Проблемно дете в класа

  • 12 506
  • 160
  •   1
Отговори
  • Мнения: 234
Здравейте,
в класа на едното ми дете, както вероятно във всеки клас има агресор. Псува ги, обижда ги вулгарно безпричинно, всекидневно ги краде, в час си прави каквото поиска, редовни побоища над всички. Учителите го оставят да си прави, каквото си поиска, защото бил с диагноза "аутизъм", въпреки, че освен с агресията и простащината по нищо не се отличава от другите като възприемане на околния свят. 22 деца са пребивани, крадени, обиждани, почти нищо не се преподава, защото то си прави, каквото си поиска. Според вас това наистина ли е "аутизъм", според мен няма нищо общо от всичката информация, която съм прочела няма и една обща черта особено пък агресията на това дете към всички, понеже може да я проявява абсолютно безнаказано и абсолютното разбиране за всичко ставащо около него и неговата роля в заобикалящата го среда и оправдано ли е поведението на учителите? В същото училище от по- големите едно друго дете не желаеше да учи, занимаваше се само с телефона, разбираше се с другите, но за да може да продължи и да завърши въобще образование и него го изкараха "аутист". Това безразборно раздаване на "диагнози" не ощетява ли много наистина нуждаещите се такива деца.

# 1
  • Мнения: X
Темата е сложна. Има ли ресурсен учител?

Възможно е детето да не е аутист, но да има други проблеми. Дори агресия в семейството и какво ли не..

Предполагам учителите не знаят как да се справят, а нямат как да го махнат от класа. Много учители нямат познанията да се справят с по-специални деца, а върху тях има натиск най-често от ръководството, че ако има проблеми в класа-те не умеят да се справят.

Не защитавам никого, но според мен трябва да се говори с ресурсен учител, психолог и директора на училището. Има деца със Соп, които могат да се обучават в обикновени паралелки, но при такава агресия трябва да се вземат мерки.

В кой клас се случва това?

# 2
  • Мнения: 234
Благодаря за отговора. Става въпрос за петокласници. Предварително се извинявам на родителите на деца с реални диагнози ако нещо им прозвучи грубо или прекалено дилетантски, всяко едно дете си е отделна вселена и всичко е много сложно, а общите положения от интернетната информация не могат да обхванат цялата сложност на всяка отделна личност, каквато са всички деца. Но съответното дете не живее в свой собствен свят, а околния да го плаши със своята непредвидимост /отново се извинявам/, по нищо друго не се отличава от останалите освен от безнаказаното си агресивно поведение и да си прави, каквото си поиска в час.
А в отговор защо другите деца се оставят- защото тях изкарват агресори и нетолерантни, той бил с диагноза и те трябвало да го търпят, отделно, че е и от малцинствата. Винаги учителите, класните ръководители винаги упрекват останалите за всичко- че им откраднал пари, че ги напада, че поредният час не може да се проведе въобще, тяхната дисциплина била лоша, той не бил виновен. Така е от пет години, вменява се вина на всички останали.

# 3
  • Мнения: 40 924
Първо, ако беше по мое време другите щяха да го набият. Освен ако не се е случило и най-силният в класа.
Но ако децата не могат да се оправят сами, тогава си имам мнение по въпроса още откакто моето дете тръгна на училище - толерантността към различните си има граници. Нямам нищо против да се помага на децата със СОП, но ако това е за сметка на образованието на моето ще взема мерки, в краен случай ще преместя моето дете от там. Не мога да си позволя моето дете да изостане заради криворазбрана толерантност, защото един ден няма онова дете с аутизма да издържа моето, нали?
За съжаление нещата са трудни, защото сега е модерно децата със СОП да се интегрират в нормална среда, а родителите им по правило са много агресивни и настоятелни. Затова май най-често минималните вреди са вие да се махнете и толкова.
И пак да кажа - нямам нищо против интеграцията на деца с уреждания. Ако има дете с количка, с увреден слух или зрение, с астма, епилепсия или каквото и да е първа ще обясня на моето, че това дете е хем като тях и не бива да го изолират и тормозят, а даже да го пазят и да му помагат. Но ако е агресор и застрашава здравето на децата или проваля учебния процес просто няма право (заради дълга си към моето дете) да оставям заради интеграцията на едно дете да се провалят много други и да им се отнемат шансовете.

# 4
  • София
  • Мнения: 35 101
Родителите какво правите?
Има си надлежен ред - родителска среща да решите какво ще правите, да се чуят всички предложения, както и покана на родителите.
Жалби до директор и педагогически съвет, инспекторат, детска педагогическа стая за кражбите и боя.
Съберете се и решете.

# 5
  • Мнения: 234
Детето не е с аутизъм, напротив за пореден път наблягам на това, че подобни фалшиви диагнози вредят не само на съучениците му, но и на децата с аутизъм. Ако наистина беше така, нямаше да го направим въобще на въпрос. Тук става въпрос за безкрайно толериране на неадекватно агресивно поведение под измислен претекст. Агресорът е напълно наясно какво прави и какво се случва. Въпросът се повдига непрекъснато от пет години, отговорът е винаги един- болен бил, останалите били виновни.

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 18:55 от bagira_s

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Във всяко училище си има правилник, освен, че има и закон, в който има правила, по които да се действа при агресия.
Съветвам ви първо да подадете сигнал до директора на училището, че правилата се нарушават и децата и учебният процес страдат. Ако не се вземе някакво решение, подавате сигнали до РУО и Агенция закрила на детето. На всеки от сигналите изисквате писмен отговор какви мерки ще се предприемат.

# 7
  • Мнения: 46 518
В клас на дъщеря ми, в основното училище, имаше агресивно дете, без здравословен проблем. Пускахме отделни сигнали, а след като прати 2 деца в болница се събрахме и пуснахме обща, от всички родители. Вече не помня какви етапи минахме, класен, директор, работа с психолог и т.н., след което детето беше преместено (или изключено), не ни дадоха подробности. Всичко това отне година и нещо.

Моето дете не беше потърпевшо. Ако беше, не бих чакала толкова време. Щях да я преместя в друго училище.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 571
Не е работа на децата да оправят проблема. Нито да бъдат бити.

# 9
  • Мнения: 29 343
В класа на моя син има подобни деца, може би не чак в такава степен, но подобно...
Докато нещата бяха само с обиди и закани, съветвях моя да не им обръща внимание, обаче, когато нещата ескалираха и моят беше удрян по гърба от другото дете, което е една глава и 10 кг. отгоре, вече ми дойде в повече. Звъннах на майката, която беше страшно очудена, понеже това било за пръв път (не е вярно, доста пъти се е случвало с други деца в класа) и сигурно моят бил провокирал нейното злато..... Като цяло майката не приема това за истина, не се вслушва, че има проблем с поведението на детето и нещата си продължават така. Поне вече не го удря....

# 10
  • Мнения: 234
Проблемът се замита под килима от всички учители и се обвиняват всички деца целокупно, понеже е по- лесно. Нямам логично  обяснение защо родителите на най- потърпевшите деца продължават да мълчат. И днес поставих въпроса в групата на класа за решение, отново мълчание. Класната каза, че санкциите са забележки и че другите деца били виновни за дисциплината- не били носили всички материали по ТП. Това че не им се преподава, защото агресорът ги замеря с предмети и т.н, или им пречи на тестовете явно не е проблем.

# 11
  • Мнения: 5 004
Премести детето в друг клас или училище.

# 12
  • София
  • Мнения: 28 571
Действай по описания от Лиляна начин.

# 13
  • Мнения: 29 343
По описаното от теб съжалявам, но не мисля, че ще се уталожат нещата, а точно обратното. Бих преместила детето в друго училище или поне в друг клас. Не е гаранция, че там няма да има друго такова дете, но поне има шанс да няма.

# 14
  • Мнения: 234
Моето дете е най- малко тормозено. Останалите са много повече потърпевши. Не може да няма начин проблемът да се реши справедливо за всички. В 21- рви век живеем, не в Средновековието. Пуснах темата в групата, класната ми се обади и кротко и  дипломатично натърти да не разбунвам духовете, останалите били виновни понеже двама трима от тях не носели ножички по ТП и тази цитирам "липса на дисциплина" била много по- зловредна за дисциплината като цяло отколкото гореописаното.

# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Благодаря за отговора. Става въпрос за петокласници. Предварително се извинявам на родителите на деца с реални диагнози ако нещо им прозвучи грубо или прекалено дилетантски, всяко едно дете си е отделна вселена и всичко е много сложно, а общите положения от интернетната информация не могат да обхванат цялата сложност на всяка отделна личност, каквато са всички деца. Но съответното дете не живее в свой собствен свят, а околния да го плаши със своята непредвидимост /отново се извинявам/, по нищо друго не се отличава от останалите освен от безнаказаното си агресивно поведение и да си прави, каквото си поиска в час.
А в отговор защо другите деца се оставят- защото тях изкарват агресори и нетолерантни, той бил с диагноза и те трябвало да го търпят, отделно, че е и от малцинствата. Винаги учителите, класните ръководители винаги упрекват останалите за всичко- че им откраднал пари, че ги напада, че поредният час не може да се проведе въобще, тяхната дисциплина била лоша, той не бил виновен. Така е от пет години, вменява се вина на всички останали.

Подаване на жалба както до директора на училището, така и до Закрила на детето. От ОЗД ще направят проверка и най-малкото родителите ще се постреснат и ще строят малко детето и те самите да се замислят какви ги вършат. Диагнозата не е оправдание за поведението на детето. Родители от класа могат да подадат въпросните жалби до институциите.

# 16
  • Мнения: 234
"Подаване на жалба както до директора на училището, така и до Закрила на детето. От ОЗД ще направят проверка и най-малкото родителите ще се постреснат и ще строят малко детето и те самите да се замислят какви ги вършат. Диагнозата не е оправдание за поведението на детето. Родители от класа могат да подадат въпросните жалби до институциите."
Детето се ползва с неограничени протекции от ръководство и учители, не му пишат забележки, не го изпитват, не му пишат неизвинени, никакви правила не важат. Жертвите ги изкарват виновни, ако се намеси ОЗД ще се случи същото- може би затова и родителите не смеят нищо да кажат.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма как да знаеш какво ще се случи, ако се намеси ОЗД, а то ще се намеси, ако има официално подаден сигнал.  Опция за реакция от ваша страна като родители в класа има, а дали ще си траете да ви бият децата или ще се организирате - ваша си работа. ОЗД не могат да се задействат с проверка по случая с агресивно дете по телепатичен път, а трябва някой да подаде сигнал. Не те карам нищо да правиш, а само казвам, че има какво да направите. Решението си е ваше. Може и да си преместите детето в друго училище.

# 18
  • Мнения: 2 475
Аз бих си преместила детето мнооого по-рано. Пък другите нека толерират, търпят, мрънкат, ако щат да носят рози всеки ден и да го целуват на идване за приобщаване. Аз ще съм решила проблема и осигурила по-спокойна среда, доколкото мога, за моето дете години по-рано. А на очакваната реплика "ами ако всички така нехаят" мога в аванс да отговоря, че изобщо не ме интересува какво ще направят всички, когато това вече няма да засяга пряко детето ми.

# 19
  • Мнения: X
Няма как да знаеш какво ще се случи, ако се намеси ОЗД, а то ще се намеси, ако има официално подаден сигнал.  Опция за реакция от ваша страна като родители в класа има, а дали ще си траете да ви бият децата или ще се организирате - ваша си работа. ОЗД не могат да се задействат с проверка по случая с агресивно дете по телепатичен път, а трябва някой да подаде сигнал. Не те карам нищо да правиш, а само казвам, че има какво да направите. Решението си е ваше. Може и да си преместите детето в друго училище.

Съгласна съм. Мисля, че всякакъв вид подобни сигнали към компетентните страни ще са от полза. Явно в рамките на училището няма желание да се справят с проблема.

Интересно ми е другите родители защо не отчитат, че има проблем?

Моя близка е учител. Имаха подобно дете, СОП, много агресивно. От управата на училището настояваха, че трябва да се интегрира, но нямаше резултат. Накрая се убедиха, че няма начин и го сложиха на самостоятелна форма. Не присъства в часовете, работи се индивидуално.

