Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 32

  • 97 563
  • 1 059
  •   1
Отговори
# 30
  • London
  • Мнения: 6 732
Щом спят на заключени резета си е страшно. Имаше едни филм " Да поговорим за Кевин", изключително ми напомни на него.  Диагнозата е много важно да е точна, не напразно в специалното училище си има клас само за деца с аутизъм, класове с хиперактивност с дефицит на внимание са отделно, деца с агресивно поведение пък в съвсем друг клас и така .... Явно подхода е според диагнозата и тя да е правилна е много важно. Шизофрения например се поддържа в добро състояние за човека с хапчета и те помагат.  ..жената сподели, че някой е изразил лекар съмнение именно за такава диагноза. Та добре е да се действа в посока изясняване какво е точно може с лекарства да почне да се държи сравнително нормално.

# 31
  • Мнения: 6 166
Тъкмо щях да кажа, че шизофрениците не правят фалшиви обвиненя към близки, но всъщност и те го правят.

# 32
  • Мнения: 23
Здравейте! Нова съм сред вас. Имам детенце с рядък синдром - Уилямс Бойрън. До колкото разбрах от асоциацията на този синдром в България, поведението на децата ни е сходно с това на деца с аутизъм и най-добро развитие ще получим, посещавайки такива специалисти. Молбата ми е да ми дадете актуална информация за центрове или професионалисти в тази област за град София. Дъщеричката ми ще направи края на март 2 годинки и 6 месеца и не говори. Може да казва само "мама, баба и ам-ам" Има нужда и от интелектуално развитие. Понеже ние не живеем в столицата и ще пътуваме специално до там за нея(най-близка дестинация ни е), ще се радвам и за информация на такива работещи събота и неделя.
Благодаря предварително!

# 33
  • Мнения: 2 140
Stoyanova74, ето с какво мога да бъде полезна:
https://ababloom.bg/%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%b8/
Този център видях, че работи в събота.
https://tacitusbg.com/contact-us/
Понеже това са платени услуги, погледнете във Вашето населено място има ли дневен център за деца с увреждания.Попитайте в Агенция "Закрила на детето".

# 34
  • Мнения: 1 212
Здравейте, знаете ли от къде мога да разбера в кои детски градини в София има сформирани групи за деца със СОП?

# 35
  • Мнения: 6 166
Отиваш на сайта https://kg.sofia.bg, кликаш на детски заведения, избираш по район и после кликаш на всички, които са ти в района. Ако искаш да излезеш извън района си - избираш друг и си записваш.

# 36
  • Мнения: 1 212
Отиваш на сайта https://kg.sofia.bg, кликаш на детски заведения, избираш по район и после кликаш на всички, които са ти в района. Ако искаш да излезеш извън района си - избираш друг и си записваш.
Дори и по този сложен начин не намирам нужната информация. За всяка градина излизат класирания, в които фигурира и заявени, чакащи и тн. деца със СОП, обаче така излиза и за градини, в които знам, че такива групи няма.

# 37
  • Мнения: 2 140
Докато се ровя, попаднах на това:
https://www-genecards-org.translate.goog/cgi-bin/carddisp.pl?gen … &_x_tr_pto=sc
Цитат
AUTS11 (Аутизъм, чувствителност към, 11) е генетичен локус. Заболяванията, свързани с AUTS11, включват аутизъм 11 и аутизъм .
Има ли майки на две деца с аутизъм, които са правили генетични изследвания и къде?

https://www-malacards-org.translate.goog/card/autism?_x_tr_sl=en … &_x_tr_pto=sc
Цитат
Важен ген, свързан с аутизма, е CHD8 (Chromodomain Helicase DNA Binding Protein Sunglasses,

