Дълъг ковид

  • 15 361
  • 148
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 122
Дълъг ковид, пост ковид, след ковиден синдром. Колко време продължи при вас и как се разви? При мен са задъхване, умора, световъртеж, безсъние, мигрени, изтръпвания.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 10:25 от bubanka

# 1
  • Мнения: 401
3-6-8 месеца. Повечето хора прекарали Ков19 се оплакват от затруднена концентрация, бърза умора и задух, невралгии, миалгии, парези и т.н. Цяло съцветие от симптоми.
Приемайте високи дози витамини - от А до Я, Омега 3 и Гинко билоба, за да се възстановите по-бързо. Поне 30-40 дни след преболедуването приемайте ежедневно витамини.

# 2
  • Мнения: 58
При мен се влошиха кръвните ми изследвания. Тромбоцитите ми бяха доста завишени. Също така преживях мисед в 9 г.с., но не бързам да обвинявам ковид, просто предположение. 

# 3
  • Мнения: 5 820
При мен се влошиха кръвните ми изследвания. Тромбоцитите ми бяха доста завишени. Също така преживях мисед в 9 г.с., но не бързам да обвинявам ковид, просто предположение. 

     Ще потвърдя, че спонтанният аборт е от прекарания Корона вирус. Оттам са завишените стойности и на тромбоцитите. Това е причината за спонтанния аборт. И моята позната също направи спонтанен аборт. Имаше завишени стойности на тромбоцитите.

# 4
  • Мнения: 58
При мен се влошиха кръвните ми изследвания. Тромбоцитите ми бяха доста завишени. Също така преживях мисед в 9 г.с., но не бързам да обвинявам ковид, просто предположение. 

     Ще потвърдя, че спонтанният аборт е от прекарания Корона вирус. Оттам са завишените стойности и на тромбоцитите. Това е причината за спонтанния аборт. И моята позната също направи спонтанен аборт. Имаше завишени стойности на тромбоцитите.

Имах съмнения, че е от него, защото боледувах  октомври, а забременях декември. Мислех, че до тогава може и да съм се очистила от вируса. А и го карах много леко, само загуба на обоняние и хрема.

# 5
  • Мнения: 24
Здравейте. Пиша тази тема, за да разбера дали случайно някой не е чувал за подобни симптоми на моите, за да мога да се насоча към лекар и да знам какво да правя. Карах тежък ковид август месец 2021, не съм стигала до болница, но се възстанових много трудно и бавно. Прекарах го с лека пневмония, субфебрилна температура, която поддържах близо месец, загуба на вкус и обоняние... Преди това го бях изкарала веднъж, доста по-леко. Не знам дали имам пост ковид или друг проблем, тъй като и лекарите до момента не ми помогнаха. Основните ми симптоми са тежката умора, и странно чувство все едно съм с повишена телесна температура, а всъщност моята си е нормална. Постоянно ми е студено, а никога не съм била зиморничева преди. Ако имам дни, в които се чувствам горе долу по-добре (около седмица), след това непременно отново имам дни, в които се чувствам така. Още със ставането сутрин нямам никаква енергия и ми е ужасно студено. Буквално се чувствам като болна. Пусках си ПКК всичко беше наред с изключение на това, че имам повишен холестерол. Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза. Единствено ми откриха някакъв възел, но не бил той причината за моето състояние. Постоянно пия витамини + омега 3 и други добавки за имунната система, разбира се с прекъсвания (месец пия, после ги спирам, после пак), чувала съм че не е ок да се предозира организма. Просто не знам какви лекари да търся. Понякога забелязвам, че така ми става лошо, след като се нахраня и рязко ми се доспива. В момента не работя, но скоро трябва да почна работа и не знам как ще се справя ако все така ми става зле. А умората и изтощението трудно биха могли да се опишат, не се чувствам като нормален човек, а все едно съм някакъв робот, на който му падат батериите и край. Наистина не знам дали е възможно да е просто пост ковид, тъй като това състояние е твърде странно и необяснимо. Притеснявам се да нямам някакво заболяване, но и да имам е по-добре да се диагностицира и да почна лечение......

# 6
  • Мнения: 3
Направи си изследване на витамин Б12!

# 7
  • Мнения: 19 296
Рязко доспиваме след нахранване прилича на хипогликемия от евентуална инсулинова резистентност. Направи си обременяване с глюкоза с изследване на глюкоза и инсулин 3 пъти. Прочети как се прави, за да е миродавно изследването.
Освен това тсх в норма нищо не значи. Пуска се целия щитовиден панел.
Провери за б12, Вит д, желязо, феритин.
Това на първо четене.
Трябва да има пауза преди изследването, ако вземаш б12.

# 8
  • Мнения: 24
Направи си изследване на витамин Б12!


Благодаря за съвета, ще си направя!

# 9
  • Мнения: 46 513
Цитат
Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза.
Каква е стойността?

# 10
  • Мнения: 24
Цитат
Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза.
Каква е стойността?


Стойността е 0,692.

# 11
  • Мнения: 37
Аз бях така и на моменти още съм. Изкарах Ковид през април леко, а после декември по-тежко - загуба на вкус и обоняние, абсолютно никакъв апетит, гадене, бях с бронхит и така. След като ми мина карантината ми ставаше по-трудно - задъхвах се като говоря и ходя едновременно, а сатурацията ми беше в норма. Като повървя малко и после седна, така възДишам, че все едно съм бягала на маратон. Оттам започнах да правя паник атаки, да правя кризи със задух /породен от паника, а не белодробен /. Обиколих вс доктори - пулмолог, кардиолог, невролог, унг, заключението беше пост-ковид депресивно състояние. Физически здрава като бик, но аз си имах някакви мои си симптоми  и така завърших при психиатър! Не казвам, че всеки ще е така, но голям процент изпадат в депресия и апатия. НО умората не минава от един път и повече да не се появи. Била съм добре 5 6 дена, после 3 съм зле, после 2 добре, а 7 зле. Съветът ми е много витамини и минерали, може и такива коластри
Здравейте. Пиша тази тема, за да разбера дали случайно някой не е чувал за подобни симптоми на моите, за да мога да се насоча към лекар и да знам какво да правя. Карах тежък ковид август месец 2021, не съм стигала до болница, но се възстанових много трудно и бавно. Прекарах го с лека пневмония, субфебрилна температура, която поддържах близо месец, загуба на вкус и обоняние... Преди това го бях изкарала веднъж, доста по-леко. Не знам дали имам пост ковид или друг проблем, тъй като и лекарите до момента не ми помогнаха. Основните ми симптоми са тежката умора, и странно чувство все едно съм с повишена телесна температура, а всъщност моята си е нормална. Постоянно ми е студено, а никога не съм била зиморничева преди. Ако имам дни, в които се чувствам горе долу по-добре (около седмица), след това непременно отново имам дни, в които се чувствам така. Още със ставането сутрин нямам никаква енергия и ми е ужасно студено. Буквално се чувствам като болна. Пусках си ПКК всичко беше наред с изключение на това, че имам повишен холестерол. Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза. Единствено ми откриха някакъв възел, но не бил той причината за моето състояние. Постоянно пия витамини + омега 3 и други добавки за имунната система, разбира се с прекъсвания (месец пия, после ги спирам, после пак), чувала съм че не е ок да се предозира организма. Просто не знам какви лекари да търся. Понякога забелязвам, че така ми става лошо, след като се нахраня и рязко ми се доспива. В момента не работя, но скоро трябва да почна работа и не знам как ще се справя ако все така ми става зле. А умората и изтощението трудно биха могли да се опишат, не се чувствам като нормален човек, а все едно съм някакъв робот, на който му падат батериите и край. Наистина не знам дали е възможно да е просто пост ковид, тъй като това състояние е твърде странно и необяснимо. Притеснявам се да нямам някакво заболяване, но и да имам е по-добре да се диагностицира и да почна лечение......

# 12
  • Мнения: 16
Здравейте, пиша с цел да намеря някои с подобни на моите “оплаквания”, които са минимални, но все пак ме притесняват, отдавам ги на пост-ковид синдром. От няколко месеца ми треперят разни мускули по лицето, когато ги напрягам. Например като присвия очи ми треперят клепачите, като се усмихвам ми треперят бузите, от скоро забелязах, че ми трепери и долното чене някой път. Не го усещам като слабост, а по-скоро като превъзбуденост на мускула или нервната система. Някой с нещо подобно? ПКК ми е в норма, но не съм изследвала щитовидна, Б, Д и тн.

# 13
  • Мнения: 674
Колко време пихте аспирин протект?

# 14
  • Мнения: 949
Здравейте,

Покрай задължителни изследвания за витамини и щитовидна, реших да пусна Ковид антитела, т.к. в средата на Януари имах някакви странни пробождания в плешката и високо кръвно с главоболие, което не се влияеше от никакво лекарства. Та оказа се, че антителата са ми 407 BAU от референтни 0-33 . Днес обаче, около два месеца по-късно пак имам същите стрелкащи болки и болки в ставите по цялото тяло, сърцебиене и необяснима умора. Оказа се, че ТСХ ми се е качило от 3 на 6, при положение , че съм на Еутирокс. Ще си пусна ПКК и коагулация, но възможно ли е вируса да циркулира два месеца в мен или това са пост-ковид симптоми ? Бърз тест съм пускала преди една седмица и беше отрицателен. Температура и кашлица не съм имала.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
При мен ковид/изкаран сравнително леко, без АБ / скапа всички показатели.ТСХ скочи над 4/беше около 2/, хемоглобина ми падна под 100/беше си нисък, но около долна граница/, феритин, желязо- оказах се с анемия и то доста сериозна /имах преди това по-лека форма/, витамин Д на долна граница, В12 около 300, което казват, че пак е ниско, нищо ,че е в норма Най-странното са едни усещания в крака, които не мога да определя какви са точно, не е съвсем болка, нещо като стягане, умора и е само на единия крак.Като си натоваря крака и се появява затова си мисля, че е мускулно.
Бяхме отслабнали след ковид, но след това напълняхме рязко в рамките на седмици след карантината и въпреки, че не ядем много и се движим не отслабваме. Имаше и едни периоди на закашляне,все едно те сърби трахеята, но към момента ги няма. Обоняние имам само от близко, и носа ми всяка сутрин е запушен.Стрелкащи в плешките и аз имах няколко пъти.Минали са вече почти 4месеца, но на втория месец пак имаше нещо подобно, но за кратко и отшумя.
Според мен ковид изчерпва всички витамини и прави дефицити, освен това обърква и хормоните.Този задух, умора са от анемия.Кръворазреждащите л-ва също смъкват хемоглобина.

# 16
  • Мнения: 3 122
Lilly1, аз имам симптоми като твоите, плюс цял един куп. Да, пост-ковид е.

# 17
  • Мнения: 949
При мен ковид/изкаран сравнително леко, без АБ / скапа всички показатели.ТСХ скочи над 4/беше около 2/, хемоглобина ми падна под 100/беше си нисък, но около долна граница/, феритин, желязо- оказах се с анемия и то доста сериозна /имах преди това по-лека форма/, витамин Д на долна граница, В12 около 300, което казват, че пак е ниско, нищо ,че е в норма Най-странното са едни усещания в крака, които не мога да определя какви са точно, не е съвсем болка, нещо като стягане, умора и е само на единия крак.Като си натоваря крака и се появява затова си мисля, че е мускулно.
Бяхме отслабнали след ковид, но след това напълняхме рязко в рамките на седмици след карантината и въпреки, че не ядем много и се движим не отслабваме. Имаше и едни периоди на закашляне,все едно те сърби трахеята, но към момента ги няма. Обоняние имам само от близко, и носа ми всяка сутрин е запушен.Стрелкащи в плешките и аз имах няколко пъти.Минали са вече почти 4месеца, но на втория месец пак имаше нещо подобно, но за кратко и отшумя.
Според мен ковид изчерпва всички витамини и прави дефицити, освен това обърква и хормоните.Този задух, умора са от анемия.Кръворазреждащите л-ва също смъкват хемоглобина.

