Студенти в Нидерландия - 12

  • 65 982
  • 765
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 400
За коя агенция в Амстердам става въпрос? За листа на чакащите питам. Мерси!

Ще питам и ще пиша. Hands Plus1

# 676
  • Мнения: 316
Напълно потвърждавам от личен опит за Утрехт. Миналата година беше по-лесно, макар да не бяхме на място. Сега синът ми е там и вече трети месец нямаме успеваемост. Миналата година две познати деца не успяха да започнат следването си в Грьонинген, защото не намериха жилища и си мислех, че не са били достатъчно настоятелни в търсенето. Вече усещам, че е напълно възможно.

# 677
  • Мнения: 163
В една от групите във fasebook ми излезе тази публикация. До сега не ми е попадал този сайт и нямам представа дали е читав.
Може някой да има впечатления за него и да сподели с търсещите в момента.

Цитирам публикацията
"Student Housing Eindhoven
Need housing? Try: https://clawq.com/Eindhoven Type in your housing requirements on this site & they will send you options. Not happy, then money back! (see refund policy at the bottom of the site)"

# 678
  • Мнения: 1 080
Kepeva,
И досега се притеснявах, но сега съвсем ме садна.

# 679
  • Мнения: 1 205
Здравейте! Синът ми ще бъде студент първа година в Ханзе -Грьонинген.Как е удачно да търсим квартира.През групите до сега нищо не се намира.Струва ми се ,че там има повече фалшиви обяви.Има ли някое дете,което си търси съквартирант или пък завършва и освобождава квартира.Не знам как е най добре да търсиме.Заели сме се от миналият месец,но едни казват изчакайте,тепърва щели да се освобождават квартири,а други казват да бързаме.Моля,ако някой може да помогне със съвет или с предложение да пише.
Според синът ми, по-лесно се намира квартира от групите и директно с хазяин. Скептично е настроен към агенциите.
Юли месец е прекалено късно за започване на търсене на квартира и то на нормална цена.

# 680
  • Мнения: 1
Здравейте,
дъщеря ми е приета в Fontis в Айндховен. Естествено и ние търсим квартира. По публикациите разбирам, че това е доста трудно начинание но надявам се, че е възможно. Ако някой може да предложи квартира или познава някой, който си търси съквартирантка, моля да ми пише.

Здравейте! Племенницата ми е приета също във Фонтис и всички търсим стая/апартамент. Ако искате ми пишете, може да ги съберем и да търсим нещо по-нормално за живеене, защото това което намирам никак не е приятно или пък е над 1000 евро.

# 681
  • Мнения: 41
Да споделя опит от миналото лято от Грьонинген.
В началото на юли щерката откри свободни стаи в SSH - общежития за международни студенти първа година.Всички там са новодошли в чужда държава и запознанствата и социализацията стават много бързо. Позитивите са повече от негативите.
За всички търсещи жилище за първа година - проверявайте и общежитията.
Е, сега сме пак в изходна позиция - търси се 😀, но е една идея по -спокойно .

# 682
  • Мнения: X
Относно Утрехт положението е доста …да не казвам цинична дума , но… Много студенти наемат студио от физ или канвас , за които може да се получава housing allowance и наемът поне малко намалява , но мисля че това е заем и трябва да се връща. Пак става за начална точка и после да се търси нещо на по-нормална цена.
https://www.the-fizz.com/en/student-accommodation/utrecht/
https://www.canvas-student.com/locations/netherlands/utrecht/utrecht/
Xior и Camelot също са опция.

За Грьонинген има някаква агенция , през която холандци си намират стаи.
https://schove-groep.nl/

А като цяло начинът на мислене и организация на холандците относно наемане ( и продаване) е малко по-различен от нашия. Например това да отидеш на място да търсиш нещо изобщо не е гаранция , че ще имаш повече успех . Повечето холандски студентски къщи , общежития или дори апартаменти с хазяи си имат интервю/ hospi при което съквартирантите трябва да те харесат , а това си е малко руска ролетка. Също понякога общежития или стаи в квартири могат да имат подобни цени или да са еднакво мръсни или нови. Просто е различен свят , малко или много .

