Мултикукър или еър фрайър

  • 30 135
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!Двоумя се за покупка между мултикукър и еър фрайър.Кой от двата уреда е по-функционален и готви по-здравословно?

# 1
  • Мнения: 1 574
Въпроса е какво искате да готвите. Мултикукъра е предимно за манджи, еърите за печене-пържене. А има и комбинирани с еър кукъри, нинджата например. За здравословно, и двата общо взето се справят.

# 2
  • Мнения: 25 750
+1 За Нинджата
Върши добра работа за такива като мен, неориентирани в кулинарията. Готви бързо и лесно.

# 3
  • Мнения: 2 883
https://instantpot.bg/produkt/duo-crisp-air-fryer/

Имам старият модел на този уред и се кълна в него + имам и фраер. И двата уреда са различни и за мен това да е 2 в 1 е перфектно решение.

# 4
  • Мнения: 9 441
Зависи какво ще готвите. Както вече са казали в мултикукъра се готвят предимно манджи, а в еър фраера се пече. Аз имам еър фраер и съм сигурна за себе си, че мултитикукърът не е моят уред.

# 5
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Аз съм с Нинджа, това е комбиниран уред, има и функция еърфрайър, има и херметически капак. На практика може да се готви всичко в него. Откакто го имам не съм ползвала фурна, а готвенето под налягане пести много време.
Според мен си заслужава да се инвестира в този уред. Ползваме го всеки ден.

# 6
  • Мнения: 8 809
Аз съм с Нинджа, това е комбиниран уред, има и функция еърфрайър, има и херметически капак. На практика може да се готви всичко в него. Откакто го имам не съм ползвала фурна, а готвенето под налягане пести много време.
Според мен си заслужава да се инвестира в този уред. Ползваме го всеки ден.

Страхотна тема! Тъкмо имах нужда от такъв съвет, какво да купя?
Тази нинджа как точно се казва? Тази цена от 500 лв толкова ли е за уреда, или това е някаква стара цена?

# 7
  • Мнения: 25 750


Aз имам тази, ММ я купи за около 120$. Много се мръщих, но се оказа много полезна.
Предполагам и в БГ се предлага.

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Ехее, доста изгодно за 120 длр. Аз взех по- малката за 170 €. Обаче в България вървят доста по- скъпо.
Ън, да, Нинджа е марката.

# 9
  • Мнения: 25 750
Ехее, доста изгодно за 120 длр. Аз взех по- малката за 170 €. Обаче в България вървят доста по- скъпо.
Ън, да, Нинджа е марката.
То беше на оферта някаква. Редовна цена е 180$.

# 10
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Здравейте!Двоумя се за покупка между мултикукър и еър фрайър.Кой от двата уреда е по-функционален и готви по-здравословно?

От 10 години ползвам мултикукъра с налягане и за мене това е най-добрата покупка за кухня за десетилетието. Пробвала съм и мултикукъри без налягане и за мене не струват. Моят може да пече и кекс и хляб, в което няма нищо здравословно. Ако му купя халогенен капак за печене ще мога да готвя в него както в еърфрайър.

Еърфрайър нямам, но не е моето и няма да купя такъв. Имам мощна, газова фурна, която прави същото. Повечето рецепти За еърфрайър са за боклуци като пържени картофи и панирани хапки. За хора, които обичат ядене с кора си струва. Ние сме 4 човека у дома и повечето еърфрайъри са ни малки като обем, а и децата не харесват пържените картофи и панорами храни от еърфрайър.

Има и микровълнови с функция еърфрайър.

Прецени какво искаш да готвиш. Ако искате бобови, говеждо, карантии, шкембе чорба, сърми, каши от зърнени, то кукър с налягане е по-удачен. Ако искате печено, то еърфрай. Ако искате и двете опции, някоя Нинджа с налягане. Внимавайте, защото не всяка Нинджа има опция налягане! Някои са само еърфрай. Ако нямате място за Нинджата, Instant pot или Cook4me, Cookeo с допълнителен капак за печене. Ако искате да печете и кекс или Хляб както в кукър, Olla GM с капак за печене.

