Дванайсети клас(2021-2022) - Изборът

  • 56 688
  • 749
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 13 236
Ирка, благодаря за пожеланията!! ❤️❤️❤️ Ще се нареди всичко за наборите, вярвам в това!
Беллора, много благодаря за споделеното! Много ми е полезно! Ще пиша на лични.

# 91
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 576
Vache отговорих ти на ЛС.  Само ще допълня , че въпросната мрежа е доста популярна в Русия. Племенницата ми следва медицински   групи в които се публикуват учебници, линкове към видео лекции, медицински процедури и прочие с над 500 000 абонати. Синът ми също ги е ползвал за материали по профилираната си подготовка, примерно за презентации и т.н.

# 92
  • София
  • Мнения: 178
Здравейте, нахлувам в темата със следния въпрос: Ако се яви гимназистката на кандидатстудентски  изпит по АЕ и матурата ни също е по АЕ, а този предмет е балообразуващ за желаната специалност, какво следва като избор? За СУ питам, коя от оценките ще се включи в балообразуването? Въобще има ли смисъл да го правим?

Редактирам с допълнително питане. В балообразуването на спец. Психология да речем,  участват оценки от дипломата за средно образовани по "Социална психология" и "Психология на личността"- предмети, които не са изучавани в училището, а в условията за кандидатстване на СУ е записано:
Чл. 4. (1) В Софийския университет “Св. Климент Охридски” могат да кандидатстват за всички специалности, форми на обучение и основание за прием лица, отговарящи на следните условия:
.....
2. да имат балообразуващи оценки в дипломата за средно образование за съответните специалности, съгласно приложение № 2.

Като ги нямат, не могат да кандидатстват ли?
Ще ми бъде много полезно, ако някой помогне с разяснения.

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 18:47 от jujuna

# 93
  • София
  • Мнения: 5 183
Ако се яви на ДЗИ  по АЕ, в балообразуването ще участва  оценката от ДЗИ.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 394
В СУ не е така. Балът се образува от конкурсни оценки /ДЗИ или кандидатстудентски изпит/ и от балообразуващи оценки от дипломата. Ако за конкурсни оценки за дадена специалност се приема и кандидатстудентски изпит и ДЗИ, и кандидатът е положил и двете, в балообразуването ще участва по-високата от двете оценки /тази, която формира по-висок състезателен бал/. ДЗИ измества само окончателната оценка от дипломата по същия предмет.
По второто питане - въпросните предмети са дадени като алтернатива заедно с редица други предмети, така че няма да е проблем.

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 19:37 от sanaka

# 95
  • София
  • Мнения: 5 183
В СУ не е така. Балът се образува от конкурсни оценки /ДЗИ или кандидатстудентски изпит/ и от балообразуващи оценки от дипломата. Ако за конкурсни оценки за дадена специалност се приема и кандидатстудентски изпит и ДЗИ, и кандидатът е положил и двете, в балообразуването ще участва по-високата от двете оценки.
Говорим за цялостното балообразуване.

# 96
  • Мнения: X
Общо-взето и двете сте прави.
  Санака - в частта кандидатстудентски изпити/държавни зрелостни изпити, ganis - в частта с оценка от дипломата.
Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.
Възможно е да има изключения. Не съм преглеждала специалностите в СУ една по една.

# 97
  • София
  • Мнения: 12 394
Да, когато ДЗИ участва като балообразуваща оценка от дипломата, той измества окончателната оценка от курса на обучение и аз това съм го казала. Но питането на потребителката е за конкуренцията между кандидатстудентски изпит и ДЗИ - тогава се взима по-благоприятната оценка. Не знам какво се разбира под "цялостно балообразуване".

# 98
  • Мнения: X
Е, редактирала си се след като аз съм писала, затова не съм го видяла.
Така или иначе мисля, че е добре и двете неща да се знаят.

