Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 6

  • 45 748
  • 891
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 823
Ако вече сте получили резултатите от изследванията си, но срещата с лекаря е след няколко дни и нямате търпение да разберете значението им, заповядайте тук!

Полезни връзки:
Разчитане на пълна кръвна картина (ПКК)

Важно!!!
Не забравяйте! В темата споделяме непрофесионалното си мнение, на база личен опит, за диагноза и лечение разчитайте само на вашия лекар!

С пожелание за по-малко болести и резултати в норма! Simple Smile


За да е по-удобно четенето и по-полезна темата:
- моля, слагайте снимките на изследванията в скрит текст с кратък и ясен текст - какво ви притеснява, дали са профилактични и т.н.
- не пускайте два или повече поста един след друг, събирайте всичко в един
- избягвайте "празни" постове като "Запис", "Благодаря"...

За пореден път ще помоля - пишете пол и възраст на пациента. Нормите са различни за различните хора.

Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4

# 1
  • Мнения: 2 013
Благодаря за темата!

Знаете ли пролактин на 3-ти ден от цикъла колко е оптимално да бъде? По бегли спомени не трябва да е над 200-250, но не съм сигурна така ли беше....
Скрит текст:

# 2
  • Мнения: 1 291
Можете ли да ми кажете как са тези резултати? Има ли някакъв недостиг? Този холестерол как можем да го свалим? За жена на 64 г. не яде вече глутен и захар, но пак е такъв. Отслабна с 10 кг. има хашимото, но не с много проблемни резултати.

# 3
  • Мнения: X
Здравейте. Забелязах при ПКК, че хемоглобинът ми е 122.0 при ДГ 120, гг 165.
Като отворих разни стари ПКК пак е бил толкова.
Желязото ми е 13.4 при дг 9 и гг 30.4

Нисък ли ми е хемоглобина?

На 29г съм, ако има значение.

# 4
  • Мнения: 513
Здравейте. Забелязах при ПКК, че хемоглобинът ми е 122.0 при ДГ 120, гг 165.
Като отворих разни стари ПКК пак е бил толкова.
Желязото ми е 13.4 при дг 9 и гг 30.4

Нисък ли ми е хемоглобина?

На 29г съм, ако има значение.
Направи си изследване за таласемия. При нея ниските нива на хемоглобин са нормални.

# 5
  • Мнения: X
Благодаря ти. А можеш ли да ми кажеш какви са точно изследванията за таласемия? Не знам какво да пусна в лабораторията.

Даже сега се замислих, че една приятелка наскоро забременя и каза, че има таласемия, та пиела добавки...

# 6
  • Мнения: 513
Благодаря ти. А можеш ли да ми кажеш какви са точно изследванията за таласемия? Не знам какво да пусна в лабораторията.

Даже сега се замислих, че една приятелка наскоро забременя и каза, че има таласемия, та пиела добавки...

Около 30 лв е. Кръвен тест във всяка лаборатория. Таласемия минор не е проблем. (Т.е. една хромозома е увредена). ММ е така. Не пие добавки. При опити за бебе е хубаво и партньора да се изследва. Защото таласемия майор е съпътствана с малформации на плода. Тя може да се появи само ако и двамата са с минор. Състоянието е много типично за средиземноморието. Около 80% от. Кипърците са с минор.

Последна редакция: чт, 02 юни 2022, 12:55 от the_bug_lady

# 7
  • Мнения: 2 013
В лабораторията знаят, те са няколко вида хемоглобин - просто казваш изследване за таласемия...

# 8
  • Мнения: 284
Електрофореза на хемоглобин е изследването.

# 9
  • Мнения: 1
Здравейте, има ли нещо което да ме притеснява в резултатите.  

# 10
  • Мнения: 1 558
Здравейте! Жена съм на 41 години. Имам ли повод за притеснения?

# 11
  • Мнения: 2 310
Здравейте.
Жена, на 44г.
Има ли нещо притеснително?
Може ли коментар на хормоните на щитовидната жлеза?
Стойностите на  еритроцитите динамични ли са?
Може ли това, че са повишени да се дължи на факта, че изобщо не бях пила течноти преди изследването?

Скрит текст:

Последна редакция: чт, 02 юни 2022, 18:23 от Киф

# 12
  • Мнения: 11 823
Еритроцитите може да са повишени заради дефицит на вит. В12 или фолиева киселина. MCV и MCH са ниски обикновено при ниско желязо, нищо, че хемоглобина е добре пак е възможно. Затова съвета ми е ако имате възможност изследвайте се за тези  дефицити.
Щитовидните според мен са добре.

# 13
  • София
  • Мнения: 11 474
А може ли коментар и на моите щитовидни. Извинявам се, че в трета тема ги пускам, но в другите 2 нямам конкретен коментар.
Благодаря Flowers Hibiscus



Едит - това ниско ТСХ какво означава и ще бъде ли нужно да приемам нещо за нормализиране преди операция? Септември 2019 ТСХ беше 1.54.

Последна редакция: чт, 02 юни 2022, 18:31 от miamim

# 14
  • Мнения: 2 310
mibobo, благодаря! Имам и желязо, на втората страница е останало.
Ниско ли е?

Желязо    9.4    µmol/l    6.60       32.20
Глюкоза    5.13    mmol/l    нормални стойности: 3,80 - 6,00; деца: 3,30 - 5,60

Общи условия

Активация на акаунт