# 11
  • Мнения: 7
Здравейте https://www.tehnomix.bg/multikukar-ninja-foodi-max-op500eu

тази нинджа дали има опция налягане не намирам в описанието

# 12
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Има, пише си в описанието

# 13
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 705
При готвене с Нинджа, вмирисва ли се кухнята?
Имам предвид, натрапчиво ли е миризмата на готвено?
Еър фрайър майка ми ползва, но на барбекю то си навън и се усеща миризма на храна, дори на открито, около уреда. Нинджата "по-миризлива" ли е Simple Smile?

# 14
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Моят кукър е абсолютен Херметик и нищо не излиза от него като се вдигне налягането. Нищо. Нищичко. Като се отвори капака, обаче е друга бира.

Няма уред, от който никаква миризма да не излиза. Ако сложите много подправки си мирише. Ако готвите ориз с вода или картофи на пара няма да мирише, обаче къри, всички индийски манджи, повечето с чесън и лук миришат.

От Нинджата излиза миризма като работи като еърфрай, да. Приятелка прави страхотни крилца и ребра в него, първо под налягане и после под халогенни грил. Миришат, да и много вкусно. Няма как.

Ако не искате да ви мирише трябва да готвите под налягане или на бавно в Херметик, да не изпускате налягането изобщо (така правя аз), да чакате 4-5 часа да изстине и тогава на нищо не мирише. Ама не е и вкусно.

# 15
  • Мнения: 25 750
При готвене с Нинджа, вмирисва ли се кухнята?
Имам предвид, натрапчиво ли е миризмата на готвено?
Еър фрайър майка ми ползва, но на барбекю то си навън и се усеща миризма на храна, дори на открито, около уреда. Нинджата "по-миризлива" ли е Simple Smile?
Зависи какво готвиш..веднъж умирисах целия апартамент с едни.наденици. Също и печурки в масло като правя, мирише.

# 16
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Няма как да няма миризма. При готвене под налягане започва да мирише като изпуснеш парата или като отвориш капака, което е напълно нормално. Но според мен една идея по- малко, отколкото ако готвиш на котлон в нормална тенджера.

# 17
  • Мнения: 1 909
Здравейте има ли някой с мултикукър на Филипс или Тефал с функция пържене, може ли мнение?

# 18
  • Мнения: 2 147
Здравейте. Ще следя темата, имам намерение да подаря комбиниран уред на близки.
Имам въпрос. По принцип може ли да се използва само еър фрайър (или съответно тази функция в комбиниран уред) за претопляне на храна? Thinking Ако сте пробвали, става ли бързо и затоплянето равномерно ли е (и отвън, и отвътре)? А мултикукърът може ли да се използва за същото и той (предполагам се прави без вакуум, ако е възможно)? Благодаря предварително. Simple Smile

# 19
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Здравейте, имам Нинджа, можете да си претопляте и на програма печене. Също така уредът има функция за поддържане на топла храна до 12ч. Каквото и да приготвите, слагате херметическия капак и храната остава топла.

# 20
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Имам въпрос. По принцип може ли да се използва само еър фрайър (или съответно тази функция в комбиниран уред) за претопляне на храна? Thinking Ако сте пробвали, става ли бързо и затоплянето равномерно ли е (и отвън, и отвътре)? А мултикукърът може ли да се използва за същото и той (предполагам се прави без вакуум, ако е възможно)? Благодаря предварително. Simple Smile

Да, еърфрайърът претопля идеално малки парчета хрупкава храна като пица, пържени картофи, панирани хапки, кюфтенца, баница, кроасани и всякакви подобни боклуци. Може да претопли, разбира се и по-големи парчета месо, но ги пресушава отвън, а вътре може да останат хладни. Може да стопли и течна храна, но за мене занимавката е безсмислена и бавна, защото има покриване, пъхне и вадене на гореща купа от горещ уред. 

