Бременност.Работа

  • 2 338
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте, мили дами и момичета.Днес останових, че съм бременна преди седмица някъде напуснах работа, уча магистър и ми остава още един семестър и защита или изпит.
Като нова или по точно като начинаеща въпросите са ми: 1.дали е възможно да почна нова работа тъй като трябва да взимам майчинство? 2. Ако нещата вървят по план учението ще ми попречи ли, на бременността и раждането?
Благодаря ви предварително:)

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 329
Според мен много трудно ще те вземат на работа,ако знаят,че си бременна. Вариант към който прибягват доста хора е назначаване фиктивно в някоя фирма (ако имаш познати) и да си плащаш сама осигуровките.
Не виждам причина да ти пречи учението.
Аз например работих до 9тия месец , на не много лека работа . Зависи много каква ще е бременноста ти.🤗 Леко бременеене!

# 2
  • Мнения: X
Щом днес си разбрала, че си бременна не вярвам да ти личи корем. Тоест можеш да си намериш работа и да взимаш майчинство.
Другият вариант с фиктивно назначаване също е начин.

Не знам защо бременността може да ти пречи на ученето.

# 3
  • Мнения: 6 764
Реално, никой работодател няма да те вземе ако знае, че си бременна. Веднага ще приеме, че след 3тия месец ще вземеш болничен и си аут. Тоест, ти за работодателя няма да си полезна, ще имат по теб като служител повече бумащина, отколкото свършена работа. Не се обиждай, но точно така стоят нещата. Отделно, ако почнеш на договор с изпитателен срок, могат да те освободят веднага, след като решат. Така че варианта ти е фирма на познати.
За ученето, зависи каква бременност имаш. Ако не е тежка, не би трябвало да ти пречи. Вече като се роди бебето, там си е работа 24/7, ако няма кой да го гледа вместо теб, няма как да се случват нещата. Лека бременност.

# 4
  • Мнения: X
Ако започе работа не е нужно да казва, че е бременна. В началото нама да личи.

Ако я наемат, няма как да в уволнят и по 71 чл. Регистрира ли се бременност, не могат да я пипнат, защото може да ги съди.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 010
Въобще не е вярно това, че никой работодател няма да наеме бременна служителка. Два такива примера имам като и двете майки са добри ИТ специалисти, взеха ги и си ги изчакаха да се върнат след майчинството.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Бременните, назначени на изпитателен срок, не ползват защита от КТ. Подробности тук:
https://www.tita.bg/free/labor-law/773

# 7
  • Мнения: 794
Ако започе работа не е нужно да казва, че е бременна. В началото нама да личи.

Ако я наемат, няма как да в уволнят и по 71 чл. Регистрира ли се бременност, не могат да я пипнат, защото може да ги съди.

По принцип да, но при изпитателен срок от 6 месеца, могат да я освободят, когато си решат и винаги могат да измислят причина, различна от бременноста...
Аз лично все пак бих опитала, ако си ценен кадър и фирмата е коректна би трябвало да няма проблем и е по-добре да опиташ и да се получат нещата, отколкото да не опиташ изобщо.
Относно ученето, ако не си дистанционно/задочно, мисля, че дори ще получиш еднократна финансова помощ.

# 8
  • Мнения: 3 902
Въобще не е вярно това, че никой работодател няма да наеме бременна служителка. Два такива примера имам като и двете майки са добри ИТ специалисти, взеха ги и си ги изчакаха да се върнат след майчинството.

Ще кажа само + 1. При нас наемат, че и повишават жени в майчинство.

# 9
  • Мнения: X
Според мен зависи от типа работа. Ако става въпрос за търсени специалисти, аз познавам много такива примери, даже една започна новата работа бременна в 7ми месец. Аз също бих те посъветвала да започнеш да търсиш веднага.

# 10
  • Мнения: 90
Здравейте, бременна съм в 12г.с. ,но започнах декември месец и съм с 6месеца изпитателен срок,не съм казвала още в работата,а и аз съм си едричка попринцип и няма да разберат,но до юни незнам дали ще издържа, защото работя от 4 сутринта,давам и извънредни часове и аз се чудех може ли да ме уволнят без причина само защото съм бременна. Та въпроса ми е ,ако се чувствам добре и не кажа, чак когато не мога да работя и пусна болничен могат ли по време на болничния да ме уволнят?

# 11
  • Мнения: X
По време на болничен няма как да те уволнят.

# 12
  • Мнения: 3 902
Да се има предвид, че.всеки болничен и отпуск удължава изпитателния срок с точно толкова дни. Поне по закон е така, някои фирми не го спазват.

Общи условия

Активация на акаунт