Тъжно

  • 2 189
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 740
Няма оправия, само солени глоби е решението

Въпросът е кой ще ги налага тези глоби. То е като с кучетата - някой да е чувал за глобен собственик, задето кучето му е без каишка и намордник? И за хартияка и фос уж щяха да глобяват по 50 лв. Да се е случило поне веднъж?

# 31
  • Мнения: 2 040
Тъжно, но и жалко, че на другия ден или най- много седмица ще е пак същото...
В нашия град, по центъра, улиците и особено в градинките, пращат хора от социалните и много пъти съм виждала как събират боклуците в чували, засаждат дървета, косят тревичката пред блоковете, но все още има такива дето си хвърлят боклука на земята до кошчето, но не и в него .. и сигурно винаги ще ги има, за съжаление ..  
Един ден това лято, детето си играе на терасата и докато се усетя какво прави и тя изхвърлила всичките ми щипки .. слязох да ги събера и ми се доповръща - коя е тази жена, която може да си хвърли напоената превръзка през терасата .. ако знаех коя е, си признавам, че щях да й я опаковам в подаръчна хартия и да й я подаря, но съм убедена, че полза няма да има - тя щом е имала наглоста да я изхвърли веднъж, съм сигурна че ще го направи нарочно пак, и пак, и пак .. това сме ние българите .. важното е на Вуте да му е зле ..  Sick

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
а ме е яд
защото аз НИКОГА не хвърлям боклуци навън
дори и използвано билетче да е
ами прибирам си го в джоба, докато не намеря кофа
ЗАЩО тогава, питам се, трябва точно АЗ да чистя мръсотиите на другите хора???
Спрях да си задавам този въпрос. Не мога да променя мисленето на някой друг. Мога да направя това, което зависи от мен - да почистя около дома си, за да не се потрисам, когато влизам и излизам. Мога да създам добри навици на децата си. Бобо редовно се прибира с джобове, пълни с боклуци - освен собствените си хартийки, събира и тези на най-добрия си приятел, който имал обичая да ги пуска по земята. Иначе е свястно момче. Питам Бобо дали не се ядосва, че събира чужди боклуци, а той, който иначе е доста емоционален пубер, свива рамене: "Не, той все някога ще се научи да ги хвърля, където трябва."

Да, ако мръсното е наистина около дома ви - разбирам труда ви!
Но ако е по-далече и не ви пречи - защо да чистите, щом мисленето не е променено и след примерно 2 седмици ще е същата кочинка?
Пак ли трябва да чистите вие???  #Cussing out  #2gunfire  #Crazy

# 33
  • Мнения: 920
При такова събиране на хора с различни нрави няма начин да не е така.
Когато живеехме в къща, първата работа на баба ми сутрин беше да измете тротоара пред къщата.

Отрекохме ленинските съботници, защото били комунистическо мероприятие. Нямам нищо против да се казват Великденски неделници.

При 1 такова почистване на приятелка детето й се набоде на спринцовка. Може да си представите какво изживя.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 623
Вярвайте ми, тези които си мислят, че с личен пример ще накарат някой да се замисли или да го хване срам - НЯМА ТАКЪВ ФИЛМ !

Вече 6 години се грижа съвсем сама за пред входното пространство - градинки, тротоар, пътека към входа и никой нито се засрами, нито се присъедини, нито нищо. Пълни мизерници са всички съседи. Как не им вади очите се чудя цялата мръсотия и гадория идея нямам.
Вчера се организирах и докато тати и бебо спяха слезнах, изринаг листата и кестените, всичкия боклук, който вярвайте ми не беше малко, пометох тротоара и пътеката към входа и сега като погледна от балкона ми е тооооооолкова хубаво - чистичко и спретнато  Hug
Жалко е и е смешно, че повечето хора си мислят, че ако хванат метла и лопата пред входа ще им падне реномето и ще умрат от срам. С този манталитет и с този начин на мислене винаги ще тънем в мръсотия и помия !
Искам къщааааааааааааааааааааа  Sad

# 35
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Около нашата кооперация е чисто, имаме вътрешен двор, в който само едно куче прави мизерии, но други боклуци няма, даже има цветя и пътечка (по която се разхожда кучето).  Rolling Eyes
Но пък аз искам да направя нещо (не да уморя кучето  Sunglasses), затова си чистя една малка борова гора извън София, превърната в бунище. Преди години я чистеше един възрастен човек, но не знам - почина ли, вилата ли продаде и аз поех "щафетата".
Не мисля, че една лястовица прави пролет, но тази лястовица има малки лястовичета. Има форум с лястовици, които също имат малки лястовичета (някои даже четири  Heart Eyes), та току-виж, сме докарали пролетта и в нашата страна.  Rolling Eyes

