Дълъг ковид

  • 15 395
  • 148
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 123
enyo, и аз имам същите симптоми, че и още допълнителни към тях. Ехокардиография на сърцето направихте ли?
И при мен се оказа перикарден излив в резултат на недиагностициран перикардит след ковид-ваксината.
Останалите симптоми намаляха много с помощта на мастоцитни стабилизатори - кетотифен.
Понеже много приспива е добре да се взима вечер. Това ми помогна и с безсънието на мен.

# 136
  • София
  • Мнения: 477
Правил съм ЕКГ на сърцето, не се забелязва нищо. Чудя се ако има някакви възпалителни заболявания от типа на миокардит, дали се забелязват при ЕКГ?
Колко време взимахте кетотифен, преди да усетите подобрение в симптомите?

В МУ-Пловдив и в Центъра по заразни и паразитни болести в София започва изследване за дълъг ковид и СХУ - Синдром на хроничната умора:

Проучването ще се извършва на две места:

-- Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“- и НИМУ на Медицински университет-Пловдив: тел. 0877 842 487 и имейл CSF@mu-plovdiv.bg
-- Национален център по заразни и паразитни болести-София: тел. 02 943 56 36 и имейл imlab@ncipd.org

От проучването ще бъдат изключени: бременни жени, кърмачки, и лица с имунен дефицит, диабет, системни автоимунни и алергични заболявания, нервно-дегенеративни и психични заболявания и др.

Който има желание, ето линк за повече информация: https://mu-plovdiv.bg/proekt-za-izsledvane-na-sindrom-na-hro/

# 137
  • Мнения: 3 123
enyo, ЕКГ не ги хваща много тези неща. Трябва ехокардиография, което е като ултразвук на сърцето.
С кетотифена имах подобрение до 7-14 дни, не си спомням точно, и то огромно подобрение. Но едно хапче не ми помогна, усетих разликата при две, което е един милиграм два пъти дневно, сутрин и вечер. Обаче първия месец е много приспиващо, след това сънливостта изчезва.

# 138
  • София
  • Мнения: 477
Оф, да, имах предвид ехокардиография, а съм писал ЕКГ. На мен не ми откриха проблеми при ехокардиография.

А някакви хранителни проблеми имали ли сте? По-специално ме интересува хляб и млечни. Защото чета, че доста хора развиват нетолерантност към глутен и лактоза и се подобряват, като ги спрат.

Последна редакция: пт, 22 сеп 2023, 10:33 от enyo

# 139
  • Мнения: 25
Оф, да, имах предвид ехокардиография, а съм писал ЕКГ. На мен не ми откриха проблеми при ехокардиография.

А някакви хранителни проблеми имали ли сте? По-специално ме интересува хляб и млечни. Защото чета, че доста хора развиват нетолерантност към глутен и лактоза и се подобряват, като ги спрат.

За храната - да. Ограничих хляб и захар, и ми е една идея по-ок на главата. За стомах тествайте хеликобактер, ако имате гастро симптоми. Но проблемите ми с паметта са ужасяващи, задълбочават се и съм като дементна на моменти. Нямам идея дали ще има някога оправия изобщо от цялото това чудо, явно не се спира с действието си по цялата НС.

# 140
  • Мнения: 6 122
Две години и половина минаха от първия ковид, но нямам подобрение на проблема с паметта, даже има моменти когато ми се струва че се задълбочава.
Съответно се сдобих с язва и хеликобактер и преди половин година бях приета по спешност в болница заради срив в хемоглобина след вътрешен кръвоизлив. Бях напълно без храна 4 дни и половина и първото което ми разрешиха да ям бяха кисело мляко, бисквити/хляб/солети. От тогава ям преобладаващо точно това - кисело мляко и тестени неща без какао и пържено и стомаха ми се чувства много по-добре отколкото преди да мина на преобладаващо млечно тестяно хранене.
След първия ковид преди 2г. и половина се сдобих и с около 25 кг. "бонус" от болеста и вероятно и лечението, които не се повлиават нито от диети, нито от пълен глад с дни, но докато провеждах лечение на хеликобактера загубих около 5 кг. без да се ограничавам в количеството храна, като си  продължих основно с мляко, млечни продукти и хляб да се храня. Предстои ми контролно изследване на хеликобактера за проследяване резултата от лечението, но преди да се озова в болницата нямах представа че имам някакво заболяване на храносмилателната система, защото нямах симптоматика.
След ковид се сдобих и с постоянно оттекли крака и никой специалист не можа да диагностицира причината. Обаче откакто проведох лечението за язва и хеликобактер вече нямам такива постоянни оттоци. Има дни в които краката ми са оттекли, но е несравнимо с това, което беше в продължение на 2г. Още от системите в болницата оттоците поспаднаха и си видях кокалчетата на глезените за пръв път от 2г.