Здравей, и аз имах същото стягане в единия крак ( десния) и понеже тогава се разхождахме в парка си помислих, че нещо съм го натоварила. Но то е на яколяното, сякаш нещо отвътре ме опъваше, много странно. След няколко дни мина. Аз май съм го прекарала Януари.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
И при мен е така, дори в момента ме стяга, защото почнах спорт и танци, а и вървях доста, искам да отслабвам вече.Ние го карахме ноември, а декември вече бяхме надебелели.Това се появи декември.Също така това усещане в крака се засилва преди цикъл, а по време на цикъл направо съм усещала все едно е по някаква жила това стягане.

След ковида имах и долу на прасеца, но напоследък е около коляното.Прилича като на крампа, но не минава от магнезий и В витамини.Днес ще го намажа с магнезий да видим дали ще мине.На левия крак е.
Декември ходих на съдов, ортопед и невролог, но никой нищо конкретно не ми каза, изписаха ми противовъзпалително.Мислех си да не е нещо артритно, но доколкото разбирам не са такива артритните и ревматичните болки.Чудя се как мога да разбера какво е и да взема някакви мерки.

След ковид показателите за Ковид ми бяха добри, почти нямаше отклонения с изключение на хемоглобина и ветамин Д.

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 21:29 от Галчудо

# 19
  • Мнения: 1 725
Аз карах ковид  края на януари леко, но ми остана странен симптом - носът ми сутрин е като запушен, без секрет, едва дишам понякога. Има явно някакво подуване в носа, което се обостря в легнало положение, но 2 месеца не минава.

# 20
  • Мнения: 43
При мен се появиха симптоми няколко месеца след Ковида и така като те чета бих те посъветвала горещо да отидеш на гастроентеролог или хепатолог за черния дроб

Здравейте. Пиша тази тема, за да разбера дали случайно някой не е чувал за подобни симптоми на моите, за да мога да се насоча към лекар и да знам какво да правя. Карах тежък ковид август месец 2021, не съм стигала до болница, но се възстанових много трудно и бавно. Прекарах го с лека пневмония, субфебрилна температура, която поддържах близо месец, загуба на вкус и обоняние... Преди това го бях изкарала веднъж, доста по-леко. Не знам дали имам пост ковид или друг проблем, тъй като и лекарите до момента не ми помогнаха. Основните ми симптоми са тежката умора, и странно чувство все едно съм с повишена телесна температура, а всъщност моята си е нормална. Постоянно ми е студено, а никога не съм била зиморничева преди. Ако имам дни, в които се чувствам горе долу по-добре (около седмица), след това непременно отново имам дни, в които се чувствам така. Още със ставането сутрин нямам никаква енергия и ми е ужасно студено. Буквално се чувствам като болна. Пусках си ПКК всичко беше наред с изключение на това, че имам повишен холестерол. Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза. Единствено ми откриха някакъв възел, но не бил той причината за моето състояние. Постоянно пия витамини + омега 3 и други добавки за имунната система, разбира се с прекъсвания (месец пия, после ги спирам, после пак), чувала съм че не е ок да се предозира организма. Просто не знам какви лекари да търся. Понякога забелязвам, че така ми става лошо, след като се нахраня и рязко ми се доспива. В момента не работя, но скоро трябва да почна работа и не знам как ще се справя ако все така ми става зле. А умората и изтощението трудно биха могли да се опишат, не се чувствам като нормален човек, а все едно съм някакъв робот, на който му падат батериите и край. Наистина не знам дали е възможно да е просто пост ковид, тъй като това състояние е твърде странно и необяснимо. Притеснявам се да нямам някакво заболяване, но и да имам е по-добре да се диагностицира и да почна лечение......

# 21
  • Мнения: 74
Здравейте! В началото на месец февруари боледувахме от ковид, мина леко като грип, без никакви усложнения /ваксинирани сме само за уточнение/. В началото на март започна да ми пада кръвното много често. През април зачести съвсем. Дори до спешна помощ стигнахме, защото състоянието остава непроменено през целия ден /слабост, замайване, повдига ми се.../. Ходих на кардиолог - няма ми нищо на сърцето, ходих на невролог - според него е постковид синдром, да имам търпение ... Точно преди да се разболеем си правихме пълни изследвания и всичко беше в норма. След празниците ще направя нови изследвания на щитовидна жлеза, хормони и ПКК. Някой имал ли е подобен проблем след преболедуване от ковид, моля да сподели!
Спокойна вечер! Flowers Hibiscus

# 22
  • у дома
  • Мнения: 67
И аз съм със замайване вече два месеца. Започна около месец след леко изкаран Ковид. Но при мен кръвното налягане се вдига. Не са високи стойности - 130, 135 горна граница, но се чувствам ужасно. Кардиолог и невролог казват същото - пост Ковид и търпение. Изследвания в норма, включително и щитовидните хормони. Но то търпението вече минава в отчаяние, защото се чувствам нестабилна и неработоспособна... И промените на времето започнаха много да ми се отразяват.

# 23
  • Мнения: 1 725
Здравейте! В началото на месец февруари боледувахме от ковид, мина леко като грип, без никакви усложнения /ваксинирани сме само за уточнение/. В началото на март започна да ми пада кръвното много често.

Точно това ми се случи и на мен, три дни след като се заразих в средата на февруари. После така около 2 седмици - ниска долна граница около 49 и световъртеж. А иначе поне два месеца се събуждах със запушен нос и затруднено дишане. И аз съм с две ваксини.

# 24
  • Мнения: 10 258
Аз съм с 80/50 кръвно. И аз ходих на кардиолог. Всичко ми наред. Каза ще мине. Иначе премаляване, направо си усещам ниското кръвно, сърцебиене...Чакам да мине. Каза ми да ям по-солено и вместо вода да пия някаква с електролити.

# 25
  • Мнения: 1
Здравейте,на мен много ми помогна след прекаран ковид-Фитокардин Акут.Симптоми като сърцебиене ,задух,умора и отпадналост отшумяха още на третия ден от приема.Аз вземам по 1 саше на ден сутрин.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 82
Звравейте , преболедувах Ковид сравнително леко в края на март тази год. Лечението беше с Авирон Рапид. Като приклъчих с Авирона и започнаха горещи вълни и нощно изпотяване. С Хашемото съм. Някой има ли постковид симптом - нощно изпотяване и до кога

# 27
  • Мнения: 1
Здравейте, изкарах ковид от преди няколко дни. При мен премина сравнително леко с домашно лечение. Моите симптоми бяха режещо гърло, хрема с запушен нос почти до края на карантината, загуба на обоняние и вкус, на моменти имах и замаяност особено вечер, поддържах и температура 37 и нещо няколко дни, имах болки в гърба и след това и в краката, като аз реших, че проблемът е във вените, кашлица много малко имах, приемах един сироп, който ми помогна с нея, иначе си усещах трахеята последните дни от карантината. А сега като пост-ковид симптоми ми остана частична кашлица, която е по-скоро като напъни за изхвърляне на чуждо тяло, пулмолога заключи, че съм отключила алергия или че още не ми е минало съвсем, иначе белият дроб е напълно чист. Това че усещам трахеята се дължало на алергия. Изписа ми лекарства които да пия за изчистването на гърлото. Друг проблем, който все още го имам е този с болка в краката, което на моменти е пареща, на моменти е стрелкаща, ако тренирам ме боли, вечер не мога да си намеря място в леглото, болката е повече в левия крак и е пареща, най-много се усеща зад коляното, прасеца, отива малко и по задното бедро. Съдовият хирург каза, че не вижда проблем с вените и кръвоносните съдове. Изпрати ме не невролог, той смята, че може да е възпален нерв. Все още не съм минала на невролог. Понякога болката изчезва, когато ходя или когато съм в изправено положение, понякога пък боли и се усеща като изтръпване при седене. Много е странен този симптом. ПКК беше добре с изключение на това, че имам анемия. Анемия имам от преди, желязо-дефицитна. Повечето лекари, които посетих, твърдят, че тези симптоми са от анемията. Изписаха ми да пия разтворимо желязо и да взимам магнезий и ми казаха да спра с аспирина, тъй като той пречил на анемията. По време на ковид изпих една опаковка Авирон Рапид, имах нощни изпотявания, продължиха известно време, все още ги имам.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Аз имах такива симптоми в крака, също и анемия, която се задълбочи след ковид.Приемам желязо и чак този месец /6м.след ковид/ не се появиха тези усещания в крака.При мен се засилваха преди цикъл.
И с трахеята е по същия начин.Аз също мисля, че е алергична реакция.

# 29
  • Мнения: 7 108
При мен по повод КТ на коремни органи и малък таз се установи малък перикарден излив около 1 см. пред дясната камера на сърцето. Ковид карах два пъти декември и януари - непосредствено преди трета доза. Възможно ли е да е усложнение от болестта и дали минава от само себе си или трябва лечение?

# 30
  • Мнения: 24
При мен се появиха симптоми няколко месеца след Ковида и така като те чета бих те посъветвала горещо да отидеш на гастроентеролог или хепатолог за черния дроб

Здравейте. Пиша тази тема, за да разбера дали случайно някой не е чувал за подобни симптоми на моите, за да мога да се насоча към лекар и да знам какво да правя. Карах тежък ковид август месец 2021, не съм стигала до болница, но се възстанових много трудно и бавно. Прекарах го с лека пневмония, субфебрилна температура, която поддържах близо месец, загуба на вкус и обоняние... Преди това го бях изкарала веднъж, доста по-леко. Не знам дали имам пост ковид или друг проблем, тъй като и лекарите до момента не ми помогнаха. Основните ми симптоми са тежката умора, и странно чувство все едно съм с повишена телесна температура, а всъщност моята си е нормална. Постоянно ми е студено, а никога не съм била зиморничева преди. Ако имам дни, в които се чувствам горе долу по-добре (около седмица), след това непременно отново имам дни, в които се чувствам така. Още със ставането сутрин нямам никаква енергия и ми е ужасно студено. Буквално се чувствам като болна. Пусках си ПКК всичко беше наред с изключение на това, че имам повишен холестерол. Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза. Единствено ми откриха някакъв възел, но не бил той причината за моето състояние. Постоянно пия витамини + омега 3 и други добавки за имунната система, разбира се с прекъсвания (месец пия, после ги спирам, после пак), чувала съм че не е ок да се предозира организма. Просто не знам какви лекари да търся. Понякога забелязвам, че така ми става лошо, след като се нахраня и рязко ми се доспива. В момента не работя, но скоро трябва да почна работа и не знам как ще се справя ако все така ми става зле. А умората и изтощението трудно биха могли да се опишат, не се чувствам като нормален човек, а все едно съм някакъв робот, на който му падат батериите и край. Наистина не знам дали е възможно да е просто пост ковид, тъй като това състояние е твърде странно и необяснимо. Притеснявам се да нямам някакво заболяване, но и да имам е по-добре да се диагностицира и да почна лечение......

Благодаря за съвета, но бихте ли се обосновали защо гастроентеролог и хепатолог?

