Частни училища - информативно-дискусионна тема - 52

  • 44 200
  • 727
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 90
По отношение на домашните 4 клас в ДШ децата са до 15:50 (който не е записан на нещо допълнително). Домашните ги пишат в училище следобяда, имат нещо като занималня. Няма домашни в класическия смисъл на думата за уикенда, но имат проекти- презентации понякога, както и почти всяка седмица 1-2 теста математика, бг, немски, доктовка, човек, природа и култура и реално ако иска детето отлична оценка е хубаво да попреговори през уикенда. Не мога да кажа дали това е позитив или негатив еднозначно. Позитивно е защото има възможност семейството да прекарва забавно време заедно уикенда, негатив е защото родителят няма постоянно информация как е детето в клас и какво учат.
За близнаците съм чела много. В чужбина задължително са в различни паралелки, както и не ги обличат абсолютно еднакво. Оставят им право на личен избор от ранна възраст. Идеята е да растат като две отделни личности със собствени приятели, постижения. Това се счита за здравословно от психологическа гледна точка, защото иначе през тийнейджърството започват много да страдат ако едното има например гадже и често се случвало едното да му е трудно да взима самостоятелно решения ако цял живот са гледани като едно дете.

Благодаря. И аз съм запозната с тези проучвания и затова реших да ги запиша в различни групи в ДГ, независимо колко странно ме гледат всички и в ДГ, и извън нея Grinning Не ги обличам напълно еднакво - стремя се да са в еднакви моделчета, но различни цветове например. Колкото повече растат, обаче, толкова повече проявяват мнение и изисквания към облеклото си, така че вече до някаква степен сами си решават (не се съобразяват с какво е облечен другия). Стараем се да не ги вкарваме в калъп, а с всеки се занимаваме според интересите и дори единият е записан на ментална аритметика, а другият - на плуване. Т.е. не ги третираме като един човек. Единство има единствено по възпитателните въпроси Simple Smile

Погледнах ОТ, както ми препоръчаха няколко дами тук, но то е на 50то място по успех на НВО, а БШ са на 15то.. ОТ имат средно 50+ точки на БЕЛ и МАТ миналата година, а БШ 80+. Не виждам база за сравнение и смисъл да запиша децата на частно училище ако там няма да научат нищо Grinning

# 76
  • София
  • Мнения: 12 397
Не бих казала, че нищо няма да научат в ОТ. Обяснението за ниските им резултати по-скоро откривам в това, че те не правят "академичен" подбор на входа и приемат деца със СОП.

# 77
  • Мнения: 8 347


Погледнах ОТ, както ми препоръчаха няколко дами тук, но то е на 50то място по успех на НВО, а БШ са на 15то.. ОТ имат средно 50+ точки на БЕЛ и МАТ миналата година, а БШ 80+. Не виждам база за сравнение и смисъл да запиша децата на частно училище ако там няма да научат нищо Grinning

Ако считате, че мястото на НВО е фантастично постижение и оценка на много знания - лъжете се Simple Smile
Всички знаем, че не е така Simple Smile Просто поради липса на какъвто и да било друг показател за сравнение повечето хора използват НВО-то.

Ако ви кажа, че познавам дете от БШ което ходи на частни уроци по математика от 4 клас за да има добър резултат на НВО-то, как ще реагирате? А ако ви  кажа, че ОТ подпомагат децата с уроци в училището ако имат нужда за НВО и у дома родителите идея си нямат какво учат децата. Че 99% от випуска влизат там където искат. Какво сравнение ще направите в този случай?

# 78
  • София
  • Мнения: 12 397
Че 99% от випуска влизат там където искат.
Специално това аз няма да го повярвам. Joy

# 79
  • София
  • Мнения: 17 407
Има си родители, за които това е най-важният показател, НВО. Нормално е всеки да търси различно нещо за децата си, няма лошо.

