Студенти в Нидерландия - 12

  • 67 353
  • 765
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 437
Това е най-оптималният вариант. Може да си изберете влак с едно прекачване или две - няма съществена разлика във времето. След влака взимате автобус до летището. Ако имате нужда от още упътвания, на разположение съм.

Последна редакция: пн, 13 юни 2022, 10:00 от chervenokoska_2

# 706
  • Мнения: 18
Това е най-оптималният вариант. Може да си изберете влак с едно прекачване или две - няма съществена разлика във времето. След влака взимате автобус до летището. Ако имате нужда от още упътвания, на разположение съм.

Благодаря много, ще ви пиша на лично, за да не разводняваме темата с частни въпроси Simple Smile

# 707
  • Мнения: 233
Синът ми се върна след 5дневен престой в Айндховен в опит за търсене на квартира, положението е плачевно, отишли са на няколко огледа, но за всяка квартира имало по 50 желаещи, уж за един апартамент ги харесал наемодателят, но после звъннал, че други кандидати предложили повече пари, изобщо всякакви черни и мургави предлагали пари над обявения наем и ставало като търг, аз лично вече съм отчаяна, още повече, че моят младеж заяви, че в дупка нямало да живее...сега ще чакаме Фонтис дали ще предложат нещо, уж щели да намерят квартири за първите кандидатствали, моят син твърди, че е от тях, така че чакаме юли
Само  предопредете синът си , че  там квартирата е едно от най-важните неща ,а тези които предлга Фонтис  за по приемлива сума са около 8-10 кв..не ,че няма и от 1500 евро,но каквато и да е е само за 6 или мах- за 1 год Тъка ,че е добре всички които си мислят, че нещата са като в БГ,да седнат и прочетат малко назад.Преобладават стаи за студенти   -пак повтарям с квадрати около 8-10 кв. като имат обща кухня и понякога само една баня и тоалетна ,някъде по 2-което е предимство.Дели се кухня и хладилник, ако въобще има такъв.Много е трудно намирането на квартира ....много , но не е невъзможно ,ако си реалист!!!! Като цяло живота на студента е изпълнен с трудности  една от които е да стои в тесничка  а някъде дори необзаведена квартира.Има деца които спът на дюшеци 1-2 мес, докато не си обзаведат.Добре е децата да го знаят ,защото имайки големи очаквания за лукс, купони и удобства ,често след 1 семестър се прибират изхарчили една камара пари на родителите си.
Не искам да засегна никого,опитвам се да бъда максимално ясна!

# 708
  • Мнения: 58
Здравейте, напълно споделям написаното от pali78. Моята дъщеря е четвърта година студентка, първата година беше на общежитие и още от април намерихме квартира за втората година, едновременно плащахме три месеца и общежитието и новата квартира. За новата стая която е 6 кв.м платихме текущия наем + един наем депозит+ още един който е комисионната цена на агенцията. Вече три години тя непрекъснато опитва да намери  нова квартира  въпреки, че работи, има хубава заплата и отговаря на всички  изисквания. В къщата са 6 студенти, всеки си има стая, има една баня, една тоалетна и една кухня които са споделени, пералнята също е една и е с график. Миналата година 25 000 студенти останаха без квартира и бяха на палатки, тази година се очаква да са около 50 000.
Студентите които са извън ЕС са с предимство и в общежитията и в университета защото, ако на нашите деца таксата е 2 000 евро, то тяхната е 9 000 евро. Та мисълта ми не е да отчайвам децата, а да им кажа реалността. Вчера от агенцията пратиха писмо, че квартирата от 01.07.22г.  се вдига и така стаята 6 кв.м е 400 евро.

# 709
  • Мнения: 517
Миналата година 25 000 студенти останаха без квартира и бяха на палатки, тази година се очаква да са около 50 000.

25 000 студенти на палатки цяла година ли?

# 710
  • Мнения: 4 160
Ако не си намериш квартира и се откажеш, от университета връщат ли таксата или тя се заплаща чак септември ? То явно ще учиш там където намериш квартира, а не обратното.

# 711
  • Мнения: 58
Някои университети предлагат палатки на студентите си, през това време те си търсят квартира, някои се отказват и се прибират. Приемът на студенти е по-голям, защото още първата година отпадат 1/3. Има много студенти от миналата година, които са били онлайн и сега и те търсят квартира. Нидерландия е три пъти по-малка от България, а населението е 17млн. От тук идва проблема.