# 31
  • Мнения: 43
При мен се появиха симптоми няколко месеца след Ковида и така като те чета бих те посъветвала горещо да отидеш на гастроентеролог или хепатолог за черния дроб

Здравейте. Пиша тази тема, за да разбера дали случайно някой не е чувал за подобни симптоми на моите, за да мога да се насоча към лекар и да знам какво да правя. Карах тежък ковид август месец 2021, не съм стигала до болница, но се възстанових много трудно и бавно. Прекарах го с лека пневмония, субфебрилна температура, която поддържах близо месец, загуба на вкус и обоняние... Преди това го бях изкарала веднъж, доста по-леко. Не знам дали имам пост ковид или друг проблем, тъй като и лекарите до момента не ми помогнаха. Основните ми симптоми са тежката умора, и странно чувство все едно съм с повишена телесна температура, а всъщност моята си е нормална. Постоянно ми е студено, а никога не съм била зиморничева преди. Ако имам дни, в които се чувствам горе долу по-добре (около седмица), след това непременно отново имам дни, в които се чувствам така. Още със ставането сутрин нямам никаква енергия и ми е ужасно студено. Буквално се чувствам като болна. Пусках си ПКК всичко беше наред с изключение на това, че имам повишен холестерол. Бях на ендокринолог - TSH-то ми е в норма и лекарката каза, че тези симптоми не би трябвало да са заради проблеми с щитовидната жлеза. Единствено ми откриха някакъв възел, но не бил той причината за моето състояние. Постоянно пия витамини + омега 3 и други добавки за имунната система, разбира се с прекъсвания (месец пия, после ги спирам, после пак), чувала съм че не е ок да се предозира организма. Просто не знам какви лекари да търся. Понякога забелязвам, че така ми става лошо, след като се нахраня и рязко ми се доспива. В момента не работя, но скоро трябва да почна работа и не знам как ще се справя ако все така ми става зле. А умората и изтощението трудно биха могли да се опишат, не се чувствам като нормален човек, а все едно съм някакъв робот, на който му падат батериите и край. Наистина не знам дали е възможно да е просто пост ковид, тъй като това състояние е твърде странно и необяснимо. Притеснявам се да нямам някакво заболяване, но и да имам е по-добре да се диагностицира и да почна лечение......

Благодаря за съвета, но бихте ли се обосновали защо гастроентеролог и хепатолог?

Защото Ковида може да удари и черния дроб, както и много други органи. Но тъй като черният дроб изпълнява над 500 функции в нашия организъм, симптомите, свързани с него може да изглеждат сякаш са от друга система в тялото.
При мен Ковида ми разбърка яко хормоните и до колкото чета из чуждите форуми, много жени след прекаран Ковид се оплакват от обилно кървене, дълги и при някои болезнени менструации и т.н. А за след ваксините, там пък какво чудо е, шашнаха ме!
И това разбъркване на хормоните може пак да идва от черния дроб, тъй като той управлява голяма част от тях и унищожава излишъка. Две мои приятелки след Ковид стигнаха до абразио за да им спрат цикъла.
И най-лошото е, че лекарите вдигат рамене и когато им кажеш, че тези проблеми са започнали след корона вируса, ти казват “Въобразяваш си”!
Истината е, че тепърва откриват страничните ефекти след този вирус и не се знае още какви изненади ни чакат

# 32
  • Мнения: 5 820
От 10 дни съм с Корона вирус. Нещо страшно е. Разстройство и болки в стомаха.

# 33
  • Мнения: 3 122
При мен по повод КТ на коремни органи и малък таз се установи малък перикарден излив около 1 см. пред дясната камера на сърцето. Ковид карах два пъти декември и януари - непосредствено преди трета доза. Възможно ли е да е усложнение от болестта и дали минава от само себе си или трябва лечение?

И на мен ми намериха перикарден излив. Казаха, че било усложнение след ковид. Понякога изчезвал сам изливът. Не пожелаха да ми предпишат лекарства. Дано са прави, но не вярвам на 100 процента.

# 34
  • на пистата
  • Мнения: 5 839
В нашето семейсто дръпнахме късите клечки.Майка ми получи лек инсулт след ковид а баща ми инфаркт.Тя се възстанови,но при баща ми едната артерия е напълно на 100% "умряла"(така се изрази доктора).Поставиха му два стенда,че другите 2 запушени.А уж го изкараха леко Sad

# 35
  • Мнения: 5 820
И моят татко почина след изкаран Коронавирус. Дори не беше се възстановил напълно и отиде на село да работи, защото нямаше време да насади домати, пипер и да пораснат. Почина на 17.05. Толкова много ми липсва. Чувствам се толкова разочарована и не знаеща какво да правя с живота си. Не знам как да продължа да живея. Брат ми се прибра вкъщи, като още не беше се възстановил напълно и имаше още симптоми, и ни зарази тримата. Брат ми живее в друг град. Баща ми имаше хипертония и проблеми със сърцето. Заключението на лекарите беше белодробен инфаркт. Лицето му беше посиняло. Ушите също. Едната ръка беше на сърцето му. И тримата го изкарахме зле.

# 36
  • Мнения: 732
Здравейте! Не намерих тема за ковид и пиша в тази. При условие, че са минали 10 дни карантина, но тестът е положителен все още, това означава ли, че човекът е заразен за другите?

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
И моят татко почина след изкаран Коронавирус. Дори не беше се възстановил напълно и отиде на село да работи, защото нямаше време да насади домати, пипер и да пораснат. Почина на 17.05. Толкова много ми липсва. Чувствам се толкова разочарована и не знаеща какво да правя с живота си. Не знам как да продължа да живея. Брат ми се прибра вкъщи, като още не беше се възстановил напълно и имаше още симптоми, и ни зарази тримата. Брат ми живее в друг град. Баща ми имаше хипертония и проблеми със сърцето. Заключението на лекарите беше белодробен инфаркт. Лицето му беше посиняло. Ушите също. Едната ръка беше на сърцето му. И тримата го изкарахме зле.

Съболезнования, Дженифер! Моята лекарка каза, че масово така се чувстват хората откакто има ковид.
Баща ти беше ли ваксиниран, взимал ли е кръворазреждащи? Видях в гугъл, че се предизвиква от съсирек и запушен съд.

# 38
  • Мнения: 3 122
Калина, след 10 дни карантина ако нямаш симтоми не си заразна вече, според моят лекар.

Съболезнования, NaM и Дженифър!

След ковид имах положителен тест за антикардиолопинови антитела. Били сгъстявали кръвта и може да образуват тромби. Наблюдават се при 50 процента от изкаралите ковид, най-вече първият месец след това, но може да продължат няколко месеца, дори до година. Скоро ще се тествам пак, за да се провери дали са изчезнали.

# 39
  • Мнения: 10 258
А до колко време след прекаран ковид, снимките на рентген показват подобрение? В смисъл ако се направи снимка след 6 месеца, ще си личи ли че е каран ковид или е относително какво точно ще се установи?

# 40
  • Мнения: 3 122
Ха, не знам. Аз развих перикардит първоначално след ваксината, а после и след ковид. Но нямах почти респираторни симптоми. Не развих пневмония и рентген не показви изменения в белите дробове.

# 41
  • Мнения: 5 820
И моят татко почина след изкаран Коронавирус. Дори не беше се възстановил напълно и отиде на село да работи, защото нямаше време да насади домати, пипер и да пораснат. Почина на 17.05. Толкова много ми липсва. Чувствам се толкова разочарована и не знаеща какво да правя с живота си. Не знам как да продължа да живея. Брат ми се прибра вкъщи, като още не беше се възстановил напълно и имаше още симптоми, и ни зарази тримата. Брат ми живее в друг град. Баща ми имаше хипертония и проблеми със сърцето. Заключението на лекарите беше белодробен инфаркт. Лицето му беше посиняло. Ушите също. Едната ръка беше на сърцето му. И тримата го изкарахме зле.

Съболезнования, Дженифер! Моята лекарка каза, че масово така се чувстват хората откакто има ковид.
Баща ти беше ли ваксиниран, взимал ли е кръворазреждащи? Видях в гугъл, че се предизвиква от съсирек и запушен съд.

     Не беше ваксиниран. Не взимаше кръворазреждащи лекарства доколкото ми беше известно. И аз предполагам, че е получил тромб и запушил една от главните коронарни артерии. Вечерта, преди да почине, му потече кръв от носа. Също така езикът му беше много червен и насечен на линии. Още ми е доста тежко, че той го няма вече. Минаха се 27 дни, но болката ми не утихва. Cry Чувствам и доста голям гняв и яд към брат ми.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Дженифер,
Скрит текст:
Аз също загубих баща си преди 7 години и знам какво е, но с годините приемаш факта.Няма го физически, но съществува по някакъв различен начин.Пали му свещичка, спомняй си хубавите неща за него,  особено през 40те дни.
Често хората не си дават сметка, не могат да допуснат какви последствия може да има.Брат ти ако е знаел какво ще стане е нямало да го направи.

# 43
  • Мнения: 9 873
Моят мъж има някакво възпаление ли, какво, на простатата и пикочния мехур основно. И ухото. Вече 4 месеца е ужас, изпи половин аптека хапчета, инжекции, и не минават.
Някой имал ли е подобно нещо? При предния Ковид пак отлепи 6 месеца агония, но тогава беше адското главоболие. Сега е друг ужас, и не знаем от Ковида ли е, или от друго

# 44
  • Мнения: 5 820
След Коронавируса имали ли сте разстройство и куркарне на червата постоянно? Ако сте имали, как се оправихте въобще?

# 45
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
На мен от АБ ми се е случвало, но с К-да не пихме.Аз отслабнах и след това надебелях.

# 46
  • Мнения: 4
Здравейте мами, искам да споделя че моите пост-ковид симптоми са постоянна  диария. Като се отплесна на фейсбука и.... се насирам. Спазвам диета и пия ентерол, но нищо не помага. Моля дайте предложения какво да правя.

# 47
  • Мнения: 3 122
Пробиотици?

# 48
# 49
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Аз предлагам Сахаромицес буларди-те са точно за тази цел, и диета задължително.

# 50
  • Мнения: 4
Благодаря за помощта

# 51
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
При неврологична пост ковид симптоматика пробвали лл сте да алкализирате средата?

# 52
  • Мнения: 3 122
Пиех алкална вода по едно време. Не усетих разлика.

А някой пробвал ли е гладуване: за ден, или два, или три?
Струва ми се, че помага.

# 53
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Четох в една група във Фб за гладуване и аутофагия. Свалих си от там един пдф, ако се интересуваш, ще ти го пратя. Там главното е, да не се яде 14-16 часа и 2 дни глад.

Последна редакция: чт, 11 авг 2022, 10:37 от mtz

# 54
  • Мнения: 3 122
Четох в една група във Фб за гладуване и аутофагия. Свалих си от там един пдф, ако се интересуваш, ще ти го пратя. Там главното е, да не се яде 14-16 часа и 2 дни глад.
Благодаря, Mtz. И аз свалих от една група за аутофагия pdf. Може и да е същата група. Оттам ми дойде музата да пробвам с гладуване. Не го спазвам това за 14-16 часа, но гладувах 2.5 дни. Определено има подобрение. Най-вече първите дни след гладуването. Иначе вдигнах 37.2 по време на гладуването. Смятам да пробвам пак след някоя друга седмица.

# 55
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Според протокола тр да започнеш 4 седмици с 14-16 часа глад на ден. После включваш 1 ден глад, след това 1,5 и накрая 2 дни в седмицата. Май четох, че 2,5 дни не е желателно.

