Майчинството счетоводно - 92

  • 34 693
  • 751
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 828
Здравейте! Извинявам се ако въпросът не е за тук! Моя колежка живее с приятеля си и детето си /на годинка/ в София, но тя е с друг постоянен адрес, извън София /не е правила и настоящ адрес/. Детето на нейния постоянен адрес ли се води?
Тя не може да реши дали да смени своя постоянен, заради задължителната подмяна на документи, шофьорска книжка, регистрациите на двата й автомобила.. Сложно е и обмисля дали изобщо да го прави, но вероятно ще се наложи заради точките за детска градина.
Въпросът е може ли да се смени адресът само на бебето и да се запише на този на таткото в София, ако "да" - как?
Благодаря предварително!

Точки за ДГ ще си получат, дори само като посочат в платформата, че един от родителите има постоянен адрес в София. Не е нужно детето да е на този адрес записано. В случая щом бащата има постоянен адрес ще получат точки за постоянен адрес и ще имат шанс.

# 16
  • Мнения: 558
Здравейте, сигурно е обсъждано - прехвърлих темата назад, но не открих, а в интернет има противоречиви информации.
В момента съм в отпуск по майчинство (бебка е на 8м), съответно съм си на трудов договор и си пжлучавам майчински.
Имам възможност да започна работа на хонорар (вероятно това е равносилно на граждански договор). Въпросът ми е ако започна там: 1. ще ми спрат ли майчинството и майчинските и 2. какви осигуровки дължа и в какъв размер (няма да бъдат изплащани от възложителя)?
Благодаря!

# 17
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
1. Не
2, 11,98 фонд Пенсии и 10% данък
Като възложителя ги удържа  и внася.

# 18
  • Мнения: 558
В случая възложителя е чуждестранна компания, която не е регистрирана в България. Упоменато е че е необходимо работника да се погрижи за всичси tax related плащания и отчитания.

# 19
  • Мнения: 2
Здравейте
В момента съм бременна и искам да знам как стоят нещата с майчинството... Дали ще получавам някакви помощи или др. без да имам 12 месеца общ. трудов стаж
Моля ако някой може да ми даде повече информация

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
Здравейте! 😊 Следя какво пишете, но не съм срещнала нещо, което да отговори на моя въпрос.
Та, живот и здраве термина ми е август.Аз съм си на трудов договор, на минимални осигуровки и съм 11 години на това работно място.Обаче ММ работи на частно (ремонти прави), не си е направил фирма, не се осигурява, не е регистриран като безработен.Преди да дойде в моя град много години е бил в Германия и като си е идвал е плащал някакви неща.Разпарчосано вика сега 🤦‍♀️Тук е три години и плащаме само здравни и сме назад с няколко месеца.Като дойде август и се роди малчо и започнем с документацията, като се иска документ за дохода на бащата, ние какво ще дадем? Да не стане гаф и да не мога да взимам нищо заради този документ?Какво се прави в такива случаи?
Не съм наясно с тези неща, извинявайте ако въпросът ми е смотан 😇😁 Мерси!

# 21
  • sofia
  • Мнения: 4 296
Доход на бащата е нужен за детските надбавки.
Ако нямате брак, нужно ли е таткото да фигурира в документите?
От Нап се издава бележка за доходи/липса на такива за посочен от вас период.

# 22
  • Мнения: 6
Здравейте, преди 2-3 дни разбрахме радостната новина, но от тук започва притеснението дали всъщност ще мога да се възползвам от майчинство, здравните ми застраховки не са платени, за около 10-12 месеца за 4ри години назад, ще ги платим,за да мога да съм по здравна каса, но от тук на сетне започва моето чудене, за всички нужни документи..Ако може някой да ми обясни подробно, какво трябва да направя, къде да отида и т.н. Благодаря предварително.

# 23
  • Мнения: 701
Направих си изчисление за прогнозно майчинство и след полето Прогнозно дневно парично обезщетение има поле Забележка.
Какво означава, че има несъответствие между данните подадени от работодателя с тази декларация?!? Трябва ли нещо да направя? Някъде да се коригира?

# 24
  • Мнения: 1 651
Здравейте , дали някой може да ми помогне с изчисление приблизително на майчинство. Бременна съм за втори път, ситуацията е следната. От Април 2020 до началото на Юли 2020 съм майчинство първа година, от Юли 2020 до Юли 2021 съм майчинство, втора година 380. От Юли 2021 до Септември 2021 съм на работа на старата заплата, от Октомври до ден днешен съм с повишена заплата , като този месец излизам в 45 дневен. Ако има кой да ми помогне с изчислението ще дам и точни суми.

# 25
  • Мнения: 3 730
Здравейте , дали някой може да ми помогне с изчисление приблизително на майчинство. Бременна съм за втори път, ситуацията е следната. От Април 2020 до началото на Юли 2020 съм майчинство първа година, от Юли 2020 до Юли 2021 съм майчинство, втора година 380. От Юли 2021 до Септември 2021 съм на работа на старата заплата, от Октомври до ден днешен съм с повишена заплата , като този месец излизам в 45 дневен. Ако има кой да ми помогне с изчислението ще дам и точни суми.
На първа страница на темата има калкулатор
https://kik-info.com/trz/maichinstvo.php

# 26
  • Мнения: 1 651
Да , пробвах го. Попълних сумите от майчинството като болничен и избрах болничен за бременност и раждане, дали е правилно?

# 27
  • Мнения: 475
Здравейте, извинявам се ако въпроса ми е обсъждан назад, на 2 пъти ли се изплаща болничния? За предподния месец ми го изплатиха цял, преди няколко дни получих някаква сума ат нои, която не отговаря на болничния ми.

# 28
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Зависи от периода, който обхваща болничния...може наведнъж, може на два пъти...ПИК и справка в НОИ е най-лесния начин да се разбере.

# 29
  • Мнения: 105
Здравейте!
Ще взимам майчинство и за двете си деца. За първото 50%, а за новороденото цялата сума. Кои заявления-декларации трябва да подам към НОИ?
В сайта им има грешки в самите декларации и съвсем се обърках.
Едното е Приложение 2 до 410 дни, а другого Приложение 2а за остатъка до 410 дни.
Когато ги отворя са еднакви. Как да го разбирам това?

Общи условия

Активация на акаунт