Декларация по чл.14

  • 489
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Въпрос 1: При подаване на декларация 14 при придобиване на имот/апартамент/, какво се попълва в графа площ на мазе, ако същата не е посочена в нот.акт?
Въпрос 2: Ако в декларацията ае попълнена произволна площ на мазето, която е значително над реалната, може ли да се подаде коригираща декларация без площ или с реалната площ, при условие, че няма съществуващ документ откъдето да се види колко е тя.
Въпрос 3: площта на мазето има ли значение за размера на данъчната оценка, респ. дължилия данък?
Благодаря предварително на отзовалите се! Hug

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Какво са подавали нашите, не знам, но аз, когато починаха, мерих с една рулетка мазето и тавана, колкото мога да стигна през паяжините и натуриите, останалото - на око. Приживе на майка ми за същото бяха казали за същото да извикаме фирма да мери и да представим документ. И понеже Община Пловдив си позволяват да не приемат декларации без подкрепящи ги документи (същото за един друг имот, за който се съдим със завладелия го съсед), им я изпратих по пощата. Три години по-късно още никой не ми е поискал документ, удостоверяващ, че правилно съм мерила.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Не мога да редактирам от този телефон, извинявам се. Винаги може корекция, а как площта на мазето участва в данъчната оценка (по спомен - слабо към почти никак), можеш да видиш във формулата в приложението към ЗМДТ.

# 3
  • Мнения: 19
При придобиване на имот от физическо лице, нотариусите подават информация до общината, но за всеки случай трябва да проверите към края на втория месец дали е деклариран /аз звъня по телефона, за да не си губя времето/. Ако се придобива от юридическо лице, тогава трябва да се подаде данъчна декларация в двумесечен срок.
За мазето - зависи как се води по нотариален акт, може да е като прилежаща част, а може да е като отделен самостоятелен обект.
Коригираща декларация може да се подава по всяко време.

Общи условия

Активация на акаунт