# 99
  • Мнения: X
Съвсем прясно от МОН.


По-малко затворени въпроси и повече със свободен отговор ще има на задължителната матура по български език и литература (БЕЛ) през тази година. Тя ще се проведе на 18 май.
За първи път зрелостниците ще могат да избират между две отделни теми – за интерпретативно съчинение и за есе. Това предвиждат новите изпитни варианти. По тях учениците трябва да покажат функционална грамотност, както и добри умения за създаване на текст, извличане и интерпретиране на информация.
Общият брой на въпросите остава непроменен – 41. С избираем отговор вече ще бъдат само 22 от тях – с осем по-малко от миналата година. 16 ще са задачите с кратък свободен отговор, които няма да изискват възпроизвеждане на наизустена информация. Други две ще са за създаване на текст в рамките на 4-5 изречения.
Въпросите ще са разпределени в първите две части на матурата и за решаването им зрелостниците ще имат общо 120 минути. В едната ще трябва да покажат знания по правопис, граматика и пунктуация, както и да извличат информация от един или повече текстове. Другата част ще е с лексикални и литературни задачи. За още 120 минути в третата част младежите ще трябва да напишат интерпретативно съчинение или есе. Темата за съчинението ще е по проблем от една или няколко творби.
Формулировката за есе ще включва житейски проблем, залегнал в едно или в няколко литературни произведения, или такъв, който не е обвързан с художествен текст.
Проверяващите учители ще следят за прецизното формулиране на теза и за нейното последователно и целенасочено аргументиране. Освен това ще се оценяват интерпретирането и разпознаването на елементите на художествения текст при писането на съчинение, разгръщането на всички аспекти на поставения проблем и отстояването на собствено мнение при есето. Традиционно учениците трябва да покажат, че познават правописните, пунктуационните, граматичните и лексикалните норми. Критериите за оценяване на текста бяха предварително обсъдени с преподаватели по БЕЛ и дългогодишни оценители.
И през тази година максималният брой точки на матурата ще е 100. Съчинението или есето ще носят най-много 30 т., а затворените въпроси – 22 т. Изпитът се смята за издържан при минимум 30 т. Тоест, дори зрелостникът да отговори правилно на всички задачи с избираем отговор, това няма да му гарантира успешно представяне и диплома. Досега за това бяха необходими 23 т., които можеха да се съберат от въпросите с избираем отговор.

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 534
Има ли от наборите, такива които ще се явяват на предварителните изпити по математика в ТУ София?


И ние.

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 5 039
Ох, моят се отказа засега от ТУ. Щял да кандидатства само в СУ.
Аз съм по-скоро за ТУ, ама решението си е изцяло негово.
Но не ме бърка много и да не бъде студент догодина - има си специалност, има глад за кадри, ще поработи една година, пък ще реши учи ли му се и какво...

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 534
Тревожим се и ние, но май до там. В училището, уж елитно цари пълно безхаберие.Заместници, на които изобщо не им пука, преподавателят по математика заяви, че няма да преподава онлайн...

# 103
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 641
Да ви кажа, в Бг си знаете датата и мястото на бала две години преди него, тук днес изпратиха имейл кога и къде ще им е балът! Датат е 7 Май, така де, два месеца преди събитието, няма да го мислим една година преди него Grinning 
А Дени миналата седмица излезнаха със сестра и до близкия МОЛ, сестра и да си купува някаква дреха и се върнаха с рокля за бала. Ей така много обичам. Без много чудене и маене и без да ме занимават мен. Влезнали в един магазин, пробвала 3-4 рокли и въпросната много и харесала и решила тя да е.  В следващите два месеца остава да измислим кецовете Grinning

И да споделя. От три седмици тук в училищата вече са без маски. Голям кеф. Първият ден като отидоха на училище без маски, наборката се прибра супер щастлива и каза, че е чудесно да дишаш свободно отново. От Понеделник вече навсякъде сме без маски. Само в болниците май останаха да се носят.

# 104
  • София
  • Мнения: 3 536
А според мен и в градския транспорт маските трябва да останат.
В магазини, театри, кина, ресторанти и хотели, училища, работни места - ми е все едно. Но в ГТ все някой кашля и плюе върху останалите. Не е задължително да е болен, просто е гадно. А е само няколко минути сутрин, не е кой знае какъв стрес.

Общи условия

Активация на акаунт