Отговори
# 15
  • Мнения: 8 917
Дано няма проблем Peace
На Гери й дадох към годинка и 6 месеца Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 3 064
Да питам и аз, след като е отворена темата отново. Чета с интерес тук, откакто чакам  бебе. А какво е положението с козето мляко? Доколкото знам, то е много по-близко до човешкото, в сравнение с кравето. Така ли е, наистина, и,  всъщност, изобщо киселото мляко не е ли доста... хм... демонизирано напоследък.

В този форум доста се говори за индустрията с АМ, но все си мисля, че всички тези чудовищни вреди, които се приписват на кравето мляко подранват именно тази индустрия.

# 17
  • Мнения: 4 915
Цитат
В този форум доста се говори за индустрията с АМ, но все си мисля, че всички тези чудовищни вреди, които се приписват на кравето мляко подранват именно тази индустрия.

Ранно захранване с кисело мляко се практикува най-вече в България. Най-вече заради финансови причини; или по "традиция" /с довода "и нас са ни хранили така и нищо ни няма"/, заради убеждението, че "АМ е химия, пък киселото е естествен продукт" и т.н. Всички тези доводи са недостатъчно убедителни и основателни за да се пренебрегнат рисковете от ранното въвеждане на киселото мляко. А тези рискове могат да се прочетат в много сайтове, посветени на детското здраве.

Освен това АМ не е единствената алтернатива пред киселото мляко, ако майката не може,не желае или няма възможност да кърми - има и Банки за майчина кърма. Така че препоръката да се изчаква с киселото мляко не е начин да се стимулира продажбата на АМ.

Друго - предполагам, няма нужда да изтъквам ценността на кърмата. Но ето по-долу линк към тема в съседния форум за състава на адаптираните млека, който се стреми да наподоби състава на кърмата. Прочети го и ще се убедиш, че киселото мляко по състав изобщо не може да се конкурира по отношение на хранителна и енергийна стойност.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=116208.0

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да питам и аз, след като е отворена темата отново. Чета с интерес тук, откакто чакам  бебе. А какво е положението с козето мляко? Доколкото знам, то е много по-близко до човешкото, в сравнение с кравето. Така ли е, наистина, и,  всъщност, изобщо киселото мляко не е ли доста... хм... демонизирано напоследък.

В този форум доста се говори за индустрията с АМ, но все си мисля, че всички тези чудовищни вреди, които се приписват на кравето мляко подранват именно тази индустрия.
Това, че козето мляко било най-близко по състав до кърмата, е поредния мит. Много същестевн недостатък на това мляко е недостигът на фолиева киселина, заради което децата, хранени предимно с козе мляко (все едно дали прясно или кисело мляко, направено от козе), може да развият тежка анемия.
Ето един линк, където се сравняват най-популярните животински млека с кърмата:
http://www.saanendoah.com/compare.html
Едно уточнение - кравето мляко си е краве мляко. То просто не е за човеци (не говорим за бебета, а принципно за хората - възрастните също имат куп проблеми заради млечните храни, най-често недиагностицирани обаче). От него вреди няма (в общия случай - изключвам алергиите), ако се ползва както и когато трябва в детското хранене. При всички случаи АМ е по-добър избор от квасеното за хранене на бебе - макар в него да липсват над 200 съставки, които ги има в кърмата, поне по съотношение на хранителните и минералните вещества е много по-близо, отколкото което и да е животинско мляко.

# 19
  • Мнения: 18
Кравето мляко си Е краве мляко и си е точно за "човеци".В много предприятия с вредни условия предоставят на работниците именно кисело мляко,за да неутрализират отровите в организма.Аз също съм хранена с кисело мляко от 15 ден и съм си съвсем здрава.Предполагам,че всичко си е съвсем индивидуално и едно бебече ако не може да го понесе(не се приеме от организма)то ще си покаже още при първото хранене.На мене въпроса ми беше има ли последствия след това, ако бебчето се захрани по-рано.Не съм съгласна с това че киселото мляко не е за "човеци".

