Религията и (крайният) патриотизъм като най-гадни човешки изобретения

  • 5 612
  • 180
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 41 907
докато религията е средство за контрол.

Ха, а патриотизмът да не би да не е? Я виж руската пропаганда как е зомбирала руснаците с патриотизъм и така Путин перфектно ги контролира. 80% от тях смятат, че той е прав и го върши за доброто на Русия. Ако не бяха толкова патриоти щяха да мислят по-трезво.

# 136
  • Мнения: 9 426
Путин е толкова патриот,колкото аз съм трамвай! Laughing

Путин като върл наследник на комунистите,се опита да унищожи руската националност като създаде с декрет (!) Laughing нова нация - росияни,(нещо като съветският човек през СССР),но разбира се не му се получи. Реалността е по-силна от всякакви социални инженерства.

# 137
  • Мнения: 41 907
Че кой говори за Путин??? Виж тезата ми - патриотизмът е изобретен от управниците за да манипулират и държат в подчинение масите. Тоест патриотизмът е за масите, не за управниците.

# 138
  • София
  • Мнения: 2 051
докато религията е средство за контрол.

Ха, а патриотизмът да не би да не е? Я виж руската пропаганда как е зомбирала руснаците с патриотизъм и така Путин перфектно ги контролира. 80% от тях смятат, че той е прав и го върши за доброто на Русия. Ако не бяха толкова патриоти щяха да мислят по-трезво.

патриотизма изисква някакво ниво на развитие на промишленоста и инфраструктурата, докато за религията това не е необходимо. В едно родово-общинно и или племенно общество има религия, но няма патриотизъм. Или при феодализма крепостният селянини си има отношение със феодала , но въобще не му пука имението точно към коя държава е в момента.

# 139
  • Мнения: 41 907
Е и? Затова са два инструмента - защото всеки си има своите ограничение и своите предимства.

# 140
  • София
  • Мнения: 2 051
не е точно така. патриотизма е свързан териториално с държавата, докато религията е екстериториална и с нея може да контролираш значително по-големи групи от хора. И руският патриотизъм е в симбиоза с религията им, затова е толкова силен.

# 141
  • София
  • Мнения: 6 003
Всъщност, патриотизмът не е гаден. Гадно е патриотарството. В последно време наблюдаваме изобилие от второто.
Истинските патриоти никога не крещят и не се бият в гърдите. Нито пък оправдават всяко свое действие, че работят за интересите на родината. Истинските патриоти дайстват тихо и ненатрапчиво. Затова и не ги дават по телевизията.
Същата работа и вярата и религията.

# 142
  • Мнения: 2 928
Но това не означава,че обществото навсякъде е малоумно и деградирало .
Погледни му политиците, бих казала! Те са огледало на цялото общество. Wink
Преди 20 години виждах съвсем ясно внуците на моите внуци (ако бяхме останали в България), как броят годините оставащи¸ до нашето ''оправяне''. И все още ги виждам. Само ''оправянето'' нийде не се вижда.  Затова и избрах да се оправя поединично, сменяйки обществото. Спестява време и нерви.

# 143
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 339
Кадърният човек се оправя навсякъде.

И аз не харесвам някои наши политици.
Много американци не харесват Байдън.
За Меркел пък въобще да не говорим.
Обаче никой американец или германец няма да нарече обществото деградирало и малограмотно,защото политиците били лоши.

Последна редакция: ср, 09 мар 2022, 17:05 от Veronikaaa

# 144
  • Мнения: 2 928
Кадърният човек се оправя навсякъде.
Ахъм, виждам!
Българинът е шампион по затягане на колана, така че вероятно няма да изчезне....ще се ''оправи''! Satisfied

# 145
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 339
Да,да..и ние знаем колко ,,сладък,, и ,,охолен,, е емигрантския живот....
И на запад въобще не затягат колана...
Но темата не е затова.

По темата-точно заради религиозните фанатици с които се напълни ,Европа вече не е онова спокойно и сигурно място,което беше преди 15 години.

# 146
  • Мнения: 2 928
Да,да..и ние знаем колко ,,сладък,, и ,,охолен,, е емигрантския живот....
И на запад въобще не затягат колана...
Но темата не е затова.

По темата-точно заради религиозните фанатици с които се напълни ,Европа вече не е онова спокойно и сигурно място,което беше преди 15 години.
Знаете, защото такава ви е средата, както някой спомена по-горе!
Та какво каза за религиозните фанатици?
Аз лично изпадам в ужас от тия, дето държат Библията за прикритие, а зад нея се кланят на пророка Ленин, или по-точно на фараона Ленин. Нали мумията му все още лежи непогребана.
Другите са лесно предвидими. А, за това, че Европа се напълни с тях може да се обръщате с благодарност към същата нова месия - Путин.

# 147
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 339
Била съм студентка в чужбина.Видяла съм достатъчно.И в чужбина и в България може да се живее много добре,но може и да си много зле.
Кой в каква среда е бил си личи.

И аз не харесвам прекалено религиозни хора.
Библията и Ленин са две несъвместими неща.
Но другите,които са по-опасни,явно не са толкова предвидими,защото доста атентати направиха през последните години,убийства,изнасилвания...и какво ли не още.
И нито ще се адаптират,нито ще мирясат.

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 07:46 от Veronikaaa

# 148
  • Мнения: 528
Една приятелка имам, забатачила се е сериозно. Обърна се към християнската православна църква и резултатът е три пъти по-зле е. Иззеха и възможността да оздравее психически. Супер противоречиво е всичко. Преди вярваше инстинктивно в друго, което и даваше свобода. Сега, каквото и да и каже някой, го парира с нещо от християнския устав. Искам да подчертая, че ВЕЧЕ СЕ СТРАХУВА ОТ СМЪРТТА!! Страхува се от какво ли не, сакън да не направи нещо погрешно.,, Отеца ми каза, че няма живот след това, отеца каза така, унака... Отеца залепил табела на тоалетната, че е склад, значи той ЛЪЖЕ хората, но как така щом е противно на бога да се лъже.. Само я объркаха и сега е на никъде. Съсипа си личния живот, защото човека с който беше бил женен някога за друга и това значело че е женен пред бога за друга!!!! За мен Църквата иска власт, пари, тясно си сътрудничи с Държавста, инструмент за управление и манипулиране..

# 149
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 339
Бориса,твоята приятелка явно се е забъркала с някоя секта.

Общи условия

Активация на акаунт