Косопад - 22

  • 47 234
  • 781
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 27 728
Да, и моят Б 12 винаги е бил "в норма" (ок. норма 184- 890), но и винаги 189-220-280, т.е. все под "латентен дефицит <300". 😉 Сега последно излезе 263,5...🙄 След 2 месеца суплементиране по 1000 мкг дневно и 2 седмици почивка преди изследването...

Последна редакция: пт, 13 май 2022, 01:59 от dolce miele

# 661
  • Мнения: 6 729
Посетих хематолога, за месец хемоглобина от 98 е 119 и единия препарат ми го спря, остави ми сорбифера вечер и фолиева киселина  2 пъти седмично.
Разпитах го и каза, че косата побелява, но косопада не се влияе от анемията.
Моята коса обаче осезаемо изглежда по-добре и косопада намаля след приема на феропродукти.

# 662
  • Мнения: 27 728
Въобще не е вярно, че косопад и анемия не са свързани! Може и не на всеки да му се отразява в косата, но анемията не е чак толкова безобидна, въпреки че се среща често...

# 663
  • Мнения: 39 560
Кате, в каква връзка коментира побеляването?

# 664
  • Мнения: 6 729
Във връзка влияние на анемията към състояние на косата. Каза ми ако искам да се кача с него в отделението и да се уверя сама, че има жени с хемоглобин 50 и със супер гъста коса.
Лично при мен, обаче смятам, че анемията влияе на косопада.

# 665
  • Мнения: 27 728
Е, има и слаби диабетици...но пак не са с идеална КЗ, нали? По същия начин и с анемията...не е задължително всеки да го "удари" в косата, но не е ок да си с анемия. Ако не е коса, то нещо друго в тялото страда. За мен лично даже железният дефицит (желязо и хемоглобин в норма, но в долната част на нормите+ нисък феритин) беше по-зле за косата ми от анемията. Т.е. косопадът ми се появи като симптом вече на един доста краен етап от анемията. Преди това косата ми не капеше, а съм била очевидно от доста време с анемия...

# 666
  • Мнения: 6 729
Долче, съгласна съм с теб!

# 667
  • Мнения: 27 728
Леко ми е притеснително лекар да казва така категорично, че няма никаква връзка между косопад и анемия...🤔🙂 Междудругото, и косата ми не е побеляла от анемията, вкл. и в периода на най-тежкия ми косопад. Имам страшно малко бели косъмчета, не си боядисвам косата. А приятелки имат бели косъмчета още от 25-30 годишни, а не са с анемия. Та и тук можем да поспорим. Твърде много желязо също може да доведе до повече побеляване на косата, така че...вероятно истината е някъде по средата...без категоричности. 🙂

Последна редакция: чт, 12 май 2022, 22:32 от dolce miele

# 668
  • Мнения: 2 631
Моят феритин миналата година беше много нисък, но не съм имала косопад изобщо, с гъста коса съм. Въпреки това го вдигнах с добаеки и хранене до много добри стойности по времв на бременността (около 60). По време на раждането (нормално) изгубих много кръв обаче и хемоглобинът ми беше 10,5 директно след него, имах и кюртаж след това.... сигурно е бил още по-нисък януари. Отидох да раждам иначе с перфектни стойности на б12, феритин и хемоглобин 13 някъде. Косопад имах само преди раждането в 7 и 8 месец лек, а по време на бременността нямах прословутото сгъстяване и липса на паднали косми. От края на 9ти месец и особено от както родих, косата ми расте като преди супер много и бързо и изобщо не пада (както си беше всъщност и преди, много малко паднали косми при миене). Тоест при мен не забелязвам връзка с желязо и хемоглобин, по-скоро реагирам силно на хормоналните промени. Убедена съм, че косата ми се повлиява негативно от висок прогестерон по време на бременност или при прием на гестагенни противозачатъчни и е в нормално състояние като не съм в тези хормонални състояния.