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кравето мляко си Е краве мляко и си е точно за "човеци".В много предприятия с вредни условия предоставят на работниците именно кисело мляко,за да неутрализират отровите в организма.Аз също съм хранена с кисело мляко от 15 ден и съм си съвсем здрава.Предполагам,че всичко си е съвсем индивидуално и едно бебече ако не може да го понесе(не се приеме от организма)то ще си покаже още при първото хранене.На мене въпроса ми беше има ли последствия след това, ако бебчето се захрани по-рано.Не съм съгласна с това че киселото мляко не е за "човеци".
Алергичните реакции са от различен тип - има моментални и такива с отложен старт (сина ми е хранен 7 месеца безпроблемно с АМ, след което изведнъж направи алергична реакция), така че това изобщо не може да е ориентир. Анемията пък най-често се открива при рутинните изследвания на 6 месеца.
Последствията от ранното захранване (и от захранването с неподходящи храни) са добре известни - промяна в чревната флора, раздразнена чревна лигавица, непълноценно смилане на храните (което води до разнообразни проблеми - газове и подуване на корема, запек, разстройства, колики, колити, алергии - те започват именно в червата, защото белтъците на алергените минават лесно през лигавицата, когато тя е незряла или раздразнена от неподходящи храни). Всичко това остава и често има отражение именно в късна възраст, а не веднага.
Много възрастни се считат за напълно здрави, като смятат алергиите, колита, метеоризма, хроничния запек и дори гастрита и язвата си за нормални състояния Laughing

# 21
  • Мнения: 4 915
Кравето мляко е за телета.
Козето - за козички.
Човешкото - за човеци.  Wink

Всеки биологичен вид си храни потомството с млякото, което произвежда. Млякото на кравата е съобразено с нуждата на теленцето бързо да наддава, с физиологията му и енергийните му потребности.
Затова и адаптираното мляко се обработва, за да наподоби максимално състава на кърмата.

Киселото мляко е далеч от този състав. Има полезни качества, но те са крайно недостатъчни за потребностите на бебето - за телцето, организма му, за имунната система, за мозъка.

Освен това, детето може и да не си "покаже" виднага, ако има реакция - а последиците да се проявят доста по-късно. Ако почне да развива анемия, как ще разбереш на пръв поглед?
Ако прояви алергия към белтъка на млякото по-късно?.......

И защо изобщо да се рискува?

Не сравнявай възрастните с малките деца, особено с бебетата. Хранителните и енергийните им нужди са коренно различни, едни храни са безопасни за нас, са опасни за децата на различни етапи от възрастта им. Или казано по друг начин - всяко нещо с времето си.

И не всичко си е индивидуално, защото човешката физиология е една и съща при всички. Ако едно нещо е вредно за всички, то си е така, просто при някои деца се изявява с по-остра реакция и по-сериозни последици.

Но пък имаш право на мнение. Само бих искала да те посъветвам да потърсиш още информация по въпроса и да прочетеш различни източници - здравни, медицински, педиатрични и т.н.

# 22
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Free Soul, комплименти! Подкрепям те изцяло!  newsm51

# 23
  • Мнения: 18
Мисля,че съм изчела достатъчно информация, и да ви кажа честно 90% от публикациите са против даването на кисело мляко на бебетата.Аз просто нямах кърма,тогава нямахме достатъчно финансова възможност да и давам АМ и понеже послушах съвета на определени хора започнах да си квася в къщи.От 1 мес.вече яде само един път кисело мляко на ден ,останалите хранения са й пюрета ,каши и АМ

# 24
  • Мнения: 18
но мисля че не е лошо да се пие прясно и яде кисело мляко от по-големи хора.Даже мисля ,че в някои случай е полезно Simple SmileЗа бебчетата вече разбрах!