# 56
  • Мнения: 6 893
Не ги зная тези протоколи, но 2017 ми се наложи 72 часа пълен глад, само на вода, под лекарски контрол в болница. Беше изследване за инсулином, че ми падаше кръвна захар на периферната кръв. Не беше лесно такъв глад. След това се чувствах много лека и добре. Но лекарите ме предупредиха да не опитвам в къщи такъв глад, имало доста рискове.

# 57
  • Мнения: 174
Здравейте. Аз искам да ви питам, имали ли сте проблеми с менструацията след прекаран ковид? При мен закъснява, което никога преди не ми се е случвало, при мен винаги подранява и ПМС са силни и са винаги 2 часа преди да ми дойде (междудругото изкарвам ковид за втори път). И освен всичко от дни си имам някакви леки симптоми, като преди М, но си закъснява и това е.

# 58
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Това е най-честото отклонение, мн дами го съобщават. Няма как винаги да ви подранява. Такова животно няма. Явно сте с по-къс цикъл.

# 59
  • Мнения: 174
Благодаря за отговора. По-скоро е нередовен. Но никога не е закъснявало повече от 28-мия ден.
А имат си ПМС въпреки закъснението, така ли?

# 60
  • Мнения: 26
Повишени тромбоцити след Ковид има ли някой?

# 61
  • Мнения: 674
Повишени тромбоцити след Ковид има ли някой?

    Аз имах, горната граница беше 0,35, моят резултат беше 0,37.

# 62
  • Мнения: 3
Четири месеца след ковид съм със ускорен пулс.Някои имал ли е такъв проблем и колко време е продължил.

# 63
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Много са такива, но не знам дали пишат тук. Някои и по 2 години са така.

# 64
  • Мнения: 26
Здравейте, в края на август изкарах леко ковида. Проблемите се появиха сега - постоянно гадене на публични места сред хора, повдига ми се от всякакви миризми, не мога да седна на нормално заведение или да вляза в някой магазин. Нямам апетит, получих сърцебиене, потене, ям предимно банани, не мога да ходя на работа заради всичко това, ще се побъркам вече. Бях на невролог, изписа ми бетасерк, магнезий, дименхидринат и тебокан. Чудя се дали аз не съм наред вече или не знам....

# 65
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Една от многото сте с лонгковид. Потърсете групите във фб. Ако ползвате английски, ви препоръчвам Long covid support
group.

Последна редакция: сб, 01 окт 2022, 16:42 от mtz

# 66
  • Мнения: 3 981
Здравейте, в края на август изкарах леко ковида. Проблемите се появиха сега - постоянно гадене на публични места сред хора, повдига ми се от всякакви миризми, не мога да седна на нормално заведение или да вляза в някой магазин. Нямам апетит, получих сърцебиене, потене, ям предимно банани, не мога да ходя на работа заради всичко това, ще се побъркам вече. Бях на невролог, изписа ми бетасерк, магнезий, дименхидринат и тебокан. Чудя се дали аз не съм наред вече или не знам....
А тест за бремнност?

# 67
  • Мнения: 26
Здравейте, в края на август изкарах леко ковида. Проблемите се появиха сега - постоянно гадене на публични места сред хора, повдига ми се от всякакви миризми, не мога да седна на нормално заведение или да вляза в някой магазин. Нямам апетит, получих сърцебиене, потене, ям предимно банани, не мога да ходя на работа заради всичко това, ще се побъркам вече. Бях на невролог, изписа ми бетасерк, магнезий, дименхидринат и тебокан. Чудя се дали аз не съм наред вече или не знам....
А тест за бремнност?

Не съм бременна.

# 68
  • Мнения: 856
Четири месеца след ковид съм със ускорен пулс.Някои имал ли е такъв проблем и колко време е продължил.
По време на първото ми боледуване от ковид миналата година имах ускорен пулс над 110 в спокойно състояние без да правя нищо. Това продължи поне 3-4 месеца и постепенно се нормализира, но след това забелязах, че ако не се движа достатъчно известно време, пак започва да се ускорява. Тренировките (предимно каране на велоергометър) ми помогнаха за нормализиране на пулса, но в началото ме беше страх да тренирам, защото сърцето ми биеше като лудо.

# 69
  • Мнения: 2 017
Здравейте, през август тази година изкарах 1 ковид с 4 дни Т и кашлица. Всичко отмина, но кашлицата остана и все още вече 4 месеца по-късно кашлям.
Правих си снимка 1-2 седмици след боледуването, но на снимката пише, че няма нито бронхит, нито пневмония, после и личната ми лекарка я гледа. За тези 4 месеца прилагах следните неща, нищо от които не даде резултат:
- инхалации с физиологичен разтвор, Йалоклийн, Пулмик0рт
- сиропи Флуд1тек, Ул1тус
- Демеф@н, Л1бексин (по различно време) - за подтискане на кашлицата
- ксиз@л - противоалергично
- цилокс@н капки за нос
Тоест всичко за отхрачване, за подтискане на кашлица, противоалергично и пак си кашлям и то звучи дълбоко. На слушалка не чуват нищо.
Пусках изследване на секрет, гърлен и носен - всичко излезе чисто, няма бактерия. Личната заподозря да не би да има бактерия, която не може да се хване и преди 2 седмици ми каза да изпия и 1 антибиотик, което направих и пак нищо.
Ходих на УНГ - каза, че лигавицата на носа ми била лилавеникава, което говорело за алергичен ринит и лигавицата на гърлото била леко като фарингитна, но според нея това не обяснява кашлицата. Изписа ми спрей за нос Димист@ и за гърлото Силвъртус и прахчета Й@локлийн, които се пият вечер.
Отново никаква разлика в кашлицата.

И самата кашлица е странна - няколко седмици след ковида се появяваше към 14:00 следобед и постепенно се засилва, като вечер е най-силна и като легна се успокоява. Сега обаче се появява следобед към 17.00 ч, вечер се услива супер много, кашлям през половина минута все едно съм с бронхит или пневмония, като легна също докато не заспя кашлям, ако се събудя през нощта пак кашлям и чак като стана сутрин се успокоява до следващия следобед, в който се случва същото. (От сутринта до следобед пак кашлям, но може да се нарече по-скоро прокашляне в този период.)

Какво още мога да изследвам и да пия - имам чувството, че всичко от аптечната мрежа изпих.

Това, което забелязвам е, че постоянно все едно ми се стича заден секрет, който може би ме подтиква да кашлям и докато се насъбира ми дразни и усещам като гъделичкане и сърбеж зад ключицата примерно, но в други моменти пък кашлицата звучи сухо, акустично, кънтящо на моменти...

За задната хрема личната ми изписа в един момент капки Ц1локсан и докато ги слагах 5 дена сякаш намаля образуването на секрет и леко кашлицата, та не знам това ли е проблемът - задна хрема? Какво да направя, за да спра да образувам секрет?

# 70
  • Мнения: 3 981
Ако е задна хрема - промивки с морска сол ще помогнат - сама ги правиш с 50 кубикова спрнцовка ноздрао по ноздро - наод плитък, разлят съд, който да събира под брадичката течността (чудесна работа вършат пластмасовите опаковки от месо или техни аналози).

Да не е обратен процес - рефлукс - ако се връща стомашен сок/ стомашно съдържимо и попада в хранопровода, с кашлица той връща несвойственото към мястото му. От рефлукс се кашля и понякога е трудно да се определи като причина. Опитай ден - два да пиеш оинхибитор на прот. помпа - напр. еманера. Ако се успокои, посети гастроентеролог.

Имаше такива постове в миналото - за неспирен секрет.

В много краен случай, зачети се в аюрведа - справяне при изобилна слуз.

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Може да на алергична основа.На мен след вирус преди години ми се появи алергичен ринит и много време мина докато се усетя, че не съм постоянно настинала.Появяваше се есен и спираше като се затопли.После си остана постоянно, но е като запушен нос вече.Понякога имам и закашляне, сърбене в гърлото предимно вечер се получава, или преглъщам.

# 72
  • Мнения: 553
Здравейте, през август тази година изкарах 1 ковид с 4 дни Т и кашлица. Всичко отмина, но кашлицата остана и все още вече 4 месеца по-късно кашлям...


И аз съм така, кашлям вече 11 месеца и няма спасение. Карах леко ковида, като бях и ваксинирана с две дози Пфайзер. Много изследвания направих и всякакви диагностики, всичко излезе нормално. Различни специалисти ме преглеждаха и нищо не можаха да ми помогнат. И няколко антибиотка пих, не ми подействаха.
Винаги съм имала силен имунитет и не ми се е случвало болест да ме държи толкова дълго. Не знам дали е от ковида или от ваксините, но ми се срина имунитета и няма излекуване от тази кашлица и секрети.

# 73
  • Мнения: 2 017
Не мисля, че е рефлукс, по-скоро сякаш си усещам трахеята като наранена и секрета, но като няма секрет кашлицата звучи по-акустично и сухо и бронхитно, а като има е по-скоро по-повърхностна. Сега си взех да пия прахчета АЦЦ, един чай бронхопам и ме посъветваха една ампула гентамицин в капки виброцил разтворена и в носа да капя - започнах с тези 3 неща, да видим ще има ли ефект...

# 74
  • Мнения: 99
Моите пост ковид  симптоми  (поне аз с това ги свързвам) са ужасна  уртикария ,която вече си е  хронична и завишено tsh.  При дъщеря ми обаче, се появха болки във всички стави: раменни , коленни, китки болки в сухожилията ,които с нищо друго засега не можем да си обясним ? Не знам дали е възможно да е от прекаран ковид? Посетихме невролози, ортопеди, ревматолози ,правехме ямр-та, рентгенови снимки, кръвни изследвания , дори й предстои хоспитализация  в ревматологията ,,Иван Рилски,,  за откриване на причината за тези болки, но вече не съм много сигурна ,че ще има резултат.

# 75
  • Мнения: 3 122
Anntoonia, възможно е, да. Aко е след ковиден синдром при дъщеря ви, се лекува с антихистамини. Но е добре да се отхвърли всичко друго най-напред. Често ковид активира разни автоимунни заболявания.

# 76
  • Мнения: 86
Моят мъж е с лонг-ковид. Повече от една година стана. Всички симптоми, които ги описвате, ги има. С  времето стават по- слаби, това е добрата новина. От половин година той отказва да ходи на лекар. Помощ - няма.  Въпростът  ми е - има ли някой, при когото всичко това е отшумяло напълно? Има ли надежда, че търпението ни има граници?

# 77
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
При мен отшумя, но и направих много неща. 10 процедури в барокамера на ВМА, фастинг, антихистаминова диета, много добавки, ежедневно и дисциплинирано увеличение на разходки и физическа активност. Единственият док, който откликна с разбиране, беше проф. Иво Петров. Пих и неговата добавка 4 месеца. Разбира се, останах си с едно наум и страх от рецесив. Но последните месеци живея нормално.

# 78
  • Мнения: 9 873
За това с кашлянето, на мен ми помага само вентолин. Помпичка или инхалаторен. Не пулмикорт, не антибиотик, не капки за задна хрема. И при средното ми дете е по същия начин. Когато карах ковида първия и втория път, беше същата Картинка. Сега бях болна, не знаех от какво. Оздравях, и се наложи да почна да дишам вентолина. И веднага се усъмних, че пак съм карала Ковид. Направих си тест на антителата, карала съм. Обикновено ме държи месец-два , да ми трябва вентолина. После минава.

