Професия учител - 13

  • 56 767
  • 741
  •   1
Отговори
# 615
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 187
С радост ще се откажа от класното ръководство....
Дори 150 да е на месец е недостатъчно, а за 11.50 - 46 лв.... Е безумие....

# 616
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 823
Здравейте, колеги!
Скрит текст:
Учител съм от една година. Историята ми е следната:
Миналата година лятото търсих работа в средно голям провинциален град. Както нямаше никакви места, август месец обявиха 3 - две в училища с немалко ученици от ромски произход и едно място в елитно училище с много добра база и ученици с високи резултати. Избрах това училище. Започнах работа в него. Бях класен ръководител на 6. клас; клас, който е сменил 7 класни преди мен...
Това обаче се оказа най-голямата ми грешка.
10 месеца аз давах всичко от себе си, имах отлична комуникация с родители и ученици, работих извънредно с деца със СОП, давах консултации, подготвях деца за олимпиада и т.н.
Изпратих си класа на 15 юни и на следващия ден ме извикаха от човешки ресурси. Жената там с най-наглия си поглед държеше лист и го размахваше пред мен с думите - "Днес ти е последният работен ден при нас, защото титулярът се връща!".
Бях в шок! Аз знаех, че съм по заместване и точно това ми пише в договора, но също така знам, че жената, която замествам е много тежко болна от рак и самата тя ми е казвала многократно, че няма да се върне в училище. Усетих, че работата не е такава, каквато ми я представят те - че госпожата нямала търпение да се върне и да си види класа.
Обадих се на въпросната колежка, която потвърди думите си, че тя няма да се връща, а ръководството я е помолило да си пусне молба, за да ме махнат мен!
Изключително разочарована съм! Отидох при директора, който ми заяви, че документално всичко е изрядно и каквито и проверки да пусна, няма да го хванат в нередност, а кой ще поеме моя клас и кой ще ги подготвя в седми клас по предмета, не е моя работа.

Тръгнах си от това училище с много болка и обида.
И ето ...
Отново е лято и аз отново търся работа. Отново в РУО за моя град няма нито една обява за моя предмет.
От позната разбрах, че в едно училище ще търсят учител на занималня за пети клас. Аз по принцип не искам да работя в занималня. Искам да си преподавам по предмета, но преди всичко искам сигурност, постоянен трудов договор, защото ме е страх, че някой директор пак ще иска да спести пари от мен през лятото.
Казвам това, защото сега няма да почива пари са дрехи, диференцираното и ДТВ.

Написах всичко това, защото исках да споделя тази моя болка. Това няма да ме откаже от професията в никакъв случай.
И да попитам колегите в темата:
Какви са плюсовете и минусите на това да си в занималня? В бившото ми училище тези хора бяха натоварвани с какво ли не. И като заплащане същото ли получават като останали?

Благодаря на всеки, който е прочел това дълго писание. 🙂

Anastasiya.glam, разбирам те напълно и благодаря на Бога, че не работя в сферата на образованието, защото лично на нашето семейство през далечната 2010 г. се наложи да разберем, че назначенията в тази сфера не се влияят от това, което умееш, което си доказал през годините, не се влияят и от нещото, което родителите на учениците признават като качества, умения и усилия и ти благодарят, както и не се влияят от това, че можеш да представиш и документи като потвърждение (нещо, което липсва на тези, които са назначени на твоето място), и това е само ЗАЩОТО в повечето случаи принципът е този на връзкарството.

Само този, който е събрал смелост да се измести в друг град след 20 и ... години педагогически стаж и да вярва, че неговият стаж, неговите опити, умения и отлични мнения от родители и директор имат значение за намиране на работа, само той може да те разбере. Не ми се коментира даже, но все пак след толкова години се намери ръководител, който да оцени работата на съпруга ми и сега той се чувства оценен и полезен без притеснения.