# 20
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Аз само ще кажа,че детето наистина може да е с аутизъм.Големият ми син е и по нищо не му личи докато не почне да говори.При нас проблемът дойде от класната от 1 до 4 клас,която вместо да го интегрира казваше на децата да го оставят.А пък моят син не можеше да седи и да пази тишина в час.Затова в 4-ти клас мина на индивидуално обучение и аз съм доволна.Така не пречи на никой, обръща му се много внимание,научава много повече.А ДО ми дойде като най-добрият възможен вариант.5-ти клас целия го изкара на ДО.Сега е 6-ти и си е на индивидуално обучение.Единственият проблем е,че няма приятели.Но с неговото провокативно на моменти поведение,с това че обича да обижда няма да се получи.Той добре го съзнава,но явно нещо вътре в него е по-силно.Работи с двама психолози и един ресурсен.Има напредък,но нещата при него винаги се получават страшно бавно...
Най-много се радвам,че няма агресия, защото е висок над 170 см и доста силен...
Най-добре е да се свика родителска среща-ако на родителите на това дете наистина им пука за него ще се намери решение.Аз 4 години бях плътно до синът ми и му помагах и подкрепях.Мисля че всеки нормален родител би направил същото стига да се поговори с него като човек.

# 21
  • Мнения: 234
Благодаря за съпричастността към този повсеместен проблем, но не намирам за правилно например в едно семейство като има агресор да се евакуират жертвите от собствения им дом, вместо самият насилник да си понесе последствията. Иначе за ОЗД- не знам, по- голямата сестра беше в класа на по- голямото ми дете и не е имало никакви проблеми. Добре де, учителите с вързани ръце ли са, с какво ги държат за да наказват останалите деца и себе си, вместо конкретния причинител?

# 22
  • София
  • Мнения: 28 571
Багира, написаха ти как да действаш по законен път. Това ще принуди учителите и директорката да действат.

# 23
  • Мнения: 681
От личен опит знам, че агресивното дете в клас е доста по-голям проблем отколкото изглежда отстрани. В ученическите ми години станах свидетел на това как една съученичка преби друго момиче със скубане на косата и доста трайни синини впоследствие. Ужасен спомен. Пострадалото момиче до завършването ни остана някак тихо и беше първата, която напусна града и държавата. За побойничката нямаше кой знае какви последствия - по спомен имаше някаква работа с детска педагогическата стая, привикване на родители, отбягване за месец от съученици... Но в крайна сметка нито я преместиха, нито я изключиха. Животът до голяма степен я вкара в пътя, но като характер си е същата.

С този разказ се опитвам да обясня, че мерки трябва да се предприемат, ответна реакция трябва да има. Но и не вярвам, че агресорът реално ще се промени. Направете най-доброто за детето си - завършването на конкретно училище в конкретна паралелка не трябва да е въпрос на живот и смърт. Ако се окаже, че няма как да противодействате на агресията, просто преместете детето и не подлагайте на това издевателство. Петокласниците са още деца, но са на прага на пубертета - от тук нататък ще стават все по-силни физически и емоционално неуравновесени.

# 24
  • Мнения: X
Добре де, учителите с вързани ръце ли са, с какво ги държат за да наказват останалите деца и себе си, вместо конкретния причинител?

Моята теория е, че на първо място  - не знаят как да се справят. Обикновените учители не са обучени как да работят с такива деца. Просто не умеят.
На второ място имат натиск от ръководството. Учителското съсловие в повечето случаи е силно повлияно от директори и каквото каже той, това става. Тоест - ще интегрирате детето и толкоз. Ако не можете, значи вие сте некомпетентни и точка. А всъщност те в по-голямта си част са, защото не са имали кой знае какви обучения как да работят с по-специални случаи. Там си трябва подкрепа от психолози и ресурсен.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
С агресивно дете никакви обучения не помагат, пък който каквото ще да приказва. Много често единствено санкциите вършат работа, но също много често на учители и директори не им се занимава, защото си е разправия. Родителите на другите деца щом са готови да търпят - ок, тяхна воля. Решение търси този, който е на зор. От училище не са на зор - там са виждали деца като това и друг път.

# 26
  • Мнения: 234
Багира, написаха ти как да действаш по законен път. Това ще принуди учителите и директорката да действат.
Сигнали са подавани от потърпевшите, децата се защитават доколкото могат, но са изкарвани виновни. Извън училището детето продължава със същото чувство на безнаказаност към всички квартални индивиди и е въпрос на време докато се случи непоправимото. Не мога да разбера възрастни индивиди не си ли дават сметка за това.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Къде са подавани сигнали от потърпевшите деца? До ОЗД ли? Или само до директора и нататък нещата са се размили и потулили?
Какво само повтаряш дали този си давал сметка, дали онзи нямало какво да направи? Написах какво може да се направи, но на теб не ти харесва и ще се вайкаш само. Никой не те кара да подаваш сигнал, да не кажеш после, че някой те е подкокоросал.

# 28
  • Мнения: 1 582
Добре, де, аз не разбрах защо не си подадеш оплакванията по каналния ред пък да му мислят директорката, учителкуте, родителите.
Сигурно много си дават сметка за детето, но ако обиждат, бият и крадат моето - Светът ще им се види тесен.

# 29
  • Мнения: 234
С агресивно дете никакви обучения не помагат, пък който каквото ще да приказва. Много често единствено санкциите вършат работа, но също много често на учители и директори не им се занимава, защото си е разправия. Родителите на другите деца щом са готови да търпят - ок, тяхна воля. Решение търси този, който е на зор. От училище не са на зор - там са виждали деца като това и друг път.
Да, вайкам се, че възрастни хора педагози, професионалисти, психолози, родители си затварят очите и прехвърлят вината на децата. Заравят си главата, дори не в пясъка, а в цимента. Какво им е по - различно на тези от ОДЗ, те с какви професионални квалификации са, родители ли са? Нека спрем да си затваряме очите пред това, което се случва в училищата, все децата да са виновни, да бъдат научени да прекланят главица, докато родителите изкарат някой лев за прехраната и те са въдворени уж там на сигурно. Мислите ли, че децата ви споделят всичките си болки и тегоби там или ви ги спестяват по една или друга причина?

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Само вайкане, сега пък какви им били квалификациите в ОЗД. Правят проверки - такива са им квалификациите. Това не е като да те извикат при директора. Проверяват семейството. Дори най незаинтересованите родители не искат главоболия заради проверка от тях.  Ти не ни обяснявай за нашите деца - доста хора тук вече сме ги отгледали. Твоето дете има проблем с агресивен съученик всеки ден.

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Всъщност в темата май не се търси съвет за справяне със ситуацията, а просто да се обсъди клюкарски дете с проблем.

# 32
  • София
  • Мнения: 28 571
Да, и аз оставам с такова впечатление.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Ама, авторке, ти сега какво точно целиш? Да оплюем дружно агресоха? Оплют е. Да оправиш света и да вкараш ред в системата относно такива деца? Няма как да стане? Намиране на съвет? Дадоха го. Мести си детето. Някъде назад, май в първия пост, спомена, че това продължава вече пет години. Ей това умът ми не го побира. Пет години тормоз, а всички мълчат и търпят? Ако наистина това в толкова голяма степен пречи на образователния процес, децата на всички ви вече трябва да са много, ама много изостанали и с големи пропуски. Значи или не пречи толкова, или децата наистина са зле, но вие всички пак мълчите и търпите. Докога? Докато лъсне повсеместния провал след 7 клас? Толкова ли пък е ценно това училище, че за да бъдат децата ви точно в него вие сте готови на всичко?

Първи клас имаше дете агресор и в класа на моята дъщеря. Тя също не беше много потърпевша, тъй като е висока и силна, и макар да няма скрупули да върне, ако я ударят, досега поне на практика не го е правила. Те агресорите добре усещат кого да тормозят и кого не. Още в края на първия срок детето беше преместено, не знам как и защо се случиха нещата, само предполагам, че други родители са задействали нещо, тъй като имаше тормозени деца. Ако не беше се случило така, също и ако моето дете беше потърпевшо, грам нямаше да се замисля и щях да местя в друг клас/училище. Пет години, направо умът ми не го побира.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 09:38 от HighSpeed

# 34
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Подайте жалба до директора.Подписана от всички родители.
Не може 22 деца да страдат заради едно.
Проблемното дете е с диагноза,не може да се държи нормално-значи трябва да се направи нещо.Например да има ресурсен учител....Обаче не във всяко училище има..
Много важно е всички родители да сте единни и да не се отказвате,докато не постигнете целта си.
Това от опит го казвам.
Мислиш,че диагнозата може и да е фалшива-но не ми се вярва някой умишлено да лепне такава диагноза на здравото си дете.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Мислиш,че диагнозата може и да е фалшива-но не ми се вярва някой умишлено да лепне такава диагноза на здравото си дете.

Тя каза, че детето е от малцинствата. Правят го и окото им не мига.

Какви единни родители, те се скатават като мишки, не смеят дори във вайбър да си напишат мнението, класната ги хока и тях сто на сто ги е страх евентуално оплакване да не рефлектира върху техните деца. Типично мислене, виждам го навсякъде около мен - ама аз ако кажа нещо, госпожата ще нарочи моето дете. И дори опит не се прави.

# 36
  • Мнения: 5 004
Щом е от малцинствата нищо чудно диагнозата да в фалшива.Тяхните деца всички са с ТЕЛК-пенсия за детето,заплата и осигуровки на родителя за асистент,социално подпомагане и др.,а в същото време дават рушвети навсякъде и са непоклатими.

# 37
  • Мнения: 234
Не да се оплюе! Подчертах, че възрастните са виновни, не детето или останалите. И още в началото зададох конкретния въпрос- това наистина ли е аутизъм или толериране на агресия и липса на елементарно възпитание? Кое е толкова чудно за разбиране относно раздаването на фалшиви диагнози. Всички циганчета ги изкараха астматици за влизане в детска градина и получаване на пари, а родителите им инвалиди- за ТЕЛК за получаване на пенсии. Педиатри и лични не смеят нищо да им откажат ако им е мил живота. Класната и ръководството обещаха, че са взели мерки, след като разбуних отново духовете, но ако това пак не помогне, ще предложа на всички от класа да си преместят децата. Мисля, че заплахата от масово преместване ще доведе до реални резултати.

# 38
  • Мнения: 1 582
Ама какво е и как се оправя агресорчето си е негова работа и на родителите му.

Но 5 години да тормози децата и да му минава номера не го разбирам. И какво като госпожата "нарочи" детето ми.
Все пак са били в началото училище, не 12 - ти клас.
А кражбите? Как ги обяснява учителката?
Пропуските на всички ще лъснат много скоро, както каза Хай, да не говорим за емоционалния тормоз, който се отразява на децата дори в тази възраст.

Багира, това са голи заплахи и на ръководството им е ясно.
Ако искаш промяна - подай сигнал. Кое не  е ясно?

# 39
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Авторке, гледай себе си и своето дете. Наклон на другите родители няма как да даваш. А и от постовете ти съдя, че май са някакви мекотели, на които не им се занимава. Ще ги наговаряш, ще се ангажираш и накрая като опре до реални действия с писане на жалби и подаване на сигнали, ще се скатаят и ти не само ще си сама, но и ще си лошата.

# 40
  • Мнения: 6 166
Не било с аутизъм, фалшива била диагнозата. Как пък не. То така ги раздават тия диагнози.

Ами - точно в аутистичното си е това, което се описва. Високофункционалният аутизъм върви с много слаби социални умения.

И сега на въпроса - очевидно тези по-надолу не са си свършили работата. Не са го научили това дете да следва правила. Правили са се че не виждат, за да им мине смяната и "проблемът" да се прехвърли на друг.

Сега, какво да направите - точно обратното на това, което искате. Включвате го това дете, не го изключвате.

Вижте с директора как ще се случат нещата, но съдействайте това дете да получи телк с придружител. Родителите да наемат един придружител през бюрото по труда с парите, които ще им отпуснат и този придружител да го учи по малко по малко на нещата, на които не са го научили хайманите, които е трябвало.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Вижте с директора как ще се случат нещата, но съдействайте това дете да получи телк с придружител. Родителите да наемат един придружител през бюрото по труда с парите, които ще им отпуснат и този придружител да го учи по малко по малко на нещата, на които не са го научили хайманите, които е трябвало.

Аха. Точно с някоя красива и многолюдна ромска фамилия прекрасно ще им се получат нещата.