# 79
  • София
  • Мнения: 30 142
Здравейте,
преди 10 дена майка ми изкара Ковид сравнително леко- домашно лечение, без задух и кашлица, Т до 37.5 и втрисане. Сега (след 10 дена) вече няма Т, няма втрисане, но започна едно главоболие, постоянно гадене, липса на апетит и сухота в устата, все едно езикът ѝ е удебелен и устните напукани, така говори. Правихме изследвания, няма нищо притеснително, показателите са в норма, но на нея ѝ се лежи, дреме ѝ се. Започнах да се притеснявам и да се чудя къде да я водя и с кого да се консултирам? Нормално ли е това? Изписан е Тибанол.
Отделно тя сякаш много се уплаши, че е положителна за ковид, и 100 пъти правихме тестове, но е още с бледа втора черта и постоянно пита кога ще е отрицателна. Не знам накъде да хвана.

# 80
  • Мнения: 9 873
От толкова стрес може да е вдигнала захарта. Ще е положителен тестът за неопределено време. Зависи у кой човек, кога намалява показателят. Не означава, че е заразна за околните. Да спре да си прави, с нищо не си помага.
Когато една бременна жена роди, ако седмица след това си направо тест за бременност, пак ще й излезе положителен, понеже е високо нивото на конкретния хормон, който се изследва. Но то не значи, че е бременна Wink в някакъв момент минава.

# 81
  • София
  • Мнения: 30 142
Изследвахме захар, на горна граница е, но е в границите. Просто съм притеснена, дали е от ковида, дали е от психиката? Всеки ден правим тестове и като види бледата черта става страшно, по цял ден лежи и дреме (даже спи, мога да кажа). Нищо не я боли, показателите ѝ са добри (ПКК, захар, кръвно, Т, пулс, сатурация), но ѝ се гади, отпаднало ѝ било и лежи. Има отвреме-навреме главоболие, но то се повлиява от лекарство. Аз, ако знам, че организмът така се възстановява, няма да я закачам, ама ме е страх да не пропусна нещо. Отделно това съхнене на устните, ама тя и течности много не пие, според мен. Освен да я насилвам за течности, знам ли вече.

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Да си види и показателите за анемия.

# 83
  • София
  • Мнения: 30 142
Да си види и показателите за анемия.
Утре ще правим и това. Хванала съм се за главата. Леко изкаран Ковид и такова чудо след вируса.

# 84
  • Мнения: 9 873
И моят мъж беше така след първия Ковид. Ако не беше направил тест, нямаше и да знае, ще е карал. А после...ужас. получи някакви мигрени, и други гадости. Някои минаха, други останаха хронични

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Да си види и показателите за анемия.
Утре ще правим и това. Хванала съм се за главата. Леко изкаран Ковид и такова чудо след вируса.

И аз карах леко, но после имах анемия, разни болки по краката.За около 6м. се оправих.

# 86
  • София
  • Мнения: 30 142
И моят мъж беше така след първия Ковид. Ако не беше направил тест, нямаше и да знае, ще е карал. А после...ужас. получи някакви мигрени, и други гадости. Някои минаха, други останаха хронични
Аз това се замислих, дали не сгреших, че я тествах. Видя + тест и стана чудо. Сега да се чудя какво да правя. И това гадене, да видим с какво ще му влияем. И не ще да излиза да подиша малко чист въздух- лежане и това е.

Скрит текст:
Да си види и показателите за анемия.
Утре ще правим и това. Хванала съм се за главата. Леко изкаран Ковид и такова чудо след вируса.

И аз карах леко, но после имах анемия, разни болки по краката.За около 6м. се оправих.
Сега ще ѝ кажа, че може да е продължителен пост ковид, но минава, че вече не знам.

Чудя се да ѝ правя ли снимка? Няма кашлица, няма Т, няма някакви симптоми на пневмония, ама знам ли вече.

# 87
  • Мнения: 2 258
Често е гаденето след Ковид, но минава. И на мен ми се гади като съм напрегната.
Вижте за всеки случай панела за анемия.
Може да давате витамин Д, изследвайте го и него, често след Ковид е много нисък.
Пост Ковида, може да е от 2 месеца до година +, дори след леко боледуване.

# 88
  • София
  • Мнения: 30 142
Често е гаденето след Ковид, но минава. И на мен ми се гади като съм напрегната.
Вижте за всеки случай панела за анемия.
Може да давате витамин Д, изследвайте го и него, често след Ковид е много нисък.
Пост Ковида, може да е от 2 месеца до година +, дори след леко боледуване.
Да, и аз това четох. Ще искам нещо за подсилване на организма. Тибанол едва ли ще е достатъчно.

# 89
  • Мнения: 2 258
Внимавайте какво давате. Имуностимуланти и имуномодулатори бих избягвала следващите месеци, след Ковид.
Вижте за анемия, витамин Д, и Б 12 /заради напуканите устни/.
Повече плодове и зеленчуци, хубава храна, достатъчно вода, на това бих наблягала аз.

# 90
  • София
  • Мнения: 30 142
Внимавайте какво давате. Имуностимуланти и имуномодулатори бих избягвала следващите месеци, след Ковид.
Вижте за анемия, витамин Д, и Б 12 /заради напуканите устни/.
Повече плодове и зеленчуци, хубава храна, достатъчно вода, на това бих наблягала аз.
Tibanol какво е? Да го спираме, ако трябва.

# 91
  • Мнения: 2 258
Ами, всъщност, нищо нередно не виждам в него, освен цената му, уау за 10 таблетки. Недостатък според мен е, че има от всичко по прекалено малко. Половината неща не са и необходими може би, но и дозите са много мънички.
Тук Денис може да помогне много повече. Може да я питате в темата за Ихерб. Но, вижте първо Д и б12, все пак, за да са адекватни дозите. За ден излизат изследванията.
Примерно:
382 мг рибено масло - хубава доза е над 1000, поне.
Витамин Д е равно на 200 iu - това дори бебешка доза не е.
Б12 е още по-малко.

# 92
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
Ами, всъщност, нищо нередно не виждам в него, освен цената му, уау за 10 таблетки. Недостатък според мен е, че има от всичко по прекалено малко. Половината неща не са и необходими може би, но и дозите са много мънички.
Тук Денис може да помогне много повече. Може да я питате в темата за Ихерб. Но, вижте първо Д и б12, все пак, за да са адекватни дозите. За ден излизат изследванията.
Примерно:
382 мг рибено масло - хубава доза е над 1000, поне.
Витамин Д е равно на 200 iu - това дори бебешка доза не е.
Б12 е още по-малко.
Мерси! Ще ги започне и ще изследваме витамините. Hands Plus1

# 93
  • Мнения: 2 258
Нее, изследвайте преди да ги започне Simple Smile За да е адекватен резултата.

# 94
  • София
  • Мнения: 30 142
Нее, изследвайте преди да ги започне Simple Smile За да е адекватен резултата.
Да, за да кажат дозата и резултатът да е коректен, права сте.

Аз да попитам и дали след ковид е възможно разбутване на цикъл т.е. да е по-продължителен?

# 95
  • Мнения: 2 258
Примерно :
Скрит текст:
People have reported missing periods, bleeding between periods, longer cycles, shorter cycles, heavier bleeding, or less bleeding after having COVID-19 or the vaccination. Almost all people reported their periods returning to normal within a few months after infection.

# 96
  • София
  • Мнения: 30 142
Примерно :
Скрит текст:
People have reported missing periods, bleeding between periods, longer cycles, shorter cycles, heavier bleeding, or less bleeding after having COVID-19 or the vaccination. Almost all people reported their periods returning to normal within a few months after infection.
Ясно, мина ми при през акъла, защото наскоро бях на преглед. Ами, по-скоро е зацапване след цикъл, ще поизчакам 1-2 дена и ще посетя гинеколог. Взех вит Ц засега.

# 97
  • Мнения: 86
Внимавайте какво давате. Имуностимуланти и имуномодулатори бих избягвала следващите месеци, след Ковид.
Вижте за анемия, витамин Д, и Б 12 /заради напуканите устни/.
Повече плодове и зеленчуци, хубава храна, достатъчно вода, на това бих наблягала аз.
Силно поддържам това мнение!
"витамин Д, и Б 12" + Фолиева киселина

# 98
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Бих добавила и Б3.

# 99
  • Мнения: 3 122
Нее, изследвайте преди да ги започне Simple Smile За да е адекватен резултата.
Да, за да кажат дозата и резултатът да е коректен, права сте.

Аз да попитам и дали след ковид е възможно разбутване на цикъл т.е. да е по-продължителен?

Да, възможно е.

# 100
  • Мнения: 10 258
…….Отделно тя сякаш много се уплаши, че е положителна за ковид, и 100 пъти правихме тестове, но е още с бледа втора черта и постоянно пита кога ще е отрицателна. Не знам накъде да хвана.
Теста за ковид е генетичен тест доказващ присъствие на части от вируса в тялото, обикновено  1-2 седмици след заразата  вече са само парченца от него които не са способни да заразяват. Това чистене от мъртви клетки на лигавицата може да продължи около 3 месеца през който период при някои хора е вероятно да позитивира теста, което не означава, че трябва да се карантират и са опасни за околните

# 101
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
…….Отделно тя сякаш много се уплаши, че е положителна за ковид, и 100 пъти правихме тестове, но е още с бледа втора черта и постоянно пита кога ще е отрицателна. Не знам накъде да хвана.
Теста за ковид е генетичен тест доказващ присъствие на части от вируса в тялото, обикновено  1-2 седмици след заразата  вече са само парченца от него които не са способни да заразяват. Това чистене от мъртви клетки на лигавицата може да продължи около 3 месеца през който период при някои хора е вероятно да позитивира теста, което не означава, че трябва да се карантират и са опасни за околните
Знам, ама тя иска напълно да се изчисти вируса. И останалите резултати са готови. Всичко е в граници, освен вит Д. Изписаха ни подходящата доза. Вероятно възстановяването ще е наистина дълго.

# 102
  • София
  • Мнения: 49
Здравейте,

след като изчетох всички коментари до тук, има вероятност и аз да карам "Дълъг ковид".

Миналата година м. юни бях контактна на позитивен, пуснах 3 теста в лаборатория (на 4, 6, 8 ден), всичките бяха негативни, но 40 дни след това антителата няха > 1500 ( година и два месеца след втора ваксина Pfizer).

След като бях контактна, но с негативни тестове, започна да ми се вие свят, започна замайване, трудно ставах от леглото и ми се гадеше. В комбинация на това се появи изтръпване на езика (около 3-4 дни всеки месец, което от самосебе си се оправяше). Започна да ми изтръпва и безименния пръст на дясна ръка, учестено сърцебиене и проблеми със съня.

Логично минах през невролог предписа да пия бит. Б12 за месец, нямаше особен ефект. Посетих и ендокринолог, откри позитивни ТАТ и МАТ антитела, но щитовидната жлеза в граници - TSH 2.09.  Продължих с търсенето на проблема, минах през ангиолог, ревматолог, имунолог, стоматолог, УНГ специалист, кинезитерапевт, всеки от тях не успя да открие причината.
АГ пусна хормони и ме провери за бактерии и инфекции - пак нищо.
Хематолог откри, че имам леко отклонение при протромбин, изписа ми аспирин протект през ден, но пак ефект няма. Истръпването на езика продължава.

Чудя се вече какъв специалист да посетя и кой може да намери отговора и да назначи адекватно лечение. Имате ли идея или предложение?

P.S. Кръвна картина е ок.

# 103
  • Мнения: 3 122
Здравейте,

след като изчетох всички коментари до тук, има вероятност и аз да карам "Дълъг ковид".

