Косопад - 22

  • 47 922
  • 781
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 23 447
Поднормен,10 при долна граница 13.Желязо и хемоглобин в норми.

# 646
  • Мнения: 27 971
Имам приятелка със супер нисък феритин- 13 и нисък хемоглобин, но никога не е имала косопад.
При мен косопадът се появи чак през 2017 г /в средата на юли разбрах за ниския хемоглобин- 76, седмица-две по-късно беше 72, желязо 3 или 3,9...нещо такова- феритинът тогава може и колкото желязото да е бил😬/. Косопадът се появи чак по това време. Цикълът ми беше станал много осъден, по 1-2 дни...А доста време преди това феритинът, хемоглобинът и желязото ми са се "стопявали"...Хематоложката каза, че е отнело години да се изчерпят депата; недоумяваше как млада жена без никакви индикации за стомашни проблеми, кръвозагуби, хемороиди, обилен цикъл и т н. може да се окаже с "такава анемия" /нейни думи/. Иначе да, преди онзи момент и аз никога не бях имала косопад, даже след раждането (а беше секцио и първият ми цикъл след това беше на 37-ми ден и във вид на кръвоизлив буквално)...🙂 Винаги преди това съм имала гъста коса, в рода ми няма плешиви мъже или жени с някакви много рядки коси...Всъщност, в началото даже ми допадаше, че ми е окапала малко косичка, за да не стои супер бухнала...😆
ДХЗ, аз като препатила, не бих се доверила на 100% и бих си изследвала железния панел/феритина по-често от веднъж годишно...😉

Последна редакция: ср, 11 май 2022, 19:24 от dolce miele

# 647
  • Мнения: 39 770
Долче, аз съм разказвала за моята приятелка. По време на първата бременност тя роди преждевременно заради анемия. Тогава анемията я отдадоха на бременеенето. По време на втората бременност се случи същото. Преждевременното раждане е нещо, което може да се случи поради анемия- и при нея е факт х2. Но никога и до сега- 14 години след първото раждане тя не е имала косопад, а нисък феритин и желязо- да.

# 648
  • Мнения: 27 971
Ами, аз имах хемоглобин 118 в началото на 9-ти месец от бременността. Съмнява ме да се е покачил значително с 1-2 таблетки Ферофолгамма за 1 месец (а и родих по-късно и трябва желязото да е паднало още), защото имах "хубавия" навик да го пия с мляко с кафе и го спрях веднага след първия месец прием и около 2 седмици преди секциото...😆  Отделно, с пиене на Ферофолгамма след откритата анемия хемоглобинът ми продължаваше да пада, макар вече да не го комбинирах с мляко с кафе, та явно просто не е моят железен препарат.😬 Родих 12 дни след термин, предизвикано (бебето беше оплетено в пъпната връв). Секцио, 3 г и 7 месеца кърмене (особено първите 2 години беше много, много често), редовен цикъл през цялото време...Косопад- на седмата година...😫 Държа да подчертая, че аз до последно преди да ми открият анемията, носех тежки торби с покупки, ходех по жегите и т.н. 😅 Въобще не подозирах, че може да имам анемия; мислех, че е ниско кръвно, от жегите, от недоспиване или умора, от стрес...Хора с по-лека анемия от моята са ме питали как съм функционирала тогава...Ами, и аз самата не знам 😆, но явно тялото си намира начин да компенсира за доста дълъг период от време. Вероятно съм била свикнала да ми е зле и за мен е било моето нормално...А и коментирахме преди, ако причината за косопада не е нисък феритин, то е логично и косата да не капе. 🙂 Явно всеки си има слабо място.
Т.е. при едни анемията може да доведе до преждевременно раждане, но при други може "просто" да се отрази зле на бебето или майката по някакъв друг начин. Може да няма косопад, но вътрешно да страдат други органи и да не достига кислород до клетките.

Последна редакция: ср, 11 май 2022, 18:47 от dolce miele

# 649
  • Мнения: 39 770
Трихологът ми беше казал, че за да има коспопад от някакви липси в организма, първо ще има други по- тежки оплаквания, по- късно може да засегне косата. Ама, ето, ти си минала без тежките оплаквания....