# 38
  • Мнения: 6 166
Направи си екзомно секвениране и ще разбереш. 

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 1 223
Здравейте!
Синът ми е на почти 8 години. От скоро имаме поставена диагноза Аутизъм в умерена форма и очакваме решение на ТЕЛК. Решението ще бъде с личен асистент, тъй като това е подчертано в епикризата. Там също е написано да не се откъсва от колектива. Има нужда от контакти с деца. Но вече му е изготвена програма, според която ще има едва 5 учебни часа седмично с класа. Другите са с ресурсен учител, психолог, логопед, втори начален учител (както с ресурсния, детето ще е в отделна стая само с учителя). Аутизмът му се изразява в "не слуша". Уморява се и му се приспива на обяд, иска да се прибира, бяга из класната стая, събаря тетрадки. Всичко това в минало време, защото на училище е ходил сумарно не повече от два месеца. Учим в къщи. На училище не го искат без личен асистент. В началото го изживяваше тежко, защото в училище играеше с децата и му липсваха до скоро. Все питаше кога ще ходи на училище. И свикна. Вече не иска и навън да излиза. Играе си сам в къщи. Тъгува, че на рождения ден няма да може да покани никого, защото няма приятели. От описанията за Аутизъм не виждам в него нищо. Винаги гледа в очите като говори, напълно самостоятелен, отворен към света, любопитен, учи лесно и бързо, като излезем търси деца - на площадка или в детски център. От детската психиатрия първоначално ни казаха, че е съвсем нормално дете. След няколко дни всичко се обърна, имал аутистични маркери и щом в училище имали притеснения, трябвал личен асистент. Аз изобщо не вярвам, че е аутист. Той е будно, слънчево дете, което е изолирано и ще продължава да бъде изолирано според програмата му за училище, защото не слуша. Той страда от това. Да мога да върна времето назад, никакво обследване не бих правила. Но сега... чудя се как да поправя грешката си. Ново обследване? Преди няколко месеца правихме и не знам дали е добър вариант. Не съм му правила ЕЕГ, нито разни за бактерии в стомаха, които чета, че се правят на деца с аутизъм. Просто не виждам защо да го правя - той понякога не слуша, не иска да учи примерно или да си подреди играчките. Настоява за десерт или да му дам телефона да гледа детски. И като не стане на неговата, не изпълнява нищо, казва "няма" и гледа сърдито. Ей такива са му страшните моменти.

# 40
  • Мнения: 6 076
Не виждам защо да не поканите деца от класа на парти за РД. Какво разбирате под няма приятели? Преценете кои деца са подходяща компания и ги поканете. Поканете примерно 15 и от тях поне 5-6 ще дойдат. А толкова деца стигат за купон.

# 41
  • Мнения: 13 786
Къде е обследван? Къде беше това обследване, което не бихте направили отново? Някак не мога да повярвам че примерно в свети Никола биха претупали нещата и биха сложили на дете диагноза не отговаряща на истината. Аутизъм е доста сериозна диагноза с цял набор от симптоми, на принципа в няколко разсела не по-малко от някакво количество симптоми за раздела....и съотяетно не се поставя просто ей така. Ошвв. Повече на почти осем години.
Задавам въпроса за да разбера дали мнението ви за вашето дете в обективно. Извинете за прямотата но все пак ако искаме да помогнем трябва да имаме пределна яснота в ситуацията.

Последна редакция: ср, 30 мар 2022, 23:12 от _re_ge

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 1 223
Отдавна не е виждал класа си. Докато ходеше на училище играеше с децата, но нямаше време да създаде приятелство. А и там му е слабото място - не знае как да подходи към децата. Играе му се, очите му светват като види деца, но не знае какво да каже. Това са плодовете на изолацията, щото кашля (в градината), щото не слуша.
Във Варна е обследван и съм очарована от екипа! Много внимателни, отзивчиви и изобщо само хубави неща мога да кажа за тях! Но не вярвам, че е аутист. Може би педагогическата характеристика от училище изигра роля. Написали са неща, които изобщо не отговарят на истината. Например това, че живее в свой свят. Това изобщо не е вярно! В училище с него ще работят четири човека, освен класната и личния асистент, значи общо 6. Защо е всичко това, не разбирам! Защото му се играе и понякога отказва да учи.

# 43
  • Мнения: 13 786
В никой случай не бих обследвала детето си във Варна. Моите уважения но във Варна няма нито специалисти нито база нито опит. За сведение аз съм от същия град и знам как е.възможнл да се дават диагнози на парче. Освен това не бих правила обследване съпроводено с  характеристика от когото и да е било. Характеристиката е това, което някой мисли за някого. Възмутена съм от това, което ви се е случило. Искрено вярвах че вече не се слагат така набързо етикети, а се прави нужното проследяване започвайки от по-мека диагноза. Явно греша.
И отговор на последния въпрос  - Всичко е въпрос на финанси. Току разисквахме подобен феномен в труднопроговарящата тема. Как от ДГ решават че искат детето да е с диагноза,за която те самите щели да подадат в руо, а родителя трябвало само да подпише съгласие. За деца със СОП ( аутисти, аспергери, хадв-та, диспраксии, дислалии, ГРР - та и др.) има финансиране.

Последна редакция: чт, 31 мар 2022, 00:24 от _re_ge

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 1 223
Аз искам да знам как да си поправя грешката. Позната ми каза, че в София се поставяли само тежки диагнози, чакало се по половин година. Страхувам се, че изолацията ще навреди на детето ми и виждам, че точно това се случва. Но в училище не го искат без решение на телк и без ЛА.

Общи условия

Активация на акаунт