# 617
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 754
Анастасия, мога да кажа как е на занималнята 5-7 кл в нашето училище. Работно време 11-17ч. Реално прекарвах с децата от 13, когато свършваше шестия час, до 16/16.30. По принцип децата трябва да стоят до 17, но щом самоподготовката е приключила, трудно се задържат тинейджъри. От 11 до 13 се готвех за домашните. По принцип по математика пререшавах уикенда няколко урока, защото ми е трудна. По другите предмети на момента. Карали са ме да замествам по специалността ми БЕЛ, но понякога и по други предмети.
Основното заплащане е същото. Няма значение позицията ви, а само стажът. Учител ЦДО взима всички ДТВ като останалите учители. В нашето училище също получаваме определена сума т.нар класно ръководство , защото също работим с родители, водим документация. Сумата е по - малка отколкото на класния. Ако училището има бюджет, може да дава и някаква сума над минималната определена заплата.

# 618
  • Мнения: 270
Заплатата на учителите на занималня е същата като на всички останали. Разликата идва от липсата на лекторски часове, но колегите от занималнята често заместват отсъстващите , за което им се заплаща, разбира се.В занималня по- трудно се поддържа добра дисциплина и шумът е по- голям. Учениците вече са уморени, а и липсват механизмите за влияние, които имат преподавателите  по отделните предмети. Има си и плюсове- учителите на занималня не са класни ръководители, не подготвят писмени изпитвания, контролни и класни работи, не оценяват.

# 619
  • Мнения: 6 717
Дама от морето, аз съм учител в бургаско училище, ние предлагаме безплатно общежитие и много деца от селата го ползват. Пиши ми, ако детето без възможности прояви интерес към подобно предложение.

# 620
  • Мнения: 4 808
Дама от морето, аз съм учител в бургаско училище, ние предлагаме безплатно общежитие и много деца от селата го ползват. Пиши ми, ако детето без възможности прояви интерес към подобно предложение.
Благодаря, тя вече се примири, че ще учи в Поморие. Искаше да отиде в "Иван Вазов" в паралелката за дентален асистент. Говорихме ѝ да погледне позитивно на нещата, ще ѝ бъде по-лесно и ще придобие професия, но да не се отказва да продължи в университет.

# 621
  • Мнения: 6 717
Дама от морето, аз съм учител в бургаско училище, ние предлагаме безплатно общежитие и много деца от селата го ползват. Пиши ми, ако детето без възможности прояви интерес към подобно предложение.
Благодаря, тя вече се примири, че ще учи в Поморие. Искаше да отиде в "Иван Вазов" в паралелката за дентален асистент. Говорихме ѝ да погледне позитивно на нещата, ще ѝ бъде по-лесно и ще придобие професия, но да не се отказва да продължи в университет.
Жалко! При нас щеше да ползва безплатно общежитие и да следва мечтите си. Нашите деца в последствие учат за лекарски асистент, акушерки, мед сестри, фармацевти...

# 622
  • Мнения: 10
Здравейте! Имам учителска правоспособност за гимназия и прогимназия по английски език, но ми предлагат да преподавам в 1-4 клас по английски и в 5-7 по руски. Това ще има ли някакво отражение в заплатата ми и какво да очаквам?

# 623
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
На много места часовете по чужд език в начален етап се поемат от специалист за по-големите класове.
Ако часовете по АЕ са поне (50% от катедрата + 1ч.) няма да се намали заплатата. Годишната норма за ЧЕ е 648 ч., значи трябва даима поне 325 ч. по АЕ за пълна заплата.

# 624
  • Мнения: 153
Здравейте, може ли някой да ми обясни разликата между задълженията и цялостно работата между учител ЦДО и учител по предмет? Доколкото разбрах:

- заплатите са еднакви (изключвам стаж и други), както и другите придобивки като заплащане за дрехи, транспорт;
- работното време е както следва: ЦДО е от 11-11:30 до около 16-18ч (но как се събират 8 часа?), а УП работи на две смени според учебната програма (тук часовете на смените не са ми ясни);
- УП се готви и преподава по неговия предмет, организира тестове/оценяване и после ги проверява (в общи линии), а УЦДО трябва да помага при писането на домашни, учене на уроци, хранене, забавление/отдих, да се подготвя по всички предмети по програма за същия ден (или подготовка на децата според програмата за следващия ден?).