# 25
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
но мисля че не е лошо да се пие прясно и яде кисело мляко от по-големи хора.Даже мисля ,че в някои случай е полезно Simple SmileЗа бебчетата вече разбрах!
Дано сме ти били полезни!

# 26
# 27
  • Мнения: 2 677
Лично аз не бих дала кисело мляко толкова рано. Хората са го измислили - АМ, обогатено с всички необходими витамини и минерали, съобразено изцяло с нуждите на бебо. Вчера се видях с една съседка, която има бебе на месец и половина, което яде само кисело мляко.  #Crazy Няма кърма, а детенцето не е вкусвало АМ. Не смятам, че е редно.  Naughty

# 28
  • Мнения: 2 614
Кравето мляко си Е краве мляко и си е точно за "човеци".В много предприятия с вредни условия предоставят на работниците именно кисело мляко,за да неутрализират отровите в организма.Аз също съм хранена с кисело мляко от 15 ден и съм си съвсем здрава.Предполагам,че всичко си е съвсем индивидуално и едно бебече ако не може да го понесе(не се приеме от организма)то ще си покаже още при първото хранене.На мене въпроса ми беше има ли последствия след това, ако бебчето се захрани по-рано.Не съм съгласна с това че киселото мляко не е за "човеци".
Разбираш нещата буквално, това, което Хедра се е опитала да каже е, че за човек не е препоръчително (особено за бебе) да пие краве мляко, т.к. е трудно усвоимо от човешкия организъм. Човешката кърма, която е предназначена за човешките бебета е създадена от природата със състав подходящ за хора.
А не всички алергии се проявяват на момента, някои "излизат на повърхността" доста по-късно...
Много деца са захранвани с мляко, поради липса на АМ когато сме раждани, но довода"аз съм захранен така и нищо ми няма", или "аз съм гледан еди-как си и съм си здрава..." според мен (като не търся конфронтация, и не налагам собственото си мнение) са безотговорни и неподходящи за отговорен човет, какъвто би трябвало да е една майка..... Просто защото децата не са ни "дадени" за някакъв експеримент - дадох сочке и нищо му няма, дадох кисело (или прясно) мляко и нищо му няма....а ако стане нещо.... тогава детето ще остане обременено от алергия за цял живот, нали....
Успех каквото и да решиш, но дано наистина "нищо да му няма" на твоето детенце, аз за моето съм решила...  bouquet

Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 10:04 от правда_z

# 29
  • Мнения: 1 615
Естествено, че всички търсим най-доброто за децата си, но не е нужно да се заклеймяват като пагубни неща, ползвани стотици години, само защото миналата година е открито нещо ново.
И не забравйте, освен това, че всеки производител си поръчва някои "проучвания". Както производителите на ваксини си платиха, където трябва, за да се преекспонира заплахата "птичи грип" и да си продадат "продукта", така съм убедена, че и производителите на АМ си плащат за публикации за вредата от всичко останало. Слушах някъде преди време едно "компетентно" разсъждение, че АМ са по-добри и по-полезни дори от кърмата (?!)
Така че, не забравяйте все пак, че киселото мляко не е убило никоя от нас, нито родителите ни и техните родители. Не създавайте излишна паника, иначе, нищо против АМ, не ме разбирайте погрешно!
А за тези, които смятат, че някой дава кисело мляко от икономия, т.е. че някойй безотговорни икономисва от живота и здравето на детето си: моля, не се заблуждавайте! Никога не съм купувала най-евтиното и винаги съм подбирала кое и от къде го купувам, точно както се прави с всеки друг продукт, "който отговорен човек какъвто би трябвало да е една майка", купува за детето си. И сметката ми беше, че отваряйки всеки път нова кофичка, ми излиза по-скъпо от Frisolac-a и Frisomel-a, които ползвахме преди това.
Крайностите никого не са довели до нищо добро Wink

Общи условия

Активация на акаунт