Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте искам да попитам някой знае ли в следствие на какво се вдигат хормоните на щит.жлеза какво им влияе какво пречи (пр.какви храни и напитки)дали изобщо влияят? Тъй като вече от 3год.имам повишена функция на щит.жлеза и Немога да забременея заради високите хормони? Пия левотироксин от 3год но все са нагоре надолу и не могат да ми на целят дозата? Ще се радвам някой ако знае да ми даде съвет! Благодаря

# 1
  • Мнения: 759
Нещо не ми се връзва в твоята история. Левотироксина се приема при хипофункция на щитовидната жлеза. А ти казваш, че имаш на повишена функция.
Погледни темата за Хашимото.

# 2
  • София
  • Мнения: 353
Според мен си направете актуални изследвания и отидете при ендокринолог, който се занимава и е специалист конкретно по заболявания на щитовидната жлеза. Защото реално не всеки ендокринолог е компетентен. Трябва да се дозира правилно хормона и да се уточни дали имате хипо или хиперфункция. Най-общо мога да ви кажа, че проблемите с жлезата идват от стрес, а при хора, които са генетично предразположени, с времето се отключва.
Изследванията се правят на всички хормони на жлезата, не само на тсх.  
Понеже всеки случай е индивидуален, тук трудно ще ви отговорят на въпросите. При мен имаше нарушение, но после се оказа, че е в следствие на дефицит на вит. Д и реално не беше нужно да пия хормони. Потърсете добър специалист за консултация във вашия град.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 155
При хиперфункция би следвало хормоните да са понижени и да няма проблем.
При хипофинкция са повишени и затова се изписва левотироксин.
Какво са точно нивата на хормоните?

# 4
  • Мнения: 6
Ами значи тогава най- вероятно е хипофинкция защото са ми високи това е проблем от 3години вече и за това Немога да правя опити за бебе докато не се нормализират. По едно време бяха в норма и докторите ми казаха давайте вече са в норма може да правите опити и няма да има проблеми.като започнахме да пробваме опити няколко месеца и  пак последните изследвания пак показват че са се вдигнали.? 🙄Незнам демек то така може да си играем цял живот. Иначе хода редовно на изследвания да ги следим но.. За това се чудя каква е причината да се вдигат постоянно

# 5
  • Мнения: 759
Отиди на ендокринолог, който се занимава с репродуктивни проблеми и бременности. Не всеки ендокринолог ще ти даде адекватен съвет, когато целта е забременяване и задържане на бременност.

Колко високо ти е TSH-то? Преди забременяване лекарите искат да е под 2.  Иначе може да се стигне до спонтанен аборт.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 155
Диагнозата е добре да се постави от репродуктивен ендокринолог и той трябва да предпише лечение. Обичайно това лечение е за цял живот. Изписва се ХЗТ и се правят контролни прегледи минимум 1 път в годината за корекция на дозата. При опити за забременяване, когато се приемат допълнително хормони, както и в първите месеци на бременността, щитовидните хормони реагират много и обикновено се увеличават. Затова тогава изследванията може да се наложи да са и на 2 седмици. Отделно от това е добре да си изградиш хранителен режим, да приемаш и други добавки за подпомагане функцията на щитовидната жлеза и т.н. Всичко това трябва да е в тесен контакт с ендокринолог, който да е специалист по репродуктивни проблеми. Много бързо се нормализират нещата, когато се следят стриктно.
Моята щитовидна жлеза от години изобщо не работи. Въпреки това, поддържам нивата около 1, но трябва да ти се уточни диагнозата и поддръжката да стане част от рутината ти.
Успех!
Какви точно са нивата на щитовидните ти хормони? И кои от тях си изследвала? Напиши цифра.

# 7
  • Мнения: 6
Благодаря ви всичко прочетено от вас ми е наистина полезно!😊Значи последните ми изследвания показват, че TSH ми е: 5.21 Т4 е 17.1 Това е от 17.12.21 Попринцип си следя хормоните от 3 год.След като преживях спонтанен аборт в 3тия месец и тогава ми казаха да си проверя шията и от тогава се започна ходене по мъките.И реално до ден днешен Немога да забременея уж заради хормоните и вече не знам.А преди всичко докторите ми казваха че всичко ми е на ред ако искам да имам бебе, че съм напълно здрава.А за капак на всичко после и киста откриха правих си операция лапароскопия и пак ми казаха да пробвам,че вече ПАК всичко е наред за пореден път, пак почнахме с опитите и сега пак да спрем, че хормоните пак са се вдигнали.Какво мислите някакви съвети?Благодаря предварително!

# 8
  • София
  • Мнения: 13 155
Тсх трябва да е под 2, за да настъпи бременност. Запиши си час при репродуктивен ендокринолог, който след няколко корекции на дозата на л-тироксина и няколко изследвания да ти смъкне нивото на хормона.
Каква е дозата на лекарството ти сега? Да не би скоро след него да закусваш или да пиеш кафе и да му намаляваш ефекта?
Приемаш ли някакви добавки за щитовидната жлеза?
Ако искаш, погледни темата за Хашимото. Там е описано и какъв начин на хранене трябва да следваш.
Между другото, не виждам смисъл да почвате и да спирате опити при вариране на тсх. Докато правите опити,то има време да се регулира.
Още повече, че в начална бременност тсх рязко се увеличава и трябва веднага след положителния тест да се тестват щитовидните хормони и ендокринолог да коригира дозата до достигане на нива около 3-3,5 максимум.
Търсете и другаде проблем, защото е възможно да не е само щитовидната.
Какви други репродуктивни изследвания сте направили?

Последна редакция: ср, 09 фев 2022, 16:57 от Fever Ray

# 9
  • Мнения: 6
Да имам час при ендрокринолог през април!Последно приемах 75 но след последните прегледи ми вдигнаха дозата на 125 и 100(пон.сряда и петък по 100)За стотен път се променя дозата както и да е.И сега Пак чакаме да се нормализират правили сме си всякакви изследвания и пълна кръвна картина и спермограма уж вече всичко е наред,но не става.А иначе забременявах бързо първия път се получи само за 2 3 месеца, но не се задържа ше плода😔Знам,че проблема ми е не забреюеняването а задържането на плода възможно ли е това вс да е от хормоните само? Други добавки не приемам, само левотироксина сутрин и знам, че 30 мин след това чак може да се пие и яде!

# 10
  • София
  • Мнения: 13 155
ПКК не дава достатъчна информация. Възможно е и тсх да дава отражения, но е добре да направиш също имунологични изследвания, защото често там е причината за ранна загуба на бременност. Загубите във 2ри и 3ти месец по-често са следствие от хемофилия или други проблеми с кръвосъсирването или кръвопотока.
Поне 2-3 ч. е добре да не се храниш след хормона, като е добре да не ядеш глутен, да не приемаш кофеин и д-р. Също така, консултирай се дали да приемаш йод, селен, л-тирозин или друга добавка.
Провери нивата на В12 и Д3, които често се усвояват трудно при щитовидни проблеми.
Промяната на дозата е честа, докато се намери твоята доза. След това става по-лесно. Моята я наместваха с години, но сега не се налага корекция с месеци, а само напролет и при бременност.
Междувременно провери и за други възможни проблеми, щом няма проблем със спермограмата.
Имунология, вирусология, генетика и др.
В коя репродуктивна клиника са правени изследванията досега?

# 11
  • Мнения: 6
Много благодаря за информацията❤️🙏

Общи условия

Активация на акаунт