Електронни четци - Тема 26

  • 41 061
  • 744
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 6 724
първо провери ако искаш.

# 421
  • Мнения: 12
Пробвала съм различни кабели към лаптопа или директно да зареждам в мрежата, пробвах различни компютри. Проблема е входа към четеца. Там беше натиснато веднъж зарядното докато е включено и явно буксата се е прецакала. За смяна е почти стопроцентово. Проблема е да намеря сервиз. Отварят и ремонтират телефони, четец не смеят.
Стоян Йорданов, тел. 089 6976722, 088 8924719 (не съм сигурен кой от двата е актуален в момента). Бивш техник от компютърния сервиз на "Констант", много добър!  Сменял ми е microUSB портове на няколко устройства, вкл. и на китайски дигитален микроскоп с отвратително разположение и монтаж на куплунга. Сервизът му се намира във втория от трите дълги блока под Колхозния пазар, от долната страна, приблизително по средата. Естествено, като всеки компютърджия, спи до обед, така че е безпредметно да бъде търсен преди 12.

# 422
  • Мнения: 364
Не знам дали сте забелязали една особеност на електронните четци. Ако от дълги години сте свикнали на четец с диагонал на дисплея 6 инча, като вземете в ръце четец с по-голям дисплей, веднага ви се струва, че е много по-удобно. Поне при мен е така. Особено ако преминете от 6 инча направо на 7.8 инча или 8 инча. Усещането, че четете реална "книжна" книга, е много по-силно. За не говорим пък за 10 инчов екран. Но там вече възникват неудобства с размерите - такъв четец не е много удобен да го влачите навсякъде със себе си. Освен това поне аз досега не съм намерил свестен калъф тип папка за четец с 10 инчов екран.

# 423
  • Мнения: 59
6 инчов на мен ми е достатъчен. Това е и идеята. Да е удобен за пренасяне. Уголемявам и болтвам текста с приятен шрифт и всичко заспива. Аз непрекъснато го нося на работа и по екскурзии и пасва идеално.

# 424
  • Мнения: 12
@Stilgar
Абсолютно! Когато хванах 7.8" четец, първата ми мисъл беше за една реплика началото на филма "Боговете сигурно са полудели": Хората живеят много добре, докато не разберат колко по-добре биха могли да живеят...

# 425
  • Русе
  • Мнения: 658
Опитай да го слжиш да се зарежда и виж дали ще се вкл. знака за батерии. Също можеш да го закараш на някой, който оправя смартфони да ти каже мнение.

Не, не се появи знакът за зареждане. Какво означава това?

# 426
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Пробвала съм различни кабели към лаптопа или директно да зареждам в мрежата, пробвах различни компютри. Проблема е входа към четеца. Там беше натиснато веднъж зарядното докато е включено и явно буксата се е прецакала. За смяна е почти стопроцентово. Проблема е да намеря сервиз. Отварят и ремонтират телефони, четец не смеят.
Стоян Йорданов, тел. 089 6976722, 088 8924719 (не съм сигурен кой от двата е актуален в момента). Бивш техник от компютърния сервиз на "Констант", много добър!  Сменял ми е microUSB портове на няколко устройства, вкл. и на китайски дигитален микроскоп с отвратително разположение и монтаж на куплунга. Сервизът му се намира във втория от трите дълги блока под Колхозния пазар, от долната страна, приблизително по средата. Естествено, като всеки компютърджия, спи до обед, така че е безпредметно да бъде търсен преди 12.

Благодаря, още утре ще се свържа с него. И аз съм компютърджия и ако ми падне спя до обяд, така че ще му се обадя следобед.
Отново много благодаря!

# 427
  • Мнения: 364
Преди много-много години, когато електронните четци бяха рядкост и екзотика в България, аз и един мой приятел си бяхме купили някакви сдухани четци на фирмата Привилег. След година-две приятелят ми бутнал четеца от бюрото, както бил свързан с кабел за зареждане. Четецът, като увиснал на кабела, успял да изскубне юсб буксата си.
По това време пък синът ми се беше пльоснал по корем върху моя четец, оставен на дивана. В резултат му замина дисплеят. Аз минах на Покетбук.
В сервиза казали на приятеля ми, че буксата на неговия четец е изскубана зверски от платката и не може да се смени.
В резултат аз му подарих моя четец с повредения екран и той взе от него платката със здрава юсб букса и от два четеца комплектова един.
Защо го пиша всичко това? Стискам палци при Вашия четец буксата да не е повредила платката и да може да се смени

# 428
  • Мнения: 47
Здравейте!
Наскоро си купих pocketbook lux 5. Всичко е чудесно, но има ли начин как да се сдобия с фонетична клавиатура?
Аз имах същия проблем с InkPad 3, затова написах фонетична клавиатура за него. Би трябвало да стане и за Lux 5, те използват една и съща ОС. За да я инсталирате, изпълнете следните стъпки:

1. Изтеглете този архив на локалния си компютър и го разархивирайте.
2. Преименувайте файла "BG - Phonetic.kbd" на "BG.kbd".
3. Свържете четеца си с компютъра с USB кабел.
4. Копирайте файла "BG.kbd" в папка "/system/language/keyboard" на книгата си.
5. Ако клавиатурата все още е на БДС, рестартирайте четеца.

