Шестокласници 2021/2022 - 2

  • 33 590
  • 733
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 150
Гимназията предпочитам да е държавна. Той за момента предпочита да остане в СМГ, ако успее. Ако не, ще се целим в някоя от езиковите.
От ЧУ единственото, което разглеждам като резервен вариант, е ПЧМГ /ако го приемат, разбира се/. Исках и прогимназиалния етап да го изкара там, но 1т. не му стигна за прием.

# 76
  • Мнения: 4 270
В ПЧМГ по наше време се влизаше без проблем и от двете ми деца. Виж СМГ, беше друга работа......... Не знам как ще е след 7 клас, но ако са мотивирани, учат и са здрави и няма някакъв психологически проблем по време на изпита, ще постигнат каквото искат. Ако не са, за където стигнат оценките от матурата. Мина ми времето да се вълнувам толкова много от изпити.

# 77
  • Мнения: 8 325
Направи ми впечатление, че след учене на немски колко години?!?!, децата ще излязат в 7 клас на ниво B1? Това е твърде ниско ниво за времето и усилията, които са положени. Нашите половината излизат с C1 по английски.

Няма идея колко езика владееш и кога си ги учила, но разликата между немският и английският е доста голяма.
Както в граматично така и в лексикално отношение.
Както знаеш ние бяхме избрали немски в ДГ. Точно защото знам трудността му и времето което отнема за да се достигне високо ниво. Избирайки друго ЧУ случайно попаднахме на английски.
Към днешна дата мисля, че може би това е по-добрия вариант за едно дете. Много по-лесен език, много по-достъпен и с много повече практика в реалният живот.
Но ниво В1 за немски в 7 клас е просто чудесно.

# 78
  • Мнения: 4 270
И ние преминахме на английски след 4 години учене на немски на различни места. Мисля си, че немският е подходящ като втори западен език след 8 клас. Английският се възприема страшно бързо и в момента без да ходят на школи са почти с А2, а до края на 7 клас си мисля, че ще минат и B1. С немския нещата ще бъдат много по-лесни, когато научат добре българската граматика след 7 клас. По мое мнение немски език с B1   може да се научи от възрастен след 3 години  посещаване на школа.
. Друг е въпросът след това къде ще го упражнява, защото изчезва от главата, ако няма постоянен ангажимент с езика.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 09:46 от malinkap

# 79
  • Мнения: 8 198
Айла, това са строго профилирани математически училища. За дете, на което му е зор математиката не бих причинила нито едно от тях. И ти сама си го разбрала това за едното си дете. Нивото в Шилер няма нищо общо с ЧУ за което ние плащаме. Направи ми впечатление, че след учене на немски колко години?!?!, децата ще излязат в 7 клас на ниво B1? Това е твърде ниско ниво за времето и усилията, които са положени. Нашите половината излизат с C1 по английски. И изобщо не говорим за разликите в нивото на другите предмети.
Парите, които съм платила до сега за частно образование на детето ми са най-добре похарчените за нея пари до тук. Но това може да го оцени само родител, който наистина е плащал за качествено частно училище.
В началното образование съм на 100% сигурна, че си заслужава напълно да плащаш за няколко добри частни повече отколкото да се пъне детето в няколкото профилирани държавни математически. Само заради славата им на добри училища.
В гимназиален етап е малко по-различно. Държавните гимназии предлагат по-голямо разнообразие от частните. Но АК и ПЧМГ са напълно достойни конкуренти.
Моето дете ще кандидатства в АК, за ПЧМГ още мислим. Освен няколкото държавни гимназии, които сме харесали.
И аз мисля като теб, НО... с три деца щеш не щеш започваш да мислиш и за "Ще останат ли пари за следващата степен за образование и за трите?", та имаме не едно наум, а три наум Wink

# 80
  • Мнения: 5 944
И аз мисля като теб, НО... с три деца щеш не щеш започваш да мислиш и за "Ще останат ли пари за следващата степен за образование и за трите?", та имаме не едно наум, а три наум Wink

Да, това е единствената спирачка. И особено, ако искаш и на трите да дадеш равни шансове и възможности.

Хоуп, знам разликите между двата езика прекрасно. Възрастен достига B2(за възрастни) за около 3 години. Дете, което го учи всекидневно 8 години също би следвало да е покрило детския вариант на B2 за това огромно време. След като от Алианса се явяват в Гьоте на B1 в 7 клас със само два пъти седмично занимания, значи дете от Шилер с ежедневно учене трябва да е способно в 7 клас да покрие поне B2.