Миналата година м. юни бях контактна на позитивен, пуснах 3 теста в лаборатория (на 4, 6, 8 ден), всичките бяха негативни, но 40 дни след това антителата няха > 1500 ( година и два месеца след втора ваксина Pfizer).

След като бях контактна, но с негативни тестове, започна да ми се вие свят, започна замайване, трудно ставах от леглото и ми се гадеше. В комбинация на това се появи изтръпване на езика (около 3-4 дни всеки месец, което от самосебе си се оправяше). Започна да ми изтръпва и безименния пръст на дясна ръка, учестено сърцебиене и проблеми със съня.

Логично минах през невролог предписа да пия бит. Б12 за месец, нямаше особен ефект. Посетих и ендокринолог, откри позитивни ТАТ и МАТ антитела, но щитовидната жлеза в граници - TSH 2.09.  Продължих с търсенето на проблема, минах през ангиолог, ревматолог, имунолог, стоматолог, УНГ специалист, кинезитерапевт, всеки от тях не успя да открие причината.
АГ пусна хормони и ме провери за бактерии и инфекции - пак нищо.
Хематолог откри, че имам леко отклонение при протромбин, изписа ми аспирин протект през ден, но пак ефект няма. Истръпването на езика продължава.

Чудя се вече какъв специалист да посетя и кой може да намери отговора и да назначи адекватно лечение. Имате ли идея или предложение?

P.S. Кръвна картина е ок.

Изтръпва ли ти по всяко време, или само по време или скоро след ядене?
Следващия път като ти изтръпне, пробвай с антихистамини, например Зиртек или Бенадрил и виж дали помага.
Много хора развиват хистаминови непоносимости с тоя дълъг ковид. Изтръпване или парене на езика може да бъде симптом на такива.

# 104
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
+1

# 105
  • София
  • Мнения: 49
Благодаря, ще опитам!

Изтръпва за определено време - 2-3 дни, след това се възстановява без терапия.

Здравейте,

след като изчетох всички коментари до тук, има вероятност и аз да карам "Дълъг ковид".

Миналата година м. юни бях контактна на позитивен, пуснах 3 теста в лаборатория (на 4, 6, 8 ден), всичките бяха негативни, но 40 дни след това антителата няха > 1500 ( година и два месеца след втора ваксина Pfizer).

След като бях контактна, но с негативни тестове, започна да ми се вие свят, започна замайване, трудно ставах от леглото и ми се гадеше. В комбинация на това се появи изтръпване на езика (около 3-4 дни всеки месец, което от самосебе си се оправяше). Започна да ми изтръпва и безименния пръст на дясна ръка, учестено сърцебиене и проблеми със съня.

Логично минах през невролог предписа да пия бит. Б12 за месец, нямаше особен ефект. Посетих и ендокринолог, откри позитивни ТАТ и МАТ антитела, но щитовидната жлеза в граници - TSH 2.09.  Продължих с търсенето на проблема, минах през ангиолог, ревматолог, имунолог, стоматолог, УНГ специалист, кинезитерапевт, всеки от тях не успя да открие причината.
АГ пусна хормони и ме провери за бактерии и инфекции - пак нищо.
Хематолог откри, че имам леко отклонение при протромбин, изписа ми аспирин протект през ден, но пак ефект няма. Истръпването на езика продължава.

Чудя се вече какъв специалист да посетя и кой може да намери отговора и да назначи адекватно лечение. Имате ли идея или предложение?

P.S. Кръвна картина е ок.

Изтръпва ли ти по всяко време, или само по време или скоро след ядене?
Следващия път като ти изтръпне, пробвай с антихистамини, например Зиртек или Бенадрил и виж дали помага.
Много хора развиват хистаминови непоносимости с тоя дълъг ковид. Изтръпване или парене на езика може да бъде симптом на такива.

# 106
  • Мнения: 3 981
Проверете състоянието на шийните прешлени - коренчеви увреди в тях могат да водят до изтръпвания по ръцете/лицето. И характерна е именно периодичността на проявата.

# 107
  • Мнения: 17
Изкарахме го и ние,аз децата бабата...Оживяхме,макар и със съсипани обоняния🙄Лошото е,че след Короната съм с аменорея,спря ми м.ц,един път се появи след около половин година и дотам!Не съм първа младост,на 53г но може би ми е рано още за климактериум ☹️Въпросът ми е дали на още някой е повлиял така гадния вирус?

# 108
  • Мнения: 3 981
Съвпаднало е - възрастта е за отпадане на яйчниковите функции. Може да се направи изследване за налични фоликули - ако резервът е изчерпан, процесът е възрастов и само съвпада с ковид. Напълно е възможно промяната да стане без други хормонални екстри - вълни, потене, напрежение...

# 109
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Съвсем си е време за спиране на Ц. И на мен дългия ковид ми повлия и не ми идва няколко месеца, но все пак бях на 49 години миналата година. Щях да се притесня, ако съм на 30. Ако нямате други кофти симптоми, радвайте се!

# 110
  • Мнения: 7 108
Лошото е,че след Короната съм с аменорея,спря ми м.ц,един път се появи след около половин година и дотам!Не съм първа младост, на 53г но може би ми е рано още за климактериум ☹️Въпросът ми е дали на още някой е повлиял така гадния вирус?
Никак не е рано и не мисля, че причината е Ковид19. Средната възраст е около 50 години, а Вие  сте на 53.

# 111
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Само на мен не пожела да ми го спре /казвам го хем като шега, хем сериозно/, защото вече анемия получих от този цикъл и не мога да се възстановя.

# 112
  • Мнения: 3 981
Ако продължим с шегите, има популярен метод за спиране, при все, че в този форум....

# 113
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Скрит текст:
Ако продължим с шегите, има популярен метод за спиране, при все, че в този форум....

Скрит текст:
Малко съм старичка, а за другия не ми стиска.

# 114
  • Мнения: 17
Съвпаднало е - възрастта е за отпадане на яйчниковите функции. Може да се направи изследване за налични фоликули - ако резервът е изчерпан, процесът е възрастов и само съвпада с ковид. Напълно е възможно промяната да стане без други хормонални екстри - вълни, потене, напрежение...
Екстри си имам😕Време е за преглед при АГ(толкова го ненавиждам този преглед🙄)
Благодаря

# 115
  • Мнения: 1 212
Хайде и аз се разписвам в темата... Мисля скоро да посетя и невролог. През март изкарах Ковид. Изпила съм 2 ибупрофена през "боледуването", нищо друго. Симптомите ми бяха тотална загуба на обоняние и частична на вкус. Говорех леко носово, но не съм имала температура, сополи, гърлобол, кашлица и подобни, дори не съм кихнала веднъж.  Обаче... бях в мозъчна мъгла (трудно ми е да обясня точно какво е това...) Минаха близо 3 месеца от тогава, но аз продължавам да имам такива дни. Странното е, че когато това се случва, имам някакви усещания на езика. Бих го описала като изтръпване, но мисля, че по-точно то е, че той се подува. Усещам го и когато тръгва да спада. И с небцето има нещо - усещам го по-гладко и лигаво, но не мога да преценя дали е заради изтръпналия език, или са две отделни неща. Все се надявах тези дни да се поразредят постепенно, обаче засега май няма такъв шанс. Днес се разрових за това изтръпване в нета - разбира се, никой не го е споменал като постковид симптом, а ето, че се оказва, че не съм единствената. Maze-Girl, как така цяла година? Имаш ли мозъчна мъгла когато имаш изтръпване на езика?

# 116
  • София
  • Мнения: 49
Здравей, mmm75!

Не, нямам. Аз посетих 4-ма различни невролози, + направих МРТ ( ЯМР тоест) през две седмици на централн мозък и на шиен отдел...и там нищо.  Не знаят откъде идват тези промени с езика, терапия няма, тъй като не могат да диагностицират проблема Sad Сега ще пробвам с рехабилитация, заради леко изместен шиен прешлен (което било абсолютно в рамките на нормалното,когато работиш пред компютър и си с наведена глава доста време), но невролозите нямат надежда тази терапия да повлияе, тъй като няма връзка с езика по никакъв начин.

Пропуснах да вмъкна, че направих и ЕЕГ, абсолютно чисто и като по учебник...

Също и ЕМГ...всички нервни окончания са ок.

Вече не се сещам какво остава да проверя Sad


Хайде и аз се разписвам в темата... Мисля скоро да посетя и невролог. През март изкарах Ковид. Изпила съм 2 ибупрофена през "боледуването", нищо друго. Симптомите ми бяха тотална загуба на обоняние и частична на вкус. Говорех леко носово, но не съм имала температура, сополи, гърлобол, кашлица и подобни, дори не съм кихнала веднъж.  Обаче... бях в мозъчна мъгла (трудно ми е да обясня точно какво е това...) Минаха близо 3 месеца от тогава, но аз продължавам да имам такива дни. Странното е, че когато това се случва, имам някакви усещания на езика. Бих го описала като изтръпване, но мисля, че по-точно то е, че той се подува. Усещам го и когато тръгва да спада. И с небцето има нещо - усещам го по-гладко и лигаво, но не мога да преценя дали е заради изтръпналия език, или са две отделни неща. Все се надявах тези дни да се поразредят постепенно, обаче засега май няма такъв шанс. Днес се разрових за това изтръпване в нета - разбира се, никой не го е споменал като постковид симптом, а ето, че се оказва, че не съм единствената. Maze-Girl, как така цяла година? Имаш ли мозъчна мъгла когато имаш изтръпване на езика?

# 117
  • Мнения: 3 981
Лабиринтче, преди години при майка бяха установили някаква реакция поради т.н. биметализъм - златни коронки и пломби с амалгама. Помня, че смени всички пломби и изтръпването на езика мина. Мисли за нещо такова - сравнително радко, диагностицирано (тогава) от стоматолог.

# 118
# 119
  • Мнения: 189
И аз да се разпиша. Дайте мнение моля. Вече една година ще откача. Започна от миналата година след боледуване на ковид. Имах алергична проява много хрема и сърбеж в очите/Тази тип сенна алергия си я има и до днес като е много обострена /Започна свирене и хрипове в гърдите. Кашлица и напъване за отхрачване. До такава степен че се задъхвах и не можех да дишам. Нямам синузит, на дробовете ми няма нищо. Доктора предположи че може да е свързано със стомаха -рефлукс. Лекувах се два месеца за това след което се сдобих и с киселини. Оказа се че не стомах. След това предположи алергия. Лекувах се и за нея но и това се оказа че не е. После беше на нервна почва, започнах да пия антидепресанти от които ми стана по-зле. Последно установихме че почнах да вдигам леко кръвно и да имам усилен пулс придружен с това кашляне. Оказа се че е от доста време не спя, нямам дълбок сън покрай децата. Причината сега е безсъние. Отделно от месец започна да ми пада косата много. Та може ли тука да си говорим за постковид, защото на мен ми се струва че е точно това. Да добавя че много боледувах зимата. Много ще съм благодарна някой ако се включи. Правила съм си изследвания кръвни, на хормони, щитовидна жлеза всичко е наред.

Последна редакция: пн, 04 сеп 2023, 22:35 от Vbb07

# 120
  • Мнения: 25
Минете на антихистаминова диета известно време и вижте дали ще има подобрение. За косата - Пантенол разтвор втривате в скалпа + колаген за пиене.