Забележка: Ако желаете, преди т.4 копирайте оригиналния файл "BG.kbd" с БДС клавиатурата на компютъра си, за да можете по-късно да върнете четеца в състояние с фабричните му настройки. В архива, към който давам линк, съм включил и оригиналния файл, преименуван на "BG - BDS.kbd". Би трябвало съдържанието му да е същото като на Вашето устройство, но не съм 100% сигурен.

И още една забележка Simple Smile Речниците за Pocketbook използват собствен формат, в който има и вградена клавиатура. Така че инсталирането на фонетиката няма да промени клавиатурите, които се появяват при търсене в речник.

Късно, но сега сядам да оправя клавиатурата.
Явно папката system е скрита, но успях да стигна до нея.
Влязох съответно в system/language/keyboard
В папка "клавиатура" първо няма BG такава, а само EN, IT, RU и UA, но и разширенията на въпросните четири са .extkbd, а не само .kbd.
В този случай мога ли да сложа предоставения файл за БГ фонетична клавиатура? И има ли опасност да объркам нещо?

Също имам нови 2 въпроса.
Преглеждайки темите набързо, попаднах на коментар да се внимава с калъфите, защото ако били малки, ще напукат екрана. Моят дойде тъкмо и не мога да преценя дали не е твърде малък. Определено е много точен и таблета няма къде да ходи. Как да преценя дали няма да направи проблем?
С калъфа дойде и фолио за екрана - предполагам мога да го сложа без притеснения, че при махане на фолиото ще повредя екрана? Като цяло ми харесва устройството, но определено изглежда много чупливо.

Също забелязах проблем.
Когато включа да чета и изкарам падащото меню, където е и подстветката, таблета забива и се рестартира.
Ако само прелиствам страниците, без да пипам менюто - няма никакви проблеми.
В началото, докато разучавах функциите, не ми прави този проблем, а мисля че тествах точно на книгата, която чета и в момента на него. Съответно мога да заключа, че не е от файла.
Реших да видя за ъпдейти, но четеца желае батерия на 100% за тази дейност.
Въпросът тук е дали има ъпдейт. Ако да, предполагам проблемът със забиването при изкарване на менюто, ще се оправи. Поне се надявам на това.
Когато отида в съответното меню, не видях да пише непременно "има ъпдейт за вашето устройство", но цъкайки, изкарва това съобщени за батерията. Проблемът е, че искам да видя колко ще издържи без зареждане и докато не я изхабя ще съм в неведение.
Но определено бих казала, че и без подсветка няма как да изкара 1 месец, както се рекламира, интензивно четене.

# 429
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 153
Ако от дълги години сте свикнали на четец с диагонал на дисплея 6 инча, като вземете в ръце четец с по-голям дисплей, веднага ви се струва, че е много по-удобно.
Не, малкия екран е по-удобен да го държиш и е лек.

# 430
  • Мнения: 364
Здравейте!
Наскоро си купих pocketbook lux 5. Всичко е чудесно, но има ли начин как да се сдобия с фонетична клавиатура?
Аз имах същия проблем с InkPad 3, затова написах фонетична клавиатура за него. Би трябвало да стане и за Lux 5, те използват една и съща ОС. За да я инсталирате, изпълнете следните стъпки:

1. Изтеглете този архив на локалния си компютър и го разархивирайте.
2. Преименувайте файла "BG - Phonetic.kbd" на "BG.kbd".
3. Свържете четеца си с компютъра с USB кабел.
4. Копирайте файла "BG.kbd" в папка "/system/language/keyboard" на книгата си.
5. Ако клавиатурата все още е на БДС, рестартирайте четеца.

Забележка: Ако желаете, преди т.4 копирайте оригиналния файл "BG.kbd" с БДС клавиатурата на компютъра си, за да можете по-късно да върнете четеца в състояние с фабричните му настройки. В архива, към който давам линк, съм включил и оригиналния файл, преименуван на "BG - BDS.kbd". Би трябвало съдържанието му да е същото като на Вашето устройство, но не съм 100% сигурен.

