Светли празници на всички!

# 65
  • Мнения: 6 599
След кампанията за болното детенце, за което по спешност се набираха средства по личната сметка на баща му (плаках с глас като обявиха, че няма никаква надежда), а после се оказа, че сме финансирали секта, после Хелпкарма и няколко други случая, без да искам станах недоверчива, мнителна и предпазлива... Халал да са им на измамниците, но ме е яд, че средства не стигат до толкова хора в нужда.

# 66
  • София
  • Мнения: 30 186
Добре, че не съм разбрала за сектата, бащата и т.н. Понякога е по-добре човек да не знае, за да не се ядосва и да му е гадно. Сега ми стана неприятно.

# 67
  • BG
  • Мнения: 373
Ангелско крилце, няма да копирам пост, за да не стане много дълго.  На всички социални услуги доставчик е съответната община. Социални домове няма от 2014-та година. Има ЦНСТ - та / център за настаняване от семеен тип /. За потребителите или се готви в кухнята на съответната институция, или в кухнята на Социален патронаж. Конкретно  кризисните центрове получават оттам. Съществуват дневни центрове за деца и  лица с увреждания  и такива без.Вътре в нещата съм - имам почти 31-г. син със синдром на Даун, посещаващ вече 27-ма година  Дневен център. Към общините има и обществена трапезария. Добре би било да прецениш къде и кого храниш. Пиша това не с укор, парите са си твои, аз бих имала едно наум... Точно към кризисните и такива за временно настаняване имам резерви. Ако прецениш, пиши ми на ЛС, за да не разводняваме излишно темата.

По повод репродуктивния казус - бих избрала семейството с най - ниски доходи. Във форума имаше дама, която беше теглила кредити, които щеше да изплаща дълги години.

И за да не е спам - купувам пъзели от 1000 части за групата на сина ми, маски и инцидентно дарявам дрехи и обувки на едно от момчетата от ЦНСТ -то за деца и младежи с увреждания, приятел е на сина ми.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 14 596
Има социални домове, вкл. за лица с умствено изоставане. Един такъв има например в село Славовица, родното село на Александър Стамболийски. Не е център от семеен тип, а си е дом.

# 69
  • BG
  • Мнения: 373
Има социални домове, вкл. за лица с умствено изоставане. Един такъв има например в село Славовица, родното село на Александър Стамболийски. Не е център от семеен тип, а си е дом.

Не са стигнали до тези в селата. Бъди сигурна, че в скоро време въпросния ще бъде " преименуван "  в ЦНСТ.

Ейнджъл Уинг и останалите съфорумки - веднага давам логично обяснение защо съм скептично настроена към социалните услуги за маргинални общности. 2020-та година Дневните центрове ги затвориха на 13 март и благополучно ги отвориха на 15 юни. Персоналът им бе пренасочен към кризисните центрове и такива за временно  настаняване, което си беше чиста дискриминация към нас, работещите родители.Аз понеже нямам живи роднини бях принудена да наема детегледачка от центъра срещу 50.00 лева на ден . "  Удоволствието "да отида на работа ми струваше 1350 лева. Преди това бях използвала всички други възможности - редуцирано работно време, отпуск и др.Дамата ми благодари, че съм я отървала от всички мизерии, които е видяла - бой, вадене на ножове, полиция, чистене и дишане на мизерии и какви ли не други гадости. Да не бъда разбрана погрешно - не съм социално слаба, имам спестявания, бръкнах в едни скрити пари за " житейски бедствия и аварии "  и платих. Въпросът беше принципен - социализираните ни деца попаднаха в принудителна изолация се сметка на маргиналите.Бих използвала и други определения, но ще ме баннат.
Оспамих темата, ако модератор прецени, да трие поста, но реших тези, които не сте вътре в нещата да сте хаберлии и да си прецените в бъдеще къде да си харчите парите. Аз вече съм на принципа - конкретен човек и конкретни неща в зависимост от момента.

# 70
  • Мнения: 12 473
На мен ми е полезно инфото. Реално в последните месеци си партнираме най-вече с центрове за настаняване от семеен тип и домове за хора с
умствена изостаналост. Планирам и в един старчески дом, но уикенда ще ходим на посещение и тогава ще преценя. Мисля, че добре се справям интуитивно къде и как да сме от полза. Пиши ми на лс ако имаш имформация за нужда от помощ в изхранването, но в Сф и околностите.

# 71
  • BG
  • Мнения: 373
На мен ми е полезно инфото. Реално в последните месеци си партнираме най-вече с центрове за настаняване от семеен тип и домове за хора с
умствена изостаналост. Планирам и в един старчески дом, но уикенда ще ходим на посещение и тогава ще преценя. Мисля, че добре се справям интуитивно къде и как да сме от полза. Пиши ми на лс ако имаш имформация за нужда от помощ в изхранването, но в Сф и околностите.

Във вашия регион  голяма част от социалните услуги са узурпирани от НПО-та по информация на една от майките, с които се сдушихме покрай затварянето на центровете. Такива работи чух, че ми се накъдри косата от ужас.
Няма да мога да ти помогна с информация - от най - северния север съм.Въпреки всичко ми беше приятно да си " говорим ".

# 72
  • София
  • Мнения: 30 186
Последните мнения са много ценни - информация от първа ръка т.е. такава, която до дарителите не достига, а бихме желали да знаем, дали изобщо помагаме на някой в нужда. Как може да се помага на такива центрове? И има ли някъде информация от какво имат нужда? Аз напр. идея нямам, че пъзелите биха били полезен подарък.

# 73
  • BG
  • Мнения: 373
Последните мнения са много ценни - информация от първа ръка т.е. такава, която до дарителите не достига, а бихме желали да знаем, дали изобщо помагаме на някой в нужда. Как може да се помага на такива центрове? И има ли някъде информация от какво имат нужда? Аз напр. идея нямам, че пъзелите биха били полезен подарък.

Пъзелите са за занимавка, после се слагат в рамка и окачват в коридорите на Центъра./ Поне при нас/.

В ЦНСТ - тата са настанени деца и младежи, чиито родители са ги изоставили, или са починали. Някои от тях имат нужда от облекло и обувки. От храна нямат нужда, тъй като институцията е на подчинение на съответната община .С тях по - скоро   се работи в посока социализация.

# 74
  • Мнения: 12 473
Вивиан, не съм много съгласна, че нямат нужда от храна. Общинския бюджет е оскъден и въобще не се хранят пълноценно. Чаят им е лукс..(

# 75
  • BG
  • Мнения: 373
Вивиан, не съм много съгласна, че нямат нужда от храна. Общинския бюджет е оскъден и въобще не се хранят пълноценно. Чаят им е лукс..(

Ейнджъл, то си зависи от съответната община. При нас нещата са наред.Знаем с какво се изхранват децата ни.В областните градове е едно, в селата друго.В нашата община имаме от години добра социална политика. Всички придобивки, които сме получили са били по времето на кметове - лекари. В момента сме с такъв - невролог по специалност.

В общи линии се ходи на място и се преценява. Някои неща няма как да се скрият.

Последна редакция: пн, 10 яну 2022, 09:26 от Вивиана Енева 634968

# 76
  • Мнения: 12 473
Да, много зависи от общината. Имам отлични впечатления от Панчарево, но СО е трагедия.

Общи условия

Активация на акаунт