Всеки мултикукър, с налягане или без, претопля идеално манджа, супа и даже печива, които са печени в него, но това става бавно за малки количества.

И манджа, но и печива и хрупкаво се претоплят най-бързо в микровълнова. За да са хрупкави се ползва специална тава от ферит, която микровълните загряват и така поставената на нея част си остава хрупкава. Тавата се загрява 2 до 5 минути първо.

За малки количества храна от фурна има toaster oven - фурнички с малък размер. Майка има такава. Те загряват много бързо.

Само за претопляне не бих купувала огромен, комбиниран уред.

Ако го купувате за възрастен човек, имайте предвид, че големите уреди са тежки, някои херметици трудно се отварят и затварят. Затварянето на Cookeo изисква доста сила, свалянето на вътрешния капак също. Ако човекът не знае чужд език може и да не се оправи с програмите.

# 21
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Аз, обаче, си ползвам микровълновата за претопляне.
Оньи ден пробвах функцията за топла храна. Напраеих телешко варено сутринта и за вечеря беше все още горещо.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 042
Здравейте.
 Лесно ли се свиква с готвенето в Instant Pot и може ли да замести напълно котлон, тиган и може би фурна за 1 човек? Като цяло интересува ме дали е подходящ за студент- липса на време, липса на място и най-вече абсолютна липса на познания в готвенето. Дали би могъл да се научи лесно да го ползва?

# 23
  • Мнения: 1 909
Здравейте, имам Нинджа, можете да си претопляте и на програма печене. Също така уредът има функция за поддържане на топла храна до 12ч. Каквото и да приготвите, слагате херметическия капак и храната остава топла.
Доволни ли сте от Нинджата, става ли и за пържене с горещ въздух?

# 24
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Здравейте, да, има функция aircrisp, което е пържене с горещ въздух.
Aunt ogg, тези уреди са идеални за студенти и малки домакинства,лесни са за употреба.

# 25
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Здравейте.
 Лесно ли се свиква с готвенето в Instant Pot и може ли да замести напълно котлон, тиган и може би фурна за 1 човек? Като цяло интересува ме дали е подходящ за студент- липса на време, липса на място и най-вече абсолютна липса на познания в готвенето. Дали би могъл да се научи лесно да го ползва?

Не може да замести нито котлон, нито тиган, още по-малко фурна. Instant pot е електрическа тенджера под налягане и замества супер пълноценно точно това - тенджера под налягане. Това е последният уред, който бих купила ако бях студентка. Бих започнала с:

1. Индукционен котлон. Става за пържене, готвене. Не става за печене на това, което може да се изпече на обикновен, газов котлон, като баница, хляб, някои кексове дори и да донакупим чугунени съдове. Диаметрите са 10 до 22см и 12 до 26см обикновено. Ако се прави често кафе в италианска кафеварки е добре да е 10 до 22см. Кафеварката трябва да е за индукция. Не става за тенджера под налягане, защото са по 2000W и имат само 10 степени, та една е ниска, а следващата е много силна. Те са 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 220 и 240°С.

2. Втори индукционен котлон, за всеки случай с различен диаметър. Silvercrest в Lidl са леки, 3г гаранция и евтини. Наскоро имаше 10 до 22см за 23 евро.

3. Тигани и тенджерки, джезве ако пие турско кафе, чайник ако пие чай, кафеварка ако иска еспресо за индукционен котлон. Tefal имат много хубави, леки тенджери и тигани, които се складират  една в друга и с портативная дръжка, капаци. Тези, например.

https://www.cdiscount.com/maison/cuisson/tefal-l6549302-ingenio- … 49302.html#mpos=2|cd

С майка ми ползваме купени преди 20-25г и мием в миялна и са като нови. Само смених дръжката.