И още една забележка Simple Smile Речниците за Pocketbook използват собствен формат, в който има и вградена клавиатура. Така че инсталирането на фонетиката няма да промени клавиатурите, които се появяват при търсене в речник.

Късно, но сега сядам да оправя клавиатурата.
Явно папката system е скрита, но успях да стигна до нея.
Влязох съответно в system/language/keyboard
В папка "клавиатура" първо няма BG такава, а само EN, IT, RU и UA, но и разширенията на въпросните четири са .extkbd, а не само .kbd.
В този случай мога ли да сложа предоставения файл за БГ фонетична клавиатура? И има ли опасност да объркам нещо?

Също имам нови 2 въпроса.
Преглеждайки темите набързо, попаднах на коментар да се внимава с калъфите, защото ако били малки, ще напукат екрана. Моят дойде тъкмо и не мога да преценя дали не е твърде малък. Определено е много точен и таблета няма къде да ходи. Как да преценя дали няма да направи проблем?
С калъфа дойде и фолио за екрана - предполагам мога да го сложа без притеснения, че при махане на фолиото ще повредя екрана? Като цяло ми харесва устройството, но определено изглежда много чупливо.

Също забелязах проблем.
Когато включа да чета и изкарам падащото меню, където е и подстветката, таблета забива и се рестартира.
Ако само прелиствам страниците, без да пипам менюто - няма никакви проблеми.
В началото, докато разучавах функциите, не ми прави този проблем, а мисля че тествах точно на книгата, която чета и в момента на него. Съответно мога да заключа, че не е от файла.
Реших да видя за ъпдейти, но четеца желае батерия на 100% за тази дейност.
Въпросът тук е дали има ъпдейт. Ако да, предполагам проблемът със забиването при изкарване на менюто, ще се оправи. Поне се надявам на това.
Когато отида в съответното меню, не видях да пише непременно "има ъпдейт за вашето устройство", но цъкайки, изкарва това съобщени за батерията. Проблемът е, че искам да видя колко ще издържи без зареждане и докато не я изхабя ще съм в неведение.
Но определено бих казала, че и без подсветка няма как да изкара 1 месец, както се рекламира, интензивно четене.
По отношение на двата въпроса:
По принцип, ако калъфът е брандиран като Покетбук и е купен от дистрибутор (дилър) на Покетбук, не би трябвало да има проблеми с точните размери на калъфа спрямо устройството и с опасност за дисплея. Такива точни калъфи обикновено са от нещо като твърда пластмаса. Имам един такъв за InkPad HD3  и нямам проблеми с него.
Но по принцип предпочитам калъфите на Покетбук от нещо като изкуствена кожа, където четецът се закрепва за задната корица с четири тънки кожени ъгълчета.
На ако калъфът е от Али Експрес примерно, не знам...
Не използвам фолио и досега на всичките четци вкъщи екраните нямат повреди.
Това със забиването и рестартирането на четеца не е нормално.
Не си спомням дали четецът иска 100 процента батерия за ъпдейт, но май че ако е включен за зареждане към мрежата може и да не е на 100 процента.
Ако не искате да го зареждате сега, може да опитате да го върнете към фабрични настройки. Вижте как се прави в ръководството. Май се натискаха едновременно бутонът за включване плюс един от другите клавиши (най-вероятно home - символът къщичка) и се задържаха за 10 секунди или повече, не помня.
Но така ще се нулират всичките Ви лични настройки и май и свалените книги, не съм сигурен.
Нямам четец пред.мен, но доколкото си спомням, в падащото меню, където е регулираната на осветеността се влизаше само от началната страница ( home).
Но аз отдавна съм минал на Cool Reader и там менютата са малко по-други.

# 431
  • София
  • Мнения: 6 174
Имайте малко уважение към останалите потребители и спрете да цитирате тези чаршафи или поне ги слагайте в скрит текст.

# 432
  • Мнения: 47
Да, с кабел не протестира за батерия, но няма актуализация, а в такава ми бе надеждата.
Благодаря все пак!
Ще опитам и с фабрични настройки.

Калъфът е от Алиекспрес - само там намерих, какъвто исках, а именно с лента за държане отзад. Определено варианта на калъфа не е толкова удобен като този на кейсовете за телефон, но купувам за първи път. Очаквах държача за самия таблет да е силиконов - повече като кейс, но е пластмасов, твърд и много точен, от където и идва притеснението ми

# 433
  • Мнения: 1
Влязох съответно в system/language/keyboard
В папка "клавиатура" първо няма BG такава, а само EN, IT, RU и UA, но и разширенията на въпросните четири са .extkbd, а не само .kbd.
В този случай мога ли да сложа предоставения файл за БГ фонетична клавиатура? И има ли опасност да объркам нещо?
Няма опасност, копирайте смело файла Simple Smile След това идете в падащото меню, където е подсветката, натиснете  "Settings > Languages > Keyboard Languages > Keyboard Layout 2" и изберете "BG: Bulgarian". На "Keyboard Layout 1" трябва да е избран "EN: English", а на "Keyboard Layout 3" - "(None)".