# 650
  • Мнения: 27 971
Не бих казала...просто си отдавах оплакванията на (почти) всичко друго възможно. 😆 Редовно бях недоспала, без енергия, задъхвах се дори от ходене по незабележим наклон нагоре...Но човек като не знае какво точно му е, някак е склонен да се пренебрегва. А имах и доста ядове със свекървата, не спях нормално заради кърменето и бях склонна много неща да ги отдавам на емоционалното напрежение...
А, да. И все си мислех, че се задъхвам от излишните килограми.😄 Бях си свикнала с моето зле, така да се каже.🤭
Сега се сещам, че не съм имала някои други много типични симптоми при анемия- нито главоболие, нито чупещи се нокти, нито суха кожа и напукани ъгълчета на устните...Но допреди няколко месеца с феритин под 20 лигавицата от вътрешната страна на долния клепач ми беше много, много бледорозова (признак за "феритинова недостатъчност").
Не знам дали са ми били достатъчно лоши симптомите, но се озовах с дефицити- Б 12, вит. Д, ниско желязо/феритин/хемоглобин; листовете от кръвните ми показатели бяха с множество стрелки надолу и нагоре от нормите...🙄

Последна редакция: ср, 11 май 2022, 19:23 от dolce miele

# 651
  • Мнения: 2 855
Имам приятелка със супер нисък феритин- 13 и нисък хемоглобин, но никога не е имала косопад.
При мен косопадът се появи чак през 2017 г /в средата на юли разбрах за ниския хемоглобин- 76, седмица-две по-късно беше 72, желязо 3 или 3,9...нещо такова- феритинът тогава може и колкото желязото да е бил😬/. Косопадът се появи чак по това време. Цикълът ми беше станал много осъден, по 1-2 дни...А доста време преди това феритинът, хемоглобинът и желязото ми са се "стопявали"...Хематоложката каза, че е отнело години да се изчерпят депата; недоумяваше как млада жена без никакви индикации за стомашни проблеми, кръвозагуби, хемороиди, обилен цикъл и т н. може да се окаже с "такава анемия" /нейни думи/. Иначе да, преди онзи момент и аз никога не бях имала косопад, даже след раждането (а беше секция и първият ми цикъл след това беше на 37-ми ден и във вид на кръвоизлив буквално)...🙂 Винаги преди това съм имала гъста коса, в рода ми няма плешиви мъже или жени с някакви много рядки коси...Всъщност, в началото даже ми допадаше, че ми е окапала малко косичка, за да не стои супер бухнала...😆
ДХЗ, аз като препатила, не бих се доверила на 100% и бих си изследвала железния панел/феритина по-често от веднъж годишно...😉
Моят случай е абсолютно идентичен, само че желязото беше 2,2, а хемоглобин 68. Причина неясна. Цикъл веднъж на 2-3 месеца, а косопадът се появи  година след това. Железният панел ми го проверяваха на 6 месеца.

# 652
  • Мнения: 27 971
Аз, когато за първи път изследвах желязото, вече приемах някакво желязо от може би 2-3 седмици, не съм правила паузи преди изследването. Може и леко по-ниско да е било преди това...Явно желязото постепенно се е изчерпвало във времето. Около 7-8 месеца преди да разбера за анемията, цикълът беше станал оскъден и много кратък (но винаги редовен) и чувах нещо като звук от махало в едното си ухо...не знам как да го опиша. Странно беше, че го чувах само в едното ухо, винаги същото. По-късно четох, че и това било симптом за нисък феритин...

# 653
  • Мнения: 23 447
О, ще се следя, няма да един път годишно.

# 654
  • Мнения: 143
Аз имам същите симптоми,  които споменахте горе .. през летните месеци постоянно чувствам умора , бързо се изморявам,  попринцип съм с ниско кръвно , при мен също цикъла ми до преди 2г беше обилен , но сега вече не е толкова , не знам дали косата ми капе от  желязото,  понеже си правих изследвания и феритина е 14,8 от референтни  11-306, желязото е 5 , хемоглобина 123 от 120-155 ... , според мен не са ок , но според лекарката ми за възрастта ми били добре / на 23съм
Правила съм и хормони в норма , вит Д -пия защото ми е в дефицит,  другите неща според лекаря са в норма

# 655
  • Мнения: 6 742
Желязото и феритина са мн ниски. Сменете лекаря.

# 656
  • Мнения: 27 971
Да, това са много ниски стойности за желязо и феритин (особено, ако няма таласемия или някаква друга по-специфична анемия)! Въпрос на време е и хемоглобинът да падне до поднормен...Как са Б 12, фолиева киселина?

Последна редакция: чт, 12 май 2022, 18:13 от dolce miele

# 657
  • Мнения: 143
Да, това са много ниски стойности за желязо и феритин (особено, ако няма така серия или някаква друга по-специфична анемия)! Въпрос на време е и хемоглобинът да падне до поднормен...Как са Б 12, фолиева киселина?


Фолиева киселина не съм изследвали,  а б12 преди 6м изследвах и беше в норма

# 658
  • Мнения: 23 447
Той и моят е в норма, но забележка към изследването казва, че съм в латентен дефицит.Референтните граници не значат, че всичко е наред.

# 659
  • Мнения: 143
Той и моят е в норма, но забележка към изследването казва, че съм в латентен дефицит.Референтните граници не значат, че всичко е наред.


Другия  месец отново ще пусна хормони и вит б12 , ще добавя и фолиевата киселина , за да видя дали всичко е наред, също и щитовидните хормони ще проверя

Общи условия

Активация на акаунт