# 36
  • София
  • Мнения: 3 421
 Живях 8 години в Люлин - голям блок, но много чисто около него. Хората си плащаха на жена да чисти освен стълбището и около блоковото пространство. Сигурно е обаче, че хората явно не изхвърляха боклуци през терасите, защото иначе жената нямаше да смогне.
 Също така редовно викаха някой да окоси израстналите буетаци и да напръска с препарат тревата. Редовно пръскаха с препарати за хлебарки и се събираха пари за ремонт на входа. Аз мръсни стъкла във входа не съм видяла. Обаче явно си е до самосъзнание.
 Сега сме на друго място - малък блок(само с два входа с по 4 етажа) - обаче мръсно и бурениво.
Лятото викали човек да окоси тревата - окосил пред входовете, но е забравил 5 метра по настрани да окоси, точно на детската площадка.
  Има семейства, които по цял ден стоят на детската площадка, направили са си маса и пейки, но не се сещат да махнат всичкият бурен, в който са затънали катерушките, люлката, пързалката.
 Сега на пролет мисля да поразчистя(дано малко излинеят тези бурени), но не ми е ясно точно с какво и дали ще имам сила. Трябват някакви дебели ножици или коса или брадвичка знам ли newsm78

 Дали ако се обърна към Озеленяване ще има полза - защото проблема е основно такъв, т.е. не боклуците, а неподдържането на тревните пространства.

# 37
  • Мнения: 2 022
Няма оправия, само солени глоби е решението

Въпросът е кой ще ги налага тези глоби. То е като с кучетата - някой да е чувал за глобен собственик, задето кучето му е без каишка и намордник? И за хартияка и фос уж щяха да глобяват по 50 лв. Да се е случило поне веднъж?
Само, че 50  лева е символична глоба. В другите държави цифрите са четирицифрени и се прилагат, а не само някъде да ги има на хартия и никой да не знае колко е глобата. Достатъчно е веднъж да глобят човека, така че да го усети на гърба си финансово и ще му държи за години напред като обеца на ухото. За съжаление няма друг начин. Никога не съм изхвърляла нищо, а се отвращавам докато намеря що годе чиста пейка да седнем с малките в градината. То навсякъде е просто боклучийска кофа - от фасовете, до купища излюпени семки и опаковки, кърпички, закуски и всякакви боклуци. И да ме извинят кучкарите обаче за мен е НЕДОПУСТИМО на едни и същи зелени площи и площадки да играят и деца и кучета. Сигурно съм крайна, но за всеки да си има място, отделно. Не е толкова просто - всички плащаме данъци, нищо не пречи да се поддържа чисто и да се сложат на всеки 100 м. кошчета, които да се поддържат и да въведат огромни глоби. За съжаление това се оправя само с "тояга", т.е санкция. Няма такива понятия гражданска съвест и отговорност, за съжаление. Как европейците са го разбрали от десетилетия, а ние се лъжем и заблуждаваме, че някой ще ни последва примера на съвестни граждани. Embarassed
А този, който трябва да направи това са държавните институции, естествено под сериозен обществен натиск, в т.ч. неправителствените организации - еко организации, организации на майки с деца и др.

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 13:17 от Cygnus

# 38
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
Поздравления за хубавата инициатива. Но българският народ все още не се е научил да пази. Така е, за жалост. Дано влизането в ЕС ни направи малко по-отговорни към средата, в която живеем.
Според мен по-скоро се е отучил. Спомням си, когато бях във възрастта на т.нар. тийнове, пред блока беше градина в буквалния смисъл на думата. С окосената трева, живият плет покрай нея, цветята и беседката. Ама (тогава ми се виждаха такива - може и по-млади да са били) бабите и дядовците не ни даваха да припарим да минем през тревата. И що ленински съботници се се извъртяли за поддържането на тази красота.
По не си спомнам какви причини сега тази градинка е превърната в кален паркинг. От живия плет никаква следа, а за цветя - и дума, и лаф не става. Само беседката седи да се позапиват комшиите като се постопли времето.
Торбичките с боклуци понамаляха.......пред блока. Зад него да не ви казвам какво е.
Друго, което ми направи впечатление пак в междублоково пространство: кошче за отпадъци - че е малко мястото в него за битовите ни отпадъци е едно на ръка, ама и това, че беше "надупено" и съдържанието му - изсипано на земята....... #Crazy
Съгласна съм с мнението, че само глоби - и то значителни, ще ни научат поне на ред, ако не на улична хигиена.

Общи условия

Активация на акаунт