# 121
  • София
  • Мнения: 477
Записвам се и аз тук, макар че хич не ми се иска Sad

От 1 година вече съм с дълъг ковид. Тъй-като имам от преди това психически болести (генерализирана тревожност, паническо разстройство) и ПКК ми е наред, естествено бивам препращан към психиатър. Трябваше ми повече от половин година и смяна на няколко АД, за да ми светне в тъпата глава, че това мойто не е психиатрично, а си е точно дълъг ковид, защото физическите ми симптоми по никакъв начин не се повлияват от тези лекарства.
При мен симптомите са много, макар че засега няма открито някакво заболяване. Накратко изброявам тук, като може и да пропускам някои:

- Психични:

Депресия, тревожност, паника, инсомния (коригирани с лекарства)
Мозъчна мъгла, тежест в главата

- Физически:

Глава - напрежение в главата, очите, ушите; влошено зрение; замайване

Гърло - постоянно стичане на сополи от горната част на носоглътката към гърлото

Рамене - стягане, напрежение назад към врата

Сърце - по-ниско кръвно от нормалното; голяма вариабилност на пулса - от ниски до високи стойности

Гърди - стягане; понякога затруднено дишане и астматични симптоми

ГИТ - проблеми с храносмилането (несмляна храна); запек; хипер-чувствителност, невъзможност за приемане на голям брой храни; непоносимост към добавки и лекарства, в това число витамини, аминокиселини, протеолитични ензими и други добавки

Пикочо-полова система - намалено отделяне на урина; липсващо либидо

!!! ОБЩИ !!! - мускулна слабост, тежка хронична умора, общо неразположение, гадене, прилошаване, обща слабост; влошаване на симптомите след физическо или психическо усилие; постоянно чувство, все едно съм натровен
-----
Тези, които съм изброил в "общи", най-много ми тровят живота. Нямам такова нещо като "нормални" или хубави дни, в които да се чувствам добре. Всеки ден е един ад и кошмар! Понякога има влошаване, т.нар. PEM - влошаване на симптомите след усилие, което минава за дни или седмица и се връщам към "нормалното" лошо.

Самостоятелно съм си пускал различни изследвания - ПКК, чернодробни, бъбреци - ок. Вит. Б12 - ок, вит. Д - нисък, за което пия добавка.
Имам завишен пролактин, за който лежах в болница за ЯМР. Не откриха пролактином и заключението им беше, че е висок заради психиатричните лекарства.
Отделно самостоятелно си пусках антитела за Епщайн-Бар, херпес симплекс, варицела зостер и на всичките IgG антителата са ми високи (за минала инфекция). Тъй като нямам симптоми от тях, примерно мехури от херпес, ЛЛ вдига рамене и нищо не казва. Имам и завишен Д-димер, който по принцип е показател за дълбока венозна тромбоза и/или белодробна емболия. Според лекарите, той не е показателен самостоятелно без други симптоми. Емболия нямам, защото на рентген дробовете ми са чисти.
Та така. Дотук съм стигнал. Помощ от страна на лекарите няма, лечение на дълъг ковид също няма, лежа и чакам да открият нещо.
Само добавям, че не работя, защото в това състояние е просто невъзможно. Умората е жестока и прекарвам повечето време на легло.

# 122
  • Мнения: 1 401
Здравейте, карах Ковид декември. В момента антителата ми са 11000, припаднах преди две седмици, от тогава постоянно ми става лошо. Пуснах си изследвания ниска пикочна киселина, ниски еозинофилни левкоцити, леко над нормата билирубин. Желязо и Б12 в норма, Д3 - 21, което е оптимално ниво. Ходих на доктор, според него нищо ми няма уж. Единственото, което се сещам да е от пост ковид.

# 123
  • Мнения: 7 108
wantmenow, много е добре, че пикочната киселина е ниска. За витамин Д трябва да вземете мерки.

# 124
  • Мнения: 2 258
Кръвно? Кръвна захар? Ехокардиограма?
Бих проверила тези неща. Първите две са честа причина за припадъци и "ставане на лошо". Третото - понякога след Ковид има усложнения.

# 125
  • Мнения: 7 108
Ехокардиография е добре да се направи, не е достатъчно електрокардиограма, защото вследствие на ковид-а например аз имах перикарден излив на сърцето, забеляза се със скенер по друг повод и с ехокардиографията се потвърди, кардиограмата беше ОК. Редуцира се в по-голямата си част за около година и половина след ковида-а, но не съм имала силно задъхване или трудности с дишането. Също имах и някакви уплътнения - фиброзни изменения на белия дроб, които пък се установиха с рентгенова снимка, пак по друг повод.
Иначе бях  ваксинирана с две дози Астра,  изтекоха шест месеца след това, но бях на почти постоянно антибиотично лечение по друг повод и не успях да се ваксинирам с трета доза. И го карах средно тежко, а вторият път заедно с грип А.
Така че вероятно е добре да направите преглед при кардиолог, той ще прецени.

# 126
  • Мнения: 1 401
Кръвно? Кръвна захар? Ехокардиограма?
Бих проверила тези неща. Първите две са честа причина за припадъци и "ставане на лошо". Третото - понякога след Ковид има усложнения.
Кръвна захар е в норма и кръвното също. Кардиограма ми правиха в ред е. Ехокардиограма не са.
Rosita пихте ли нещо или просто отмина?

# 127
  • Мнения: 7 108
Нищо изписано от лекар не съм пила, кардиологът каза, че ще трябва да се проследи, но очаква с времето да се резорбира, аз се чувствам добре и не съм ходила на преглед. През октомври-ноември ще ходя пак на скенер на коремни органи и вероятно ще кажат, ако още е там изливът.

# 128
  • Мнения: 2 258
Росита, точно Ехокардиография имах предвид, благодаря за поправката Simple Smile
Да, и сестра ми има проблемче със сърцето след изкаран ковид, което само с ехокардиография се видя.

# 129
  • Мнения: 25
Записвам се и аз тук, макар че хич не ми се иска Sad

От 1 година вече съм с дълъг ковид. Тъй-като имам от преди това психически болести (генерализирана тревожност, паническо разстройство) и ПКК ми е наред, естествено бивам препращан към психиатър. Трябваше ми повече от половин година и смяна на няколко АД, за да ми светне в тъпата глава, че това мойто не е психиатрично, а си е точно дълъг ковид, защото физическите ми симптоми по никакъв начин не се повлияват от тези лекарства.
При мен симптомите са много, макар че засега няма открито някакво заболяване. Накратко изброявам тук, като може и да пропускам някои:

- Психични:

Депресия, тревожност, паника, инсомния (коригирани с лекарства)
Мозъчна мъгла, тежест в главата

- Физически:

Глава - напрежение в главата, очите, ушите; влошено зрение; замайване

Гърло - постоянно стичане на сополи от горната част на носоглътката към гърлото

Рамене - стягане, напрежение назад към врата

Сърце - по-ниско кръвно от нормалното; голяма вариабилност на пулса - от ниски до високи стойности

Гърди - стягане; понякога затруднено дишане и астматични симптоми

ГИТ - проблеми с храносмилането (несмляна храна); запек; хипер-чувствителност, невъзможност за приемане на голям брой храни; непоносимост към добавки и лекарства, в това число витамини, аминокиселини, протеолитични ензими и други добавки

Пикочо-полова система - намалено отделяне на урина; липсващо либидо

!!! ОБЩИ !!! - мускулна слабост, тежка хронична умора, общо неразположение, гадене, прилошаване, обща слабост; влошаване на симптомите след физическо или психическо усилие; постоянно чувство, все едно съм натровен
-----
Тези, които съм изброил в "общи", най-много ми тровят живота. Нямам такова нещо като "нормални" или хубави дни, в които да се чувствам добре. Всеки ден е един ад и кошмар! Понякога има влошаване, т.нар. PEM - влошаване на симптомите след усилие, което минава за дни или седмица и се връщам към "нормалното" лошо.

Самостоятелно съм си пускал различни изследвания - ПКК, чернодробни, бъбреци - ок. Вит. Б12 - ок, вит. Д - нисък, за което пия добавка.
Имам завишен пролактин, за който лежах в болница за ЯМР. Не откриха пролактином и заключението им беше, че е висок заради психиатричните лекарства.
Отделно самостоятелно си пусках антитела за Епщайн-Бар, херпес симплекс, варицела зостер и на всичките IgG антителата са ми високи (за минала инфекция). Тъй като нямам симптоми от тях, примерно мехури от херпес, ЛЛ вдига рамене и нищо не казва. Имам и завишен Д-димер, който по принцип е показател за дълбока венозна тромбоза и/или белодробна емболия. Според лекарите, той не е показателен самостоятелно без други симптоми. Емболия нямам, защото на рентген дробовете ми са чисти.
Та така. Дотук съм стигнал. Помощ от страна на лекарите няма, лечение на дълъг ковид също няма, лежа и чакам да открият нещо.
Само добавям, че не работя, защото в това състояние е просто невъзможно. Умората е жестока и прекарвам повечето време на легло.

Съчувствам Ви! В същото положение съм, та и по-зле. Месец след месец - все нови симптоми се появяват, но старите не изчезват. Пълна гавра е това нещо. В БГ не мисля, че ще намерите “лек”, от година съм през ден на лекари - пари на вятъра.
Съвет: Антихистаминова диета или детокс, трябва да се детоксикира тялото. Вдигнете си витамин Д задължително, но вижте и всички останали как са и къде има липси. Хранете се здравословно. Не пийте никакъв алкохол. Наспивайте се. Занимавайте съзнанието си и с други неща (колкото и да е трудно).
Американците пробват никотинови лепенки (аз не съм все още, защото съм пушач и ме е шубе), има и доста други опции, почти всичко засега изпробвах.. Не съм се оправила. Ад!

И все пак, изследвайте пълен пакет витамини/атоимунни/хормони. Посетете ревматолог.
Също за лаймска задължително. ЯМР чисто ли е?

Последна редакция: нд, 17 сеп 2023, 01:07 от PolinaNK

# 130
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
На мен ми помогна хипербарната оксигенация - в барокамерата на ВМА.

# 131
  • Мнения: 25
На мен ми помогна хипербарната оксигенация - в барокамерата на ВМА.

Колко посещения? На мен ми след Ковид ми става много зле на главата в самолети и разбрах, че чувството от тези процедури е все едно си на самолет (заради промяната на налягането).. и не мога да се наканя да го тествам все още.

# 132
  • София
  • Мнения: 477
PolinaNK, благодаря! Пожелавам и на вас, и на всички ни да се оправим от това чудо!

Диета спазвам така или иначе, не мисля, че консумирам някакви високохистаминови храни, но по принуда съм ограничил доста вида на храната заради проблемите с храносмилателната система.

За лаймска съм се тествал, отрицателна е. ЯМР на глава 2 пъти, веднъж без контраст, веднъж със. Няма проблеми и там. Микроелементи съм тествал (натрий, калий, магнезий, калций, соли) - наред са. Не съм тествал само витамини Б1, Б2, Б6, че всяко е по 44лв и не съм сигурен дали има смисъл. АНА скрининг за автоимунни - наред е. Не знам какво друго да изследвам, честно. А и ако излезе нещо, лекарите вдигат рамене и викат нищо не може да се направи...

Аз също съм пушач. Пробвах един ден от никотиновите лепенки, но намерих само 15мг. Един час само и взе да ми става зле и се отказах. А и не трябва да пушиш през това време, че може да се получи предозиране. Не ми беше ок.

Ако знаете английски, има една много хубава група във фейса - "Long Covid Support Group" (с главни първи букви, че има и друга с малки букви). Изчетох доста материал. Изпробвах много добавки, които там са писали хората, че им помагат. При мен проблемът е, че съм станал адски чувствителен към добавки и всички, дето съм пробвал, ми се отразяват зле и ме влошават и се отказах засега от повече опити.