Сега чакам следродилния косопад със страх, сигурно няма да ме подмине като спра да кърмя или намаля кърменето. Но според мен е до генетика дали косата реагира на ниско желязо/хормони и т.н. Въпреки това и независимо от заложеностите съм За стоймостите да се следят и вкарват в граници.

# 669
  • Мнения: 27 728
Предполагам, че хемоглобин 10,5 е 105? 🙂 Това не е чак дотолкова ниска стойност, че на всеки да повлияе на косата, може би по-скоро на силно предразположените (така да се каже). При мен се появи косопад 6 години след раждането и при доста по-ниски стойности на хемоглобин (а предполагам и феритинът трябва да е бил плачевен). Следродилен косопад нямах, никакъв. А през бременността косата ми не се беше сгъстила (то и няма как точно така да стане, освен може би при много къси коси да се забелязва сгъстяване- ако го има), но капеха макс по няколко косъма дневно, което е далеч от нормалното извън бременност и косата ми на вид беше някак по-хубава...🙂
Междудругото, имах интересен случай от изследване в чужбина...Ходих да ме изследват, изкараха ми хемоглобин 11,6 или 11,7. Аз гледах и не вярвах...Едва се влачех по улиците, имах чувството, че колкото и добре да си поемам въздух, не мога да дишам, все едно не ми стигаше кислородът, потях се от ходене по съвсем лек наклон, почти равна улица...Няма и 1 седмица по-късно, вече в България, бях с хемоглобин около 90 /което повече съответстваше на начина по който се чувствах/. Тъпото при мен беше, че в началото при много сериозна анемия приемах недостатъчно високи дози желязо, които успяваха да повишат лека-полека хемоглобина, обаче не са били достатъчни за попълване на депата и вероятно феритинът междувременно си е продължавал да пада. Но хематологът казваше, че "реагирам добре на терапията", за съществуването на феритин не спомена нищо, а за увеличаване на дозата желязо- още по-малко...Всъщност, така и не попаднах на хематолог, който да ми даде достатъчно адекватни съвети /сама се лутах/. Така че съм много "за" човек да си следи железния панел, дори и за лекарите резултати в норма да са ок...
При мен е обратното за хормоналния косопад- имам чувството, че никога не съм имала такъв, но и никога не съм имала някакви съмнения/симптоми, че нещо може да не е наред в това отношение.

# 670
  • Мнения: 4 761
набързо успях да ви прочета, че в последните дни имах много работа - и направо се стреснах като прочетох за побеляването. За 3 години почти цялата побелях отгоре, а съм млада все още - желязото ми беше под норма, феритин на долна граница, хемоглобин в норма.

Отдавна си имам симптомите на умора, но и аз го отдавах на недоспиване, претоварване, стрес и т.н., обаче напоследък много ме мъчи едно замайване - не знам дали може да е от анемията. Има ли някой друг подобен симптом? Ставам и все едно ми прималява или все едно постоянно съм на кораб. Много е гадно. SobSobSob

# 671
  • Мнения: 23 171
Аз съм така, но бях много по-зле-като депресия.Сънливост, умора, забравяне, отчаяние, плачливост….Ужас! От два месеца съм на разни добавки и съм на 80% по-добре

# 672
  • Мнения: 2 631
Това замайване при мен беше симптом преди 4 години като имах анемия. Аз го отдавах на разни диети или жегата, но при мен си беше нисък феритин/хемоглобин  и се оправи с добавки.

Последна редакция: пт, 13 май 2022, 12:47 от snowwhite12

# 673
  • Мнения: 6 729
АДрийм, провери и нива на витД и Б12.

# 674
  • Мнения: 4 761
Аз съм така, но бях много по-зле-като депресия.Сънливост, умора, забравяне, отчаяние, плачливост….Ужас! От два месеца съм на разни добавки и съм на 80% по-добре
и при мен е нещо подобно, ужасно е  Sad  какви добавки пиеш?
Ека, с дефицит съм и при двете - попълвам Д, но спрях Б12 заради желязото, че много ми падна.

Общи условия

Активация на акаунт