# 42
  • София
  • Мнения: 28 571
Как може някой от форума да отговори на въпроса "Това наистина ли е аутизъм?"?

# 43
  • Мнения: 6 166
Лесно, миленака. Още в първия пост авторката пише, че детето е с диагноза аутизъм. Никой не я е сложил във форума. Това, което писа авторката е, че мисли, че диагнозата е фалшива, което въобще няма как да издържи пред ТЕЛКова комисия, през каквато се минава за такава диагноза.

Обаче - описаните социално неприемливи поведения са си точно като при високофункциониращият аутизъм.

Диагноза аутизъм не слага ей така за нищо.

Хайспийд, детето от темата ромче ли е?

# 44
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Даже и да не можете да се обедините всички родители,две-три майки се съберете и идете при директора.Кажете,че ще пуснете жалба в инспектората...че ще извикате журналисти...При нас това подейства..

Детето има диагноза-длъжни са да му осигурят ресурсен учител.

# 45
  • Мнения: 6 166
bagira_s, казвате, че нямате предубеденост към децата с диагноза, но очевидно имате и то голяма, затова нека ви кажа някои неща.

Съгласна съм - не само е вредно за това дете да си прави каквото иска безнаказано, ами тъкмо обратното трябва - постоянно да се повтарят правилата и да има и последствия след това. Не наказания, а естествени последствия.

Обаче, нека те светна за една подробност за децата с диагноза аутизъм. Като навършат 18 директно ги вкарват в регистъра с шизофрения и без да си подменят телк-а. Нито могат да карат кола, нито да гласуват, нито да заемат ръководна длъжност. Да завиждате на деца с тази диагноза е нелепо.

Още едно нещо, т.к. това съм го говорила с една приятелка лекар. Ромките масово имат ТЕЛК и масово са с диабет. Ако им завиждате - живейте и вие на кола, баничка, пица и водка 10на години и вие ще имате шанса да сте с ТЕЛК и лекарствата ви да са скъпи дори и с рецептурна книжка.

# 46
  • Мнения: 5 004
Телкве имат,но нищо им няма.Дават рушвети и си вземат ТЕЛК.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Елфичка,


А в отговор защо другите деца се оставят- защото тях изкарват агресори и нетолерантни, той бил с диагноза и те трябвало да го търпят, отделно, че е и от малцинствата.

# 48
  • Мнения: 2 475
Ако разказаното кореспондира с действителността, едно дете тормози психически и физически други деца, с които поделя една класна стая и учебно време. Интересно ми е какво е "естественото последствие" за това. "Не наказание, а естествено последствие."

# 49
  • Мнения: 6 166
Ако разказаното кореспондира с действителността, едно дете тормози психически и физически други деца, с които поделя една класна стая и учебно време. Интересно ми е какво е "естественото последствие" за това. "Не наказание, а естествено последствие."

По-назад го написах. С придружител. На първия чин. 
(Ама директорките не обичат външни хора да влизат в часовете, защото ще се види и от външен дали само детето / децата е проблем,  и ще лъсне дали педагогическите способности на учителката са слаби.)

Ако не може да стои на едно място - няма да седи, ще стои право.

Ако говори, което най-вероятно го прави, му се дава да следи кой вдига шум в час.

Ако е с дефицит на вниманието (каквито са повечето деца с аутизъм), вместо да се игнорират социално неприемливите реакции -  каквото каже учителката - това го повтаря това дете, за да го чуят и другите деца по-добре.

Ако родителите искат да се разберат с родителите на това дете - може всички, целия клас да си поделят парите за един такъв придружител - някое студентче по специална педагогика или по психология много ще се зарадва на възможността да придобие опит в специалността.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 15:55 от Елфичка

# 50
  • София
  • Мнения: 28 571
Лесно, миленака. Още в първия пост авторката пише, че детето е с диагноза аутизъм.
Скрит текст:
Никой не я е сложил във форума. Това, което писа авторката е, че мисли, че диагнозата е фалшива, което въобще няма как да издържи пред ТЕЛКова комисия, през каквато се минава за такава диагноза.

Обаче - описаните социално неприемливи поведения са си точно като при високофункциониращият аутизъм.

Диагноза аутизъм не слага ей така за нищо.

Хайспийд, детето от темата ромче ли е?
Да, но това, че има документ (образно казано) за такава, не означа, че наистина е с такава.

Но аз отговарях на въпрос на авторката от трета страница на темата дали наистина е аутизъм – това няма как да се знае от някой от темата.
Обаче, според мен, дори наистина да е с аутизъм (не го изключвам като вариант), това не е причина другите деца да търпят насилие.

Както и да е – темата явно не е пусната с цел информация за конкретни действия, а празни приказки, та не съм сигурна, че има смисъл от писане в нея.

# 51
  • Мнения: 6 563
Няма никакво значение дали диагнозата е реална или не. Има значение факта, че това дете тормози цял клас 5!! години. Не знам как изобщо учат тия деца.
Защо не сте адресирали проблема още в първи клас? Разговори с учителката, родителите, родителска среща, директор, инспекторат, закрила на детето. Има толкова много институции, към които е трябвало вече отдавна да се обърнете. Какво търпение?! Ако нищо не проработи още в края на първи клас бих си преместила детето в друг клас или друго училище. Как така ще позволявате някой да тормози детето ви? Ужас и безумие..

# 52
  • Мнения: 6 166
Съгласна съм за сигнализирането на институциите, но не съм съгласна да се демонизира детето.

Ако е истинска диагнозата, става дума за дете, на което му е изключително трудно или не може да следва правила и норми и тормозът идва от болестта, а не от лошотията на това дете, или от ромския произход или каквото друго се нарочи за проблем.

И да не е истинска - пак трябва да се работи с това дете и да се подпомага, а не да се демонизира като тормозещо цял клас.

# 53
  • Мнения: 40 924
А това, че тормозът идвал от болестта, с какво помага на останалите деца? Нима понеже не било лошо детето, а болестта била виновна, цял клас трябва да страда, да рискува здравето си и да си изпусне бъдещето поради изоставане в образованието? Болните се лекуват, ако трябва се изолират за да не вредят на околните. Това мисля е основно правило. Ти искаш 30 деца да се пожертват заради това???

# 54
  • София
  • Мнения: 28 571
Приемам, че диагнозата е истинска.
При това положение, ако наистина тормози други/те деца, те каква вина или отговорност имат за тази диагноза, че да бъдат потърпевши?

# 55
  • Мнения: 6 166
А това, че тормозът идвал от болестта, с какво помага на останалите деца?

Не помага с нищо.

Очевидно тези, които е трябвало да направят нещо по въпроса се правят, че проблем няма и от това страдат цял клас деца.

И затова апелът ми е да се гледа на проблемът с проблемното дете от правилната посока, а тя е - възрастните да си свършат работата. Директорката да разреши човек, който да е постоянно до това дете и да работи с него в час.
Родителите да задействат към ресурсно подпомагане. Училищният психолог да вземе да си припомни какво й пише в работната характеристика.

Ей такива неща да се направят, а не учителката да казва на родителите да си траят, а директорката да се прави на нечула и неразбрала.

# 56
  • Мнения: 5 004
А защо тези деца не учат индивидуално?Защо ги натрапват на другите?То за 5 години като не се е интегрирало,дали следващите ще се интегрира или само ще пречи и на останалите.За такива деца трябва да има помощни училища,така и те ще се чувстват по-добре.

# 57
  • Мнения: 6 166
Сложна тема подхващаш и ще ти дам другата страна на медала.

Много трудно такова дете разбира и схваща и научава социалните норми. Тези деца са много чувствителни и много бързо се ядосват. Едните от унижително поведение, другите от това че нещо не е станало така както те са го искали (моливът е сложен не правилно, а настрани).

Вместо да научат от първият път, че като ударят другарчето то повече няма да иска да си играе с тях и да им е приятелче, ще отиде вкъщи, ще каже на мама и тати, те ще се оплачат на директорката и директорката ще започне да прави натиск над родителите на детето да го премества или ще се прави, че муха бръмчи, т.к. получава допълнителните субсидии за дете със СОП.

Тези го правят и пак и пак и пак. Искат внимание - получават го. Това, че вниманието не е положително - по-добре от никакво. И не зацепват. Буквално с всяко едно, дори и най-малкото нещо (като да си обуе обувките правилни), повторението е по 1000 пъти докато се отработи.

Това, което на хартия го има като приобщаващо образование на практика не съществува и с всяко едно отхвърляне на това дете и от ученици и от учители и от системата, това дете започва все по-малко и по-малко да може да се вписва в учебния процес. Има и такава диагноза.

Учителите не са подготвени - не знаят как да се справят с такова дете. Или го напъждат с неприкрити нападки, че семейството така са го научили, или се правят, че нищо не забелязват и си казват - ето, като завърши детската градина, вече няма да е мой проблем. Другата си казва -  като завърши 4ти клас, вече няма да е мой проблем. Сегашната си казва - ето, като завърши 7ми клас вече няма да е мой проблем. И така учителите стават част от проблема. Директорите покрай прибирането на субсидии за СОП и нищоправене след това също.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 18:07 от Елфичка

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Не да се оплюе! Подчертах, че възрастните са виновни, не детето или останалите. И още в началото зададох конкретния въпрос- това наистина ли е аутизъм или толериране на агресия и липса на елементарно възпитание? Кое е толкова чудно за разбиране относно раздаването на фалшиви диагнози. Всички циганчета ги изкараха астматици за влизане в детска градина и получаване на пари, а родителите им инвалиди- за ТЕЛК за получаване на пенсии. Педиатри и лични не смеят нищо да им откажат ако им е мил живота. Класната и ръководството обещаха, че са взели мерки, след като разбуних отново духовете, но ако това пак не помогне, ще предложа на всички от класа да си преместят децата. Мисля, че заплахата от масово преместване ще доведе до реални резултати.

И как си представяш, че по три реда може да се каже дали е аутизъм или толериране на агресия? Ако има агресия, независимо от диагнозата вие не сте длъжни да я търпите. А дали е аутизъм - аз на кафе не гледам, за да ти кажа.
Повечето родители няма да си преместят децата, така че си мести твоето. Досега щом никой не е посмял да каже нещо, едва ли ще каже. Затова вместо да мрънкаш и да се вайкаш си търси ново училище за детето. Или го премести в другия клас.

# 59
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Да,проблемното дете не е виновно.
Виновни са хората ,които не правят нищо,за да решат проблемите.
Такова дете трябва да има ресурсен учител.Мисля,че от общината изпращат такъв,но може и да греша...Ако има ресурсен учител ,който да седи до него ,ситуацията ще е различна.
Защо майката на въпросното дете  и класната,директорът  не са поискали   ресурсен учител?

При подобна ситуация в нашия клас,но проблемното дете не беше със СОП,ние решихме,че няма да си местим децата.
Училището е добро,доволни сме от учителите,класът е задружен.
И направихме така,че агресивното дете се премести.Сега има мир и спокойствие.Действахме бързо ,има начини.

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 3 582
Такова дете трябва да има ресурсен учител.Мисля,че от общината изпращат такъв,но може и да греша...Ако има ресурсен учител ,който да седи до него ,ситуацията ще е различна.
Защо майката на въпросното дете  и класната,директорът  не са поискали   ресурсен учител?
Първо....Ресурсният учител не е личен асистент, не го изпраща общината, а е нает специалист в училище. Нормативът му е 25 учебни часа, които разпределя измежду всички деца със СОП в училището /респ. ако са десет  - ще види половината два пъти седмично, а другата половина по три пъти, което често е крайно недостатъчно, но това е положението - никой директор не може да си позволи да наеме и плаща на ресурсни учители, прикрепени към едно дете само, като асистенти/.
Второ...За ученици с агресивни и автоагресивни прояви, особено ако са с аутизъм, често се изисква медикаментозна терапия. И повечето такива имат ТЕЛК с чужда помощ / респ. и асистент/, който може да се задължи за присъства в часовете. Нещо, което е ангажимент на родителите...
Трето... Това семейство най-вероятно е и за семейна терапия, а в това училището също не може да помогне...

# 61
  • Мнения: 29 343
Не, че нещо, но детето е ромче. Силно се съмнявам родителите да се юрнат да му търсят учители и лечение. Дано да греша...

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 3 582
Ами за това има социални...Щом могат да го диагностицират, изкарат ТЕЛК и взимат помощ, ще се задължат и да го лекуват адекватно...

