Два обединени апартамента - разпределение

  • 3 210
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • гр. София
  • Мнения: 141
Аз бих помислила върху такъв вариант с общо антре.


Да обединим двете стаи и двете тераси на гарсониерата в едно общо помещение ли? Това ще е голямо къртене, не бива...

Не, нямах това предвид, а избиването на един свод около метър между хола и кухня. Като хола си остава хол - дневна, а кухнята си остава кухня с тераса. Без други къртения, само вход от хола към кухнята. Виждала съм подобно сдвояване на тристаен с едностаен. Доста сполучливо. Само че бяха усвоили метър от общите части за общ вход. Незнам в случая дали е възможно. Само споделям идея.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Това с избиването на свод си е престъпно. Ако се прави, задължително се прави с много дебела стоманена конструкция, която да компенсира такъв огромен отвор и разбира се случва след съответното официално разрешение.

https://www.youtube.com/watch?v=Zqhqh5DMgWQ
https://www.youtube.com/watch?v=aQ_dLmn3zyQ
https://www.youtube.com/watch?v=jXFGy6ZtMn8

Мисля, че е излишно да кажа, че тази конструкция трябва да се изчисли от инженер.

Ако не се направи както трябва, не само, че може да не издържи някой ден на земетресение, но по-често започват да се появяват пукнатини както при вас, така и при съседите.

# 32
  • гр. София
  • Мнения: 141
Мисля, че е излишно да казвам, че това е само опция, която  е напълно възможна, след съответните разрешения и архитектурно одобрение.
Също е излишни да казвам, че няма блок в България, който да не е надупчен като швейцарско сирене без никакви документи.
Както и е излишно да казвам, че същите тези блокове не падат като круши всеки ден.
Също е излишно да казвам, че има разбира се, носещи елементи, които не бива да се рушат, но за това си има архитекти, с които авторката да се съветва. Simple Smile

# 33
  • Мнения: 68 762
Ми то в панела всички стени са носещи. Без на банята стеничките, и без фасадната стена / при някои /.

# 34
  • София
  • Мнения: 10 338
Аз бих избегнала по всички възможни начини обединен хол и кухня. В момента съм така, страхотно неудобно ми е. Миризми винаги има, от хола се виждат натуриите в кухнята по време на готвене, а и още една отделна стая си е предимство. Например идват гости и остават да преспят в хола, а домашните сутрин не се налага да ги чакат, за да си пуснат едно кафе.

# 35
  • Мнения: 83
Точно с такава цел пуснах темата - събиране на идеи Simple Smile.
Към момента желанието ни е за самостоятелни кухня, хол и три спални - толкова са на брой и помещенията. Кухня 1 и Спалня 1 са наскоро ремонтирани, няма причина да правим промени по тях, те вероятно ще си запазят предназначението. Остава да разпределим рационално Хол 1, Хол 2 и Кухня 2 на хол и две спални.
За къртенето, събарянето на стена - желанието ни е да съборим частично стената между Кухня 2 и Тераса 4. Желанието ни също е да го направим законно Simple Smile, още повече че блокът ни вече има издаден технически паспорт (строен е края на 80-те години), което вероятно поражда след себе си някакви допълнителни отговорности и задължения за нас като собственици.
Имате ли опит, запознати ли сте с процедурата по искане на разрешение за такъв тип усвояване?

# 36
  • София
  • Мнения: 10 338
Сетих се нещо друго, живяла съм в апартамент, където се излизаше на балкон пред спалня и е гадно. Тамън се преобличаш и някой цъфне отпред на прозореца. За тераса три говоря, помислете го.
На мен ми хареса идеята за трите спални в единия край, гарсониерата остава за хол с балкон (ако има място и за масичка с пейка/столове още по-добре) и обединена кухня 2 с тераса 4. В антрето бих сложила пералня със сушилна или някакъв по-дълбок гардероб или шкаф, да ми прибира прахосмукачки, куфари, рядко носени дрехи и обувки, такива неща. Или провизии.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
За къртенето, събарянето на стена - желанието ни е да съборим частично стената между Кухня 2 и Тераса 4. Желанието ни също е да го направим законно Simple Smile, още повече че блокът ни вече има издаден технически паспорт (строен е края на 80-те години), което вероятно поражда след себе си някакви допълнителни отговорности и задължения за нас като собственици.
Имате ли опит, запознати ли сте с процедурата по искане на разрешение за такъв тип усвояване?
https://renovirai.com/uslugi/ukrepvane-na-konstruktivni-elementi/
https://renovirai.com/metalni-konstrukcii/

Не ги познавам, нито съм ги ползвал, за да ги препоръчвам, но с оглед на това което виждам в техния сайт изглеждат като хора, които биха свършили много повече работа от средностатистическия пишман майстор по обектите. Или просто потърсете фирми с подобна дейност.

В общи линии аз, ако бях на ваше място щях да поискам инженер който да изчисли усилията и какви метални греди трябва да се поставят и как. Значение има и на кой етаж сте, тъй като натоварването на ниските етажи е много по-голямо върху носещите елементи спрямо на горните. Вероятно такива фирми биха били и запознати с получване на разрешение за въпросния ремонт.

По спомени от четено по върпоса - първо се правят изчисленията/проект и на база на него се получва разрешение за подобна реконструкция.

Скрит текст:
Цитат
"Това, разбира се, може да стане само с одобрен проект изготвен от инженер-конструктор с опит в областта на преустройствените ремонти. Задължително условие е той да е добре запознат с работата на различните видове стоманобетонни и зидани/тухлени конструкции. Нашият екип има богат опит и предлага както проектиране, така и изпълнене на ремонтните дейности."

В сегашния апартамент, техническия ръководител даде разрешение за максимум 25мм отвор в носеща стена, без засягане на арматурата, какво остава за правенето на отвор с размерите на врата.

Подобни конструкции се правят и когато искате да махнете стария, малък прозорец и да го замените с "френски".

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 01:48 от julian

# 38
  • София
  • Мнения: 6 095
При вариантът хол и кухня в гарсониерата и спални в едностайния трябва да се ползват входовете на двете жилища + стълбището или хол 1 да е преходен.
Иначе се стига до избеване на стени.

# 39
  • София
  • Мнения: 16 070
А не може ли да си минават през терасите?
Поне в началото авторката спомена такова намерение.
Май писа, че са усвоени и само 1 преградна стеничка трябва да се махне.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 095
А не може ли да си минават през терасите?
Поне в началото авторката спомена такова намерение.
Май писа, че са усвоени и само 1 преградна стеничка трябва да се махне.
Може, но тогава хол 1 става преходен, а той ще е нечия стая. Не е много удобно.

Общи условия

Активация на акаунт