Студенти в Нидерландия - 12

  • 66 074
  • 765
  •   1
Отговори
# 660
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
Моят младеж е в Айндховен и обикаля за квартири, в агенциите отрязвали, че не работят със студенти, положението е плачевно

# 661
  • пловдив
  • Мнения: 25
Здравейте! Какво мислите за студио на 25 км от университета? Не е ли много далече и тегаво всеки ден да се пътува? Но пък като гледам какъв зор е с тези квартири... За Айндховен става въпрос.

Здравейте, дъщеря ми пътува вече цял семестър от Венло до Айндховен, много се уморява, но не е невъзможно.
Само, че разхода на месец става плюс 200 евро, ако няма безплатна карта.
Но алтернативата без подслон и пътуване, по-добре да има къде да живее

# 662
  • Мнения: 2 992
Разстояние 25 км, означава билет с влак около 5-6 евро. Има карта, с която може да ползва 40% отстъпка. Картата е 5 евро на месец.
Дъщеря ни имаше по едно старо колело на гарата в Делфт, на гарата в Лайден и едно вкъщи.
Тя имаше часове в два университета и не можеше две квартири. Е, оцеля. ( нейната карта за транспорт беше безплатна, но това не е от особено значение).
Влаковете са чисти, тихи и много хора ползват времето в тях, за да работят.

# 663
  • Мнения: 1 477
И аз мислих за подобна авантюра. За кола не се ли замисляте? Или е абсурд?

# 664
  • Мнения: 503
И аз мислих за подобна авантюра. За кола не се ли замисляте? Или е абсурд?
Имама кола детето, ако до няколко дни не намерим нещо подходящо, може и на това да се съгласим. Само не сме проучили още какви са изискванията за автомобил в Холандия с БГ номера.

# 665
  • Мнения: 2 992
Колата може да остане с български номера до 3 месеца. След това глобите са солени, освен ако няма изключения за студенти.
Проблемът според мен е по-скоро с място за паркиране/ цената за паркиране. Проверете има ли опция за безплатно паркиране около унито ( не мисля, че ще намерите)

# 666
  • Мнения: 1 477
В уни Маастрихт ни показаха подземен паркинг за автомобилите на студентите, където се влиза само със студентска карта. Имаше и колелета, и моторчета ... много яко решение. И не беше пълен. Може да се окаже решение...

# 667
  • Мнения: 39
В дългосрочен план кола с бг номера хич не препоръчвам. След 3 месеца глобите са доста високи и свалят номерата. Опцията е да я пререгистрира там и да се вози. Където където живее, ако мястото за паркиране е зона има възможност по адресна регистрация да плаща 10 или 20 евро на месец, както е зоната в София, цената се определя от общината.

Последна редакция: чт, 09 юни 2022, 13:50 от Liubka

# 668
  • Мнения: 6
Здравейте, извинете за въпроса, в какъв регистър проверявате?



quote author=biborana link=topic=1409719.msg44852811#msg44852811 date=1654181159]
Новини от нас от последните часове. Тази сутрин платих абонамент към камернет (решихме да пробваме с абонамент за 15 дни). Дъщеря ми е видяла току що пусната обява за стая с прилични условия и цена, и е писала на наемодателя. След около час-час и нещо си уговориха разговор в watsapp. Като първи реагирал на обявата, й предложиха стаята. В жилището има 8 стаи, в 5, от които живеят виетнамски студенти. В една от стаите има момиче от Холандия и другите две стаи се отдават под наем (от 1 юли). Проверихме наемодателя в страницата, която бяхте публикували за проверка - името и имота фигурират. Дъщеря ми получи и аудиосъобщение от българка, която е живяла преди време в същото жилище - момичето е обяснило, че наемодателя е коректен (това по инициатива на наемодателя).
Притесненията ми идват от това, че наемодателя като че ли препира за подписването на договора и плащането. Когато дъщеря ми го е попитала в какъв срок трябва да върне отговор, господинът е попитал защо не иска да отговори веднага. Съгласил се е все пак с това, че искаме да го проверим. Друго, което ме притеснява е липсата на оглед ... Дали прекалено много се филмирам?! След толкова прочетени предупреждения за измами и коментари на потърпевши, всичко ми се струва съмнително. А определено трябва и да се действа, защото всички се убеждаваме колко е трудно да се наеме жилище.