# 63
  • Мнения: 6 563
Тъкмо и аз щях да обяснявам за ресурсните учители. Те не са лични асистенти на едно дете. Те обхващат всички деца със СОП в училището, а някои дори и в няколко училища. Средно може да им се пада два пъти седмично по един час с конкретно дете. Задачата на ресурсния учител е да поднесе материала достъпно за детето спред потребностите му. Той не е звероукротител.
Проблемът тук е съвсем друг.
Обикновено родителите на проблемни деца /тук няма значение дали има диагноза или не, а агресията/ стигат накрая до индивидуална форма на обучение, защото не може едно агресивно дете да тормози цял клас.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 3 582
А освен това има и комбинирана форма като междинен вариант...

# 65
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Ето ,че има вариант.
Rosi 81 обясни много добре.
Значи някой-според мен класен ръководител ,трябва да си свърши работата и да уведоми социалните,след като семейството е ромско и родителите не си изпълняват задълженията.
И детето да има личен асистент.То може и да има между другото.
В такива случаи обикновено майката е личен асистент и получава заплата за това...
Или детето да мине на индивидуално обучение.Ама такова решение май може да вземе само родител или има и друг вариант?

# 66
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Индивидуално обучение, това означава, че въпросното дете трябва да си е у дома и да му се осигури компютър най-малко. Те техните сигурно с облекчение му виждат гърба всяка сутрин и си отдъхват за няколко часа от него, докато е на училище.

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 3 582
Индивидуално обучение, това означава, че въпросното дете трябва да си е у дома и да му се осигури компютър най-малко. Те техните сигурно с облекчение му виждат гърба всяка сутрин и си отдъхват за няколко часа от него, докато е на училище.
Като толкова им се отдъхва, или ако е толкова тежка диагнозата,  има и  Центрове за специална образователна подкрепа /бившите помощни училища/.  Там вече и ще го учат, и ще го гледат, и ще го хранят и чак следобед ще им го изпращат...Колкото и да ни се иска, масовото училище не е място, което може да посрещне на 100% нуждите на някои деца със СОП.

Последна редакция: пт, 18 фев 2022, 15:15 от rosi81

# 68
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Индивидуално обучение, това означава, че въпросното дете трябва да си е у дома и да му се осигури компютър най-малко. Те техните сигурно с облекчение му виждат гърба всяка сутрин и си отдъхват за няколко часа от него, докато е на училище.
Индивидуално обучение е да се изготви олекотена програма за детето и учителите да му преподават само на него в училище,когато са свободни.Моят син за втора година е така.В 5-ти клас бе на смесено,но т.к.аз му бях личен асистент и забременях не исках да ходим за часовете в училище заради короната и мина изцяло на ДО.Сега сме в друг град в по-малко училище и там психолога му е придружител.
Не всяко дете го искат в помощно училище.Моят син не го взеха, защото може да говори,научи се без проблем да пише и смята,също и да чете...

Последна редакция: пт, 18 фев 2022, 15:22 от Елислава

# 69
  • Мнения: 3 628
Здравейте,
в класа на едното ми дете, както вероятно във всеки клас има агресор. Псува ги, обижда ги вулгарно безпричинно, всекидневно ги краде, в час си прави каквото поиска, редовни побоища над всички. Учителите го оставят да си прави, каквото си поиска, защото бил с диагноза "аутизъм", въпреки, че освен с агресията и простащината по нищо не се отличава от другите като възприемане на околния свят. 22 деца са пребивани, крадени, обиждани, почти нищо не се преподава, защото то си прави, каквото си поиска. Според вас това наистина ли е "аутизъм", според мен няма нищо общо от всичката информация, която съм прочела няма и една обща черта особено пък агресията на това дете към всички, понеже може да я проявява абсолютно безнаказано и абсолютното разбиране за всичко ставащо около него и неговата роля в заобикалящата го среда и оправдано ли е поведението на учителите? В същото училище от по- големите едно друго дете не желаеше да учи, занимаваше се само с телефона, разбираше се с другите, но за да може да продължи и да завърши въобще образование и него го изкараха "аутист". Това безразборно раздаване на "диагнози" не ощетява ли много наистина нуждаещите се такива деца.
А, ако вашето дете е в това състояние, а!? Как бихте погледнали?
Съвет от мен, помагайте и вие, като родители, общество трябва и е длъжно да помогне, не да гледа и коментира! Има с какво да помогнете, просто поискайте! Успех!

# 70
  • Мнения: 6 166
Вероника да пише как са се отървали успешно от такова дете, че ми стана интересно..

# 71
  • Мнения: 1 582
Писа вече.
Родителите са били задружни и са се оплакали общо. А не като вица "Един юнак - комита, двама - дружина с предател".

# 72
  • Мнения: 6 166
Те и да се оплачат не могат да мръднат дете от училище до 4ти клас. Та ..

# 73
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Родителите се обединихме.
Написахме жалба направо до директора.Подписана от всички.
На директора обяснихме,че ако до 1 седмица няма резултат ще извикаме журналисти от местната телевизия,от BTV,от вестници...а те вероятно няма да откажат да дойдат.
На майката на проблемното дете обяснихме,че след като тя не може да се справи с него,ще подадем сигнал при социалните.

Резултат-детето беше преместено в друго училище.

# 74
  • Мнения: 6 166
Поздравления. Постъпили сте много честно.

# 75
  • Мнения: 3 628
Поздравления. Постъпили сте много честно.
Да! Най - лошото е, че си мислят, че са прави!☹️

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
При агресивни прояви и цялостно лошо поведение, проваляне на часове и т.н., дори са си много прави. Всеки си изпраща детето в училище, за да учи, а не за да търпи агресия, да не може да чуе нормално какво говори учителката и какво ли не още.  Не може двайсет деца да стават заложници на проблемното поведение на едно дете.

# 77
  • Мнения: 40 924
Поздравления. Постъпили сте много честно.
Да! Най - лошото е, че си мислят, че са прави!☹️

А не са ли? Да жертват своите над двадесет деца заради едно чуждо???
Напълно съм солидарна с Андариел по въпроса.

# 78
  • Мнения: 3 628
При агресивни прояви и цялостно лошо поведение, проваляне на часове и т.н., дори са си много прави. Всеки си изпраща детето в училище, за да учи, а не за да търпи агресия, да не може да чуе нормално какво говори учителката и какво ли не още.  Не може двайсет деца да стават заложници на проблемното поведение на едно дете.
И с преместването на проблемното дете вашите деца от тук нататък ще са в прекрасна творческа атмосфера!?😅
Нищо! Отпратили сте го вече, бъдете щастливи до края на живота си! Никога повече няма децата ви да се сблъскат с агресия, хора с проблеми, ядове и нерви, няма, да, защото родителите им ще тичката след тях и ще разчистват пътя им от гадните агресори - деца, за да доставят толкова желаният комфорт! Супер родители!
Детето силно се надявам, да попадне в добри човешки ръце от тук нататък!

# 79
  • Мнения: 40 924
И с преместването на проблемното дете вашите деца от тук нататък ще са в прекрасна творческа атмосфера!?😅
Нищо! Отпратили сте го вече, бъдете щастливи до края на живота си! Никога повече няма децата ви да се сблъскат с агресия, хора с проблеми, ядове и нерви, няма, да, защото родителите им ще тичката след тях и ще разчистват пътя им от гадните агресори - деца, за да доставят толкова желаният комфорт! Супер родители!
Детето силно се надявам, да попадне в добри човешки ръце от тук нататък!

Ненужна язвителност, явно си пристрастна, но всеки е пристрастен и тегли към себе си.
Иначе какво точно намекваш? Че трябва да се оставят децата да се справят сами с агресията? А това според те до какво ще доведе? До сблъсък и вече който надделее/ Или си го представяш по друг начин?

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти какво очакваш, хората да търпят едно дете да вършее из цялата стая ил да ги тормози?  И после другите деца да имат проблеми заради едно дете? Защото аз и тази страна съм виждала - дете, което започва да става твърде плахо, нервно, не може да си покрие материала, оплаква се, че го боли глава, не може да спи. И всичко това заради това, че има съученик, който не се владее и се държи зле, агресивно е в междучасията, а през часа шуми и всички се разсейват. Няма как да стане.

# 81
  • Мнения: 3 628
И с преместването на проблемното дете вашите деца от тук нататък ще са в прекрасна творческа атмосфера!?😅
Нищо! Отпратили сте го вече, бъдете щастливи до края на живота си! Никога повече няма децата ви да се сблъскат с агресия, хора с проблеми, ядове и нерви, няма, да, защото родителите им ще тичката след тях и ще разчистват пътя им от гадните агресори - деца, за да доставят толкова желаният комфорт! Супер родители!
Детето силно се надявам, да попадне в добри човешки ръце от тук нататък!

Ненужна язвителност, явно си пристрастна, но всеки е пристрастен и тегли към себе си.
Иначе какво точно намекваш? Че трябва да се оставят децата да се справят сами с агресията? А това според те до какво ще доведе? До сблъсък и вече който надделее/ Или си го представяш по друг начин?
Не позна, нямам лично отношение! Но, все пак, моли се да не ти влезе в къщи дете с проблем, ще пееш друга песен!🙂
И най - закоравелият престъпник моли за милост и разбиране, а тук говорим за дете, малко дете! Е, показано му е, че обществото няма да го търпи, бъдете здрави!

# 82
  • Мнения: 6 701
Какво спорите толкова? Откакто свят светува винаги по-силният побеждава по-слабия. Някакви измислени толератности са само на теория. Ако има толерантност то е защото силният е решил така......

# 83
  • Мнения: 40 924
Не позна, нямам лично отношение! Но, все пак, моли се да не ти влезе в къщи дете с проблем, ще пееш друга песен!🙂
Престани с тези завоалирани клетви, никой не ги е заслужил и както виждаш не ти отговаряме със същото Rage

И най - закоравелият престъпник моли за милост и разбиране, а тук говорим за дете, малко дете! Е, показано му е, че обществото няма да го търпи, бъдете здрави!
Говорим и за още +20 други малки деца, те права нямат ли??? Иначе си се изразила много добре - задача на училището е да покаже на всеки, че обществото няма да търпи противообществени прояви. Пишеш как децата един ден нямало да имат мама да ги оправя. ОК, ама и това дете един ден няма да е дете и тогава какво? Ако не се научи да се сдържа го чака затвор, това ли е твоята идея???

# 84
  • Мнения: 3 628
Така е, пази Боже на кое рамо кацне лошото!
Спирам да ви чета! Радвам се за твореца на Темата за постигнатия голям успех!

# 85
  • Мнения: 11 911
Ако има нещо притеснително в ситуацията с преместването, то е че едни други деца тепърва ще трябва да търпят агресивното дете. Да кажем, няма оправия с него, но и в другия клас няма да има. Едни родители получават спокойствие, а други проблем.
Затова,колкото и да е непопулярно мнението ми, трябва да има отделни училища за деца със специфични проблеми. Аз веднъж на една почивка се запознах с българка, работеща в чужбина като учител в такова училище-малки паралелки, с увеличаването на годините паралелката още намалява, има и норматив освен за редовен и за помощен учител. И тук не е въпросът с изолацията, а в това, да се създаде на детето подходяща среда, в която да усвоява знания и да се внасят корекции в поведението.

# 86
  • София
  • Мнения: 28 571
И с преместването на проблемното дете вашите деца от тук нататък ще са в прекрасна творческа атмосфера!?😅
Нищо! Отпратили сте го вече, бъдете щастливи до края на живота си! Никога повече няма децата ви да се сблъскат с агресия, хора с проблеми, ядове и нерви, няма, да, защото родителите им ще тичката след тях и ще разчистват пътя им от гадните агресори - деца, за да доставят толкова желаният комфорт! Супер родители!
Детето силно се надявам, да попадне в добри човешки ръце от тук нататък!

Ненужна язвителност, явно си пристрастна, но всеки е пристрастен и тегли към себе си.
Иначе какво точно намекваш? Че трябва да се оставят децата да се справят сами с агресията? А това според те до какво ще доведе? До сблъсък и вече който надделее/ Или си го представяш по друг начин?
Не позна, нямам лично отношение! Но, все пак, моли се да не ти влезе в къщи дете с проблем, ще пееш друга песен!🙂
И най - закоравелият престъпник моли за милост и разбиране, а тук говорим за дете, малко дете! Е, показано му е, че обществото няма да го търпи, бъдете здрави!
Ти говориш за едно дете. Останалите говорим за повече деца.
И да, когато става въпрос за насилие (без значение от формата му), трябва да се показва, че то не се търпи.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма значение дали детето е със СОп, без СОП - агресивно поведение и нарушаване на часовете не може да бъде търпяно. Зле е както за това дете, така и за другите деца. Всички се изнервят, нещата вървят все по-зле.