4. Комбинирана микровълнова, но и обикновена е помощ. Комбинираната да вдига до 250°С и да има долен реотан. За обикновена има съдове от ферит, които правят запечена кора отдолу. Да не е от най-малките, а поне 25л, но 30 и 35 също е много добре. Отворите да не са на тавана, та да може да слага неща върху нея. Има и микровълнови с еърфрай и ми се струват по-добре опция за студент.  

5. Съдове за микровълнова. От силикон за кексове ако иска, мъфини, хляб. Може да купи тостер-грил за да си прави препечен хляб и риба и месо на грил. Ето такъв:

https://www.amazon.fr/B-BAD-70120-Grill-Micro-ondes-Rouge/dp/B073WWZQBG

Има тенджери, в които може и кекс и хляб да се изпече, тук има снимка в отзивите на кекс. Прегорял е, но това е защото са я сложили на висока мощност:

https://www.amazon.fr/KitchenCraft-Po%C3%AAle-grill-multifonctio … 8LGYKYN&psc=1

Ей такова имах аз и в него съм пекла хляб, пържоли, кюфтета, пилешко. Сутрин си правех яйцата в него в силиконовата форма. Мъфини съм правила, печена риба, баница:

https://www.amazon.fr/Microhearth-C11RC4-tous-jours-micro-ondes- … 6U3IOSG&psc=1

Продаваше се под друга марка преди 30г в Англия. Във Франция го имаше като Kitchen up, в Русия Reheatza. Ето го на добра цена.

https://newtonexport.com/fr/poeles-et-casseroles/96537-poele-pou … QYAyABEgJKEfD_BwE

6. Ако обича бобови, меса, манджи да купите кукър с налягане, но който може и да пече. Добре е да е лек и капакът да е закачен.

Има обособени уреди като оризоварки и пароварки, които биха били в помощ на човек, който яде ориз или на пара всеки ден, но на мене лично не биха ми потрябвали.

А какво обича да яде студентът?

Разгледайте сайтовете за уреди на старо! След Коледа има чисто нови, в гаранция на половин цена.

За мене котлон и комбинирана микровълнова с голяма площ на чинията са идеалното начало, все още.

# 26
  • Русе
  • Мнения: 11 920
Откакто имам Еър фрайър и мултикукър почти не използвам фурна и котлони, а приготвям храна по 3 пъти на ден. Изхвърлила съм и спрях да купувам тенджери и тигани и няма сила , която да ме накара да се върна към микровълнови и печки. В последните две кухни които направихме на вилата изобщо не съм ги включила, въпреки не малкото пространсво , да сметка на 3 вида еър фрайър, мултикукър , плоча за печене

# 27
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
За студентстване комбиниран уред и индукционен котлон са напълно достатъчни.

# 28
  • Мнения: 4 020
Здравейте!
Интересувам се от готвене на телешко месо в момента.
Може ли да ми препоръчате точно какъв мултикукър да си закупя, защото виждам че има различни видове с налягане, без, също и за готвене на пара и тн?
На специална диета съм при която не мога да консумирам пържени храни, подправки, сурови храни и се стремя всичко да е сготвено и много диетично.
Разгледах в Технополис секцията с мултикукъри и не знам дали те си заслужават или тази Нинджа която споменавате тук.
https://www.technopolis.bg/bg//Malki-elektrouredi/Za-kuhnyata/Mu … okers/c/P11130423
Склонна съм да инвестирам в уред, стига да мога наистина да си помогна в диетата.

# 29
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Телешкото месо увира сравнително бързо, но под налягане още по-бързо. Телешко варено правя за 1-1.30 часа. 15 мин да вдигне налягане, 20 мин под налягане и още 30 да падне само. Може и 30 мин под налягане и да извади налягането веднага, но е загуба на енергия.

Нинджата е тенджера под налягане с функция халогенен капак. Яденето от еърфрай не е особено полезно.

# 30
  • Мнения: 4 020
Бившият ми приятел имаше еър фрайър и месеци наред го ползвах. Не останах особено очарована, може би защото вече не съм фен на пържените храни.
Освен това постоянно имаше от него някаква странна миризма на пластмаса, метал, дори храната я попиваше донякъде. Не ми липсва.
Извинете, но какво е халогенен капак?

