(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 47)

  • 31 504
  • 754
  •   1
Отговори
# 15
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Целогодишните малини режат ли се или си стоят на храстче и със зелени с листа целогодишно?

Merdansol, най-обикновена почва или субстрат, но е желателно да им вземеш допълнително тор, може течен тор за зеленчук, ние вкъщи поливаме всичко с тор за домати. (

Тая година май трябва да садим повече краставици Satisfied

# 16
  • Мнения: 1 205
Целогодишните малини режат ли се или си стоят на храстче и със зелени с листа целогодишно?
........
Не са зелени целогодишно. Режат се както другите. Просто плододават от пролет до късна есен. Може би аз не се изразих правилно като писах целогодишни, но не се сетих друга дума.Blush

# 17
  • Мнения: 4 212
Прекарах си тъмния патладжан😭.Реших да сложа семенцата по-дълбоко и сега усещам,че нищо няма да излезе.Само преди 5 дена ги сложих и няколко семки,които са били плитко се показаха.Чашки открих и ги сложих в тях и виждам някои семки колко са дълбоко.Много ме е яд.

# 18
  • Мнения: 9 903
Благодаря за темата.
При мен нищо, освен че сложих ръгбито, 12 чашки  х2. Онова открито място дето питах, май ще го пазя за чушки и патладжан. Само чистя плевели тези дни, чакам да мине снегът другата седмица, чакам и молко дървесна пепел да ми донесат да хвърля докато е време.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Аз съм на тема краставици, вчеря ядохме една много хубава супермаркетска, но не беше стандартния тип, и се вдъхнових  Hug не е заради скока на цените 🤣 Обаче ММ нещо не е ентусиазиран, твърди че им било много топло в оранжерията и изгаряли, та да питам, навън ли е по-добре или него просто го мързи да полива 😁? Тази година мислим в оранжерията чушки, защото нали били тропически, да им пресъздадем стандартната еко-система там Thinking

# 20
  • Мнения: 1 108
Аз още нищо не съм сложила,чак април планирам една леха на открито и без това не ми върви с разсада и лехата стига "чашките" . За оранжерииката ще купя готов разсад, а още не съм започнала да подготвям почвата . Лук съм насадила още есента на открито и вече има десетина сантиметрови две листа на стрък. Реколтата от чесън ми беше миниатюрна, тоест ситно...ситно. Би трябвало да съм сложила и тук-там по скилидка чесън есента, не си спомням, но сигурно съм сложила . Сега обаче ми изглежда сякаш не съм извадила хубаво чесъна и един вид си е бил насаден  и растен на туфи. Въпрос: Така ли да го оставя или има шанс ако го "пикирам"?






Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 13:51 от vige

# 21
  • Русе
  • Мнения: 385
И без това го дават студено поне 10 дена и викам да си проверя репичките и граха дали са тръгнали…Разрових почвата с нож. От над 100 зрънца репички, които насадих, намерих само 4, които покълват. Другите зрънца изобщо сякаш не съществуваха. Викам си карай, те бързо стават и ще направя нови като се стопли окончателно. Но най се ядосах от граха. Изрових 3 гнезда, в които бях сложил по 5-6 грахчета и от всички тези гнезда намерих само 2 граха като единия се беше полу разложил като намокрена филия хляб. Другите грахови зърна изобщо ги нямаше. Не знам какво става! Времето не беше толкова студено, почвата се беше стоплила до 8-9гр в облачен ден. Не е имало сняг от януари. Не знам какво искат повече?
Сложих вътре в стаята в една саксия няколко зърна репички и няколко грахчета. Ако не изникнат така на топло значи семената са за боклука.
Всичките ги бях взел от “Наш двор”.
Даже ако някой е доволен от марка семена репички ако може да ми помогне да ги купя и да не се занимавам с тези боклуци.
Миналата година абсолютно всички репички изникнаха и станаха големи и вкусни, но не помня какви семена съм купил тогава..

# 22
  • София
  • Мнения: 5 190
Vige, пикирай, но по-бързо !

Най-успешните ми репички от години са шарените , и вносни , и бг пакетирани, коита пак са вносни.
В пакетчетата на Лидъл има много малко семена! Шарените , колкото и да са скъпи, излизат по-изгодни.

# 23
  • Мнения: 11 340
Аз днес се трудих много в двора. Почиствах от листа. Окопах мястото което ще ми е градинката. Засадих арпаджик и балучки, както и малко магданоз. У дома салатки за разсад. Надявам се да стане. Избрала съм място до прозореца. За сега толкова. Чакам да ми дадат домашен чесън за да си насадя.
Аз нямам оранжерия всичко садя на открито.
Преди години правих сама разсада - доматите, но никога не ми ставаха хубави. Откакто започнах да купувам готов разсад съм мн доволна, така, че тази година пак ще купя.

# 24
  • Мнения: 344
И аз днес поработих доста.Оплевих и прекопах около сто квадрата и засадих лука. Много е интересен,ще го снимам като стане.Съседката ми даде миналата година и всички луковици,които станаха оставих за семе.Вече няма да купувам арпаджик. Не знам какъв е сорта,но е много траен.Засаждаш едно лукче и от него излизат пет нови лука(около него,като герданче).Перата му са крехки и много вкусни за зелено.

# 25
  • Мнения: 6 002
Vanja66 много е хубав този лук, но последните две години го загубих, при родителите ми и там имаха загуби, а такъв отглеждат от повече от 30 години.
Днес заради задушница почти не съм работила, утре ще поработим из градината. Трябва да покрием парника, дано времето да позволи.

# 26
  • Мнения: 2 194
Този лук май е известния шалот, казват му влашец, сръбски лук, влашки лук...Наистина е много вкусен зелен в салати.

# 27
  • Мнения: 6 002
Този лук май е известния шалот, казват му влашец, сръбски лук, влашки лук...Наистина е много вкусен зелен в салати.
При нас дулашик.

# 28
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Захладня нещо....че и вятър излезе, е става за работа навън, поне тук.

Отново ме обзе идея , извинете, че все в тормозя с проблясъците си, но ММ не иска вече да ме слуша. Та преди месец купих 2 кивита, в саксии са, сложих ги в оранжерията, за да не измръзнат, с намерение да ги засадя пролетта на астмалъка. Гледам вече са напъпили, което ме навежда на мисълта,че трябва да изчакам да се стопли. Сега обаче имам друга идея..оранжерията е 6/3м, малка е, но поради грешка е висока 5,50. Та се чудя дали да не оставя кивитата в двата края, да се "качат"горе, на високото? Мога да им сложа допълнителна телена конструкция и така да си висят от тавана. Така биха могли да узреят спокойно, разбирам, че узряват месец октомври.

# 29
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Хоп в новата тема!
И моите семенца с домати са покълнали, днес сложих и лютите чушлета.
Следващата седмица ще съм си на вилата 4 дни и се надявам на сухо и тихо време, за да си сглобя конструкцията на повдигнатата леха и да започна да прекопавам мястото на цветните градини.

Общи условия

Активация на акаунт