# 88
  • София
  • Мнения: 28 571
Точно.
Никое дете (а и възрастен) не трябва да свиква да бъде удряно или обиждано.

# 89
  • Мнения: 6 166
При агресивни прояви и цялостно лошо поведение, проваляне на часове и т.н., дори са си много прави. Всеки си изпраща детето в училище, за да учи, а не за да търпи агресия, да не може да чуе нормално какво говори учителката и какво ли не още.  Не може двайсет деца да стават заложници на проблемното поведение на едно дете.

А учителката за какво е? Да си изпее урока и да си отиде в междучасие ли?
Не учат ли във факултета по педагогика как да се справят с дете, което не следва нормите? Не им ли е в работата да задават нормите и да държат рамката от яслата та до 12ти клас? Не им ли е?

(Риторичен въпрос. Във факултета се учи, че като имаш проблемно дете си го държиш за ръчичка и то е с теб на дъската през целия час и постепенно отива до първото чинче, но чак след като е усвоило да не пречи по време на часа... ама кой да ти го приложи това, след като дори не знаят какво са учили ако го няма в пищовите..)

Или може би учителите са там за украса и за ходене по стачки, че са им малки заплатите на фона на месеците отпуска, които имат, а ангажираността с професията им е ....

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Елфичка, не знам какво сте учили във факултета, но просто не може да се толерира такова поведение. Просто не може. Няма за ръчичка, няма за краченце, няма за нищо. Знаеш, че не съм учител, така че не адресирай към мен тези реплики. И точно защото не съм учител, а съм логопед, много добре познавам такива ситуации като на панорамна снимка - зная на всяка една от страните какви са й целите, какви са й задълженията и какви са й проблемите. Просто има случаи, в които детето не може да се интегрира (ах, тази модерна думичка), другите деца започват да се изнервят, защото съвсем естествено не искат и не могат да търпят да бъдат обиждани или удряни, също и не могат да слушат в час, и изобщо нищо не е наред. Учителката за каквото и да го държи, то просто не става, а и на нея работата й е да си предаде материала, да научи децата на това, което е в учебника, а не да бъде личен асистент на дете (а те вече в държавните училища са и повече деца), което не може да се контролира. Децата от класа не са котерапевти и не са длъжни да търпят и те не търпят. Знаеш ли какво се получава в един момент - до ескалация на агресията и някой си го отнася и после се започва писане на жалби и скандали.
Дай да те питам, твоето дете нали е в ЧУ? Като толкова защитаваш тук една позиция, имате ли във вашия клас дете като описаното? Ако имате, ти докога ще търпиш нещо подобно? И двете знаем за какво става въпрос, но сега на приказки го докарваш точно обратното.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 36 604
В детската градина имаше агресивно детенце. Иначе голям сладур ама им разказваше играта на всичките. Явно там учителките бяха в час и са си чели лекциите, държаха го за ръчичка в повечето време, буквално. И какво? Резултатът беше, че не можеха да си свършат останалата работа спрямо другите деца. Майката отказваше работа със специалисти щото нямало проблеми, те всички други били виновни, не нейното.

Ок, съгласна съм. Нека не се маха детето, да остане в класа/групата. Но с него да се работи. И най-първото действие идва от страна на родителите. Ако те са съгласни и съпричастни, тогава и останалите в редичката могат да реагират адекватно. И се получава екипна работа, от която би трябвало да има резултат. Но като имаш насреща си хора, които са убедени, че златото им е невинно, а всички друго го тормозят, е, тогава няма как. Щото аз познавам една такава с невинно злато, което всъщност е безкрайно проблемно дете. Буквално стъжниха живота на цял клас ученици, че и беше 7 клас, когато им предстои кандидатстване.

# 92
  • Мнения: 6 166
Ако те са съгласни и съпричастни, тогава и останалите в редичката могат да реагират адекватно. И се получава екипна работа, от която би трябвало да има резултат.

1000%

Няма за ръчичка, няма за краченце, няма за нищо. Знаеш, че не съм учител, така че не адресирай към мен тези реплики. И точно защото не съм учител, а съм логопед, много добре познавам такива ситуации като на панорамна снимка - зная на всяка една от страните какви са й целите, какви са й задълженията и какви са й проблемите.

Още в първия пост авторката писа, че учителката им не правела нищо, даже казвала на родителите да си мълчат.
И накрая детето било виновно или не можело да се интегрира. Ми много ясно, че ще ескалира в поведенията си като е оставяно безнаказано да си прави каквото си иска. Така, че ще те тагвам, защото ти защитаваш една теза, която на хартия звучи добре, но като прочета, че някоя учителка се прави на безпомощна направо ми иде да я питам как си е взела изпитите и защо я упражнява тая професия.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
Учителката нито е личен асистент, нито е терапевт, нито е родител, нито частен учител. Тя отговаря за обучението и състоянието на микроклимата в класа за двайсет деца. Каквито и обучения и съдействия да направи, тя не може да направи кой знае колко на практика.

Грешката на учителката е, че сама се набутва в кофти ситуация като се примирява с лошото поведение, явно защото повече се страхува от проблеми с родителите на въпросното дете и мълчаливото затваряне на очите от  директора, отколкото недоволствата на другите родители. Това е често срещано, впрочем. Нима мислиш, че тя може да направи нещо? При описаното от авторката, това дете и семейството му няма да съдействат по никакъв начин, ако ще учителката денонощно да го държи за ръчичка и да му обръща внимание. Затова начинът е родителите на другите деца да се обединят, да подадат официални!!! сигнали до ръководството на училището и до ОЗД. Нататък ОЗД да си правят проверки, училището да свиква съвет, да се правят родителски срещи, ако се стигне до координационен съвет или  всеки да си спасява детето както може. Това е положението. Останалото е ала-бала и не работи.
И като казвате "да се работи с детето". Да се работи, но май не осъзнавате, че евентуално ефектите ще се проявят след месеци или години. И дотогава така ли ще я карат? Ти не ми отговори дали в като плащаш за ЧУ ще търпиш някой да се интегрира и ще го жалиш дори и три месеца. Няма, нали? Затова подминаваш въпроса.

# 94
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Учителката не е бавачка.
Тя е в училище,за да учи децата.
Дете,което не е със СОП ,което осъзнава какво върши и не е получило елементарно възпитание вкъщи,не може да бъде превъзпитано в училище .А и не е това работа на учителката.
Тя има 40 минути да си предаде урока.Ако отдели 10 минути да озаптява някого ,тя ощетява останалите деца.
Никое дете не е с привилегии пред останалите.
Как могат 24 деца да стоят мирно и тихо,а само едно не може.Значи учителите си вършат работата.
Освен това тези 24 деца бяха удряни,блъскани,скубани,ритани,плюти в лицето,обиждани,псувани от въпросното агресивно дете....При което майка му казваше ,,такава му е зодията,,...
Вас ,ако някой дойде да ви рита и плюе,вие как ще реагирате?
Ще бъдете ли толерантни?
Да,децата ще срещат и други агресивни хора в живота си.
Но ще се научат,че не са длъжни да търпят агресия и ще ги избягват.
Аз лично избягвам такива хора.
И ще се научат,че в това общество има норми на поведение,които трябва да се спазват ,а който не ги спазва получава наказание.

За толерантност-толерантни сме.В класа има сирийче,русначе -никога не е имало проблеми с тях,децата помагаха на сирийчето още от 1 клас да научи български.За русначето беше по-лесно.Приеха ги нормално,ама защото те се държат възпитано.

Агресията не води до нищо добро.
Проблемното поведение може да провали бъдещето на едно дете.
Не се ли коригира поведението навреме,може и до затвора да се стигне после...защото при пълнолетните хора няма толерантност за агресия.

И пак повтарям за здрави деца говоря.Не за деца със СОП.

Последна редакция: пн, 21 фев 2022, 13:35 от Veronikaaa

# 95
  • София
  • Мнения: 28 571
И със СОП да е. Учителката отговаря за всички деца в класа, не е и не трябва да бъде "прикачена" към едно, защото това ще ощетява останалите.

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма значение дали са със СОП. СОП не е талисман, който осигурява имунитет като в реалити формат. Агресията и лошото поведение няма оправдание, дори когато детето е със СОП. Ако поведението е неприемливо, значи трябва да се предприемат други мерки и тези мерки са от компетентността и правата на ръководството на училището, от родителите на самото дете и ако се наложи да се намесят други институции.

# 97
  • Мнения: 6 166
Андариел, Ако и други специалисти са с такова мислене, ето ти го отговора на въпроса защо системата е счупена.

Жалко, че хора, на които им влиза в работната характеристика да знаят и да реагират адекватно и да подпомагат деца, които са проблемни, не само че не го правят, но и само знаят - хайде, аз няма да направя нищо, обади се на другата институция и на нея прехвърли "проблемът"

Скрит текст:
По-ниско от това да ми сочиш с пръст моето дете ще можеш ли да паднеш?
Аз да споменавам ли, че ако съпругата е сухарка, мъжът й по-добре да си намери любовница, отколкото да търпи дървен философ и в леглото. 

Вероника, йък. Зодията била такава. И каква зодия псува и блъска и рита?

# 98
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Детето е зодия Близнаци и майката твърди,че то има две лица-добро и лошо.И лошата страна се проявява,защото не можело да търпи някой да му казва какво да прави.В случая -госпожата в училище.
Било своенравно детето.
За псувните и обидите-ами тя жената също псува на всяка втора дума и намира това за нормално.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато има някакъв проблем, хората имат право да се обърнат към съответните институции. Мен можеш да ме наречеш както си искаш, но това не променя фактите.

# 100
  • Мнения: 6 166
Детето е зодия Близнаци и майката твърди,че то има две лица-добро и лошо.И лошата страна се проявява,защото не можело да търпи някой да му казва какво да прави.В случая -госпожата в училище.
Било своенравно детето.
За псувните и обидите-ами тя жената също псува на всяка втора дума и намира това за нормално.

Щях да падна от стола Simple Smile

https://tenor.com/view/laughing-rofl-happy-lol-laughing-hysterically-gif-17025733

# 101
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Едно проблемно дете може да си коригира поведението и само.
Както и родителите му.
Според обстановката.
Веднага пример
Много проблемно дете,без СОП.
Местено от едно училище в друго и така няколко пъти.
Накрая в 6 клас го преместват в училището в едно село близо до града.Обаче селото пълно с роми.
И изненада-детето кротко,гласът му не се чува.
Още учи там и няма проблеми.
Аз познавам класната му и тя ми разказа за случката..

Значи можеее..
Ама защото знае детето какво ще стане,ако набие циганче...
Там ромките не са толкоз толерантни като нас..нито ще се оплакват,нито жалби ще пишат...


# 102
  • Мнения: 1 582
И какъв пример се дава на 20 деца с търпенето на 1 проблемно дете, агресивно, невъзпитано, крадящо?

Че оправия няма, да си траят, да не отвръщат, че видиш ли то трябва да се интегрира?
Освен всичко ролята на родителя е да защитава детето си. Да, ще се боря с всички сили такова дете да не е около моето. Не ме интересува, че съм нетолерантна, а още по-малко кой не си е свършил работата.
Ще ме прощават и Берничка с клетвите и Елфичка с образаванието за учителка, но не - това не е нормално, не трябва да се толерира и учителите не са звероукротители. 20 деца имат правото и задължението да си научат урока и да живеят в спокойна среда И в училище.

С толерирането на такова поведение нормалните родители възпитават, че изходът е Терминал 2 на летище София.

Последна редакция: пн, 21 фев 2022, 11:30 от Threemafan

# 103
  • Мнения: 6 166
Threemafan - не е въпросът да се търпи. Въпросът е да се подходи правилно, което не става.


Andariel - виждам, че си саморедактирала нападките към детето ми, но не си пропуснала да го играеш ощипана госпожичка с "изкарвай ме каквато искаш". Браво. Такива хора най-много уважавам.

