Какво е новото при мен:

  • 20 192
  • 284
  •   1
Отговори
# 255
И аз да се включа по темата какво ново.
Може би благодарение на вас и на прочетеното във форума в събота вечерта съпругът ми предложи да действаме вече по въпроса с осиновяването и днес бяхме в ОЗД да се срещнем с отговарящата за осиновяванията.
Дадоха ни списъка с документите, които ще ни трябват, като за мен явно някои документи ще се вадят от два града. Обясниха ни основните неща, жената беше много любезна, задавахме и много въпроси.
Това, което може би ще се окаже спънка е, че искат задължително среща и с моите и с родители на съпруга ми. Както ви бях писала преди - със свекърва ми не сме в добри отношения, като имаме съмнение, че тя ще бъде против осиновяването. Мислихме да и кажем едва след като ни предложат дете, за да си спестим много неща. Попитах социалния работник дали би било проблем ако родителите на някой от осиновителите са против осиновяването. тя каза, че не е имала такъв случай, но такава среща- с разширеното семейство както ги нарече била важна за доклада, защото  за тях най-важното е детето, тоест дали при нежелание от страна на едните родители на осиновители тяхното отношение няма да попречи да се изгради една добра среда за отглеждане на детето. Искат ни 3 препоръки от приятели, с които ще се срещнат и ни казаха, че 3 месеца след като подадме документи ще имаме решение.
Още сма малко ...замислени от срещата, защото беше само преди час, но се надявах да не искат среща с родителите на съпруга ми, защото сме независими от тях във всяко едно отношение. Просто си представих ако тази среща се проведе без нас(то и с нас едва ли ще има значение) свекърва ми може с разговора да ни навреди толкова много, още повече, че ще е наясно, че този разговор е от значение при изготвяне на доклада.

# 256
  • Мнения: 36
Брамбалина,така съм изненадана от това,че ще има среща с вашите родители.Не знам откъде си,аз съм от провинцията-от Северозападнала България и при нас нямаше такова нещо.Веднъж ходих в Отдела за закрила на детето за документите,когато ги комплектовахме/което ни отне 2 месеца/ ходихме със съпруга ми на интервю и веднъж те дойдоха в къщи,за да видят условията,в които живеем.Вече 5 месеца сме осиновили детето и веднъж в началото дойдоха на анкета в къщи и преди няколко дни ми се обадиха по телефона,за да направят втория доклад.Те явно карат малко през пръсти,де, но това не ме притеснява.Ние специално казахме на свекър ми и свекърва ми няколко дни преди да вземем детето от дома именно защото аз не бях много сигурна в техните реакции.Тогава бях на такъв хал,че изобщо не ми се слушаха глупости.В интерес на истината те приеха новината почти нормално,още повече че мъжът ми не искаше да говори с тях,та се наложи аз да се обяснявам.Освен успех няма друго какво да ти пожелая,но явно е наложително да си поговорите с тях.Ако живеехте в едно жилище,разбирам,ама така....

# 257
Точно в Северозападна България сме Confused, явно за всички отдели е различно.

# 258
  • Мнения: 128
  Мисля, че ситуацията в някои отдели е трагична - на мои познати, хора,независими във финансово отношение, но живеещи в една къща/на отделен етаж/ с родителите и бабата на момичето са поискали пълен комплект медицински изследвания,вкл.спин и васерман и на родителите,вкл.бабата!!! Смятам,че трябва да се реагира на подобни изстъпления,но не знам как точно.

# 259
  • Мнения: 1 843
Проблема, каримона е, че когато сме в началото, сме готови да преглътнем всичко за да стигнем до крайната цел...а, когато нещата не зависят вече от тях, ни грабва ежедневието и нали знаеш - който не носи зло в сърцето си, зло не помни!

Но наистина тези разлики стават внушителни и бих казала, че звучат донякъде нередно! Възможно ли е всяка агенция, законно да се ползва с подобни свободи и да действа по свое усмотрение???
И как можем да бъдем сигурни, че всички тези действия са правомерни?

# 260
  • Мнения: 120
Как може такива неща да се случват? Не ни ли стига другото, ами и тези глупости?
В някои региони буквално се подиграват с нашите неволи, но като незнаем къде и как да се жалваме, остава ни единствено този форум и взаимната ни подкрепа.

# 261
  • Мнения: 128
 Точно затова и аз казвам, че не знам какво да се направи защото да зависиш от някого и  и да търпиш унижения на някои им идва в повече. Аз лично нямах подобни проблеми ,но моите познати бяха на път да се откажат.Все още не знам какво са решили,силно се надявам да държат на решението си.А на една друга позната бяха казали,че имат право да осиновяват деца само жени на възраст до 42 години /тя е на 43/... А според закона няма ограничения, трябва да има определен мин.брой години разлика във възрастта.

# 262
  • Мнения: 1 843
Вижте, малко е дълго, но си струва да се прочете, най-малкото за да знаем, че и ние имаме някакви права. Аз лично, съжалявам, че едва сега открих наличието на подобен кодекс. Бих си спестила доста нерви преди месеци.

http://www.assa-m.com/n_dokumenti7.htm

# 263
# 264
  • Мнения: 3 715
Аз мисля, че по отношение на различните изисквания и своеволията на ОЗД-тата биха могли да ни помогнат от БАОО като организация-представител и на осиновителите и да се наложат единни изисквания към всички кандидати, а не по телевизията да се дават репортажи само за проблемите на кандидат-осиновителите от чужбина.

# 265
  • Мнения: 3 715
ДарЗаМен, това, което си намерила е много интересно, но е само едно добро пожелание. Няма правна стойност.

# 266
  • Мнения: 1 843
ДарЗаМен, това, което си намерила е много интересно, но е само едно добро пожелание. Няма правна стойност.

Не съм убедена. Етичния кодекс си е документ с правна стойност. Или поне, както някой зададе въпрос - основание за жалба, ако социалния работник е действал в разрез с него.

Относно различията в схемата на проучване, в различните агенции, не знам още къде да почерпя информация, но ще се поинтересувам със сигурност.

# 267
  • Мнения: 3 715
При всички случаи трябва да се допитаме до по-висшата им ивстанция. Аз също днес ще се поразровя и ще прозвъня тук-там.

# 268
  • Мнения: 3 715
Ето координати на Агенцията за социално подпомагане:
 гр.София ул."Триадица" №2
Телефони за връзка : (02)  8119 607
                                    (02)  935 05 39

E-Mail : asppr@asp.government.bg
Мисля, че там трябва да попитаме кой определя правилата и защо не са единни за всимки ОЗД-та.

# 269
  • Мнения: 160
zдравеите моми4ета,
аz искам да попитам дали е уда4но според вас да се обаждам и питам/досаждам/на соz.?
има ли надежда да се сабудиат и сетиат zа мен и естествено да ми предлойат детенzе или е по добре да се вауража с тарпение и 4акам?
какво  сте ме посаветвате?

това 4акане е толкова жестоко особено когато не работис/каzаха ми 4е сте стане много барzо все пак ниамам притенzии zа происхода/и сапругат ми бесе на мнение,4е ниама смисал да zапо4вам работа Rolling Eyes

може ли да ми кажете дали е ваzможно в последствие  да се регистрирам и в други градове и как става това?

Общи условия

Активация на акаунт