И когато някой каже , че е трудно ,повечето хора ще си помислят
“ Е този пък, сигурно не е чак толкова трудно, аз ще положа много усилие и ще си намеря нещо на нормална цена.”  Ами да ама ..не съвсем. Просто да го имате в предвид , защото това беше и нашият начален начин на мислене, а после стана ясно , че ще има проблеми.

Последна редакция: пт, 10 юни 2022, 08:47 от Анонимен

# 683
  • Мнения: 6
Здравейте,
дъщеря ми е приета в Fontis в Айндховен. Естествено и ние търсим квартира. По публикациите разбирам, че това е доста трудно начинание но надявам се, че е възможно. Ако някой може да предложи квартира или познава някой, който си търси съквартирантка, моля да ми пише.

Здравейте! Племенницата ми е приета също във Фонтис и всички търсим стая/апартамент. Ако искате ми пишете, може да ги съберем и да търсим нещо по-нормално за живеене, защото това което намирам никак не е приятно или пък е над 1000 евро.

Здравейте, моята дъщеря също е във Фонтис и ние търсим все още квартира. Ако желаете се присъединяваме да търсим заедно жилище и да запознаем децата.

# 684
  • Мнения: 1 465
Аз от ужаса с квартирите продължавам да ровя за опция кола. След смяна на номера на колата следва да се плащат данъци там. Колко е на година за едно пеженце 206 примерно?

# 685
  • София
  • Мнения: 1 022
Аз от ужаса с квартирите продължавам да ровя за опция кола. След смяна на номера на колата следва да се плащат данъци там. Колко е на година за едно пеженце 206 примерно?
Не мога да помогна с данъците, но имайте предвид и гражданската отговорност в сметките, защото тя също е доста по-скъпа от тук.

# 686
  • Мнения: 1 465
Да, вярно! Е, колко ще ми струва една кола там? Само чувам ... Ооооо, много е скъпо, ама колко да в скъпо ... 1000 евро? 10 000 евро? На година ... 500 евро на година?

# 687
  • Мнения: 54
Здравейте, мога да споделя разходите на дъщеря ми за нейната кола. Тя плаща на тримесечие 450 евро за данък и 155 евро всеки месец за застраховка. Застраховката е както е в България "Гражданска отговорност", скъпа е защото тя е на 23 години и я водят като млад, рисков шофьор. В застраховката се вписва името на лицето което ще ползва автомобила. Това е което се сещам за сега.

# 688
  • Мнения: 39
Моя син кара една Микра негов набор и плаща на месец - 70 застраховка, 20 данък и 20 паркинг. В центъра на Айндховен е и се води по адресна регистрация, че има гараж към апартамента, който е даден отделно под наем и не може да ползва, та е второ паркомясто към този адрес и затова 20 евро на месец, ако е първо е 10.
Да допълня, че при смяна от бг номера на техни има еко такса за внос и още таксички, проверете си ги, че да не излезне по-евтино да си купи кола там.

Последна редакция: пт, 10 юни 2022, 16:28 от Liubka

# 689
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Относно Утрехт положението е доста …да не казвам цинична дума , но… Много студенти наемат студио от физ или канвас , за които може да се получава housing allowance и наемът поне малко намалява , но мисля че това е заем и трябва да се връща.

Това не е заем, а е субсидия, която зависи от доходите на студента и не се връща. Има строго определни условия, които трябва да се спазват, за да може да се получава.

Моя син кара една Микра негов набор и плаща на месец - 70 застраховка, 20 данък и 20 паркинг. В центъра на Айндховен е и се води по адресна регистрация, че има гараж към апартамента, който е даден отделно под наем и не може да ползва, та е второ парко място към този адрес и затова 20 евро на месец, ако е първо е 10.
Да допълня, че при смяна от бг номера на техни има еко такса за внос и още таксички, проверете си ги, че да не излезне по-евтино да си купи кола там.
Liubka много ме учудваш с този данък - аз за първи път за 10г чувам толкова нисък данък (още повече, че колата е стара, т.е. данъка е още по-висок). Също ми е чудно как му позволяват да я кара в града - има забрани стари коли (трябва да погледна от коя година беше) да влизат в градовете. Моята кола е 15г и не мога да влизам в много градове

Общи условия

Активация на акаунт