# 104
  • София
  • Мнения: 28 571
Правилно за кого?
За родителя правилното е да защити своето дете от агресия.

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Хората имат проблем. За тази работа са измислени институциите - за да се подават сигнали, а не за да се саморазправят родителите помежду си. Това е пътеката - писмени сигнали до училището, евентуално препратка към РУО, също и сигнал до ОЗД. Това е начинът. Познавам системата в тази й част как работи. Навремето не знаех.
Аз също като родител съм попадала в такава ситуация и зная какво е на въпроса "как беше днес в училище?", детето да казва "днес пак Х се сби с У", "днес пак Х пречеше в часа и нищо не можах да разбера".  А аз не искам това да му е първото, което исеща, и това усещане да е половината от активния му ден, вместо да разкаже нещо хубаво, примерно с кого си е играло, какво е научило и изобщо да се прибере с усмивка от училище. Накрая преместих и двете деца и всичко се промени положително. Видях, че оправия няма в старото училище.

# 106
  • Мнения: 29 343
Всеки гледа от своята камбанария.
Ако тук пише майка на дете със СОП, то ще защитава позицията, че то трябва да бъде интегрирано в класа, независимо от всичко. Другите пък ще искат нормална учебна среда и децата им да ходят без стрях от агресия в училище....и да научават по нещо без да е нужно да се превръща часът в укротителен такъв вместо в учебен.
Всяка толерантност си има граници. Съжалявам, но не мога да бъда разбираща към дете, което си позволява да удря или обижда другите. Когато поведението минава всякакви граници, трябва родителите на въпросното дете да вземат мерки. И не само да се иска нещо от обществото и училището.

# 107
  • Мнения: 40 924
А учителката за какво е? Да си изпее урока и да си отиде в междучасие ли?
Не учат ли във факултета по педагогика как да се справят с дете, което не следва нормите? Не им ли е в работата да задават нормите и да държат рамката от яслата та до 12ти клас? Не им ли е?

(Риторичен въпрос. Във факултета се учи, че като имаш проблемно дете си го държиш за ръчичка и то е с теб на дъската през целия час и постепенно отива до първото чинче, но чак след като е усвоило да не пречи по време на часа... ама кой да ти го приложи това, след като дори не знаят какво са учили ако го няма в пищовите..)

Или може би учителите са там за украса и за ходене по стачки, че са им малки заплатите на фона на месеците отпуска, които имат, а ангажираността с професията им е ....

Изобщо не съм съгласна, учителят не е там за да бъде пъдар и личен асистент на едно дете. Учителят е там за да преподава и да научи децата на всичко предвидено по програма. Той не е аниматор да забавлява скучаещите и укротител на буйните.

П.П. Има два начина за въдворяване на ред:
- Всеки сам като в Дивия запад, защото няма държава.
- Държавата изземва ролята на шерифа и въдворява реда, а забранява на гражданите да се саморазправят.

Второто е по-добро, но ако държавата хем не си гледа работата, хем не разрешава хората да се оправят сами настава хаос.

Последна редакция: пн, 21 фев 2022, 12:47 от Черна станция

# 108
  • Мнения: 709
Проблемът е, че в България няма смислен начин за интеграция на деца със СОП, няма база, няма специалисти, няма пари, няма и желание, всичко е абсолютно аматьорско. Няма смисъл да се обвиняват нито родители, нито учители, какво остава за самите деца.

# 109
  • Мнения: 6 166
То ясно, но такива деца ги има. И какво се прави с проблемът. Като при роман на Фуко - да ги изолираме от средата им и да кажем - хайде, няма ги вече.

# 110
  • Мнения: 709
Е, как какво?! Като всичко тук, всеки сам по свой уникален начин се оправя. Намиг.

# 111
  • Мнения: 40 924
Извинявай, ама нали знаеш, че спасението на давещите се е грижа преди всичко на самите давещи се? Е, тук основната роля и основният мотиватор трябва да са родителите, а както четем, тях не ги е много грижа. И ако родителите не работят за интеграцията на детето си, тогава какво очакваш от системата???

# 112
  • Мнения: 709
Като гледам, давещите са други в случая.
Иначе не знам какво имаш предвид, родител как ще се бори за интеграцията на детето си, като всичко дава отпор и няма условия и никой не го интересува, ни учители, ни социални. Какво се очаква от родителя, да се клонира и да стане безвъзмезден логопед, психолог и ресурсен и да осигури база? Като няма регулация, който както успее да се нагоди и това е.

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
На практика в 90 процента от случаите всичко зависи от желанието и поведението на родителите на детето с проблемно поведение. Няма значение дали е със СОП, дали е без СОП. Винаги родителите са ключът. И пак в много голям процент от случаите самите родители са с проблемно поведение, култура, ценности и т.н. Затова при проблеми в поведението на децата основно трябва да се работи с родителите и успоредно с това с децата. Затова подаването на сигнал до училищните власти и ОЗД винаги е от полза, защото тогава често родителите поне малко преосмислят поведението си, а оттам и веднага се променя поведението и на детето. Всичко идва първо от домашната среда и сигналите, които родителите подават на детето. Препоръчва се работа с цялото семейство - родители и дете съответно дали ще са социални работници, дали ще са психолози, но със сигурност има полза. Най-малкото никой не иска да се разправя с ОЗД и поне в половината от случаите ефект има още при споменаване на подаване на сигнал или при проверка. Институциите не са създадени, за красота. Те работят, стига хората да се обърнат към тях. Дори да не работят във всички случаи, пак има повече полза, отколкото нищо да не се направи.

# 114
  • Мнения: 40 924
Кой е давещият се е въпрос на гледна точка. И понеже в случая ставаше дума за детето с отклонения в поведението го използвах за него. Иначе (от тяхна гледна точка) без съмнение същото може да се каже и за останалите деца. И там трябва да се направи нещо и ако не го инициират "давещите се" не може да се очаква друг да се размърда.

Не отричам, че няма условия, социални мерки, стратегии и прочее, но това не е причина кой да е да си зареже детето.

# 115
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Точно родителите са тези,които трябва да осъзнаят,че проблемното поведение на детето трябва да се коригира,защото е неприемливо .
Обществото не приема агресивно поведение.И в по-късна възраст наказанията за такова поведение са доста строги.
Първо те трябва да вземат мерки-например да потърсят помощ от специалисти ,а не да неглижират проблема.
Няма как да се адаптира човек ,който се държи агресивно.

# 116
  • Мнения: 14
Ето тука ви трябва и едно мъжко мнение .... не учете децата си да бъдат страхливци и да се страхуват от агресорите а на агресията да отвръщат с агресия.... така както го описвате едно дете тормози останалите ами съберете децата от вашият клас на синът ви момчетата (организирайте ги да се съберат и без страх всички да му скочат заедно и да го тормозят и него дори да има 1-2 години разлика да е по голямо и по силно вашите деца са с числено превъзходство)

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
И знаеш ли какво ще се случи? Родителите на това дете ще подадат всички видове жалби до всички възможни и невъзможни институци, ще викнат  де що медии има. Нататък родителите на другите деца да отговарят как и защо са организирали масова саморазправа. А ако детето има и СОп, независимо какъв, тогав съвсем ще стане голям скандал.

# 118
  • Мнения: 14
И знаеш ли какво ще се случи? Родителите на това дете ще подадат всички видове жалби до всички възможни и невъзможни институци, ще викнат  де що медии има. Нататък родителите на другите деца да отговарят как и защо са организирали масова саморазправа. А ако детето има и СОп, независимо какъв, тогав съвсем ще стане голям скандал.

Баща на 6 годишно дете, ако трябва да следвам вашият пример моето дете да му създавам морални ценности като вашите аз ще го превърна в страхливец който няма да е способен да си решава проблемите. Това дете е агресор училището щом не е предприело необходимите мерки се преминава към други мерки или записваш детето си на самоотбрана или ги организираш по точно този начин да действат.  * Никога не съм харесвал образователната система в България, 12 клас заминах с жена ми за Германия но тя създава неграмотни хора неспособни на самостоятелно мислене*

# 119
  • София
  • Мнения: 28 571
Дадено дете да се защити, когато е нападнато е едно (и съм "за" този вариант с две ръце), но да се организират групово да се саморазправят е съвсем друго и е много лошо като вариант. Мнозинството да се нахвърля върху единицата е много долнопробно и не е самозащита.

Отделно, че дава козове в ръцете на родителите на проблемното дете.
В общи линии, не е много умно поведение.

# 120
  • Мнения: 14
Дадено дете да се защити, когато е нападнато е едно (и съм "за" този вариант с две ръце), но да се организират групово да се саморазправят е съвсем друго и е много лошо като вариант. Мнозинството да се нахвърля върху единицата е много долнопробно и не е самозащита.

Отделно, че дава козове в ръцете на родителите на проблемното дете.
В общи линии, не е много умно поведение.

Бях тръгнал да пиша че съм възпитан може би от родители с друга ценностна система които са ме учили никога да не се предавам и да не отстъпвам при никакви обстоятелства, и че за мен не е долнопробно защото моите приятели от детството сме разбрали за един от хановете или царете не знам точно та хана или царя имал три синове и им дал по 1 пръчка и им казал да я счупят те я счупили безпроблемно след което взел 3 пръчки и дал на всеки 1 от синовете си да ги счупи и никой не успял и им казал докато сте задружни и се подкрепяте ще сте много силни но ако не се подкрепяте ще сте уязвими защото ще сте по слаби. Аз съм софтуерен инженер не съм дете на криминално проявени обикновени хора с обикновени професии не са ми предали някакво военно мислене не са военни нито полицай, баща ми е Инженер майка ми е Счетоводителка ...... Жена ми е лекар тя  не подкрепя никаква форма на насилие .... Моето мнение като мъж  е че едно момче не трябва да отстъпва на нищо в живота и не трябва мама и тате да му решават проблемите < приемам всяка форма на градивно мнение от жената > та един съвет вашето дете ако е по ниско слабо физически от другото дете социализирайте го с няколко деца от неговият клас да се пазят просто>  Мнението на доктора надделя че в този вид както съм се изказал е опасно за здравето и може да се случат нещастни случай....  и понеже сме тука да изградим обща представа за училищата в София ..... с оглед този казус ще гледаме нас личен избор (Училище с Охранител(но не в пенсионна възраст)

# 121
  • Мнения: 8 243
Nextgen1994 най-вероятно деца нямаш щом даваш тези безумни съвети.
Това са деца в училищна възраст и педагозите са тези които трябва да решат проблема.

# 122
  • Мнения: 234
"И най - закоравелият престъпник моли за милост и разбиране, а тук говорим за дете, малко дете! Е, показано му е, че обществото няма да го търпи, бъдете здрави!"
Напротив обществото го търпи, толерира, а не проявява милост и разбиране към останалите 23 деца от класа. Това не е нормално поведение на "педагози". Дотам е стигнало промиването на мозъците, че имаше една две майки, явно развили Стокхолмски синдром, на редовно пребивани момиченца,  да обясняват, че циганчето не било виновно, било болно, при положение, че напълно осъзнава какво върши и ако някой учител посмее да му се скара, когато същото го замеря с предмети, то престава и осъзнава че действията му са погрешни, ясно е че и то се нуждае от помощ иначе няма да оцелее дълго извън училището. Пак питам възрастни хора не си ли дават сметка как вредят и на съответното дете, и на другите и че в един момент може да се случи непоправимото. Писах вече, че детето и извън училище си прави, каквото поиска, но там няма протекцията на "педагозите" и често си навлича същото, което предизвиква и то от доста по- големи от него, защото си мисли, че и навън, както и при съучениците му не само ще мине безнаказано, но и ще получи потупване по гръбчето за похвала.

# 123
  • Мнения: 1 582
След този пост съм абсолютно убедена, че темата е пързалка.
Поздравления! 👌

# 124
  • Мнения: 234
"Иcтинaтa e пo -нeoбичaйнa oт измиcлицaтa, зaщoтo измиcлицaтa тpябвa дa ce придъpжа към пpaвдoпoдoбнocттa, докато иcтинaтa нe се нуждае от това." Mapk Tвeн  Идеята е за някакво логично обяснение за причината за нелогичното поведение на родители и "педагози"

# 125
  • Мнения: 6 166
Пързалка.

# 126
  • София
  • Мнения: 62 595
Може да изглежда пързалка, но аз зная за такива случаи, включително за родители, които не само се примиряват, че им бият тормозят децата, а наистина оправдават нещата с "детето не е добре", обхванати от вълната на прекалената толерантност.

