Поликистоза на яйчниците ми е изчезнала сама.Възможно ли е?

  • 1 217
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 174
Здравейте, когато бях на 21 ми откриха поликистозни яйчници. На 24 друга лекарка потвъди диагнозата. Отказвах хормонална терапия. Вчера бях при друга гинеколожка тя нищо не ми каза за поликистоза, а за едична фоликулярна  киста 2,5 см. Възможно ли е поликистозата да се е превърнала в една голяма киста? Нищо не и споменах за поликистоза, исках да видя какво ще ми каже без да и споменавам. Тогава имах и на двата яйчника, сега само една голяма киста на единият? Трябва да пия урогестан.

Последна редакция: чт, 20 яну 2022, 12:49 от Lqnipa

# 1
  • София
  • Мнения: 13 151
Нищо не ти е изчезнало вероятно. Този синдром има много съпътстващи "екстри". Множеството кисти реално са множество антрални фоликули на всеки цикъл, които остават недоразвити и не образуват яйцеклетки или образуват некачествени такива. Поради съпътстващите хормонални проблеми, някои от тези недоразвити фоликули се превръщат в кисти (т.нар. задържан фоликул).
Състоянието следва да се следи и лекува в дългосрочен план, защото води до множество негативни последици.
Ако наистина ходиш на гинеколог през няколко години, това е прекалено безотговорно съм самата теб.

Последна редакция: чт, 20 яну 2022, 14:08 от Fever Ray

# 2
  • Мнения: 11 342
Бях с поликистоза на двата яйчника. Все ми изписваха Диане, от което се чувствах зле и пълнеех и космеех Simple Smile Плашеха ме, че няма как да имам деца с тези "кори" на яйчниците.
Спрях всичко като лечение не поликистозата.
Забременях от раз.
От десетилетия никой не я вижда тази поликистоза.

За севедение повечето жени от рода ни са с поликистоза, никоя освен мен не се е лекувала. На всички с годините е изчезнала. Не знам какви сериозни последици би следвало да имаме....

Към авторката - поликистозата в повечето случаи е свързана с инсулина. Повлиява се когато спазваш режим без въглехидтарти, има движение и редовен секс, и нормални килограми. Да не си променила начина си на живот, хранене, да си отслабнала?

# 3
  • София
  • Мнения: 13 151
Дорис, в повечето случаи безплодието е най-малкият проблем при тази диагноза.
Има и разлика доколко са повлияни хормоните. Особено пролактинът.
При много жени лекарите дават диагнозата единствено на база на броя на антраксните фоликули и така диагнозата е погрешна. Тя трябва да се поставя след изследване на хормоните и наблюдение.
Радвам се, че не си се сблъскала с проблемите, но авторката е още млада и явно недостатъчно обръща внимание на здравето си, затова е добре поне да се изследва сериозно, а не да се успокоява.

# 4
  • Мнения: 11 342
O и прлактина и кортизола ми бяха доста високи. В момента на 16 годишната ми дъщеря също. Определено е наследствено при нас.
Според мен организмът си знае какво прави и компенсира.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 151
И при нас е наследствено. За съжаление, при нас нищо не се компенсира без медицинска намеса.

# 6
  • Мнения: 2 474
Бях с поликистоза като по-млада, години наред на хормонални препарати с купища странични ефекти. В един момент ми писна и спрях всичко. Почнах да пия Инозитол + фолиева киселина и така поддържах сравнително редовен цикъл.
Забременяването изобщо не беше проблем, а след като родих най-накрая имам цикъл всеки месец. Понякога дори ми подранява. Контролните ехографии са ми нормални, само веднъж имах задържан фоликул, не че съм имала симптоми, просто тогава бях отишла на профилактика. След цикъла се спука и това беше.
Тъй че явно поликистозата може да изчезне от самосебе си, а моята беше и със супер объркани хормони, високи мъжки, нисък прогестерон.

# 7
  • Мнения: 83
Здравейте,
Аз съм с СПКЯ, за първи път чувам, че се лекува от вас.
Никога не са ми изписвали протовозачатъчни или каквото и да да е било.. При 2 години опити за бебе решихме да потърсим репродуктивен специалист. Насочихме се към Аджибадем и д-р Шефкетова. Направих си изслвдвания, всичко беше наред, освен пролактина - 4800 /при горна граница 460. Тя ми изписа фемара за стимулация на овулацията. Преди да почна да пия хапчвтата, посетих ендокринолог,който ми каза че няма смисъл да ги пия с този висок пролактик и да направя снимка на хипофизата, е оказа се че имам аденом. С прием на достинекс, успях да вкарам и него в норма. След направена спермограма се оказа че сме и с мъжки фактор 2% морфология.
Дали има надежда да се получат нещата без инвитро? Вече съм се отчаяла..

# 8
  • Мнения: 2 474
Petia13, признавам, че мъжките фактори изобщо нищо не ми говорят, но поликистозата не е такава причина за проблемно забременяване, каквато я изкарват. На мен лично ми бяха казали, че без фенестестрация на яйчниците няма никакъв шанс да забременея спонтанно, пила съм 8 години какви ли не хормони, защото цикълът ми иначе не идваше, или беше по 20 дни и какво ли не.
Години наред като бях по-млада се готвех психически за инвитро и то след лапароскопска операция.
И в крайна сметка - забременях без никакъв проблем, дори не сме правили опити… всъщност стана случайно 😆.
Тъй че ако при теб хормонално нещата са се оправили, СПКЯ не е чак такъв проблем. Вече, ако има мъжки фактор - това е друго и няма общо с теб. Надявам се, че нещата ще могат и при вас да се нагласят.
Ако не става по нормалния начин - инвитрото вече не е нещо недостижимо, около мен има няколко дечица, които са заченати така. И никакви отчаяния, знам какво е да ти кажат, че няма да можеш да имаш деца по нормалния начин, обаче на твое място бих направила и втора консултация в друга клиника.

# 9
  • Мнения: 4 406
А кой разчита спермограми? Кой ви каза за тези 2% ?

# 10
  • Мнения: 83
А кой разчита спермограми? Кой ви каза за тези 2% ?

Здравейте!
На самата спермограма пише 2% качествени, а трябва да са 4 или повече от 4%. Заключението е тератозооспермия. Ходихме и при уролог и му изписа хранителни добавки, но каза че едва ли ще подействат.
Сега отиваме за второ мнение в Надежда и да пуснем още една спермограмата, пък дано там да излезе с по - добри показатели 😊

Общи условия

Активация на акаунт