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 09:30 от Рори72

# 141
  • Мнения: 25
И на мен ми излезе хеликобактер пилори и не знам дали да го лекувам и как, предвид че май е само с антибиотици, които ме съветват да не приемам.. Аз имам киселини, на моменти ми се гади или повръщам от някои храни, и леко болки в стомаха. Но историята Ви с кръвоизлива звучи страшна. Къде провеждате лечение за него? В София ли?

# 142
  • Мнения: 10 264
Как може да ви съветват да не приемате антибиоици за хеликобактер? Как ще я изчистите в противен случай? Ако мислите че с чайове, бабешки илачи и рецепти ще стане, лъжете се. Тя ще си работи, и ще се влошавате.....

# 143
  • Мнения: 6 122
Не, не съм в София. Но бактерията по принцип се лекува с антибиотици. Но за моя изненада майка, на която също откриха хеликобактер, получи рецепта с изписани няколко неща, но нито един антибиотик. Двете сме били при различен гастроентеролог. И двете трябва да направим контролно изследване и ще бъде интересно да сравним резултата.

Кръвоизлива го лекуваха в болницата със системи и кръвопреливане. Когато ме изписаха казаха, че са го спрели с лекарствата в системите.

# 144
  • Мнения: 86
Миналата седмица на мъжа ми му направиха гастроскопия, откриха му бактериална инфекция. Сега чакаме резултатите каква е точно бактерията и на какви антибиотици реагира. Но лекарят е категоричен, че ще има антибиотично лечение.
Но в момента най- много му пречи безсънието. Изписаха му таблетки с мелатонин - няма ефект, купих едни билки - нямат ефект.

# 145
  • София
  • Мнения: 477
enyo, ЕКГ не ги хваща много тези неща. Трябва ехокардиография, което е като ултразвук на сърцето.
С кетотифена имах подобрение до 7-14 дни, не си спомням точно, и то огромно подобрение. Но едно хапче не ми помогна, усетих разликата при две, което е един милиграм два пъти дневно, сутрин и вечер. Обаче първия месец е много приспиващо, след това сънливостта изчезва.
Кетотифена лекар ли го изписа и ако да, за каква симптоматика? Тоест изследвал ли сте се за мастоцитна активация?

При мен проблемите с корема се задълбочиха от няколко седмици. Вече само супи и варени картофи ям и пак не ми е добре. Болки, подуване на корема, цялостно ми става зле. Изследване за пилори, други бактерии, кандида - всичко отрицателно. Правих гастроскопия - някакви дребни ерозии в стомаха, но нищо съществено, според гастрото. Чакам още резултат от биопсията.
Не знам дали на своя глава да го пробвам тоя кетотифен, че пия 100 лекарства вече... Направо не знам какво да правя.

# 146
  • тук-там
  • Мнения: 5 712
А колоноскопия? Хеликобактер? Изследване за глутенова нетолерантност, а може би и за останалите хранителни такива?

# 147
  • София
  • Мнения: 477
Хеликобактер правих от фецес - отрицателен. Чакам и резултат от биопсията.
Колоноскопия отказах, защо няма да я издържа. Не самата процедура, а прочистването на червата предния ден. И без това не усвоявам храна и чувствам жестока вътрешна слабост и умора, просто нямам сили.
За глутенова непоносимост - правих си един тест от аптеката, който показва дали имаш антитела към глутена - беше отрицателен. Спирал съм глутена за 2 седмици - ядях безглутенов хляб, никаква разлика, даже се влоших. На мен калориите в момента ми идват основно от хляба. Ако спра и него, съвсем ще зазлея.
Може да пиша и в темата за СРДЧ, че си го имам от години, но след ковида нещата така ескалираха, че не мога да се оправя.

# 148
  • Мнения: 4 000
Еньо, започни усилено с противовъзпалителни добавки - капсули тамян (3 х 2), слизест бряст - 2х 1, вит. У (ако чувстваш повишена киселинност). Ако можеш прави сок от зеле (поне пазарът е залят) - естествен източник на вит. У, който регулира киселинността. Варените картофи не са добра храна при раздразнен гастро-ентерален тракт. Сок от 1 (не повече) картоф, бързо успокоява болка (ако имаш).  Крехкото печено месо е източник на белтъчини, които подпомагат възстановяването на лигавиците. И силният акцент на хляба опитай да замениш с варени яйца. Вит. А и Е също биха съдействали.

Общи условия

Активация на акаунт