# 127
  • Мнения: 6 166
Тогава ги посъветвай как да се отърват от "детето не е добре".

(ирония)

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 07:32 от Елфичка

# 128
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата са си техни - като търпят да ги бият, тяхна си работа. Аз отговарях за моите деца и когато имаше проблеми съм ги решавала като му е било времето.

# 129
  • Мнения: 6 166
Уж са си техни и ти си настрани, но с твоите оценки и коментари, пак си се месиш.

Това, че казваш, че не го правиш, не заличава реалността.

# 130
  • София
  • Мнения: 62 595
Кое е намеса? Има човек, който пита какво да прави, има проблем. Аз казвам какви са опциите. Не съм отишла при Марийка да й кажа "ти правиш грешка като оставяш детето си да го бият, трябва да направиш нещо". На Марийка като й е по-важно нещо друго, а не че детето й го бият, това си е нейна работа. Утре ще цъфне с "детето ми е омърлушено, излежда депресирано, не иска да ходи на училище" и ще пита какво да прави, откъде й е дошло. Е, какво да прави, нали Марийк направи каквото можа, за да й се депресира детето като се остави да го бият и не го защити!
Никаква агресия под никаква форма и от никое дете не е редно да се търпи. Ако детето е с проблем - родителите му да го заведат на лекар, да се започне терапия. Всяко дете има право на нормална обстановка, когато е в училище през почти целия активен отрязък от денонощието. Лошата обстановка се отразява зле на детската психика. Всеки родител да решава какво му е важно. Такива случаи са ми познати служебно и от двете страни и виждам какви са последствията - и детето с проблемно поведение, и другите деца страдат, когато не се вземат мерки - то не успява да се социализира, а другите деца се изнервят, депресират, те на свой ред започват или да се затварят, или да отвръщат на агресията и като цяло отрицателно се настройват.

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 07:49 от Andariel

# 131
  • Мнения: 29 343
Пързалка или не, много такива случаи има. Натискът за "интеграция" е голям и затова проблемите се замитат под килима с надеждата да се уталожат нещата, ден да мине, друг да дойде...
Когато няма желание за вписване в обществото нито от родителите, нито от въпросното дете, то няма как да стане. Учителите не са звероукротители, а другите деца не са длъжни да търпят агресия и да ходят със страх и нежелание на училище. Грешка е, че това поведение е търпяно толкова години.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Грешка е не само, че е търпяна ситуацията години наред. Авторката на всичко отгоре продължава да търси "някакво логично обяснение за причината за нелогичното поведение на родители и "педагози" вместо да спре да се чуди, а да започне да действа. Все още живее с мисълта, че ще оправи света.

# 133
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Още в самото начало стана ясно, че авторката не търси решение, а съмишленици да оплюят ненормалното цигане, а сега и педагозите са и в изпълнението на клюките.

# 134
  • София
  • Мнения: 28 571
Мда, другите са лоши. Добре, готово, оплюх ги. Проблемът е решен.

# 135
  • Мнения: 6 166
Проблемът е, че детето е проблемът, а не възрастните около това дете.

Ето, моето беше обиждано от едно дете на негова възраст и учителките не били чули нищо, не били видяли нищо. И накрая безнаказано си остана това дете. Циганче ли е другото дете - не, не е. Обикновено подрастващо тормозчийче. Нямало нужда да се съобщава дори на майка му какво прави.

Така че хич да ме ни разправят, че учителите не били част от проблема. Са и то голяма.

# 136
  • София
  • Мнения: 62 595
Затова са измислени жалбите до институциите - пишеш жалба до директора на училището, описваш случая и тогава учителката няма как да се прави на сляпа и глуха. А ако това не свърши работа, пишеш до РУО и ОЗД - един път се жалиш, че училищните власти не са взели отношение и втори път за конкретните поведенчески прояви на другото дете - там се опразя ОЗД с родителите. Просто хората не смеят да го правят, защото се притесняват, че учителят ще нарочи тяхното дете. Хайде, да видим как ще го нарочи като знае, че ще виси жалба срещу него!

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 21:29 от Andariel

# 137
  • Мнения: 6 166
Точно това се случва - нарочва се детето ти и почва системен тормоз над твоето дете, а ако се оплачеш ти излизаш лошият.

Ти като работеща в системата би трябвало най-добре да ги знаеш тия неща, а не да говориш общи приказки..

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм точно в училищната система, макар да имам опит, така да се каже, по силата на професията си съм в неутрална позиция и съм в друга система, в която виждам какво се случва с деца в подобна ситуация, независимо от коя страна на конфликта са. А конфликт има. Зная доста повече, отколкото ти се струва и много добре зная какво пиша, пък на теб да ти се струват общи приказки.
И точно защото зная как функционират тези системи, има смисъл от сигналите и хората не трябва да се страхуват, че учителката ще нарочи детето. Дори обратното - колкото повече се мълчи, толкова повече  тормозеното дете и родителите му губят.
Хайде, да видим какво се случва в единия и във втория вариант!
- всички си мълчат - аз като родител си мълча, че има един или двама, които постоянно развалят дисциплината, тормозят моето или други деца, обстановката е неприятна, а учител и директор си трайкат. Детето ми и аз се чувстваме зле. Детето ми вече е потърпевшо, защото учителката си пита ушите и нищо не прави, т.е. тя вече по някакъв начин го е нарочила чрез мълчаливото си съгласие да се подхранва тази неблагоприятна среда.
- подавам жалба към учител и директор. Тоест вече предприемам някакви стъпки по правилата и детето ми знае, че го правя - то вече знае, че правя нещо по въпроса и разбира, че обстановката е негативна и не е редно да търпи, а това му дава и чувство за някаква вътрешна увереност. Учителката започва да го нарочва и да се заяжда. Тогава подавам жалба срещу нея. Колко жалби мислиш, че ще издържи и упорито ще продължава да го нарочва? А ако тя е толкова упорита, значи детето ми и аз пак сме в лоша ситуация. Тогава защо да си трая и да търпя тормоз от двете страни - хем от тормозещо дете, хем от учителката? Значи аз имам два пъти загуба, ако нищо не направя.
Извод - и в двата случая все е зле, но поне във втория случай има действия за защита, които е по-вероятно да подобрят ситуацията, защото на учителката няма да й е ок работното й място да е под въпрос с моите жалби. Аз лесно ще си преместя детето, ако реша, но тя няма лесно да си смени работата.

# 139
  • Мнения: 6 166
На  мен ми казаха пък, че не може и с топ да ги мръднеш нито директорката, нито учителката, защото разбира се, директорката веднага ще излезе с твърдения, че оплакалият се от нея е неадекватен.

(Сега, ако майката си мисли, че зодията е виновна за това, че детето не е възпитано, това е друго. Обаче ако майката си търси начин да защити детето, а отсреща започват да мъстят, за това че не си траеш .. ко праим? ... ко?)

# 140
  • София
  • Мнения: 62 595
И как точно ще излезе с тези твърдения? Ще вземе да ги напише? Сигурна ли си, че ще си причини по-голям конфликт? А ако конкретно дете и пасивност от страна на учител и директор са по-важни, ок, аз си вземам детето и се махам - и без това нямам никакво доверие на такива хора и няма да си оставя детето точно те да го учат и да го възпитават косвено.

Как ще постъпи конкретната майка е единствено нейно решение и нейна отговорност, защото става въпрос за нейното дете. Има опции за реакция. Коя ще избере е нена работа.

# 141
  • София
  • Мнения: 28 571
И според мен трябва да се реагира писмено, да го има всичко черно на бяло, но какъв е смисълът да си го пишем, след като целта на темата е да се оплюе детето, а не да се реши проблемът с него.

# 142
  • Мнения: 5 004
Проблема се решава,като се отстрани детето.Това дете е проблем на собствените си родители,а не на другите.Защо вменявате задължение на чужди хора да търпят проблемно дете.Не са длъжни.За такива деца трябва да има специализирани училища,а не да ги натрапват на другите.Така и те ще се чувстват по-добре като са в среда на себеподобни.

# 143
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Практиката показва, че в специализираните училища проблемът не се решава, децата стават големи и правят по-големи проблеми. Работа с детето трябва. Отстраняването също не решава проблема. Ако някому се струва бавна и мудна системата по работа с проблемни деца, няма какво да я чака, а просто си предпазва своето дете, като го мести на място, където няма проблемни деца.

# 144
  • Мнения: 29 343
Много родители си затварят очите пред проблемите и не признават, че детето им има нужда от помощ. Аз съм била дете, когато имахме едно съседче с подобни проблеми. До трети клас беше някакъв ужас от подобни изцепки, но родителите не и не! Смятаха, че всичко е наред и просто е по-буен. В крайна сметка след доста отричане, явно ги принудиха и го преместиха в помощно училище, както се водеше тогава.

# 145
  • Мнения: 2 722
Проблемът са родителите.
Дете на мои роднини, дете в норма, но мега разглезено и презадоволено тормози едното дете със СОП в класа, което не е агресивно. Срещи с учители, разговори. Майката на тормозещото дете отказва да го води на психолог, било я срам. Купи му плейстейшън- 1 клас е.
Нашето семейство се опита да говори с тях, но не майката не вижда проблем.

# 146
  • Мнения: 6 166
Той го тормози това дете, а учителите и директорката си мълчат нали?

И ако се оплаче майката какво мислиш, че ще стане, м? Ще се намерят едни кушаревски свидетели, които да твърдят каквото трябва и после защо си траят потърпевшите ..

# 147
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно заради такива, които не искат да се работи с психолог, включително и те самите, се подава сигнал към ОЗД от страна на потърпевшите или направо от ръководството. Тогава да видите как веднага ще се навият за психолога като видят, че проверката хаби нерви, време и обяснения защо и как. При агресивни и антисоциални може да бъде направена и комисия, което още повече ще мотивира родителите да се вземат в ръце.

# 148
  • Мнения: 6 166
Andariel, пак не отговаряш - учителите и ръководството къде са?

Или направо да съдействат на който родител не харесва СОПчето със сигнал до ОЗД?

Защото ако се върнем към казуса от темата- той е за дете със СОП и ръководството получава допълнително финансиране,но и задължения да го приобщи това дете?

В училището няма психолог ли?

# 149
  • София
  • Мнения: 62 595
Колко пъти да отговоря? Ако очакваш определен огтовор, вземи да го напишеш вместо мен, явно задаваш отговори, а не въпроси.
Родителите на пострадалото дете или деца имат право да подадат сигнали към всички институции  - директор на училището, РУО, МоН, ОЗД. СОП не е основание за отказ от проверка. Дори ще се провери дали на детето му се оказва подкрепа и дали семейството се нуждае от подкрепа и работа с него.

Между другото, все се каня да те питам в каква компетентност се изказваш по тези теми - професионално ли си обвързана, лично ли, просто така от любопитство ли Ти мен ме пита и отговорих - сега е твой ред. Ако е професионална обвързаността ти, тези неща трябва да ги знаеш и изобщо да не питаш за тях.