# 31
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Капакът, който запича ястието с топлина отгоре и вентилатор.

Щом не искаш еърфрай, не ти трябва Нинджата! Тя заема много място.

Вземи хубав мултикукър с налягане. На Instant pot тенджерата е от инокс.

# 32
  • Мнения: 1 909
Здравейте искам се да си купя мултикукър,  който да ползвам и за пържене т.е. да си спестя покупката и мястото в кухнята от еър фрайър. Може ли да препоръчате мултикукър, който да върши функциите и на двата уреда?
Какво ви е мнението за следните мултикукъра?

# 33
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
elica_2007, нито един от показаните мултикукъри не може да замести еърфрай без допълнителен капак. А ако искаш да пържиш в олио, на котлон е в пъти по-бързо и лесно.

# 34
  • Мнения: 151
Здравейте. Искам да купя мултикукър. Скоро ми предстой да захраня бебе и идеята ми е да се ползва както на пара,така и за след това (супи,манджи) . Бихте ли дали мнения - гледам Делимано и Тефал , но той е под налягане и малко ме е страх с него да съм честна Scream

# 35
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Е то ако не е под налягане, няма смисъл да си давате парите. Имат защити, няма опасност. Делимано не.

# 36
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
момичета от къде купувате Ninja? Гледам из Amazon, но само от Щатите се предлага и доставката дори и до немски адрес е скъпа? Тук в БГ цените са малко...височки? Simple Smile

# 37
  • Мнения: 4 020
Добре, аз не разбрах Ninja ли са най-добрите мултикукъри? Ако са, да се наредя на опашка от къде да го купя евтино и аз.

# 38
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Ако июате роднини и близки някъде в Европа може да ги помолите да ви го закупят от местния Амазон.

# 39
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Добре, аз не разбрах Ninja ли са най-добрите мултикукъри? Ако са, да се наредя на опашка от къде да го купя евтино и аз.

Мултикукърите са като пералните - няма най-добра. Един човек търси дълги програми и голям обем на барабана, друг да е безшумна и да има програма за юргани, трети иска всичко гореизброено, но може да купи само 40 сантиметрова, защото няма място за по-голяма. 

Нинджата е добра за хора, които искатеърфрай с опция налягане. Добра е, но аз нямам място за нея, а и да имах, не търся еърфрай.

Има няколко модела Нинджа, с различни програми и обем.

# 40
  • Мнения: 2 217
Доколкото четох аз из бг-мама, най-възхвалявани ми се видяха нинджата и инстант пот. Основно ги купуват през Амазон, заради добрите гаранционни условия. Сега вече вторите имат и тук представителство, но няма отзиви как са техните гаранционни условия. Видовете са много, както и Невена каза, трябва да се чете всичко, за да се види точно на конкретното домакинство какво ще пасне.

# 41
  • Мнения: 4 020
Окей, аз си търся само за мен. Едничка съм. Не ми пречи да е голям обема, искам просто храната да е вкусна и да не ми струва 600 лева. Функцията с налягане май е ключова. Има ли нещо специално и трудно свързано с нея? От малка съм чула, че тенджерата с налягане може да е опасна и вкъщи само 2 пъти за 35 години съм видяла да са я  ползвали.

# 42
  • Мнения: 2 217
Не е точно същото като тенджера под налягане, защото мен от нея ме е страх, а от кукъра не. Функцията с налягането е важна, защото без нея се губи смисъла от отделен уред, поне за мен. Ако не ядеш пържено и печено, а по-скоро яхния и супа, разгледай базовите модели, които са без запичащ капак. Въпреки че си сама, аз съм почитател на голям обем, можеш да сложиш и малко вътре. Обаче ако ти се дояде цял джолан, например, в малкия кукър няма да влезе. Същото е и ако имаш гости. Разликата в диаметъра не е чак толкова голяма при повечето модели, че да спести кой знае колко място. Веднъж като си прочетеш много внимателно инструкциите, няма нищо страшно с употребата. Като сготвиш 5-6 пъти добиваш и рутина. Извинявам се за дължината на поста.