# 81
  • Мнения: 4 270
Има голяма разлика между това да си взел някакъв сертификат и да говориш езика. Няма база за сравнение между обучението в Шилер и Гиоте.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 10:38 от malinkap

# 82
  • Мнения: 8 325
Хоуп, знам разликите между двата езика прекрасно. Възрастен достига B2(за възрастни) за около 3 години. Дете, което го учи всекидневно 8 години също би следвало да е покрило детския вариант на B2 за това огромно време. След като от Алианса се явяват в Гьоте на B1 в 7 клас със само два пъти седмично занимания, значи дете от Шилер с ежедневно учене трябва да е способно в 7 клас да покрие поне B2.

В Шилер след 4 клас езика изобщо не се учи ежедневно.
Алианса В1 не всички държат в 7 клас.
Приятелско дете ходи в Алианса от 2 клас. В1 го държа в 8 клас, С1 в 12 клас.
А както всички знаем разликата между това да ползваш езика и да си взел сертификат е доста голяма.

# 83
  • Мнения: 5 944
Ама това са екстремумите и изключенията, нали? Казано, е че с този темп на подготовка в 7 клас се взима този сертификат. А дали реално се взема вече всичко зависи колко старателно и учещо е детето. Никой учител не може с фуния да налее знания. Те и нашите половината вземат C1- не всички.

Щом едните могат, значи другите с повече часове трябва да могат същото, ако не и повече.

А Шилер защо нямат всеки ден след 4 клас? Wink А до 4 клас? А реално колко часа имат, сравнено с Алианса? Хайде да си говорим фактологично вярно нещата.

Дали ползваш езика зависи от начина на обучение и натюрела. А вземането на ниво показва на какво ниво си подготвен да ползваш езика. Предполагам знаеш, че има две части на тези изпити, които са точно "слушане и говорене"? Независимо дали става въпрос за немски или английски. А пък писането в горните нива на изпитите става доста творческо, та ако не владееш богат набор от изразни средства(т.е. да ползваш езика), няма да си вземеш нивото.
А от там нататък всичко по отношение на ползването зависи от обучавания. Дали ще полага допълнителни усилия да чете и слуша на езика.

malinkap, сравняваме Шилер и Алианс. А не Шилер и Гьоте. Гьоте имат курсове за деца от сравнително малко години. А иначе всички се явяват за вземане на ниво в Гьоте като изпитен център.

Много е простичко сравнението:
Х часове немски в Алианс(от ПУК до 7 клас) - ниво B1  за старателните.
Y часове в Шилер(от ПУК до 7 клас)  - ниво B1 за старателните.
Х<Y

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 10:59 от Fancy

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 4 546
В Гьоте А2 за деца се взема на минимум 12-годишна възраст. Сега синът ми е 6 клас и сега се яви. Учи два пъти седмично немски в Шилер. Не знам след това дали има изискване за възраст.

# 85
  • Мнения: 4 270
За Алианс нямам наблюдения, защото моите деца бяха приети в Шилер навремето. Прекрасно място, с прекрасни деца.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 11:11 от malinkap

# 86
  • София
  • Мнения: 4 032
Някой обмисля ли частно училище като целенасочен избор? Аз напоследък все по-често се замислям и искам отсега да го измислим и евентуално планираме в дългосрочен план. Като това не означава, че ако го решим, ще се неглижират изпитите за НВО!

Аз Simple Smile За разлика от преобладаващото мнение из форума,  бих финансирала гимназия и университет, ако имам възможност и си струва, а не обратното. Имам малък личен опит в това отношение, плюс впечатления от близки  деца и такова е моето решение. Но детето ми е съвсем неориентирано какво иска да прави и учи. Общо взето му върви еднакво и математиката, и езиците, отделно е и артистична, така че изборът няма да е лесен.

# 87
  • Мнения: 7 128
Голямата пропаст в образованието е в прогимназията. За този етап имах някакви варианти, не че в някои от харесваните от мен училища за този етап е имало шанс за прием по такова никое време. Гледам, както и досега да не вкарвам усещане преследването на да става на всяка цена. В седми клас спокойствието ще бъде най-важно.

# 88
  • Мнения: 11 828
Много благодаря на всички, които се включиха, беше ми полезно!

Точно защото искам спокойствие в 7. клас, предпочитам да помислим отсега за алтернатива.. Разбира се, съобразено с интересите на детето.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 21:45 от 50 Shades of Purple

# 89
  • Мнения: 1 138
Момичета, здравейте!
Моят син вече е втора смяна и се оказва, че няма почти никакво време вечер да учи по бел и мат. Замислям се за школа.
Моят син е със затруднения в преразказите, тези. Почти не са правили в училище.Учителката по бел се смени, излезе в майчинство, сега са пак с много млада учителка. 
Може ли препоръки за учител по БЕЛ от школата в Регалия или частен такъв.
Дъщеря ми ходеше в Междучасие при Шаркова и Михайлова, доволна съм но искам да опитам в Регалия.
Някакви препоръки?

Общи условия

Активация на акаунт