# 712
  • Мнения: 1 970
В някои години и настаняване на шлепове е имало, преоборудвани като общежития....

А парите за непредоставена услуга винаги ще си вземете в Холандия, не се тревожете.
Има известна сложност, породена от това, че не навсякъде се приема плащане с карти, различни от холандските, както и евентуалните банкови преводи, които някои унита приемат чисто технически им отнема повече време за да дадат нареждане за връщане на сумата , но ще си вземете парите.
В този смисъл най-удобно е да се посочи при записването плащане чрез директен дебит всеки месец , но това работи само за холандски карти, и за повечето западноевропейски карти, с български не става, достъпността по СЕПА не е в такава степен, че да са разрешени директните дебити.

# 713
  • Мнения: 517
Шлепове...палатки... а взимат ли се някакви мерки? Примерно като се строят общежития? Или се приемат всички желаещи пък да живеят на улицата.

# 714
  • Мнения: 6 582
Ама защо? Тамошните студенти надали са с нашето българско разбиране че някой с нещо им е длъжен-университета, държавата, арменския поп..
Просто е - отиването да учиш е комплексно нещо- не е само университета, ами също проучваш битовата страна. Ако не те устройва-избираш друг университет, град, държава. Неслучайно са тези призиви от линковете, които споделят университетите- хората да помислят за всички аспекти преди да тръгнат. Места в университетите има, места за живеене-недостатъчно. Проблема назрява от няколко години, вероятно се разчита хората да се информират преди кандидатстване.

# 715
  • Мнения: 4 160
Аз пък мисля' че студентите трябва да се фокусират върху обучението' а не върху битовизми' та това също е част от доброто образование. Може и да преглътнеш да живееш в 6кв 3 години и да споделяш обща баня' но до последно да не знаеш дали ще има къде да живееш и да спиш на палатка ми се струва прекалено.
Освен в Холандия' къде другаде може се получи качествено образование ' не твърде скъпо?

Последна редакция: пн, 13 юни 2022, 23:07 от The Invisible

# 716
  • Мнения: 6 582
А тук студентите не се занимават с битови въпроси и живеят в по-голямо пространство ли? Не живеят ли по трима в ОБЩА стая в общежитията на студентски? Сигурно им се пада на всеки по-малко от 6 квадрата. Никой не казва че там е цветя и рози, но хайде да гледаме реалистично на нещата. И да- ако детето ми кандидатстваше сега, може би бихме преосмислили и може би бихме имали резервен вариант тук или на друго място, спрямо другия език, който владее.

# 717
  • София
  • Мнения: 6 003
Има разлика. Тук е тясно само в общежитията, но затова пък са най-евтиният вариант. В градовете има квартири без ограничения. Качеството на живот зависи от финансовите възможности. Има родители, които дори купуват апартамент на студента, за да не е под наем.
Няма място за сравнение между Холандия и България в това отношение.

# 718
  • Мнения: 2 190
25 000 студенти на палатки цяла година ли?
'Само' няколко месеца или седмици. Поне така пише в двата линка, дадени наскоро в темата за Грьонинген и Утрехт. (Информацията е сила, четете линковете, за да сте пред другите).
Пиковият период е от началото на учебната година - много от завършилите не са освободили квартири, а новвоприетите идват и  трае 6-8 седмици, значи септември-октомври. Общо за 2-3 месеца ситуацията се успокоява, т.е. през декември.  Много студенти в този период са на хотел, което е скъпо.
В някоя от предните теми, от опит, бяхме стигнали до същия извод.
Затова препатилите даваме съвет да направите компроси - да (пре)наемете нещо за 2-3-5 месеца. После се освобождават квартири.
Шлепове...палатки... а взимат ли се някакви мерки? Примерно като се строят общежития? Или се приемат всички желаещи пък да живеят на улицата.
"Шлепове...палатки..." също са мерки, които някои университети вземат за пиковия период.
На места се строят нещо като общежетия - но те не са евтини. Бях дала линк за Маастрихт - миналата година са направени 250 студия тип "контейнер" (луксозни) за скромната сума 600 + евро на месец. Есента ще пуснат още 600 стаи.
Тук е тясно само в общежитията, но затова пък са най-евтиният вариант. В градовете има квартири без ограничения. Качеството на живот зависи от финансовите възможности. ...
Няма място за сравнение между Холандия и България в това отношение.
И в Холандия има квартири без ограничения, но на 800, 1000 и нагоре евро. И там "Качеството на живот зависи от финансовите възможности. ..."

Последна редакция: вт, 14 юни 2022, 00:22 от biborana

# 719
  • Мнения: 1 988
Всъщност в Холандия има цялостен недостиг на квартири. Не само за студентите, а и за местните. Миналата година имаше големи протести против липсата на места за настаняване и високите цени.

Общи условия

Активация на акаунт