# 80
  • Мнения: 5 958
За училище, което няма изпит, и приемат и деца със затруднения, се справят повече от добре.
Но и аз не вярвам в твърдението за 99% успеваемост по първо желание на випуска.

Твърдо симпатизирим на ОТ, а БШ хейтя колкото мога.  Simple Smile

Честно казано БШ започва да ми напомня много на обещанията, които слушахме в ПБ.

# 81
  • Мнения: 8 347
Че 99% от випуска влизат там където искат.
Специално това аз няма да го повярвам. Joy
Твое право Simple Smile

Моята приятелка искаше детето й да продължи в гимназията към училището.
Детето предпочиташе друго училище. И без никакво усилие от негова страна влезе там където искаше.
А на друга - детето искаше в АК и само с подготовка от ОТ влезе там.
Все пак ОТ имат школа за подготовка на седмокласници и са абсолютно наясно как се случва щелият процес.

А от двете майки имам инфо за целият випуск.

Редактирам се Simple Smile за мен това, че всичките майки които изнамерих в ОТ и на които зададох въпроса, колко от обещанията на ръководството не се сбъднаха....и отговора им : няма такива Simple Smile Още ме карат да симпатизирам изключително много на училището.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 397
Хоуп, въпросът не опира до информация от родителите, а е пределно ясен на база известни обективни данни. 99% от випуска биха били приети там, където желаят, само ако всички са желали 1 СУ, 30 СУ и подобни. Но и това няма да го повярвам. Joy Защото бал 353 стига за там. А предвид, че това е среден бал, една голяма част и там не влизат.
Иначе и аз харесвам училището.

# 83
  • София
  • Мнения: 17 407
Аз няма да го защитавам училището, че много съм им набрала пореден уикенд за големия обем домашни и уроци Simple Smile Но си учат децата.
Факт е обаче, че липсата на цедка в началото не помага особено на целия учебен процес. Съвсем реалистично е за мен родител да НЕ избере училището точно заради това, в крайна сметка всеки от нас иска по-добра среда за децата си.

# 84
  • Мнения: 177
Има го и моментът с опцията за продължаване в гимназиален етап в училището, който спестява стреса от НВО. Досега двцата от БШ нямаха този избор, но това се променя и вероятно ще има отражение в резултатите накрая през следващите години.

# 85
  • София
  • Мнения: 12 397
То и ПЧМГ имат гимназия /вярно, с изпит, но лесен изпит за децата от училището/, но това не се отразява на резултатите им на НВО 7-ми клас.

# 86
  • Мнения: 177
То и ПЧМГ имат гимназия /вярно, с изпит, но лесен изпит за децата от училището/, но това не се отразява на резултатите им на НВО 7-ми клас.

Факт:) Но май важи основно за ПЧМГ.  Повече са примерите в другата посока.

# 87
  • Мнения: 5 958
Да, защото повечето не си правят труда да подготвят добре възпитаниците, така че са конкурентноспособни на НВО, тъй като това би означавало да не продължат в гимназията им.

ПЧМГ привличат в гимназията си не с подобни методи, а с качества. Доста трудно успяха да започнат да формират повече от един малък клас в гимназията, но успяха все пак.  

Затова много малко ЧУ с гимназии си заслужават вниманието.

# 88
  • Мнения: 9 882
Лесен, лесен (за изпита на пчмг), но ако не го изкараш, отиваш на тръстиката с другите да се бориш. Така, че нво-то е важно за децата.
За ОТ и аз съм чувала, че образованието си върви без стрес. Ако има нужда, училището помага.

# 89
  • Мнения: 8 347
Ами за мен сравнението между ПЧМГ и другите ЧГ не е най-удачното. Повечето деца дошли в ПЧМГ в периода 5 -7 клас идват с идеята, че са в това училище за да имат добри резултати на матурите за да отидат другаде.
Или по-скоро такава е нагласата на родителите. Докато тръгвайки в 1 клас на едно училище като ОТ, на дали родителите мислят за гимназия.

Общи условия

Активация на акаунт