Ако на вас ви понасят добавките, може да пробвате варианта натокиназа+серапептаза ИЛИ лумброкиназа. Идеята им е да стопят микросъсиреците, останали от ковид, които запушват малките кръвоносни съдове и водят до хипоксия (недостиг на кислород) към органите, включително и мозъка. Това с микросъсиреците е една от научните теории за причината за дълъг ковид. При някои тази терапия води до значително подобрение. Проблемът е, че няма къде да се изследвате за наличието на микросъсиреци. Мисля, че само в Южна Африка и в Германия може да се изследва. Така че и тук с добавките е на принципа проба-грешка.

Четох също и за кислородните барокамери, но малко се страхувам, че може би няма да им издържа. А и като гледам, много хора казват, че има ефект, докато ги правиш, после всичко се връща. А цената им хич не е малка и не се поемат от здравна каса.

Пробвах също и акупунктура, защото някои споделят, че се подобряват от нея (стимулация на вагусния нерв и общо хармонизиране на нервната система). Ми зле ми ставаше, не знам защо. След 5 процедури се отказах, че цената също не е малка, а ефект - йок.

За момента не знам какво друго да предприема. При лекари спрях да ходя, защото полза няма. Честно казано, малко съм в задънена улица вече...

На мен ми помогна хипербарната оксигенация - в барокамерата на ВМА.
mtz, бихте ли споделили колко процедури, през колко време и за кои симптоми ви помогна барокамерата! Благодаря!

# 133
  • Мнения: 6 091
Ако в БГ сте се тествал за лаймски инфекции хич не е сигурно, че нямате. Тук тестват само антитела и само към един щам, а те са десетки.
Отделно, че може да имате ДНК на паразитите в кръвта, но да нямате антитела. Лошата новина е, че в БГ не признават изследвания правени в чужди лаборатории.

# 134
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
И на мен ми ставаше зле на главата в самолет. Пътувах и все още пътувам със слушалки по време на полета с функция за шумозаглушаване. Това ми помага.
Ще ви регулират подаването на кислород и ще можете да спрете процедурата при лош симптом. На мен тази терапия ми помогна за едностранното главоболието, свето и звукочувствителността, както и ми даде повече енергия. Като цяло ми се “изчисти” главата. Направих 10 процедури месец след ковид и още 5 сеанса година след острата фаза. Вторият път правих процедури, защото след силен стрес ми се бяха върнали част от симптомите. Аз имах неврологични симптоми. Другото, което пих и определено ми действаше добре, беше това:

Приемах също магнезий и омнибиотик мигра. Спазвах антихистаминова и алкализираща диета. Не пиех. Правих фастинг по 16 часа.

# 135
  • Мнения: 3 122
enyo, и аз имам същите симптоми, че и още допълнителни към тях. Ехокардиография на сърцето направихте ли?
И при мен се оказа перикарден излив в резултат на недиагностициран перикардит след ковид-ваксината.
Останалите симптоми намаляха много с помощта на мастоцитни стабилизатори - кетотифен.
Понеже много приспива е добре да се взима вечер. Това ми помогна и с безсънието на мен.

# 136
  • София
  • Мнения: 477
Правил съм ЕКГ на сърцето, не се забелязва нищо. Чудя се ако има някакви възпалителни заболявания от типа на миокардит, дали се забелязват при ЕКГ?
Колко време взимахте кетотифен, преди да усетите подобрение в симптомите?

В МУ-Пловдив и в Центъра по заразни и паразитни болести в София започва изследване за дълъг ковид и СХУ - Синдром на хроничната умора:

Проучването ще се извършва на две места:

-- Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“- и НИМУ на Медицински университет-Пловдив: тел. 0877 842 487 и имейл CSF@mu-plovdiv.bg
-- Национален център по заразни и паразитни болести-София: тел. 02 943 56 36 и имейл imlab@ncipd.org

От проучването ще бъдат изключени: бременни жени, кърмачки, и лица с имунен дефицит, диабет, системни автоимунни и алергични заболявания, нервно-дегенеративни и психични заболявания и др.

Който има желание, ето линк за повече информация: https://mu-plovdiv.bg/proekt-za-izsledvane-na-sindrom-na-hro/

# 137
  • Мнения: 3 122
enyo, ЕКГ не ги хваща много тези неща. Трябва ехокардиография, което е като ултразвук на сърцето.
С кетотифена имах подобрение до 7-14 дни, не си спомням точно, и то огромно подобрение. Но едно хапче не ми помогна, усетих разликата при две, което е един милиграм два пъти дневно, сутрин и вечер. Обаче първия месец е много приспиващо, след това сънливостта изчезва.

# 138
  • София
  • Мнения: 477
Оф, да, имах предвид ехокардиография, а съм писал ЕКГ. На мен не ми откриха проблеми при ехокардиография.

А някакви хранителни проблеми имали ли сте? По-специално ме интересува хляб и млечни. Защото чета, че доста хора развиват нетолерантност към глутен и лактоза и се подобряват, като ги спрат.

Последна редакция: пт, 22 сеп 2023, 10:33 от enyo

# 139
  • Мнения: 25
Оф, да, имах предвид ехокардиография, а съм писал ЕКГ. На мен не ми откриха проблеми при ехокардиография.

А някакви хранителни проблеми имали ли сте? По-специално ме интересува хляб и млечни. Защото чета, че доста хора развиват нетолерантност към глутен и лактоза и се подобряват, като ги спрат.

За храната - да. Ограничих хляб и захар, и ми е една идея по-ок на главата. За стомах тествайте хеликобактер, ако имате гастро симптоми. Но проблемите ми с паметта са ужасяващи, задълбочават се и съм като дементна на моменти. Нямам идея дали ще има някога оправия изобщо от цялото това чудо, явно не се спира с действието си по цялата НС.

# 140
  • Мнения: 6 091
Две години и половина минаха от първия ковид, но нямам подобрение на проблема с паметта, даже има моменти когато ми се струва че се задълбочава.
Съответно се сдобих с язва и хеликобактер и преди половин година бях приета по спешност в болница заради срив в хемоглобина след вътрешен кръвоизлив. Бях напълно без храна 4 дни и половина и първото което ми разрешиха да ям бяха кисело мляко, бисквити/хляб/солети. От тогава ям преобладаващо точно това - кисело мляко и тестени неща без какао и пържено и стомаха ми се чувства много по-добре отколкото преди да мина на преобладаващо млечно тестяно хранене.
След първия ковид преди 2г. и половина се сдобих и с около 25 кг. "бонус" от болеста и вероятно и лечението, които не се повлиават нито от диети, нито от пълен глад с дни, но докато провеждах лечение на хеликобактера загубих около 5 кг. без да се ограничавам в количеството храна, като си  продължих основно с мляко, млечни продукти и хляб да се храня. Предстои ми контролно изследване на хеликобактера за проследяване резултата от лечението, но преди да се озова в болницата нямах представа че имам някакво заболяване на храносмилателната система, защото нямах симптоматика.
След ковид се сдобих и с постоянно оттекли крака и никой специалист не можа да диагностицира причината. Обаче откакто проведох лечението за язва и хеликобактер вече нямам такива постоянни оттоци. Има дни в които краката ми са оттекли, но е несравнимо с това, което беше в продължение на 2г. Още от системите в болницата оттоците поспаднаха и си видях кокалчетата на глезените за пръв път от 2г.

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 09:30 от Рори72

# 141
  • Мнения: 25
И на мен ми излезе хеликобактер пилори и не знам дали да го лекувам и как, предвид че май е само с антибиотици, които ме съветват да не приемам.. Аз имам киселини, на моменти ми се гади или повръщам от някои храни, и леко болки в стомаха. Но историята Ви с кръвоизлива звучи страшна. Къде провеждате лечение за него? В София ли?

# 142
  • Мнения: 10 258
Как може да ви съветват да не приемате антибиоици за хеликобактер? Как ще я изчистите в противен случай? Ако мислите че с чайове, бабешки илачи и рецепти ще стане, лъжете се. Тя ще си работи, и ще се влошавате.....

# 143
  • Мнения: 6 091
Не, не съм в София. Но бактерията по принцип се лекува с антибиотици. Но за моя изненада майка, на която също откриха хеликобактер, получи рецепта с изписани няколко неща, но нито един антибиотик. Двете сме били при различен гастроентеролог. И двете трябва да направим контролно изследване и ще бъде интересно да сравним резултата.

Кръвоизлива го лекуваха в болницата със системи и кръвопреливане. Когато ме изписаха казаха, че са го спрели с лекарствата в системите.

# 144
  • Мнения: 86
Миналата седмица на мъжа ми му направиха гастроскопия, откриха му бактериална инфекция. Сега чакаме резултатите каква е точно бактерията и на какви антибиотици реагира. Но лекарят е категоричен, че ще има антибиотично лечение.
Но в момента най- много му пречи безсънието. Изписаха му таблетки с мелатонин - няма ефект, купих едни билки - нямат ефект.

# 145
  • София
  • Мнения: 477
enyo, ЕКГ не ги хваща много тези неща. Трябва ехокардиография, което е като ултразвук на сърцето.
С кетотифена имах подобрение до 7-14 дни, не си спомням точно, и то огромно подобрение. Но едно хапче не ми помогна, усетих разликата при две, което е един милиграм два пъти дневно, сутрин и вечер. Обаче първия месец е много приспиващо, след това сънливостта изчезва.
Кетотифена лекар ли го изписа и ако да, за каква симптоматика? Тоест изследвал ли сте се за мастоцитна активация?

При мен проблемите с корема се задълбочиха от няколко седмици. Вече само супи и варени картофи ям и пак не ми е добре. Болки, подуване на корема, цялостно ми става зле. Изследване за пилори, други бактерии, кандида - всичко отрицателно. Правих гастроскопия - някакви дребни ерозии в стомаха, но нищо съществено, според гастрото. Чакам още резултат от биопсията.
Не знам дали на своя глава да го пробвам тоя кетотифен, че пия 100 лекарства вече... Направо не знам какво да правя.

# 146
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
А колоноскопия? Хеликобактер? Изследване за глутенова нетолерантност, а може би и за останалите хранителни такива?

# 147
  • София
  • Мнения: 477
Хеликобактер правих от фецес - отрицателен. Чакам и резултат от биопсията.
Колоноскопия отказах, защо няма да я издържа. Не самата процедура, а прочистването на червата предния ден. И без това не усвоявам храна и чувствам жестока вътрешна слабост и умора, просто нямам сили.
За глутенова непоносимост - правих си един тест от аптеката, който показва дали имаш антитела към глутена - беше отрицателен. Спирал съм глутена за 2 седмици - ядях безглутенов хляб, никаква разлика, даже се влоших. На мен калориите в момента ми идват основно от хляба. Ако спра и него, съвсем ще зазлея.
Може да пиша и в темата за СРДЧ, че си го имам от години, но след ковида нещата така ескалираха, че не мога да се оправя.

# 148
  • Мнения: 3 981
Еньо, започни усилено с противовъзпалителни добавки - капсули тамян (3 х 2), слизест бряст - 2х 1, вит. У (ако чувстваш повишена киселинност). Ако можеш прави сок от зеле (поне пазарът е залят) - естествен източник на вит. У, който регулира киселинността. Варените картофи не са добра храна при раздразнен гастро-ентерален тракт. Сок от 1 (не повече) картоф, бързо успокоява болка (ако имаш).  Крехкото печено месо е източник на белтъчини, които подпомагат възстановяването на лигавиците. И силният акцент на хляба опитай да замениш с варени яйца. Вит. А и Е също биха съдействали.

Общи условия

Активация на акаунт