# 150
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Здравейте момичета,

Аз съм от другата страна.Майка на проблемно дете вече първи клас.
Така историята на моя син е следната(и не , не е пързалка) :
Синът ми още в яслата на около 2г и 6 м имаше видим затруднения да говори , докато неговите връстници вече говореха и им се разбираше. Там светна лампата ходихме на психиатър.
Становището което даде психиатъра на 3г тогава  бе че детето е в норма , има затруднения в речта и да се работи със ресурсен учител логопед и психолог в детската градина . Дотук добре представих становището и в детската градина и започнаха работа . Както знаете първа и втора група не отчитат голяма работа с тези деца и напредък нямаше почти никакъв. В първа група от това че той не можеше да говори с нормални думи а само с негови си измислени никой не го разбираше. Съответно в дг имаше проблем с общуването с учителките и те не могат да разберат какво иска детето ми . Изолираха го постоянно защото той иска едно и казва хубалуба нещо си а те не го разбират и от там започна агресията му.
Казва нещо и съответно никои не го разбира и започва да се ядосва ,да хвърля , да удря . Започнахме логопед и ресурсен на частно имаше някакво подобрение, започна да говори някой думи след това цели изречения да рисува да играе с играчки . Детето искаше да се социализира, но когато излезем на вън да играе с други деца те винаги го гонеха с думите махай се ти си малък , махай се ти си бебе не можеш да говориш, махай се не ти искаме при нас .
Съответно обикаляхме в търсене на нови приятели всекидневно но откат. Никой не го иска ( да ,той е доста палав и много импулсивен и агресивен когато го провокират с отказ). Когато беше 4 група в дг започна вече по сериозна подготовка с ресурсното обучение.имаше напредък харесваше му да ходи там и да играят игри , имал е моменти в който помага на по малки деца с игрите и се е гордял с това , но в следващия момент пак става малкото тасманийско дяволче . Лятото ходихме при ресурсен учител за подготовка за първи клас . Харесваше му там индивидуално и имаше напредък . Сега е в първи клас нови деца нова среда и неговите проблеми . Отново е агресивен удря деца, обижда ги , дисциплината е зле . Когато изпадне с криза става неконтролируемо. Хвърля блъска удря ,чупи.
Ходили сме при няколко психиатъра , психолога и становищата на високи е че е нормално дете с проблеми с речта и от там не може да изгради социални контакти и да спазва социалните норми . Много добре знае че когато направи нещо лошо има наказания и той се разстройва . Той не осъзнава действията си не осъзнава че наранява хората , разбира го като думи ,но не осъзнава последствията. В един момент е добре в училище на другия ден пак лошо поведения сбил се с някой обидил друг и като го питам защо го удари или защо го обиди той ми отговаря незнам , просто той ме дразни. С какво те дразни и започва да каза някой му ритнал раницата той казала да не я рита че ще я изцапа но този другия пак го направил и така моя го ударил . И все ден едно и също нещо .
Сега родителите на децата искат родителска среща с мен Добре казах ще направим и от там на татък какво ? Какво ме очаква ?
Как да постъпя с моето проблемно дете , не съм го оставила и не съм неглижирала проблема му вече около 5 години но той не се отказва от това да бъде лош.
Всички видове наказания лишения лятото заради това му поведение ходи само и единствено 3 дни на плаж . Почти не излизахме да играе с децата на площадката защото те го дразнят и той избухва и сме отново в омагьосан кръг . И лекарства и разговори с психолози  и доста неща съм направила но изнерви ли се става неконтролируем. Ходила съм да го взимам от занималня защото е станало напечено и госпожата ми звънна за 3 минути бях там  взех го той излезе много разстроен каза че децата му се подигравки и той много се ядосал .
Не не го оправдавам правя много неща само и само за да няма тази разяждаща всички агресия но на моменти тя избива и става лошо за всички.
Какво бихме ме посъветвали да направи ?
Какво да очаквам от разярените родители ?
Какво мога още да направя за синът си за да не стане още по зле ..да го преместя в друго училище , да го обучавам сам във вкъщи без агресията на околната среда да стане още по голям аутсайдер и да не се социализира, а да стане единак ? По добре ли ще е ако го отстраня от училище (въпреки ще му харесва и има някое и друго приятелче вече) . Това е моята страна една майка със проблемно дете без диагноза и пред срив защото е трудно да се справиш сам със демоните в теб .
Благодаря на всеки  които прочете поста ми и ще се радвам за някакъв отговор(може и на лично) различен от има начини опитай да го намериш . Е опитвах но явно не ги намирам и се провалям като родител на такива дете .
Трудно е , много е трудно
Благодаря

Последна редакция: чт, 23 ное 2023, 15:21 от мрЪнкал0

# 151
  • Мнения: 11 911
Аз не съм специалист, но не съм убедена, че има връзка между късно проговаряне и агресия. Моето дете също е от къснопроговарящите, в първа група не помня колко точно говореше, но още ползваше бебешки думи. Не се е налагало ресурсен или логопед (всъщност от логопеда имаше нужда заради звука Р, но не го водихме ) Много палав, но никога агресивен, напротив, той страдаше от агресия. Мисълта ми е, да търсите на друго място връзка с проблема, не в говора.

Сменете психолог и психиатър, съветва те се с личния педиатър. Да не е липса на някакви елементи тази агресия.
Не го на казвайте да не излиза, а напротив, нека да прекарва повече време в движение.
За мислете се за режима-сън, храна, учене, почивка.
Запишете го на плуване, "водата гони дяволи", образно казано, но наистина изхвърля негативни емоции.
Запишете го в ново училище, ако има с по-малко деца в клас.
Нямате ли някоя приятелка с дете да излизат заедно, а вие да контролирате. Не е хубаво дете да се изолира.

Преди родителската среща говорете с класен ръководител и училищен психолог, какво се очаква вие да направите

# 152
  • Мнения: 681
Мрънкало, не се проваляш като родител. Проблемът ти за съжаление хич не е рядко срещан. От една страна детето ти има нужда да се социализира и го иска, а от друга заради късното проговаряне не успява, чувства се изолирано и понеже няма социалната и емоционална зрялост за да отработи емоцията си, тя се преобразува в агресия.

За съжаление не виждам и начин да получиш подкрепа от родителите на другите деца. Разбираш, че всеки от тях иска най-доброто за детето си, а това е точно обратното на това да понасят агресивни изблици от твоето дете. Дори и да са заслужени заради подигравките и провокациите.

В твоята ситуация изместването на детето в друга градина/училище е най-доброто решение - смяна на средата и започване на чисто, далеч от сегашните провокатори. Приеми, че детето ти вече е набелязано за тормоз, не удължавай агонията.

# 153
  • Мнения: 6 701
Мрънкало, мъжко присъствие  има ли в картинката? Могат да са много полезни в подобни ситуации мъжете. Моят съпруг и баща на детето винаги е бил на първа линия при проблеми.
И аз съм за промяна, преместете го.

# 154
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Мрънкало, мъжко присъствие  има ли в картинката? Могат да са много полезни в подобни ситуации мъжете. Моят съпруг и баща на детето винаги е бил на първа линия при проблеми.
И аз съм за промяна, преместете го.
По принцип има мъжко присъствие .
Но баща му работи извън България  и като цяло не присъства в повечето време тук. Иначе мога да кажа че имат общи интереси баща и син прекарват някаква част от времето си заедно . Но като цяло аз съм основния фактор във семейството и всичко е на мойте плещи . Мъжът ми не бяга от отговорност но физически не може да присъства в пагубните моменти. Което също оказва голямо влияние за емоционалното развитие на детето ми , но напуснах работа за да мога да гледам възрастната ни баба на легло и да се справя с проблемите на синът ми , все някой трябва да поеме и финансовата отговорност и жертвата е голяма .
Фактори за състоянието му има , но разрешаването на проблема изисква доста жертви..
Благодаря на всички които пишете продължавам да чета и се надявам още да се пише, за да мога да продължа да търся решение с какво да помогна на детето ми Simple Smile

# 155
  • Мнения: 29 343
В първи клас е много трудно и за деца без проблеми, а да дете със затруднения в говора и агресия сигурно е ужасно за адаптация.
Детето обследвано ли е, има ли съмнения за СОП или друго? Така , както го описваш, необходима е консултация със специалисти. И не отлагай. Той не е "лош", а по-скоро неразбран, но трябва да се намери корена на проблема.

Другите родители искат спокойна обстановка за децата си, трябва и тях да разбереш. Ако някой тормози моето дете, има агресия и учебният процес не протича нормално, също ще съм против.

Предполагам всички родители те разбират, че полагаш грижи за детето, но едва ли ще търпят дълго подобна среда за децата си.

Какви са последствията след "лошото" му поведение в училище? Какви мерки предприемаш?

# 156
  • Варна
  • Мнения: 1 361
До тук е обследване 4 пъти при психиатър и психолог всички отхвърлиха СОП като поведение . Единият даже ме попита госпожо вие искате детето ви да е със СОП ли ? Казах че не искам но поне искам някаква диагноза за да намерим подходящо лечение ,има доста фактори от аутистичния спектър но те го отхвърлят като нещо нормално за емоционално неразположение при агресията му а не като основен фактор за проблема. основно "специалистите" при които сме ходили  наблягат на това че проблемът му е от това ще не може да говори и не може да създава нормални взаимоотношения с децата на неговата възраст.
Толкова иска да го приемат и да има приятели че когато чуе отказ и изпада в ярост . Обяснявам че трябва да се държи добре да е приветлив и да не удря да не обижда . Една случка лятото виждаме едно момченце със сестричката си играят и моя син ме попита дали може да отиде при тях и аз му казва да бъди любезен попитай ги дали може да играеш с тях. Той отива и казва здравейте може ли да играя с вас усмихнат щастлив и момченцето малко по голямо от него директор му казва не махай се не искаме да играем с теб и той стисна юмруци и започна да ръмжи извиках го при мен и го попитах какво се случи и той се ядоса като ми каза аз бях добър и исках да играя с тях а те ме изгониха . Тежко му се отразява отхвърлянето и  му е трудно ,в случая не успя да разбере защо не го искат като е добър .
Иначе когато не е бил послушен в училище и е правил пакости няма телевизия няма телефон всички любими неща се спират и играе с Лего или пластелин понякога рисува . Но всичко е до време обещава аз няма да ги удрям няма да ги обиждам повече моли ме да не съм му сърдита . Няколко дни е по нисък от тревата и после пак избухва .
Наясно съм била съм и от другата страна в класът на дъщеря ми има такова дете само че там бащата беше основния проблем пие и бие . Спряха го тогава първи клас от занималня и от втори клас отново се завърна . Не се е кротнало детето пак си е дразнител и се бие с другите момчета , но мисля че вече не е чак толкова агресивен поне по думи на дъщеря ми . Но те са вече 3ти клас малко по големи .

# 157
  • Мнения: 8 243
И аз съм на мнение, че друг вариант освен преместване няма.
Този другарски съд - класа срещу един родител хич не ми е на сърце.
Детето страда - най-страдащите са най-агресивни. Болката поражда агресия.

Не съм наясно защо детето е нон стоп наказано. Ако аз страдам и изпитвам болка, някъде трява да излея гнева които се натрупва, и ако някой ме наказва за това ми желание....не знам как би ме мотивирало да не страдам....

Има деца, които имат нужда от хора до тях...за това колко е голяма нуждата на един човек мярка няма.

Според мен най-важното е майката да работи с психолог.

# 158
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Норе благодаря да и на мен ми се иска да отида на психолог , само ми трябва време и добър специалист (Варна).
Той не е винаги наказан един два пъти седмично може би когато нещата ескалират , през другото време когато е послушен и не създава сериозни проблеми в училище всичко е на ред отново е най щастливото дете. Отдушникът му съм аз и сестра му когато е крив и си го изкарва на нея . Но когато е добре даже се е случвало и да играят заедно иначе се карат и не се разбират особенно. И тя може би не му позволява да направят връзка защото вижда че децата не го искат и тя се дистанцира от брат си толкова много съм говорила да изградят връзката между брат и сестра ,но тя е по подвластна на приятелките си които не го харесват . Много е трудно две малки деца с различни интереси и приятели . Имат и общо приятели с които играят чудесно един два пъти в седмицата след училище но и хората са ангажирани със своите задачи .
Той е добро дете , госпожата го хвали че е много добър по математика , справя се отлично дори със сложните задачи докато на другите деца им обяснявала доста докато успеят . Когато попитам за дисциплината и съм на тръни . Но като цяло има 3-4 деца в класът му с които явно не се разбират и стават проблемите . Другите деца също не са от кротките и познават моя син от децата градина и знаят че той много лесно се пали и умишлено го дразнят за да се забавляват  . Лично госпожата ми го е казвала че не винаги той е първо  виновният .

# 159
  • Мнения: 658
Запишете го на бойно изкуство, там треньорите са страхотни. Намерете с какво да го хвалите и да му създадете самочувствие, че с нещо се справя. Надъхвайте го с позитивизъм и му говорете много, кое е неприемливо и как да се овладява. Изчаквате спокойно още 2-3 години и ще се оправи. В училище НЕ заставяйте срещу детето си, а го защитете с пълна сила. Вечер си говорете по много, като с голям човек. Никой психолог не може да му помогне повече от разбирането на майка му.

# 160
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Благодаря ти. Правим опити в тази насока ще задълбая повече .вярвам че е период и се надявам да отшуми . Гледам винаги да заставам зад него и да види че може да разчита на мен във проблемите си .
Милия и той не иска да е така ,казвал ми е мамо хайде да отидем в болницата и да ми сложат една инжекция и вече да не съм такъв и да удрям децата .

Общи условия

Активация на акаунт