И тук се питам длъжен ли е учителят по ЦДО да осигурява всички материали за часовете по изкуства и каквото друго е необходимо, т.е. лично той или са осигурени от училището?
Отрицателните страни на УЦДО като по-неконтролируеми ученици са ми ясни. Знам и че понякога УЦДО заместват други учители, но това май се случва и на учителите по предмет, така че е неизбежно.

Ще се радвам, ако някой ми потвърди това, което съм написала и/или ме поправи, както и на всякаква друга информация по въпроса. Предварително благодаря!

# 625
  • Мнения: 77
Здравейте! Как преминахте интервютата за работа. ДАЛИ ИМАХТЕ СЪБЕСЕДВАНЕ С ДИРЕКТОР ИЛИ САМО ПО ДОКУМЕНТИ.
Предполагам е индивидуано, според директора, но за мен лично има нареден човек, щом няма събеседване.

# 626
  • European Union
  • Мнения: 1 395
В нашето училище никога не е имало интервюта.

purplemouse , учителят ЦДО не купува нужните материали, ако това питаш. Но се грижи децата да са подготвени за заниманията по интереси. Предпупреждава ги какво да си носят, напомня на родителите и т.н.

# 627
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 754

purplemouse , учителят ЦДО не купува нужните материали, ако това питаш.
Купува, купува. Когато директорът не разрешава да се принтират в училище различни материали за заниманията по интереси и на съвет вика " купете им там по една книжка за оцветяване от 2 лв", учителят е принуден да осигури всичко със свои средства. Родителите са купили бели листи и вземам от тях, но ползвам моя принтер, купувам цветни листи, лепила и под. защото все някой забравил нещо.
purplemouse  8 часа е работното време на всички учители, но не и престоят в училище. Конкретно за учители ЦДО е 6 астрономически часа от 11 до 17 или от 12 до 18.

# 628
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
Тази учебна година ми беше 28-та, като учител ( по предмети, в три различни училища) и винаги, каквото ми е трябвало си го осигурявам сама (принтирам/ копирам на личното си устройство у дома всичко, което ми е необходимо: тестове, работни листи, списъци, справки, комплекти за изпити и т.н.). За тези години да имам 5 пакета листи дадени за служебно ползване, а зареждам тонер два пъти в годината ( касета за 2500 страници)...
Каквото се сетите, листи, тиксо, лепило, химикали, моливи, картони, папки, джобове и пр., включително маркери всеки сам си купува ( от последните получаваме по 2-3 на година, а аз хабя толкова на седмица). Повечето колеги, с които общувам (работещи в други училища) също си осигуряват всичко сами.
Бившата ми шефка казваше "Моите учители получават допълнително плащане и могат да си купуват всичко сами." Това плащане беше ДМС за 24-ти май, за 15-ти септември и за Коледа....

 Бях чела една сентенция, че учителската професия е единствената, при която непрекъснато вземаш от вкъщи, за да носиш в работата....

Не казвам, че това е така във всички училища, но... В голяма част, поне в нашата област.

# 629
  • Мнения: 1 798
Здравейте! Как преминахте интервютата за работа. ДАЛИ ИМАХТЕ СЪБЕСЕДВАНЕ С ДИРЕКТОР ИЛИ САМО ПО ДОКУМЕНТИ.
Предполагам е индивидуано, според директора, но за мен лично има нареден човек, щом няма събеседване.
До сега винаги с интервю. Включително в момента търся работа и отново съм по интервюта. Късмет на всички търсещи🍀.

Общи условия

Активация на акаунт