Преглеждайки темите набързо, попаднах на коментар да се внимава с калъфите, защото ако били малки, ще напукат екрана. Моят дойде тъкмо и не мога да преценя дали не е твърде малък. Определено е много точен и таблета няма къде да ходи. Как да преценя дали няма да направи проблем?
Извадете четеца от калъфа. Поставете го обратно така, че лявата вертикална страна да си влезе на мястото, а от дясно да изпъква. Поставете го на твърда равна повърхност. Сложете върху горния десен ъгъл изправена бутилка минерална вода (добре затворена) с обем литър и половина. Десният ъгъл би трябвало да влезе на мястото си с леко щракване. Повторете с десния долен ъгъл. Ако за да влезе на мястото си ъгълът се изискват повече от 2-3 кг тегло, вероятно калъфът е малък, създава напрежение и не бива да се ползва.

С калъфа дойде и фолио за екрана - предполагам мога да го сложа без притеснения, че при махане на фолиото ще повредя екрана? Като цяло ми харесва устройството, но определено изглежда много чупливо.
Категорично не Ви съветвам да поставяте защитно фолио, след като имате калъф. Само ще влошите контраста на екрана, а полза - никаква. И когато решите да го махате, не се знае дали няма да се повреди екрана. Малко вероятно е, но все пак...

Въпросът тук е дали има ъпдейт. Ако да, предполагам проблемът със забиването при изкарване на менюто, ще се оправи. Поне се надявам на това.
Когато отида в съответното меню, не видях да пише непременно "има ъпдейт за вашето устройство", но цъкайки, изкарва това съобщени за батерията. Проблемът е, че искам да видя колко ще издържи без зареждане и докато не я изхабя ще съм в неведение.
Ъпдейт на фърмуер НИКОГА не се прави през мрежата! Нито на четец, нито на телефон, нито на лаптоп, нито на настолен компютър. Защото това може да доведе до пълно и необратимо блокиране на устройството! Правилната процедура за ъпдейт на InkPad 3 e:

1. Проверявате текущата версия на фърмуера си от "Settings > Software > Software Version". След това излизате с OK.

2. Отивате на този адрес и си изтегляте двете последни версии на фърмуера. В случая - Firmware v.6.5.1379 и Firmware v.6.5.765. Записвате двата .ZIP файла някъде, например на десктопа си.

3. Разархивирате по-новата версия (6.5.1379). В архива трябва да има файл с име "SWUPDATE.BIN" и още един, с име "fwinfo.xml". Вторият не Ви интересува.

4. Свързвате четеца си с microUSB кабел към компютъра или лаптопа, който използвахте за предните стъпки. Когато на екрана на четеца се появи меню, избирате "PC Link".

5. Копирате файла "SWUPDATE.BIN" в главната директория на четеца си.

6. Изключвате четеца от компютъра (безопасно, както се изключва USB flash drive), използвайки иконата в System tray за безопасно премахване на хардуер.

7. Включвате четеца си към зарядно устройство.

8. Отивате в "Settings >  Software > Software Update" и потвърждавате ъпдейта. Щом четецът Ви е включен към зарядно, няма да се появи съобщението, че батерията не е заредена 100%. След завършване на ъпдейта устройството Ви ще се рестартира, а файлът "SWUPDATE.BIN" ще бъде изтрит автоматично от главната му директория.

9. Ако устройството Ви продължава да не работи както трябва, изпълнявате стъпки 3 до 8 с по-старата версия на фърмуера.

P.S.
Ако и с двете версии на фърмуера устройството продължава да забива, пишете да Ви пратя версия 5.19.542, която гарантирано работи и не създава никакви проблеми.

И, да, колегата Stilgar е прав - да ползвате PocketBook и да не му сложите CoolReader е като да си купите Ферари и да го карате само на първа и втора скорост Wink

Последна редакция: пт, 08 юли 2022, 21:46 от Firmware Update

# 434
  • Мнения: 445
Здравейте,
Reader.бг читав сайт ли е? Поръчвали ли сте от там и най-вече при евентуален проблем може ли да се ползва гаранцията на книгата закупена от тях?
Ако не е от къде да си поръчам Pocket book touch lux 5?

Общи условия

Активация на акаунт