Психология - реализация ?

  • 1 421
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте, 12-ти клас съм ,но съм пред дилема дали да запиша психология след завършването.
От малка много харесвах тази професия ,но все чувах ,че много хора го записват и е трудна реализацията.
Прегледала съм всяка информация относно следването  ,но би ми било интересно да чуя нова информация от лица,които следват тази специалност . Колебая се между СУ,НБУ и ПУ и също дали изобщо да запиша тази специалност.
Резервните ми варианти ,ако не запиша психология са биотехнологии или молекулярна биология и медицинска козметика,защото химията и биологията също ме влекат.
Всяка информация би била полезна !

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 35
Привет! Аз нямам наблюдения върху психологията и реализацията, но мога да кажа следното за НБУ - имам приятели, които учат там, самият университет е известен с високите си такси, но доколкото знам е с отворени лекции, тоест каквото и да учиш имаш възможност да ходиш на лекциите на други специалности, така че ако си любознателна и искаш да намериш "своето" запиши там психология и се обогатявай в други направления. Мисля, че за психологията винаги има реализация, макар и не веднага на частно, където всъщност е по-доходоносно. За СУ, последно когато аз кандидатствах 2017г. знам, че психология приемаха трудно с високи балове. Медицинската козметика също е готина, имам много приятелки, които завършиха, но повечето от тях след това записаха медицина, за да могат да бъдат дерматолози - да поставят филъри, което отново е по-доходоносно, защото медицинските козметици до голяма степен могат да вършат работата на дерматолога, но те нямат нужните документи, за да практикуват легално тези неща. Може също да си дадеш време да се подготвиш и директно да настъпиш медицината - в козметологията като дерматолог е добре и има хляб в тази дейност, както и места. Simple Smile Надявам се да съм ти била полезна.

# 2
  • Мнения: 58
Психологът е такъв по призвание. Ако не чувстваш, че това е твоята специалност, не си хаби времето. Реализация има на много места. Най-вече в различни социални услуги, но заплащането там не е много голямо. Винаги можеш да работиш и на частно, но само с една диплома не става. Трябват различни специализации, обучения.. Само времето ще покаже дали си избрала правилната за теб специалност. Няма страшно и да сбъркаш, тя дипломата си остава  и не се знае, кога може да ти послужи. Wink

# 3
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 402
Не съм забелязала купищата психолози които бълват всяка година нашите университети, да имат някаква прилична реализация. В училището на синът ми младата психоложка е завършила в Германия. Тази година щяла да записва немска филология в СУ. Имаме познат работещ в някаква общинска организация за психологическа помощ. Познавам и трима младежи наскоро дипломирали се, деца на наши приятели. Единият работи в Декатлон, другият подрежда рафтовете в Метро, а третата е сервитьорка в Хепи. Медицината не е за всеки. Майката на момичето беше ми казала че по време на следването още след първата и втората година на два пъти  се опитала да влезе в МУ, искала после да  специализира  клинична психиатрия, разбрала че има много малко психиатри, но  не я приели в МУ. Работи в Хепи за да се издържа и като доброволка два пъти седмично в някаква организация, колкото да трупа опит.
Намирането на работа по специалността май е по-скоро въпрос на късмет.

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Следването на психология и реализацията след това изисква целенасоченост, търпение, постоянно развиване ииии малко връзки 😁 факт е, че докато се завъртят нещата, ако не е достатъчно търпелив човек, сменя сферата. Пък и ако наистина това не е нещото, с което иска да се занимава. Всичко е относително

# 5
  • Мнения: 41
Психологът е такъв по призвание. Ако не чувстваш, че това е твоята специалност, не си хаби времето. Реализация има на много места. Най-вече в различни социални услуги, но заплащането там не е много голямо. Винаги можеш да работиш и на частно, но само с една диплома не става. Трябват различни специализации, обучения.. Само времето ще покаже дали си избрала правилната за теб специалност. Няма страшно и да сбъркаш, тя дипломата си остава  и не се знае, кога може да ти послужи. Wink

Категорично ! За да се открие призванието обаче трябва и опит - житейски и професионален, а за възрастта на питащата е все още рано.

За тази професия (както и за адвокат, лекар, свещеник, разбира се и някои други), чиито основен обект  са междуличностните отношения и интелектуалният труд и импатията  са в основата й, е от значение практикуващият да не генерира стрес / да умее да го разгражда / - чрез контрол и себепознаване. 

В съвременното развитие на обществото ( през последните няколко години с оглед на възникналата ситуация)  има драстично увеличение на търсене на психологически консултации on-linе, както тук, така и в други държави. Имам позната психолог, която практикува именно това  за чуждестранна организация и твърди, че има значителен недостиг на специалисти, а същевременно се занимава и с научна дейност в университет.

В случай, че имаш възможност ( времева и финансова ) помисли би могла ли да се справиш с две специалности едновременно.  Не-малка част от студентите провеждат своето обучение за придобиване на висше образование по този начин.

Най-после, помисли ти / твоето семейство / ваши познати - имате ли контакт с лица, които практикуват в някои от областите между които се колебаеш - поговори с тях, а защо не и след 1 / 2  година да стажуваш през лятото, като по този начин ще придобиеш представа "от кухнята". От това по-добър критерий няма.

Също така си представи (независимо какво решение вземеш) как би се чувствала от всеки избор, като се съобрази и, че една част от професиите дават лична свобода / независимост - сама ще може да си планираш времето за работа, личен живот и т.н.,  а при други най-вероятно ще се съобразяваш с работодател, колеги и т.н., в което няма нищо лошо разбира се Simple Smile

За психологията може би едно от необходимите качества ( което има възможност да се надгражда  ) е да си по-скоро екстроверт, вместо интроверт като натура. 

А какви са тенденциите в бъдещите професии, виж тук (както и в други източници  в интернет разбира се), надявам се да ти е полезно:

https://forjobhunters.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D … 0%B5%D1%82%D0%BE/

https://www.online-learning.bg/profesii-na-budeshteto

Общи условия

Активация на акаунт