Zhenshen11, не се филмирай прекалено. Точно така действат холандските наемодатели, когато отдават директно, без агенция (обаче се спестява такса за агенцията). Особености на "ленд-лордовете":
1. Първият печели - подчертах го за всички търсещи квартира. Организирайте се така, че да сте между първите 3-ма обадили се.
2. Щом сте го проверили в регистъра, няма страшно. Аз публикувах линка, но когато дъщеря ми търсеше, не го знаех.
3. И при нас стана така - съгласи се на отсрочка за отговор до другия ден. Подписване на договор и получаване на капарото в брой веднага. Реално стана на следващия ден, защото той е бил зает. Естсествено подписаха разписка. Дъщеря ми е говорила със съседката си - 1:1 така е действал и при нея. Миналият август пусна друга стая под наем - пак я беше дал за по-малко от 24 часа.
Човекът се оказа коректен - живее над 1 година там и не е имала проблеми. И квартирата, и той си имат някои кусури. Но нищо не е перфектно.
Успех!
[/quote]

# 669
  • Мнения: 6
Здравейте! Синът ми ще бъде студент първа година в Ханзе -Грьонинген.Как е удачно да търсим квартира.През групите до сега нищо не се намира.Струва ми се ,че там има повече фалшиви обяви.Има ли някое дете,което си търси съквартирант или пък завършва и освобождава квартира.Не знам как е най добре да търсиме.Заели сме се от миналият месец,но едни казват изчакайте,тепърва щели да се освобождават квартири,а други казват да бързаме.Моля,ако някой може да помогне със съвет или с предложение да пише.

# 670
  • Мнения: 78
Здравейте, моята дъщеря е приета в Еразъм в Ротердам. Приемам всякакви съвети за квартира (която се оказа солен и труден за решаване проблем) и живота в Холандия като цяло. За какво трябва да внимава и т.н. Родители сме тревожим се. Благодаря предварително и успех на всички деца 😊

# 671
  • Мнения: 256
Здравейте, моята дъщеря е приета в Еразъм в Ротердам. Приемам всякакви съвети за квартира (която се оказа солен и труден за решаване проблем) и живота в Холандия като цяло. За какво трябва да внимава и т.н. Родители сме тревожим се. Благодаря предварително и успех на всички деца 😊


Здравейте , много е трудно да се намери квартира на нормална цена, която да не е тежест за родителите, аз се опитах да намеря семейство, на което детето им ще учи в Утрехт и заедно да са двете деца, но явно чрез тази група няма да стане, повечето хора са като нас , просто търсят, затова сме решили другият месец да отидем до Нидерландия и дано имаме късмет да намерим квартира на нормална цена.
Успех Ви пожелавам.

# 672
  • Мнения: 1 407
Ако има родители или деца, които са успели да намерят чрез лично посещение по агенциите, ще е добре да напишат впечатление. Аз откакто чета и пиша в тази тема 3 години вече, не съм срещнала някой да е споделил такъв опит. Вероятно има, ще е полезно да го знаем. Личното ми мнение е, че холандците не обичат да ги препират и натискат - имат си собствен ритъм на работа.
Наскоро детето ми сподели, че специално за Амстердам имало места, за които се записваш в листа на чакащите поне една година предварително. И пак не е сигурно, че нещо ще се намери.
За Грьонинген съм писала и аз и други родители доста, търсете назад в темите.

# 673
  • Мнения: 1 477
За коя агенция в Амстердам става въпрос? За листа на чакащите питам. Мерси!

# 674

Общи условия

Активация на акаунт