# 43
  • Мнения: 4 020
Grimozo благодаря за мнението! Беше ми полезно. Моята идея е подобна - да си сготвя нещо вкусно супа/яхния и да в вакуумирам и консумирам на няколко пъти. Взех си от Била вакуумиращата система която в момента имат на промоция и искам да си взема кукър, да си сготвя 2-3 различни ястия и да си ги въртя до свършване. За момента идеята ми изглежда добра. Заглеждам Тефал Cook4me и мултикукъра на Филипс, но още не мога да се реша кой да взема.

# 44
  • Мнения: 25 750
Нинджата в САЩ работи на друг волтаж, няма как да ви пратя евтина.
Не продават ли в Лидъл еквивалента на еър фрайер.

# 45
  • Мнения: 2 217
Лили, след като разгледаш подробно функциите и разликите, ако все още се чудиш, съветвам те да влезеш в Амазон и да видиш отзивите за двете алтернативи. Аз често преглеждам количеството отзиви там, когато избирам уреди.

# 46
  • Мнения: 4 020
Така ще направя! Много мерси 💐

# 47
  • Мнения: 37
Здравейте, имам МК Tefal sphericook, днес започнах да готвя супя на програмата "soup" като периодично отварях капака да поглеждам супата. При едно от отварянията всички индикаторни лампички изгаснаха сякаш кукъра не е включен и се наложи отново да го включа на програма за супа. Някой срещал ли е подобен  проблем ? Благодаря !

# 48
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B0979HKNRH/ref=ppx_yo_dt_b … ie=UTF8&psc=1
Момичета, поръчах 5.7 литровия на 137 евро. До немския адрес на ГАБКО, ще дам отзиви като дойде Simple Smile Сега имам FIRST и съм доволна, но не "Готвя"  в него, ползвам го само, за да сварявам разни неща.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 32
Момета, по принцип бея скептично настроена към еър фрайърите, но наоследък много приятелки и роднини ми ги хвалят, та... Заговорих по въпроса с ММ и той се зарови да търси оферти. За сега сме се спрели на тези два модела:
https://www.technopolis.bg/bg/Uredi-za-zdravoslovno-gotvene/URED … EY201815/p/854837
и
https://www.technopolis.bg/bg/Uredi-za-zdravoslovno-gotvene/URED … EY701D15/p/854834
Моля за мнения за тези уреди, а защо не и обосновани препоръки на други марки/модели.

Благодаря Ви за отговорите....

# 50
  • Мнения: 1 909
Момета, по принцип бея скептично настроена към еър фрайърите, но наоследък много приятелки и роднини ми ги хвалят, та... Заговорих по въпроса с ММ и той се зарови да търси оферти. За сега сме се спрели на тези два модела:
https://www.technopolis.bg/bg/Uredi-za-zdravoslovno-gotvene/URED … EY201815/p/854837
и
https://www.technopolis.bg/bg/Uredi-za-zdravoslovno-gotvene/URED … EY701D15/p/854834
Моля за мнения за тези уреди, а защо не и обосновани препоръки на други марки/модели.

Благодаря Ви за отговорите....
А з съм с Тефал ххл и съм супер доволна, събира достатъчно количество за едно семейство,  всичко става бързо и вкусно, а и без всякакви мазнини

# 51
  • Мнения: 16
Купихме си Мултикукър на Тефал преди 3 седмици и това е едно от най-добрите ни решения. Много съм доволна.

# 52
  • Мнения: 128
Здравейте! Колебая се между два модела на NInja - Foodi MAX OP500EU и Foodi Auto-iQ programs. За първия има страшно много положителни отзиви, за втория не намирам нищо. Освен разликата в теглото, размера и грамажа храна, която се готви има ли други разлики? Ще съм много благодарна за мнения? Предварително благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт