Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 69

  • 22 212
  • 725
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 244
Да, ама по колко. При сигнал за авария здрав човек трябва да вземе 10 наведнъж, но ние???? Знам ли?
В една друга статия четох, че Щитовидната жлеза обаче не може да различи радиоактивен от нерадиоактивен йод – тя поема какъвто намери. Затова, ако преди човек да вдиша замърсения въздух, вземе голямо количество йод, щитовидната жлеза ще е задоволена, няма да преработи опасния радиоактивен йод и той просто ще напусне организма с урината.

Според цитата от статията:
При сигнал за авария трябва да се приемат тези таблетките първите 1-2 часа. След 5 часа тяхната ефективност намалява 10 пъти", уточни ендокринологът д-р Малина Петкова.
Човек трябва да е подготвен предварително с информацията. 🤔

# 16
  • Мнения: 20 163
Да, ама по колко. При сигнал за авария здрав човек трябва да вземе 10 наведнъж, но ние???? Знам ли?
И аз това питам, и дали изобщо е нужно 🤔

# 17
  • Мнения: 244
Да, ама по колко. При сигнал за авария здрав човек трябва да вземе 10 наведнъж, но ние???? Знам ли?
И аз това питам, и дали изобщо е нужно 🤔
А де…

# 18
  • Русе
  • Мнения: 385
Пак с моите налудничави въпроси, но някой знае ли все пак какво количество ягоди и праскови може да се приема при Хашимото? Обожавам и двата плода. Имаме градина с ягоди и минали години хапвах по половин кг на ден. Ясно ми е, че вече не мога да си го позволя, защото ягодите и прасковите също са в списъка на забранени храни, но не разбирам защо. Не съм запознат по-точно. Ако хапвам по 5-10 ягоди на ден в сезона им дали ще е толкова противопоказно?
Иначе вчера си направих безглутенов хляб от оризово брашно и малко царевично. Малко кисело мляко, ленено семе, сода и яйце. Типична содена питка като цяло, но без глутен. Цялата работа беше 15мин. Ще споделя на някого рецептата ако е заинтересован.

# 19
  • Мнения: 5 860
Nikolayy5, яж си всичко, според мен, без доказано вредните неща за хората с Хашимото, като: глутен, бързи въглехидрати, соя, консерванти, оцветители, чипсове, снаксове, полуфабрикати и т.н. Ама, ти - като ти четох предишни постове - май, така или иначе, не консумираш подобни неща.
От много време съм с Хашимото и следя темата от близо 5 г. насам, но за пръв път чувам, че ягодите ги водят противопоказни. Аз даже знам, че беритата цялостно са много полезни, при всички обстоятелства, включително - при наличие на ИР. За прасковите също се учудвам.

# 20
  • Мнения: 952
Аз искам рецептата😀

# 21
# 22
  • Мнения: 310
Аз искам рецептата😀
И аз 😁. Ако може и фото. 😉

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 996
А хлябът ти можеше ли да се реже на филийки? Не стана ли трошлив?
Като няма глутен и няма какво да слепва съставките, много трудно се оформя хляб. Поне аз още не съм успяла.

За прасковите и аз четох, че трябвало да се избягват.

За фурмите не съм много сигурна, защото сега с моята диета фурмите са ми единственото удоволствие и сладичко, но май прекалявам. По 5-6 на ден ям.

# 24
  • Мнения: 11 836
Аз на сина ми вече 4г пека хляб в хлебопекарна, от сместа за хляб на Шар, ако някой го интересува ще кажа рецепта. Хляба си става надут, нормален, режа на филии и правя сандвичи.

Иначе това е ФБ група за рецепти без глутен и млечни https://www.facebook.com/groups/141501663183969 Има рецепти за всякакви неща и торти, сладки, хлябове с различни брашна

# 25
  • Мнения: 1 999
Чак сега успявам да благодаря на Бонгобонго за подробния отговор.

По съставките на Николай и аз си правя безглутеново хлебче. Пека за 4 мин в микровълнова. Не е ронливо,  реже се на филии, по-скоро е като солен кекс. Напоследък заместих к. мляко с консерва домати на кубчета - получава се разкошно.

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Аз няколко пъти си правя кето питки по тази рецепта https://www.facebook.com/1628233937252707/posts/1705859842823449/
Слага се ксантана за слепването. Няма разлика във вида с обикновения хляб, само вкуса е различен. С една питчица се засищаш. Първия път мислех, че само за мен си правя, но до мен едва стигнаха.

# 27
  • Мнения: 3 729
Може ли рецептата за хлебчето в микровълнова? Може и на лично.

На мен безглутенови печива не ми се получават въобще. От време на време си забърквам нещо средно между палачинка и пърленка и с това си заводолявам нуждата от хляб.
Скрит текст:
Слагам една-две лъжици кокосово мляко или разтапям краве масло, добавям царевично брашно и слагам подправки. Загрявам тигана със съвсем малко мазнина, изливам сместа и за няколко минути имам нещо хрупкаво, топло и вкусно.

# 28
  • Мнения: 44
Здравейте,

Имам нужда от съвет. Септември месец ме диагностицираха с Хашимото, имам леки изменения на жлезата и високи ТАТ и МАТ. По-долу са всичките изследвания, които съм пускала от Септември до сега. Единственият ми симптом е косопад, нямам умора, нямам безсъние. Тъй като целя забременяване и след прегледи при трима ендокринолози (вкл. д-р Начев) през декември по препоръка на единия започнах Еутирокс 25 мкг/ден. Реших да го започна освен за да сваля ТСХ под 2 и заради другите хормони, които от групата научих, че не са оптимални и сочат за хипофункция (което се връзваше и с косопада ми). Месец по-късно ТСХ вече беше 1.5 и си мислех, че всичко върви по план и скоро и щитовидните хормоните ще се подобрят. Но ето че след друмесечен прием на хормона днес ТСХ ми е 0,05! Консултирах се с ендокринолога, назначил ми лечението и получих отговор - спри хормона, след 2 месеца пусни контрола. Притеснено ми е, че за 2 месеца ще се върна в изходна позиция, тъй като другите хормони са с добри стойности, само ТСХ е много ниско. Май ще се наложи да посетя друг ендокринолог.... Ще съм благодарна за всякакви съвети и опит. Объркана съм с това спиране и почване на хормон все едно са бонбонки.

# 29
  • Мнения: 1 517
Щом целиш бременност, по-добре не спирай хормона, а го намали на 12,5. Фт3 и фт4 са много добре. Вариантът спри-почни не е никак добър, защото всички хормони в тялото са свързани в т.ч и половите. Така или иначе, ти забременееш ли, пак ще тр да го пиеш. А Хашимото-то си го имаш и хормонът с годините няма да ти се размине. Направи консултация и с друг ендо. Можеш да го спраш за 2,3 дни и после да продължиш с 12,5. Ако нямаш симптоми на хипер, не спирай, а направо го намали на 12,5. За другата контрола изчакай 60 дни.

Общи условия

Активация на акаунт